Odrazné desky

Odrazné desky pro lepší snímky

Odrazné desky jsou velmi praktickou pomůckou při fotografování portrétů, produktů, ale i makro fotografii. Zpravidla se využívají k prosvětlení stínů. Mezi fotografy se traduje takové pěkné pořekadlo.

„Kde není světlo, tam fotograf nastrčí odraznou desku.“

Odrazné desky jsou vlastně jednoduchým, ale vysoce účinným nástrojem pro prosvětlení a tím i zkvalitnění vašich fotografií. Dnešní článek bude nejenom o odrazných deskách jako takových, ale v závěru najdete i názorné příklady jejich použití.

Co jsou vlastně zač ty odrazné desky

Odrazné desky jsou v podstatě odrazné plochyrůzných velikostech, tvarechbarvách. Lze si je snadno vytvořit svépomocí, ale klidně můžete využít nabídku mnoha obchodů s fotografickým příslušenstvím. Typické odrazné desky vypadají tak, jako na obrázku níže.

Odrazné desky 9 v 1 | moje Tajemno
Odrazné desky (9 v 1) společně s černým obalem v pravém spodním rohu, pro příp. zvětšení klikněte

Tvary, velikosti a barvy odrazných desek

Odrazné desky se vyrábí v rozličných velikostech, několika tvarech a rovněž několika barvách. Pokud se zaměřím na běžně dostupné typy, setkáte se zpravidla s velikostmi od 30 cmpo 2 metry. Co se tvarů týče, převažují kruhové a obdélníkové odrazné desky. Výjimkou však nejsou ani desky trojúhelníkové a čtvercové. Barevně se to má tak, že se uchytily především tyto barevné typy desek:

  • bílé,
  • černé,
  • stříbrné,
  • zlaté,
  • zlato-stříbrné,
  • zelené,
  • modré,
  • tmavě žluté (někdy až do oranžova),
  • + průhledné bílé difúzní plátno.

Na velikosti záleží

Věc se má tak, že čím větší si pořídíte odraznou desku, tím více dokážete osvítit nějaký objekt. Velká odrazná deska může dosvítit dál a též poskytne rovnoměrnější nasvícení. Nicméně ne vždy je žádoucí, aby byla celá scéna důkladně nasvícená. V tu chvíli přijdou na řadu menší odrazné desky, příp. odrazné desky vlastní výroby. Malé desky využijete kupříkladu při focení makra. Při focení malých objektů totiž nemusíte chtít rovnoměrné nasvícení scény, více se hodí zesvětlení dílčího objektu zájmu.

Nevýhodou velkých odrazných desek je jejich nestabilita i při slabém větru. Buď se kácí, nebo strhávají stojan na odrazné desky. Při silnějším větru dokážou solidně zacvičit i s pomocníkem, který je obvykle drží.

Tvar odrazných desek

Osobně se mi o něco lépe manipuluje s obdélníkovými odraznými deskami. Ne, že by se s kruhovými zacházelo špatně, nicméně ty obdélníkové se přeci jenom lépe drží a jsou řekněme stabilnější. Vlastním i jednu menší trojúhelníkovou desku s praktickým úchytem. Na co ji využívám, se dozvíte na konci článku v osobních zkušenostech.

Barvy odrazných desek

Odrazné desky se zpravidla vyrábí v osmi barevných provedeních (+ difuzní průhledné plátno). Jejich nejčastější varianty jsou v seznamu výše i v textu níže zvýrazněny tučným písmem. Mimochodem tato označená pětice úplně bohatě stačí.

Tou úplně nejčastější variantou je odrazná deska s bílou odraznou plochou. Ta totiž nijak nemění barevnou teplotu odraženého světla a poskytuje příjemně měkké osvětlení. Pokud s odraznými deskami začínáte, bílá by měla být jistě tou první volbou.

Naopak práce s černou „odraznou“ plochou, chce již trochu cviku. Využijete ji v případech, kdy chcete do scény přidat nějaký ten stín, příp. zaclonit světlo z nějaké strany. Práce s ní proto vyžaduje jisté zkušenosti. Černé odrazné desky mohou též posloužit i jako tmavé fotografické pozadí.

Odrazné desky jako fotografické pozadí | moje Tajemno
Kamarádka a černé odrazné desky sloužící jako náhrada za drahé fotografické pozadí. Pro případné zvětšení klikněte. Nelekejte se „rozkostičkovaného“ pozadí – pro potřeby webu je využívána vyšší komprese obrazu. Kdyby tomu tak nebylo, webhosting by byl již dávno plný.

Stříbrné desky jsou již trochu „zákeřnější“. Síla odraženého světla je u nich značná a snadno se stane, že objekt přesvětlí. Na druhou stranu je dobré, že stříbrná odrazná deska v podstatě nemění barvu odraženého světla. Při nejhorším může být odražené světlo o něco málo chladnější, než to přicházející.

Zlaté odrazné desky již barevnou teplotu světla výrazně změní. Jejich použití je ideální při východu či západu slunce. Pokud ji použijete jindy, může být výsledek nepřirozený.

Méně časté barvy odrazných desek

Zlatostříbrná plocha je jednoduše kombinací zlaté a stříbrné plochy. Ideální použití je opět kolem východu a západu slunce. Nicméně zkuste schválně použít tuto odraznou desku i mimo tyto časy. Možná budete příjemně překvapeni.

Zelené a modré odrazné desky se prakticky nepoužívají k odrazu světla. Slouží především jako pozadí za fotografovaný objekt k tzv. klíčování. Jedná se o techniku, kdy je toto jednobarevné pozadí ve fotografickém editoru nahrazeno jakýmkoliv jiným pozadím.

Tmavě žlutá deska mi je trochu záhadou. Vím, že se tyto odrazné desky prodávají, ale ještě nikdy jsem s nimi neviděl někoho fotografovat. Hádám, že použití bude obdobné jako v případě zlaté odrazné desky. Samozřejmě se též uplatní v kreativní fotografii.

Difuzní plátno

Samostatnou skupinou tvoří ještě jeden typ povrchu těchto desek. Tím je difúzní plátno. Toto plátno okolní světlo příliš neodráží. Místo toho světlo prochází skrz toto plátno a je následně rozptýleno (má menší intenzitu a není tak ostré). Takové plátno využijete ideálně tehdy, chcete-li světlo zjemnit a trochu „ubrat“. Typickou situací je fotografování portrétu pod přímým sluncem.

Difúzní plátno jako součást odrazné desky | moje Tajemno
Difúzní plátno je součást prakticky každé odrazné desky. Jeho funkce je malinko ubrat intenzitu dopadajícího světla a zároveň jej trochu rozptýlit

Vlastní odrazné desky a ty netradiční

V textu výše jsem několikrát zmínil vlastní odrazné desky. Jedná se prakticky a odrazné plochy jakýchkoliv tvarů a velikostí. Obvykle se jedná o kousek složeného alobalu. Někdy se používá kus kartonové krabice, která je nabarvena bílou barvou, nebo je na ní nalepený alobal. I to v podstatě může stačit (alespoň v makrofotografii určitě).

Vlastní odrazná deska | moje Tajemno
Vlastní odrazná deska malých rozměrů vyrobená z kusu alobalu

Že se mezi odraznými deskami meze nekladou, ukazují například i odrazné desky na fotografiích níže. Jedná se o oboustrannou odraznou desku se zlatou / stříbrnou plochou. Díra uprostřed slouží k nasazení na objektiv. Díky této odrazné desce pak můžete na blízký objekt vrhat odražené světlo a prosvětlit tak případné stíny.

Odrazné desky s otvorem | moje Tajemno
Odrazné desky s otvorem uprostřed pro nasazení na objektiv

Jak se s odraznými deskami pracuje

Práce s odraznými deskami je vlastně jednoduchá. Odrazná deska funguje prakticky tehdy, když má co odrážet. Tudíž pokud bude pod mrakem, bude její účinnost velmi špatná, nebo žádná. Naopak pokud na ní bude přímo svítit slunce (příp. jiný zdroj světla), bude toto světlo dále odrážet potřebným směrem.

S odraznými deskami se rovněž špatně pracuje v případě, kdy sluneční světlo svítí na objekt přímo. Tedy modelce přímo zepředu do obličeje. Je pravda, že můžete dát modelce do ruky odraznou desku, která odstraní vzniklé nepěkné stíny v obličeji. Na druhou stranu se tímto ztratí onen „3D efekt“ a takový obličej najednou může vypadat jaksi „ploše“.

Neberte následující text jako nutné pravidlo, ale jako malé doporučení pro začátek. Pokud se rozhodnete fotografovat portrét s využitím odrazné desky, mám nyní několik tipů. Umístěte objekt svého zájmu do stínu, nebo alespoň polostínu. Ideálně tak, aby se zdroj světla (nejčastěji slunce) nacházel někde za fotografovanou osobou. Sami se rovněž schovejte do stínu. Vyhnete se tím nepříjemným odleskům v objektivu. Stínem, kam se skryjete, budiž např. nějaký strom, větší keř, zeď. Umístěte odraznou desku na přímé světlo. Následně požádejte asistenta, nebo nastavte odraznou desku tak, aby na objekt házela prasátka. Výsledkem toho bude, že fotografovaná osoba bude od tmavšího pozadí tzv. „odpíchnutá“. Jinak řečeno bude ona i její nejbližší okolí docela „svítit“, zatímco pozadí za ní bude tmavé.

Další doporučení pro fotografování s odraznými deskami

Pokud jste se dostali ve čtení až sem, asi by vás zajímaly nějaké konkrétní parametry odrazných desek. Začnu tedy velikostí samotné desky.

Jak jsem již uváděl výše – u makrofotografie se využívají velmi malé odrazné desky. Tím myslím v podstatě rozměry do 30 cm. Detailní portrét osvítíte kruhovou odraznou deskou o velikosti začínající na 50 cm. Na osvit celé postavy by měla stačit deska o velikosti 150 cm. Pro nasvícení malé skupiny lidí doporučuji obdélníkovou desku o velikosti delší strany 2 metry. Na větší skupiny lidí raději využijte záblesková zařízení či skupinu externích blesků. Kdo by se taky chtěl tahat s velkou rolí odrazného materiálu…

Máte-li pocit, že odrazná deska svítí na dotyčné místo až příliš? Existuje velice snadná rada – s odraznou deskou jednoduše od místa poodstupte. Tím se odražené světlo více rozptýlí a nebude mít takovou sílu. Samozřejmě také můžete použít menší odrazné desky, příp. její deformací snížit intenzitu odraženého světla.

Pokud můžete, sežeňte si na fotografování s odraznými deskami nějakého asistenta. Takové fotografování bude najednou o dost snazší, než kdybyste měli desku držet vy či fotografovaná osoba. Dbejte také na to, aby asistent viděl fotografovanou osobu. Může pak o dost snáze kontrolovat odražený proud světla a správně ho směrovat. Pokud asistenta nemáte, využijte držák. Při nepřízni počasí (slabší vítr) je třeba tento držák náležitě zatížit. Nemáte-li ani onen držák, stačí odraznou desku vhodně opřít a nasměrovat – pomůže třeba stativ. Ne vždy to půjde, ale občas se zadaří.

Poslední věcí je pak životnost samotné desky. Plátno sice něco vydrží, ale také se může protrhnout. U levnějších desek také můžete o odraznou vrstvu snáze přijít. Rýhy vzniklé častým používání desky zpravidla nevadí. Ale jakmile se začne odlupovat odrazná část, je zapotřebí koupit desku novou.

Jak správně umístit odraznou desku

Na tuto otázku se ptá značná část z vás. Bohužel ale neexistuje jednoznačná odpověď. Do značné míry totiž záleží na tom, čeho chcete při focení s odraznou deskou dosáhnout. Umístění odrazné desky se meze nekladou. Nejsnazší je si vše v klidu vyzkoušet. Nicméně jednu radu bych měl. Týká se využití odrazné desky pro projasnění stínů u fotografované osoby (zejména v obličeji). Umístěte odraznou desku tak, aby byla její horní část přibližně ve výšce hlavy fotografované osoby. Do značné míry tím potlačíte ony případné stíny v obličeji. Pokud by byla výše, sama by mohla vytvářet stíny na fotografované osobě.

Vlastně bych měl ještě jednu radu. Pokud bude svítit na dotyčnou osobu zepředu, obličej bude takový plošší. Pokud však umístíte odraznou desku více do boku, můžete tak dosáhnout mnohem zajímavějšího snímku. Rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Příslušenství odrazných desek + jejich vylepšení

Odrazné desky nemají mnoho dalšího příslušenství. Ono taky co k nim dále dokupovat, že? V podstatě k nim seženete pouze jejich držák. Držák odrazných desek je vlastně takové polohovatelné rameno, které se umístí na stativ. Do tohoto ramene umístíte odraznou desku a rameno zaaretujete, aby deska nevypadla. Menší odrazné desky (do 30 cm) lze uchytit pomocí různých flexibilních držáků, které lze, mimo jiné, přichytit třeba ke stolu. Dříve se k tomuto účelu prodával malý držák Lastolite LA1113. Kdo ví, jestli ho ještě někdo vyrábí…

Drtivá většina odrazných desek se prodává rovnou s obalem. Tento obal je často vybaven poutkem a tak není zas takový problém odrazné desky pohodlněji přenášet. Praktičtější odrazné desky mají rovnou jeden až dva úchyty, díky kterým je manipulace s nimi o dost snazší. Na druhou stranu verze bez těchto úchytů nejsou žádnou velkou překážkou v používání. Tímto však rozšíření / vylepšení odrazných desek prakticky končí.

Použití odrazné desky v praxi

Jakmile se holky trochu umoudří, objeví se zde několik názorných ukázek z focení za pomocí odrazných desek a bez nich. Samozřejmě s příslušnými komentáři. Pevně věřím, že se k nějakému fotografování dostanu do konce tohoto měsíce. Kdyby mi někdo při tvorbě snímků chtěl být nápomocný, příp. se rovnou nabídl jako fotografovaný objekt, ozvěte se.

Aby zde alespoň něco málo bylo, absolvovali jsme asi desetiminutové focení jako předběžnou ukázku (honil nás čas). Názornější ukázky jsou samozřejmě stále v plánu, otázkou je, kdy se vše realizuje.

Odrazné desky v praxi | moje Tajemno
Odrazné desky v praxi (popisky najdete pod fotografií). Pro zvětšení klikněte.

Na snímku výše vidíte čtveřici fotografií. Fotografie č. 1 je klasický snímek bez odrazné desky pořízený krátce po poledni. Jsou zde vidět nechtěné stíny v obličeji a odlesky tamtéž. Fotografie č. 2 je již pořízena za pomoci difúzního plátna, které je součástí odrazných desek. Plátno je umístěno nad slečnou, aby zastínilo přímé sluneční paprsky dopadající na obličej. Jak je vidět, stíny se výrazně zjemnily a v obličeji již nejsou patrné odlesky. Třetí fotografie je opět pořízena bez odrazných desek, ale zády ke slunci. V obličeji sice nejsou stíny a žádné odlesky, ale jak je vidět, také to není ideální. Slečna navíc „chytila“ barvu okolní zeleně. Čtvrtá fotografie je pak ukázkou toho, jak by se to dělat nemělo. Aby slečna získala v obličeji nějakou barvu, byla pod ní umístěna zlatá odrazná deska. Nicméně tak nešikovně, jak jen to šlo. Vznikly tak nepřirozené stíny a divně osvícený obličej. Ano, byl to záměr – jak se odrazné desky nemají používat.

Kde odrazné desky koupit

Možností je mnoho. Nabízí je větší množství obchodů. Často zde najdete také příslušenství v podobě držáků a stativů. Tak například:

Osobní zkušenost

Ačkoliv mám odrazné desky a jejich používání rád, ne vždy s jejich pomocí fotím. Nejčastěji se totiž vyskytuji na místech relativně daleko od civilizace. Věřte, že tahat se s odraznými deskami není vždy ten nejlepší nápad. Na druhou stranu, pokud fotím ve městě, příp. v blízkosti auta, odrazné desky mi dělají téměř vždy společnost.

Pokud se bude fotografovat venku, obvykle si několik odrazných desek přibalím (nejčastěji dvojici desek). Je jedno, jestli má být pod mrakem, nebo svítit sluníčko. Počasí je často nevyzpytatelné a je lepší být připraven. Každopádně při fotografování velice rád využívám potenciál odrazných desek za silnějšího světla. Horší však je, že ne vždy přejí okolnosti a tak je o klidné počasí i o asistenty mnohdy nouze. Odrazné desky tak nemohu vždy použít a musím „nezbedné stíny“ krotit pomocí externích blesků.

V textu výše jsem vám slíbil několik řádků o netradiční trojúhelníkové odrazné desce. Jednu takovou mám vyfocenou již z minulého článku a najdete ji níže. Tato odrazné deska z jedné strany poslouží pro kalibrací bílé barvy. Ze strany druhé pak jako stříbrné odrazná deska. Po složení je navíc velice malá (vejde se do větší kapsy), příp. kamkoliv do batohu i brašny.

Náhrada za kalibrační tabulku + odrazná deska | moje Tajemno
Tato malá náhrada za šedou kalibrační tabulku disponuje z druhé strany stříbrnou odraznou plochou. Navíc je vybavena velmi praktickým úchytem. Pro případné zvětšení klikněte.

Závěrem

Na závěr snad jen zbývá dodat, že není třeba se odrazných desek vůbec bát. Poměr ceny k výkonu je v tomto případě velice příznivý právě pro vaši peněženku. Je to sice „další krám“, se kterým se „musíte“ trmácet, ale pokud je vhodné počasí, velmi dobře poslouží.

Ještě si neodpustím jednu vsuvku na závěr. Pozorní čtenáři si jistě všimli, že často doporučuji originální příslušenství, anebo výrobky známých fotografických značek. Zde však musím udělat výjimku. Je možná pravda, že odrazné desky Lastolite za 3+ tisíce korun jsou velmi kvalitní a dokážou odrazit hodně světla. Na druhou stranu prakticky stejnou službu odvede odrazná deska stejné velikosti od neznámého výrobce za 600 Kč. Rozdíl spočívá v tom, že Lastolite je stabilnější s kvalitnějšími materiály, zatímco bezejmenný výrobce desek to trošku „fláká“. Pokud se však podaří obě dvě desky správně nasměrovat, výsledek je prakticky totožný. Mimochodem svojí první odraznou desku typu 5 v 1 o velikosti 150 cm stále používám. Stála tenkrát několik stokorun a je stará přes 10 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *