Kde a jak vybírat osoby na focení
Věčná otázka mnoha fotografů: „Odkud můžu vybrat nějaké osoby na focení?“ Inu, kde se dá. Co si ale budeme povídat, někdy dá fušku sehnat někoho spolehlivého…
Je nějaká služba, kde je možné vybrat osoby na focení? Chystám takový fotografický projekt a hledám vhodné osoby. Existuje něco takového?
Setkávám se s takovým problémem. Když už si vyberu nějaké osoby na focení, tak často na poslední chvíli couvnou, nebo vůbec nepřijdou. Jak „vylepšit svůj profil“, aby se mi toto nestávalo?
Práce s lidmi může kdykoliv skrývat problémy. Někteří lidé jsou slušní a poctiví, jiní značně arogantní, další dosti nespolehliví. Co naplat, někdy focení prostě nevyjde, i kdybyste pro to udělali cokoliv.
Jak je to s těmi lidmi
Jako u většiny věcí / lidí / událostí – velmi záleží na mnoha okolnostech. Pro potřeby tohoto článku budu předpokládat, že s focením víceméně začínáte. Dále, že byste rádi sehnali nějaké osoby na focení, které by vám mohly takto ze začátku pomoci. No a samozřejmě, že nemáte vybudované kvalitní portfolio, které by oslovilo širokou veřejnost.
Takže… kde sehnat osoby na focení? Za těchto okolností správná otázka. Představte si hypotetickou situaci výše ze strany potenciální fotomodelky. Nějaký nový fotograf poptává osoby na focení. Když se pak podíváte na jeho profil, zjistíte, že vlastně vůbec nevíte, jak dotyčný fotí, co fotí, jestli s ním někdo v minulosti spolupracoval… nezjistíte vůbec nic. Důvěřovali byste takovému člověku, o kterému nic nevíte a jeho dosavadní zkušenosti jsou neznámé?
Jenže jak začít, když je situace taková, jak je vylíčena výše? Možností je několik…
Práce na svém profilu
Tak či onak, pokud máte nějaké plány a potřebujete osoby na focení, nějak začít musíte. Než ale začnete osoby oslovovat, je dobré se rozmyslet, co chcete daným focením dosáhnout. Jestli chcete jen vyzkoušet funkce a možnosti vašeho fotografického vybavení. Jestli chcete rovnou začít s focením portrétů, ale potom jakých (detailní portrét, portrét celé osoby…). Jinak řečeno je velmi dobré, když máte jasnou představu o tom, co má být výsledkem focení. Bez této představy se bude případným osobám špatně vysvětlovat, co po nich vlastně chcete. Když nemáte jasnou představu, nebudí to dobrý dojem a odradí to případné zájemce o fotografie.
Jako jedna z prvních možností, jak získat osoby na focení, obvykle bývá – oslovit své blízké. Potřebujete na někom vyzkoušet nový objektiv, fotoaparát, nebo třeba správné ostření „na oči“? Zkuste nejprve oslovit své blízké. Rodinu, spolužáky, kamarády… Ti vás znají, zpravidla nemají problémy s tím, že by vám na nějakou chvíli pózovali. Pokud nemáte tuto možnost, zpravidla vám nezbude nic jiného, než takříkajíc jít s pravdou ven a využít TFP skupiny na sociálních sítích.
Každopádně jakmile již nějaké fotografování proběhne, je dobré začít pracovat na svém veřejném profilu. Tím myslím především ukázku vašeho fotografování, aby se případní zájemci o snímky měli čeho chytit. Zpravidla platí, že nebudete zveřejňovat veškeré snímky z focení, ale pouze několik reprezentativních snímků. Pokud chcete a při fotografování se na místě nacházelo více lidí, můžete doplnit nějaké snímky ze zákulisí.
TFP skupiny
Zkratka TFP vychází z angl. time for prints. Jedná se formu dohody mezi fotografem a modelem na focení, ve kterém nejsou žádné straně účtovány peníze. Výsledné fotografie mohou obě strany využít pro svou prezentaci. Princip FTP je krásně vysvětlen na Wikipedii.
Jedná se každopádně o dobrý „odrazový můstek“ pro začátek. Zpravidla vše probíhá tak, že ve skupině nahlásíte možné volné termíny, přibližné časy, lokalitu focení a typ fotografií. Obvykle to vypadá nějak takto:
Dobrý den, hledám osoby pro TFP focení na 14. 11. na 15 hod. v České Lípě. Hlaste se prosím do komentářů, nebo rovnou do zpráv. Na pohlaví nezáleží. V plánu je několik (pod)zimních portrétních fotografií ve zdejší městském parku.
Získat v těchto skupinách osoby na focení je zpravidla velmi snadné. Pamatujte však, že zde jednáte s reálnými lidmi. Ti vám mohou chtít pomoci ve vašich začátcích. Někteří chtějí levně získat zajímavé snímky sama sebe. Najdou se ale i tací, se kterými se prostě nedomluvíte.
Jednejte s nimi proto férově. Neklaďte si zbytečné nesplnitelné podmínky. Většinu lidí tím jen odradíte a stejně to k ničemu nepovede. Nezapomínejte na zdvořilost a na to, že právě tito lidé reagují na vaší poptávku. Také se na vás mohou vykašlat.
Správné osoby na focení
Občas se stane, že FTP skupiny nejsou to pravé. Na focení se mohou hlásit lidi, pro které nemáte ve svém fotografickém projektu uplatnění. V tu chvíli musíte být buď trpěliví, nebo můžete zkusit hledat jinde. Další možností mohou být stránky typu Fotoparta a Fotopátračka. Fotoparta dnes již nejspíše neexistuje, web má / měl poslední léta dlouhodobé problémy. Na těchto stránkách můžete jednotlivé modely a modelky jednoduše filtrovat. To pomůže pro lepší výběr právě té vhodné osoby na focení. Filtrovat můžete například podle:
- místa působnosti,
- zkušeností s fotografováním,
- tělesné míry a váhy, příp. konfekční velikosti,
- oboru focení osob na focení, ale i fotografů, aj.
Samozřejmě se může stát, že nebudou vyhovovat ani uvedené / podobné stránky. V takovém případě je už těžší radit. Nicméně naštěstí existují modelingové agentury. Ty mohou zprostředkovat kontakty na osoby vhodné pro různé druhy focení a dokážou pomoci. Pro vhodný výběr té správné osoby na focení pomohou setkarty, příp. booky. Nicméně je potřeba počítat s tím, že taková spolupráce již nemusí být zdarma a pravděpodobně vás bude něco stát.
Osobní zkušenost
Osobně mám pocit, že není ani tak problém s hledáním té správné osoby na focení. Tedy alespoň pokud nemáte nějaké šílené požadavky, jednáte slušně a přímo. Co jsem odpozoroval z TFP skupin na Facebooku, tak focení často vyjde i tehdy, když fotografové nemají vůbec žádné portfolio. Při tom vlastní portfolio je obvykle jedna z několika podmínek. Spíše mám pocit, že je často problém se přístupem některých lidí.
Oslovil jsem několik svých známých, zejména žen, o kterých vím, že se nechávají fotografovat. Značná část z nich se mi však svěřila s ne dobrými zkušenostmi s vícero fotografy. Někteří si TFP fotografování vykládají jako „focení za sex“. Jiní nedopřejí modelce ani trochu soukromí. To, že se holky nechávají fotit nahé, si vykládají tak, že na ně mohou zírat kdykoliv je napadne. Jiní se chovají dost arogantně, když modelka nechce překročit hranici toho, na čem se před focením dohodli. Značná část fotografů i fotografek se také vyznačují podivnou komunikací. Neodpovídáním a mlžením ohledně místa, času, příp. způsobu fotografování. Celkově tak nevytváří přílišně dobrým dojem a osoby na focení tím spíše odradí. V občasných případech došlo i na odvedení nekvalitní práce. Výsledné fotografie ani zdaleka neodpovídaly tomu, na čem se dotyční předtím dohodli.
Na druhou stranu se některé dotyčné přiznaly, že nejednou na smluvené fotografování vůbec nedorazily. Ať už z důvodů, že jim něco zabránilo se na místo dostavit, ale i proto, že se jim prostě nechtělo. To však také ledacos vypovídá. Jak jsem psal v úvodu – někdy focení prostě nevyjde, i kdybyste pro to udělali cokoliv.
Závěrem
I kdybyste fotili formou TFP pamatujte, že byste ke každé zakázce měli přistupovat tak, jak nejlépe dokážete. Je úplně jedno, jestli je to zakázka zadarmo, nebo za 50 tisíc! Jednejte proto s lidmi s úctou, mějte pochopení i trpělivost. Nesnažte se za každou cenu zakázku odfláknout. Je to koneckonců i vaše vizitka. Nezapomínejte ani na vhodnou dobu pro zpracování, resp. odevzdání, snímků. Je jasné, že větší zakázka nebude hotova druhý den. Nicméně nikdo asi nebude chtít čekat dva měsíce na pár desítek snímků.