Panning

Panning – jak fotit věci v pohybu

Panning je vlastně „jednoduchá“ technika fotografování, která umožňuje zachytit na fotografii pohyb a dynamiku. Této technice se také říká švenkování či sledování objektu. Využívá se ve chvíli, kdy chcete vyfotit v podstatě cokoliv v pohybu. Chcete se dozvědět, jak metodou panning fotografovat, tedy jak správně postupovat při švenkování?

Panning a trocha teorie

Při panningu se snažíme v hledáčku udržet pohybující se fotografovaný objekt stále na stejném místě. Je tedy zapotřebí nejprve dostat fotografovaný objekt do záběru. Následně je třeba objekt plynule sledovat a ve vhodnou chvíli vyfotografovat.

Panning po prvé | moje Tajemno
Panning – první pokus. Nutno dodat, že ne příliš povedený. Pro zvětšení klikněte.

Teorie říká, že jakmile máme například jedoucí vozidlo v hledáčku fotoaparátu, začneme plynule kopírovat jeho pohyb. Ve vhodnou chvíli stačí vyfotografovat a je to. Zní to jednoduše, že? Ale jak je vidět na fotografii výše – není to jaksi úplně ono.

Panning v praxi

Nejprve je třeba si ujasnit jak vlastně metodou panning fotografovat. Ono totiž jen sledovat objekt nestačí. Je třeba dodržet určité postupy a též záleží na nastavení expozice.

Jak fotografovat pohyb metodou panning

Při fotografování metodou panning budete v podstatě postupovat vždycky stejně:

  • vyberte si vhodné místo,
  • počkejte, až se bude blížit vámi vybraný objekt (auto, vlak, letadlo, atd.),
  • dostaňte objekt do hledáčku fotoaparátu,
  • plynule sledujte pohyb objektu,
  • zaostřetevyfotografujte.

Protože to není tak jednoduché, rozebereme si ty nejdůležitější body výše.

Vhodné místo pro panning

Nejlepšího efektu rozmazání pozadí docílíte, pokud budete stát kolmo k objektu, který chcete vyfotografovat. Pokud by se tento objekt blížil přímo na vás, nebylo by dosaženo onoho rozmazaného pozadí. Důležité je si tedy ideální místo trochu naplánovat. K tomu vám může pomoci vaše místní znalost, nebo mapy.

Jak tedy stát a kde nejlépe fotografovat metodou panning ukazuje obrázek níže. Na snímku můžete vidět pohybující se předmět. V tomto případě se jedná u auto jedoucí po silnici protínající les.

Fotíme panning prakticky | moje Tajemno
Fotíme panning prakticky, pro zvětšení klikněte

Fotíme panning prakticky

Na fotografii výše „jede“ šedý sporťák. Projíždí přibližně z pravého horního rohu do levého spodního rohu. Fotograf stojí na okraji lesa a chystá se toto vozidlo vyfotografovat.

  1. Fotograf zaregistroval jedoucí vozidlo. Je však příliš daleko a navíc vůči fotografovi není v ideálním postavení (kolmo). Pokud by se v tuto chvíli fotograf pokusil jedoucí vozidlo vyfotografovat, nedosáhl by krásně rozmazaného pozadí. Fotograf tedy začíná vozidlo sledovat. Zaměřuje se na nějaký konkrétní bod. Obvykle pneumatika, zrcátko, apod.
  2. Vozidlo je již téměř kolmo k fotografovi. Ten stále sleduje předem zvolený bod. Mezi body 2 až 3 je exponován snímek. Samozřejmě za stálého sledování vozidla, resp. jeho části.
  3. Teoreticky nejideálnější poloha vozidla pro snímek. Vozidlo se nachází kolmo k fotografovi. Zde bude efekt rozmazaného pozadí největší. Nicméně vřele doporučuji začít s expozicí trošičku dříve. Díky zpravidla nastavené vyšší cloně to ničemu nevadí. Pokud udržíte fotoaparát zaměřený na konkrétním bodu, vozidlo bude ostré, i když nebude přesně kolmo k fotografovi. Jinak v podstatě i zde můžete začít s expozicí. Pokud však auto pojede rychle a expozice bude trvat delší dobu, vyfotíte nejspíše koncová světla.
  4. Zde se již nedoporučuje provádět expozici. Vozidlo se nenávratně vzdaluje od fotografa.

Plynulé sledování objektu

Plynulé sledování objektu je základ! Vlastně o tom to celé je. Bez precizního sledování to nebude fungovat. Jde o to, aby konkrétní část sledovaného objektu byla stále na stejném místěhledáčku / na displeji fotoaparátu. U automobilu i vlaku to bude asi kolo, u letadla čelní sklo, u běžce nejspíše jeho dres. Výběr je jen a jen na vás.

Kdyby se vám nedařilo udržet sledovaný objekt ve stále stejném místě v hledáčku, byl by rovněž rozmazaný. Toho však docílit nechceme.

Ostření při panningu

Při fotografování metodou panning můžete postupovat dvěma způsoby ostření:

Pokud váš fotoaparát neumí předpovídat pohyb sledovaného objektu, je vhodné použít první způsob. Ten spočívá v tom, že si předem rozmyslíte, kde chcete vyfotografovat váš budoucí objekt. Na toto místo manuálně, nebo autofokusem zaostříte. Následně autofokus vypnete (aby nedošlo k přeostřování) a čekáte například na auto. Jakmile bude vozidlo přibližně na místě, kam jste si zaostřili, zmáčknete spoušť. Před, při a po domáčknutí spouště však stále musíte sledovat váš objekt!

Pokud budete fotografovat druhým způsobem, bude fotoaparát, resp. objektiv, přeostřovat neustále. Stačí pouze udržet objekt na stále stejném místě, a jakmile se vám to bude hodit, domáčknete spoušť.

Je jasné, že kvůli pohybu objektu není možné exponovat přesně ve vámi zaostřeném místě. Jak jsem psal výše, doporučuji fotit mírně před tímto místem.

Rovněž záleží na rychlosti objektu, a jak daleko se od něj nacházíte. Konkrétní dopady na fotky poznáte, až si tuto techniku budete zkoušet.

Vhodné nastavení expozice pro panning

V závislosti na světelných podmínkáchrychlosti objektu je třeba přizpůsobit expozici. Bude-li se váš objekt pohybovat opravdu rychle, můžete použít kratší expoziční časy. Pojede-li auto krokem, bude zapotřebí expozici prodloužit.

Při mém posledním pokusu nafotit něco metodou panning jsem měl trochu smůlu. Nejprve vozidla jezdila fakticky pomalu a slunce opravdu silně svítilo. Později začalo bez varování pršet (ale duha byla pěkná). Nicméně několik postřehů jsem stihl aneb doporučené nastavení pro slunečný den:

  • nejnižší hodnota citlivosti ISO, tedy ISO 100,
  • čas přibližně od 1/125 sekundy do 1/30 sekundy (dle rychlosti objektu),
  • clona dle světelných podmínek (obvykle vysoká).

S ubývajícím světlem se rovněž bude měnit expozice. Abyste docílili správné expozice, bude třeba změnit několik expozičních parametrů. Expoziční časy se budou vlivem nedostatku světla prodlužovat. Clona se bude snižovat. Citlivost ISO se bude zvyšovat. Podobně to bude, pokud sledované objekty budou hodně pomalé.

Budete-li fotit např. hodně rychlá auta, můžete si dovolit časy zkracovat, clonu zvyšovat a citlivost ISO snižovat. Klidně vše dohromady.

Vybavení pro focení metodou panning

Fotografovat metodou panning můžete klidně mobilním telefonem nebo kompaktním fotoaparátem. Vřele však doporučuji zrcadlovku kvůli robustnějšímu tělu, lepšímu úchopu a snazší manipulaci. Pokročilého fotografa jistě napadne fotit i s použitím externího blesku. Ten je při fotografování metodou panning rovněž vcelku užíván. Například v cyklistice, ale i u závodních aut. Jak se na takový silný záblesk tváří závodníci si ale raději nepředstavuji. Nicméně externí blesk dokáže svým zábleskem sledovaný objekt ještě více „odpíchnout“ od rozmazaného pozadí.

Osobní zkušenost

S kolegyní Luckou jsme vyrazili tam, kde nebudeme mít o auta nouze. Hned pod obchodní dům Albert na silnici z České Lípy na Nový Bor. Žádné velké cavyky s výběrem místa ani správného pozadí nenastaly. Chceme si to přeci hlavně vyzkoušet. Beru foťák do ruky, nastavuji parametry a… exponuji. První vyfotografovaný snímek nevyšel moc dobře (je to ten stejný snímek jako v úvodu článku). Je jasné, že čas byl příliš krátký a nemohlo dojít k rozmazání pozadí.

Panning prakticky | moje Tajemno
Panning prakticky aneb druhý snímek, o něco málo lepší než ten první. Pro zvětšení klikněte.

Následoval druhý pokus. Jak je vidět, pozadí je již rozmazané více a celkově je fotografie určitě zajímavější. Kupodivu se dá přečíst i logo taxi služby na vozidle. Je vidět, že sledování předního pneu se podařilo. Nicméně nedalo mi to a zkusil jsem to ještě jednou.

Panning po třetí | moje Tajemno
Třetí fotografie aneb pokus o panning, pro zvětšení klikněte

Zde se již trochu změnila rychlost vozidla i poněkud počasí (proto ten barevný posun). Nicméně kolegyni se příliš nedařilo. Její Olympus E-520 ne a ne spolupracovat. Tak jsem se rozhodl ji trochu pomoci a zkusil s ním také něco vyfotit. Bohužel krátce na to začalo poprchávat a tak bylo s pokusy o panning ámen. Každopádně mohu směle prohlásit, že ačkoliv se to nezdá, ono to sledování chce vážně trochu cviku. Nepovede se to hned na první pokus. Je třeba s tím proto počítat.

Závěrem

Jak jsem psal před chvílí, je tu jedna nemilá věc. Připravte se na to, že značné množství fotografií bude rovnou na smazání. Ne vždy je snadné přesně správně zaostřit a ještě sledovat pohybující se cíl. Často se vám jistě stane, že na fotografii bude jak rozmazané pozadí, tak i hlavní sledovaný objekt. Rozhodně se nenechte odradit a nevzdávejte to!

Mimochodem, abyste si nemysleli, že fotografie v článku byly pořízeny, kdo ví jakým strojem. Byly pořízeny stařičkým Canon EOS 350D a to bez použití stativu. Dostal jsem k dispozici na odzkoušení i Olympus E-520. S ním jsem se opravdu snažil. Pokoušel se fotit se stativem i bez něj. Nicméně nepodařilo se mi pořídit ani jednu dostatečně použitelnou fotku. Některé fotoaparáty jsou mi nejspíše zapovězeny, nebo si mě fotoaparáty Canon prostě oblíbily.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *