Focení duchů

Focení duchů a energetických koulí

Dlouhá léta jsem na téma „focení duchů a energetických koulí“ nic nečetl. V minulosti vyšlo na internetu hned několik článků, které zobrazovaly jakési energetické koule na tajuplných místech. Možná právě na tyto články narazili někteří čtenáři těchto stránek, kteří se neváhali obrátit na Fotoporadnu.

Vím, že jste z Českolipska, nebojíte se urbexu a nevyhýbáte se ani různým strašidelným místům. Byl jste někdy na Ortelu? Někde jsem četl, že zde v minulosti docházelo při focení k zachycení jakýchsi duchů a energetických koulí. Zažil jste něco takového? Je to vůbec možné? Jak se k tomu stavíte? Co si o tom myslíte? Zažil jste při svém průzkumu jakoukoliv nadpřirozenou aktivitu?

Narazil jsem na fotky jakýchsi energetických koulí v okolí svatých míst a hřbitovů. Když jsem v zimě absolvoval focení v okolí hřbitova, na snímku bylo i pár „duchů“. Vyfotil jsem vážně něco úžasného, nebo je to trochu jinak?

Focení energetických koulí

Někdo tomu říká energetické koule, někdo světelné koule a někdo orby. Tyto světelné / energetické orby dokážou vyfotografovat údajně jen lidé s rozvinutými parapsychologickými schopnostmi. V první řadě chci uvést na pravou míru to, že nepopírám, že možná něco mezi nebem a zemí existuje. Jestli se mi něco takového podaří někdy vyfotit / zažít na vlastní kůži, dám vědět! Do té doby tomu ale neuvěřím a budu si o těchto věcech myslet své.

Letící energetická koule / orb nad kopci | moje Tajemno
Skoro to vypadá, jako kdyby se jakási energetická koule proháněla při západu slunce nad kopci, že? Bohužel se jedná pouze o reakci optiky na protisvětlo. Pro případné zvětšení klikněte.

Nyní zpět k focení energetických koulí a případných duchů. Někteří o tom vášnivě diskutují, jiní se toho bojí, já si o tom ale myslím své. Všimli jste si například, že se značná část „světelných a energetických koulí / orbů“ nachází na fotografiích osvícených bleskem? Více se jich nachází v prašném prostředí, příp. za vysoké vlhkosti. Stejně tak je jich více v případě, že se blesk / LED světlo nachází blízko objektivu. Ideálně tedy při focení / natáčení videí kompakty a hlavně mobilem.

Tak jak to tedy je?

Výše jsem zmínil prašné prostředí a vysokou vlhkost. Proč? Inu…, pokud prostorem poletuje hodně prachu, padá rosa, sněží… a je použit blesk, který se nachází vedle objektivu, bude větší či menší část scény zabírat nějaká ta osvětlená částečka prachu, vody, atd. Právě proto „nemohou“ světelné orby zachytit profesionální (bez)zrcadlovky, které používají externí blesk. Ten se nachází často vysoko nad objektivem a nedokáže osvítit místo bezprostředně před fotoaparátem. Možná by se takovéto osvětlené částečky mohly vyskytovat při použití nějakého teleobjektivu.

Energetické koule a orby se též častěji objevují při fotografování v protisvětle. Je jedno, jestli do objektivu / před něj svítí slunce nebo jiný zdroj světla. Co to způsobuje? Stejně jako v předchozím případě. Světlo osvětluje částečky čehokoliv, které se nachází v blízkosti objektivu. Když jsou dostatečně blízko, jsou osvětleny dostatečně silně a jsou přiměřeně velké, bude se to orby ve scéně jen hemžit.

Focení energetických koulí a orbů vycházejících ze slunce | moje Tajemno
Podařilo se vyfotit energetické koule a orby, které přicházejí od samotného slunce? Bohužel. Za vše může optika mobilního telefonu. Pro případné zvětšení klikněte.

Samotnou kapitolou je prsty upatlaný objektiv. Tedy běžná situace u mobilů a občasně u kompaktů. V případě upatlaného objektivu dochází k různým „světelným závojům“. Kromě nich je obraz takový měkčí a méně kontrastní. To proto, že ona mastnota na objektivu / filtru jaksi „rozbíjí“ dopadající světlo, které scénu změkčuje. Obdobně se chovají též levné filtry bez antireflexních vrstev v protisvětle a při bodovém světle.

Na závěr už velice krátce. Protisvětlo bez nasazené sluneční clony (a někdy bohužel i s) dokáže vykouzlit nepěkné odlesky. Za to může uspořádání čoček v objektivu a použitá clona. Problém vyřešíte zacloněním světla, které dopadá do objektivu. Více na odlesky trpí levnější objektivy.

Focení duchů

Další věcí je focení duchů a paranormálních levitujících předmětů. Jedná se o snímky, které mají přes scénu různé šmouhy. Někdy tyto šmouhy mají dokonce i humanoidní podobu. Jindy vypadají, jako když se jedná o lidský obličej, který snad chce něco sdělit. Také se jedná o snímky, kde např. na nebi můžete vidět různé levitující předměty. Já to opět vidím trochu jinak.

Focení duchů při focení psa | moje Tajemno
Focení psa či duchů? Copak asi vytvořilo bílou záři v levé spodní části snímku a pak bílý flek nad hlavou psa? Tentokrát za to může parazitní boční světlo. Pro případné zvětšení klikněte.

Při focení duchů je to podobné, jako při focení energetických koulí a orbů. Často za to může nějaké protisvětlo, silné světlo blesku, nějaký pohybující se objekt a delší expoziční čas. V případě mimozemských levitujících těles to jsou zase různí broučci, komáři, ale klidně i ptáci. Občas za tím stojí i zaprášený senzor fotoaparátu, příp. špinavý objektiv a vyšší použitá clona. V jiných případech za to může opět vlhkost (viz níže).

Jak na focení duchů?

Při focení duchů často dochází k souhře jistých situací. Za dne může za šmouhy ve scéně zpravidla náhle osvětlený hmyz, který se nachází blízko před objektivem. Občas je to jiný pohyb před objektivem – tráva, větev, kvítky, list, prst, aj. Ve večerních hodinách jde o osvětlený hmyz bleskem (příp. jakýmkoliv silnějším světlem) v blízkosti objektivu + delší expoziční čas. Je to hezky vidět na mnoha fotografiích na internetu, kdy je díky celkově delšímu expozičnímu času fotografie lehce rozmazaná.

Foceni duchů s duchem v pozadí | moje Tajemno
Krásná ukázka z cíleného focení duchů. Vlhkost po rozepnutí bundy a sundání rukavic udělala po pár pokusech svoje. Pro případné zvětšení klikněte.

Samotnou kapitolou je vlhkost. Možná jste si někdy všimli jistého jevu, který je patrný hlavně v zimě. Stačí trochu náročnější aktivita, a když si poté sundáte rukavice, z rukou uniká vlhkost a doslova se z nich kouří. Když si takto sundáte rukavice proto, abyste následně nafotili večerní snímky nějakého místa, pravděpodobně nafotíte i onu osvětlenou vlhkost. Jak vlhkost stoupá vzhůru, tvoří různé vlnky, víry a často vytváří zajímavou podívanou. Stačí jen zdroj světla umístěný blízko objektivu a focení duchů začíná.

Co se různých levitujících věcí týče, se starým kompaktem jsem si těchto divných fotek taky všímal. Na některých fotkách byly různě velké černé části (většinou rozmazané), které vypadaly, jako když se vznáší někde v prostoru. Nepomohlo ani přiblížení fotografie na 100 %. S příchodem nových fotoaparátů s vyšším rozlišením a hlavně lepších objektivů bylo hned jasné, o co tady jde. Ne, že bych měl zaprášený senzor (i když i ten může podobné věci způsobovat). Šlo především o různě velký hmyz. Např. při posledním výstupu na Lysou skálu se mi snímky na počítači nějak nezdály. Při náležitém přiblížení byly krásně vidět mouchy a několik komárů! Záhada vyřešena.

Osobní zkušenost

Abych odpověděl na otázky + několik reakcí na výše sepsaný text. Viděl jsem velké množství „divných“ fotografií. Některé byly vyložené retuše, jiné byly o dost povedenější, v mnohých šlo jen o optické jevy a chyby objektivu. Nevidím vůbec důvod, proč by se potenciální duch / orb / nějaké koule měly ukazovat jen na filmech, ale ne při použití digitální techniky. To totiž někteří „znalci“ tvrdí. Stejně tak nevidím důvod, proč by něco takového měla zachytit jen osoba s rozvinutými parapsychologickými schopnostmi. To jako když bude více osob fotit v jednu chvíli stejnou věc, tak jedné se budou objevovat orby a dalším nikoliv? Jak jsem napsal výše – věřím, že něco nevysvětlitelného existovat může. Až se s tím setkám, dám vědět!

Na Ortelu jsem byl. Jsou zde zajímavé skály, pozůstatky doby minulé (různé kusy kovu) a pěkné prostředí. Např. blízká jeskyně vypadá velmi zajímavě. Každopádně žádné energetické koule se nám nepodařilo zachytit. Tedy při focení západu slunce vlastně ano. Stačilo ale odšroubovat nekvalitní UV filtr a odlesků od slunce výrazně ubylo.

Prošel jsem mnoho velkých i menších koncentračních a pracovních táborů. Navštívil mnoho vil a celkově míst, kde došlo k nějakým nepříjemným událostem a nenadálým úmrtím. Nicméně kromě vysvětlitelných věcí se toho mnoho nestalo. Snad jen až na jedno podivné zavření dveří a ještě divnější vrzání prken, ale kdo ví. Možná za to mohl průvan a práce materiálu.

K druhému dotazu. Fotil jsem v blízkosti židovského hřbitovu. Jednou v průběhu léta a jednou v zimě. Pokaždé se jednalo o večerní focení s bleskem. Fotografie ale bohužel již nedohledám. Bylo to v době focení mým prvním digitálním kompaktem. V létě se to orby jen hemžilo. Z blízkých stromů totiž něco padalo a ulepilo to chodník kolem. V zimě se mi při focení podařilo zachytit velké množství duchů. Tedy vlhkosti z rukou. Nic zvláštního!

Závěrem

Nevěřte všemu, co najdete na internetu. Spoustu lidí prostě přitahují tajuplné nevysvětlitelné věci. Spousta z nich lze ale rozumně vysvětlit. Já vím, část lidí bude vehementně tvrdit opak. Nenechte se ale hned zmást, mnohdy stačí jen trocha kritického myšlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *