Softbox, nebo deštník?

Je lepší softbox, nebo deštník?

Softbox i deštník velmi dobře poslouží jako zdroj světla. Využijete je jak při focení lidí, předmětů, ale i k přisvícení scény. Oba dva systémy se využívají s trvalými světly, ale i se zábleskovým zařízením. Jenže, který z nich si vybrat? Je lepší softbox, nebo deštník?

Zeptám se zpříma – mám si pro začátek pořídit softbox, nebo deštník? Co je lepší? Z čeho lezou lepší snímky?

Nemohu se rozhodnout mezi softboxem a deštníkem. Na internetu čtu chválu na oba dva zdroje světla. Takže co mám koupit softbox, nebo deštník?

Na tyto otázky bohužel nejde odpovědět jednoznačně. Softbox i deštník dokážou dodat větší množství světla do scény, příp. na požadované místo. Nicméně s každým z nich se pracuje trochu jinak a není ani vyloučena kombinace obou. Jak si přečtete v textu níže – velmi záleží na způsobu práce se světlem a na tom, co chcete mít vlastně osvětleno.

Jak softbox a deštník vypadá a jak se s nimi pracuje

Ačkoliv jsou oba systémy zmíněny již v článku o trvalých světlech, menší zopakování neuškodí. V první řadě je dobré říci, že jak softbox, tak deštník, slouží k „změkčení“ světla. Jde totiž o to, že běžné externí blesky a záblesková zařízení vydávají dosti ostré a tvrdé světlo. Jenže například pro portrét není toto světlo většinou příliš vhodné a je třeba světlo „změkčit“. K tomu využijete právě onen softbox nebo deštník.

Softbox

Softbox je vlastně takový plátěný stan, do kterého se vkládá zdroj světla. Tímto zdrojem může být jak trvalé světlo typu LED žárovka, tak i externí blesk či zábleskové zařízení. Zvenku je softbox zpravidla černý. Jeho vnitřní stěny jsou stříbrné. Vepředu se nachází plátno z průsvitného, ale neprůhledného materiálu – tudy proudí světlo do scény. Uvnitř softboxu bývá často ještě druhé, pomocné rozptylné plátno, které slouží k rovnoměrnějšímu rozptýlení světla. Softbox lze zakoupit v různých velikostech a tvarech (čtverec, obdélník, osmiúhelník, aj.)

Softbox Terronic | softbox, nebo deštník | moje Tajemno
Softbox Terronic s vnitřní difuzní látkou. Tento a další softboxy jiných tvarů mi dělají společnost v ateliéru.

Deštník

Deštníky lze rozdělat na dva typy. Difuzní deštník je opatřen průsvitným neprůhledným plátnem. Při fotografování se zdroj světla namíří na fotografovanou scénu a do cesty se mu postaví tento deštník. Přímé světlo je deštníkem odstíněno, ale díky své průsvitnosti se z deštníku stane nový zdroj světla ve scéně. Toto světlo vychází z velké plochy deštníku a je tak o dost měkčí.

Difuzní deštník | softbox, nebo deštník | moje Tajemno
Světlo ze zábleskového zařízení vstupuje do difuzního deštníku a prochází skrze něj. Díky tomu je světlo rovnoměrněji rozptýleno do širšího okolí.

Odrazný deštník je ale trochu jiný. Není průsvitný, ale má vnitřní odraznou vrstvu. Jedná se o podobný materiál, jako u odrazných desek – tedy zlatá, stříbrná, bílá a zlatostříbrná. Zdroj světla již nemíří do scény, ale od ní do deštníku. Světlo se poté z deštníku odrazí zpět do fotografované scény a změní barvu dle použité odrazné plochy. Oba dva typy deštníků se vyrábí v různých velikostech a tvarech (klasický, parabolický).

Odrazný deštník | moje Tajemno
Princip fungování odrazného deštníku. Světlo ze zábleskového zařízení vstupuje do deštníku, kde se odráží a míří zpět do scény.

