Zdarma, nebo za peníze?

Peníze za focení, nebo fotit zadarmo?

Často se na stránky obrací lidé, kteří s focením nedávno začali. Tito lidé občasně dostávají zakázky od svých známých nebo dokonce agentur. Jenže stále to jsou jen nadšení amatéři, kteří teprve nedávno pronikli do tajů expozice. Mají takové zakázky přijmout? Mají si za to vzít peníze, nebo ne? Jaká finanční částka by byla adekvátní?

Fotím sice již nějakou dobu, ale nikdy to nebylo nic velkého. Majitel místní modelingové agentury chce, abych mu udělal několik fotek. Chce si je nechat zvětšit a pověsí si je do kanceláře. O finanční odměně nepadlo ani slovo. Jak dál? Mám mu ty fotografie normálně předat? Jak takovou zakázku vyfakturovat?

Foto-obraz: zarámovaná pasparta | Fotit za peníze nebo zdarma? | moje Tajemno
Foto-obraz: zarámovaná pasparta; berte jako ilustraci, přeci byste nedávali modelingové agentuře fotky z dovolené

Fotografie zdarma

V první řadě bych chtěl říci, že nemám naprosto nic proti focení zadarmo. Obzvlášť, když člověk začíná. Koneckonců, jak lépe sehnat zkušenosti a zakázky než pořádnou prací. Důležité je nepřistupovat k zakázce za pár korun tak, jako kdyby byla zdarma. Přistupujte k ní stejně svědomitě, jako kdybyste za ní měl dostat klidně několik tisíc korun.

Jestli chcete za fotky zaplatit, je potřeba se na toto téma začít bavit, jakmile druhá strana projeví zájem. „Líbí se vám moje fotky?“ „Ano?“ V tom případě následuje debata o ceně. Otázka peněz, nebo chcete-li ceny, je totiž nedílnou součástí vaší domluvy a nelze se jí vyhnout.

Stačí tyto peníze na jednu velkou foto-zakázku?
Přijde vám tato částka dostatečná za nafocení 15 fotografií?

Druhá strana se může zeptat, kolik to bude stát. V tu chvíli by měla následovat série otázek z vaší strany. Tím totiž dáváte jasně najevo, že víte co děláte a ve své branži se vyznáte.

  • Kolik lidí se bude fotit?
  • Zajistí si vlastní modelky, nebo to bude vaším úkolem?
  • Proběhne celé focení v tamních prostorách, nebo je třeba zajistit prostory?
  • Jaký styl focení si představují?
  • Je zajištěn make-up (zajištění maskéra)?
  • Jak to bude s kadeřníkem?
  • Kdo se postará o oblečení a rekvizity?
  • Budou fotky také na jejich webu a sociálních sítích?
  • Budou si fotografie tisknout sami, nebo to bude vaše práce?
  • Jak moc na fotografie spěchají?
  • Půjde o jednorázovou akci nebo o dlouhodobý projekt?

Samotná zakázka

Rozhodli jste se pro udělání snímků zdarma, nebo za peníze? Rád vás nyní seznámím s tím, co takové focení obnáší. Někteří lidé si myslí, že stačí říct:

„Udělej mi pár fotek a pak je pověs tady na zeď.“

Tak tomu ale nikdy není a jak již jistě tušíte, je zapotřebí mnohem více:

  1. V první řadě se domluvit na ceně a záloze (pokud tedy nefotíte zdarma).
  2. Vytvořit fakturu na zálohu.
  3. Připravit časový plán.
  4. Najít a zařídit nejvhodnější prostory, kde se bude fotit.
  5. Zařídit rekvizity, zamyslet se nad technickým vybavením pro dané místo.
  6. Najít modelky.
  7. Naplánovat, kdy mohou přijít.
  8. Upravit plán dle časových možností modelek i využití daného místa.
  9. Najít někoho na vlasymake-up.
  10. Objednat si je.
  11. Sehnat si asistenta.
  12. Vyzvednout si techniku, kterou je třeba si vypůjčit na zdárné dokončení zakázky.
  13. Dokoupit potřebné příslušenství (zejména pak baterky do odpalovačů či blesků).
  14. Připravit si svojí i zapůjčenou techniku – vyčistit, příp. zkalibrovat objektivy, dobít baterky, zkontrolovat příslušenství.
  15. Dostavit se se vším potřebným vybavením na místo fotografování.
  16. Pořídit za pomocí ostatních asistentů snímky.
  17. Po fotografování se se vším tím vybavením vrátit domů / pracovny.
  18. Provést zálohu snímků na několik různých médií / na různá místa.
  19. Vrátit vypůjčenou techniku.
  20. Upravit fotky v post-produkci.
  21. Domluvit se s druhou stranou na výstupu fotografií (matně, leskle, rozměry, kvalita papíru, rámy nebo pasparta, atd.)
  22. Objednat si testovací tisk.
  23. Nechat si tyto ukázkové snímky schválit.
  24. Objednat finální tisk.
  25. Zajistit zarámování.
  26. Vystavit fakturu na celkovou cenu.
  27. Pověsit fotky na zeď.
  28. Rozeslat finální fotky klientovi, kadeřnici, vizážistce, modelkám i klientovi.

Malé zamyšlení nad samotnou zakázkou

Zprvu chtěl majitel modelingové agentury pouze vyfotit několik fotek a ty pak pověsit na zeď, že? Z příkladu výše je však jasně patrné, že zdánlivě snadný úkol není úplně tak jednoduchý.

Zamyslete se. Opravdu chcete takovouto velkou zakázku fotit zadarmo? Nemám nic proti tomu, pokud se rozhodnete si za toto všechno nevzít žádné peníze a vše fotit zdarma. Může to totiž být jedinečná příležitost, jak se jako fotograf zviditelnit a získat hromady zkušeností. Jen jsem chtěl poukázat na to, co taková větší zakázka obnáší.

Peníze za zakázku

Pokud nechcete fotit zadarmo, ale za peníze, je třeba se o tom začít bavit hned od samého počátku. Vyhnete se pak zdlouhavému přemýšlení o tom, jak si nechat za svojí práci zaplatit. Nakonec se na vás mohou také klidně vykašlat. To ale jistě nechcete.

Módní přehlídka Česká Lípa
Foto z venkovní přehlídky v České Lípě

Nechci peníze

Pokud jste se rozhodli fotit zdarma, snažte se přesunout co nejvíce bodů výše na druhou stranu k zákazníkovi. Je to majitel modelingové agentury. Mohl by tedy zajistit jak modelky, tak kadeřnici, maskérku, zaplacení asistenta, tisk i zarámování. V ideálním případě i lokalitu na focení, kterou by upravil dle tvých představ. V takovém případě by pak druhá strana rozeslala modelkám i všem zúčastněným finální fotografie, protože oni si je najali.

Na tobě pak už jen zůstane dokoupení techniky, případně její vyzvednutí z půjčovny (např. zde). K tomu také nalezení asistenta, pořízení fotek a jejich post-produkce.

Další věci, které se hodí

Zařizujete-li tisk, nebojte si navýšit cenu. Pokud seženete formát 40 × 60 cm za 1500,- Kč (se vším všudy), řekněte si o 3000,- Kč za tisk. Vezměte si něco za svůj čas a nebo se domluvte na propůjčení modelek na vaše další fotografování. Druhá strana od vás přeci dostane fotografie na zeď, chtějte kromě drahocenných zkušeností něco na oplátku. Je to určitě fér.

Náklady na zakázku (peníze) si dobře spočítejte
Náklady na zakázku si dobře spočítejte

Pokud už se do takovéto zakázky vrhnete po hlavě a sami, dobře si vše spočítejte a nenechávejte jednotlivé body náhodě. Pamatujte, že vše něco stojí. Kromě vybavení na focení je nutné počítat rovněž s platem vizážisty, kadeřnice, asistentů. Dále něco stojí fotografické plátno, náhradní baterky, ale také samotný tisk fotografií a následné zarámování…

Závěrem

Možná, že to ze začátku budete mít těžké. Budete brát zakázky za jakoukoliv cenu nebo i zadarmo. Nebojte se však projevit a říci si o peníze. Pokud si je samozřejmě opravdu zasloužíte a nesnažíte se zakázky ošulit na kvalitě. Když dokážete klientovi podat správnou hodnotu svojí práce, peníze se vždycky najdou. Ano, párkrát se objeví „kamarádi co mají dobrej foťák“ a vy přijdete o zakázku. Ale když budete své zakázky dělat pořádně a svědomitě, lidé se k vám budou vracet. Věřím, že vracet s tím, že jejich „kamarád“ má sice dobrý foťák, ale neví, jak ho používat. A zakázka je vaše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *