Archiv rubriky: Úvaha a blábolení

Úvaha a blábolení je možná trochu netradičně pojmenovaná rubrika. Skrývá několik článků, které vychází jak z mých osobních zkušeností a názorů, tak i ze zkušeností mých kolegů, kteří se s danými problémy svěřili.

Taková typická úvaha a blábolení je vidět v poněkud negativně pojatém článku s názvem „Zvláštní dotazy“. V článku je několik dotazů osob, které lze snadno označit jako profesionální fotografové. Fotí totiž za účelem zisku, nebo jako svojí hlavní pracovní náplň. Na tom by nebylo nic hrozného, kdyby se nejednalo o dotazy typu: „Jak nastavím fotoaparát, aby byla fotka hezká?“ Nebo dále: „Jak nastavit foťák, aby fotil 30 sekund?“ Není divu, že se takovýto profesionální fotograf často setkává s jistými uštěpačnými poznámkami a málokdy narazí na nějaké pochopení, nebo na odpověď na svůj dotaz.

Dva roky před zmiňovaným článkem jsem sepsal obdobný článek, který též vzbudil řadu komentářů. Článek jsem pojmenoval „Fotografové hloupnou“. Je to opět taková ta úvaha a blábolení ve stylu – čím více je digitální fotografie naší součástí, tím méně lidí se věnuje tomu, jak vlastně funguje. Díky tomu pak vznikají často kuriózní problémy a dotazy kolem fotografie. Mimochodem je lepší fotoaparát Canon, nebo Nikon?

Každopádně článků na toto téma nenajdete v této rubrice mnoho. Jde opravdu o jednotky kusů, které reagují na jisté situace. Nicméně nenajdete zde jen sarkastické články. Je zde třeba i úvaha na téma, zdali fotografie z paměťové karty mazat, nebo celou kartu raději celou zformátovat. Též může zaujmout článek pro začínající fotografy o tom, zdali fotit zdarma, nebo za peníze.

Máte-li tip na článek, který by v této rubrice neměl chybět? Chcete se svěřit se zkušenostmi kolem fotografování a fotografie? Navštivte stránku „Kontakty“ a napište mi. Prosím o kontaktování hlavně prostřednictvím e-mailu.

Kam se snímky

Kam s nafocenými snímky?

Pravidelně pořizujete velké množství fotografií? Možná, stejně jako mnoho z nás, budete jednou muset řešit vcelku ožehavý problém. Tím problémem jednoduše je – kam se všemi těmi nafocenými snímky?

Ať už máte mobil s velkou vnitřní pamětí, nebo třeba zrcadlovku, pravděpodobně se problému výše nevyhnete. Jednou to přijde a zařízení bude hlásit, že se na něj již další snímky nevejdou. V takovém případě máte několik možností – promazat data, koupit větší úložiště, data „odložit“ někam jinam, nebo vše jednoduše smazat. Dnešní článek je zaměřen na různé způsoby řešení tohoto problému, zejména na zálohování.

Pokračování textu Kam se snímky

Zvláštní dotazy

Zvláštní dotazy ve fotoporadnách

Poslední dva roky se v různých fotoporadnách objevují stále častěji poněkud zvláštní dotazy. Pamatujete na loňský, lehce provokativní, článek na téma fotografové hloupnou? Dnešní článek by se mohl jmenovat obdobně. Jedná se totiž o poněkud zvláštní dotazy lidí, kteří o sobě ve většině případů tvrdí, že jsou profesionálními fotografy. Jak se takový profesionální fotograf vlastně pozná? Třeba tak, že má vlastní stránky, kde nabízí své služby za peníze. Je vcelku jedno, jestli na Facebooku či jinde. Jde tedy o soustavnou fotografickou činnost vedoucí k tvorbě zisku.

Stejně jako v minulém článku, i nyní budou některé odpovědi lehce sarkastické. Ono se taky není čemu divit. Když někdo nabízí profesionální focení a pak se zjistí, že vlastně ani neumí nastavit fotoaparát. Více v článku…

Ještě poslední poznámka. Reakce na dotazy nejsou mé. Jsou převzaty z internetu od různých autorů a z různých skupin (včetně těch neveřejných). Konkrétní profily dotazujících neznám, příp. nechci uvádět. Nechci, aby došlo k nějakému zesměšňování konkrétních osob. Jde pouze o zamyšlení se nad tím, kam se lidstvo poslední léta ubírá.

Pokračování textu Zvláštní dotazy

Fotografové hloupnou

Fotografové hloupnou

Fotografové hloupnou! Opravdu, a nejen fotografové… Dnešní doba je doba zjednodušování → umělá inteligence, výkonné procesory, pokročilé algoritmy, levné a stále kvalitnější materiály, aj. To, co je dnes možné, bylo dříve takřka nemyslitelné. Toto zjednodušování je nesporně v mnoha ohledech přínosné a pohodlné. Na druhou stranu však skrývá jistá nebezpečí. Jak toto všechno souvisí s fotografy a dnešní fotografií a proč si myslím, že fotografové hloupnou? Začtěte se do článku a dozvíte se více.

Pokračování textu Fotografové hloupnou

Profi fotograf snadno a rychle

Jaké je to být profi fotograf? Jak se stát profi fotograf snadno a rychle

Na sklonku roku je zvykem bilancovat a přemýšlet nad tím, jak se co povedlo či nikoliv. Já bych se rád se svými stránkami přidal. Před pár dny jsme se s kamarády sešli, abychom si pověděli, co se za ten rok s fotoaparátem zvládlo. Někomu se dařilo více, někomu méně. Na čem jsme se však všichni shodli, byl přístup k novodobým „profi fotografům“. Na téma profi fotograf bude tento článek.

Povídání níže berte prosím s rezervou. Rozhodně nechci nikoho urazit nebo se nad někoho povyšovat. Je to pouze náš postoj k některým novodobým profi fotografům.

Pokračování textu Profi fotograf snadno a rychle

Mazání fotografií a videí z karty

Mazání fotografií z karty

Mazání videí, promazávání fotek a formátování karty. Jednoduché činnosti. Dělá je každý fotograf. Málokdo však ví, jaký je rozdíl mezi mazáním fotek a formátováním karty (tedy kromě rychlosti).

Ikona pro mazání fotografií
Typická ikona pro mazání fotografií

O tom, jaký vliv má mazání fotografií na paměťovou kartu. Jestli je lepší formátovat, nebo mazat, se dozvíte více v dnešním článku.

Pokračování textu Mazání fotografií a videí z karty

Zdarma, nebo za peníze?

Peníze za focení, nebo fotit zadarmo?

Často se na stránky obrací lidé, kteří s focením nedávno začali. Tito lidé občasně dostávají zakázky od svých známých nebo dokonce agentur. Jenže stále to jsou jen nadšení amatéři, kteří teprve nedávno pronikli do tajů expozice. Mají takové zakázky přijmout? Mají si za to vzít peníze, nebo ne? Jaká finanční částka by byla adekvátní?

Fotím sice již nějakou dobu, ale nikdy to nebylo nic velkého. Majitel místní modelingové agentury chce, abych mu udělal několik fotek. Chce si je nechat zvětšit a pověsí si je do kanceláře. O finanční odměně nepadlo ani slovo. Jak dál? Mám mu ty fotografie normálně předat? Jak takovou zakázku vyfakturovat?

Foto-obraz: zarámovaná pasparta | Fotit za peníze nebo zdarma? | moje Tajemno
Foto-obraz: zarámovaná pasparta; berte jako ilustraci, přeci byste nedávali modelingové agentuře fotky z dovolené
Pokračování textu Zdarma, nebo za peníze?

Je lepší Canon, nebo Nikon?

Canon, nebo Nikon? Kdo zvítězí?

Canon, nebo Nikon? Otázka jistě mnoha fotografů. Tedy mých známých začínajících určitě…

Mám si koupit Canon, nebo Nikon? Který je lepší? Jak je to s jejich objektivy? Jaký fotoaparát by sis teď koupil? Je lepší ten, a nebo ten? A na portréty bys volil Nikon a na co je dobrý Canon? A čím fotíš vlastně ty a je to dobrej foťák?

Canon vs Nikon - kdo zvítězí?
Canon vs Nikon. Kdo zvítězí? To se dozvíte v tomto článku.
Pokračování textu Je lepší Canon, nebo Nikon?