Softbox, nebo deštník aneb na co se který hodí

Chcete-li mít perfektní kontrolu nad světlem ve scéně, rozhodně doporučuji softbox. Plášť softboxu znemožňuje světlu unikat dozadu a do stran. Světlo ze softboxu tak míří pouze dopředu. Toto světlo se navíc dá ještě dále „zacílit“ s pomocí delších, či kratších voštin.

Při použití obou typů deštníku se značná část světla dostane i jinam, než na fotografované místo. Světlo se tak odráží od stěn, stropu, resp. nejbližšího okolí. Díky tomu vzniká ve scéně výplňové světlo, které relativně rovnoměrně osvětluje celou scénu. Pokud se jedná o jednoduchou scénu s jedním či dvěma světly, zpravidla není problém v používání deštníků. Pokud by se jednalo o složitější nasvícení z více světelných zdrojů, výplňové světlo může již dělat větší neplechu.

Co se týče rovnoměrného nasvícení scény, i zde doporučuji softbox. Ideálně pokročilejší variantu s vnitřní difuzní látkou a větracími otvory. Zároveň k němu doporučuji vhodné zábleskové zařízení – kupříkladu řadu Fomei Digital Pro X. Z takovéhoto softboxu pak bude vycházet rovnoměrně rozptýlené světlo. V případě deštníků se totiž může vyskytovat jasnější místo uprostřed deštníku. Toto místo je označováno anglickým výrazem hotspot.

Osobní zkušenost

Osobně bych na dotaz „je lepší softbox, nebo deštník“ nedokázal odpovědět hned. Oba mají své klady i zápory. Osobně vlastním jak softbox, resp. softboxy, tak i deštníky. Využívám jich dle uvážení a situace. Třeba co se týče skladnosti, mají softboxy docela rezervy. Oproti tomu deštníky lze pohodlně „srolovat“ a přenášet klidně ve větších počtech. Tak či onak, v drtivé většině případů fotím se softboxy. Vlastním čtvercové, obdélníkové, stripboxy i deepboxy. Mám jejich světlo prostě rád a líbí se mi, jak lze s nimi různě pracovat. S deštníkem toho tolik dělat nejde. Pokud ale jde o celkové osvětlení scény, jsou také samozřejmě dobrým pomocníkem.

Jedinou věc, na kterou bych chtěl upozornit je nejednotný systém uchycení softboxů do studiových záblesků. Existují totiž bajonety:

  • Bowens,
  • Broncolor – Pulso / Impact,
  • Elinchrom,
  • Hensel,
  • Interfit,
  • Multiblitz – Profilux / Varilux,
  • Profoto,
  • Terronic,
  • a jistě se ještě nějaké najdou.

Je tedy třeba hlídat si, jakými světly budete svítit – tvořit záblesky, příp. si pořídit vhodné adaptéry. Bez toho jaksi nelze softboxy řádně upevnit do studiových zábleskových světel. Předpokládám tedy, že softboxy budete využívat zejména ve spojení se zábleskovými světly. Ne, že by to nešlo též s externími blesky, jen toto spojení nemá často takové grády, tedy výkon. Pokud takto budete fotit v malé světlé místnosti, zpravidla to ničemu nevadí. Problém snadno nastane ve velkých či tmavých místnostech. Obzvlášť, pokud nebude zdroj světla umístěn blízko k modelu / fotografovanému předmětu.

Závěrem

Nemáte žádný z těchto světelných systémů a chcete si některý z nich pořídit? Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z nich, jistě vám znatelně pomůže při vašem fotografování. Ať už to bude softbox, nebo deštník, jistě neprohloupíte.

Nezapomeňte ještě na jednu věc. Softbox, deštník, externí blesk, zábleskové zařízení je třeba na něco upevnit. Nezapomínejte proto na kvalitní stativ. Ten by měl být dostatečně robustní, aby udržel zdroj světla i samotný softbox, nebo deštník. Dále záleží, jestli jej budete využívat v interiéru, nebo exteriéru (kvůli stabilitě). Od tohoto je třeba se takříkajíc odpíchnout při rozhodování, jaký stativ si pořídit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *