Front a back focus

Jak otestovat objektiv na front a back focus a jak se jej zbavit

Co je to „front a back focus“? Do češtiny tyto dva anglické výrazy překládáme jako přední a zadní zaostření. Častěji se v tomto případě setkáte s uvedenými anglickými výrazy. Jedná se vlastně o vadu ostření u zrcadlovek. Front či back focus snadno poznáte tak, že objektiv ostří na jiné místo než chcete. Pokud ostří před toto místo, jedná se o front focus, pokud za toto místo, jde o back focus.

Na problém front a back focus nejčastěji narazíte při focení s nízkou clonou a také při delších ohniskových vzdálenostech. V dnešním článku zjistíte, jestli se problém týká i vašeho objektivu a také, jak ho úspěšně eliminovat.

Proč zrovna zrcadlovky

Jde totiž o ostření v zrcadlovkách. Konkrétně ostření při fotografování přes optický TTL hledáček s matnicí. Při focením tímto způsobem dochází k tomu (ve zkratce), že se světlo, které projde objektivem, rozděluje mezi hledáček a ostřící senzor fotoaparátu.

Ostření tímto způsobem funguje na bázi tzv. fázové detekce. Kvůli délce článku nechci tento způsob ostření rozebírat více do hloubky. Každopádně, toto ostření je velmi rychlé a umožňuje přeostřovat i v průběhu snímání. Na druhou stranu potřebujete kvalitní kalibraci ostření objektivu, jinak může být ostření nepřesné. Druhou nevýhodou je to, že takto musíte ostřit jen tam, kde máte zaostřovací body.

Oproti tomu třeba takové kompakty ostří na principu detekce kontrastu (přímo na snímacím senzoru). U zrcadlovek se detekce kontrastu používá při živém náhledu Live View. Tento způsob ostření je přesnější a lze s ním ostřit prakticky kamkoliv ve scéně. Na druhou stranu je toto ostření pomalejší. Fotoaparát totiž zkusí objektiv rozpohybovat na nějakou stranu a při tom zjišťuje, co to dělá s kontrastem. Takto pokračuje, dokud není kontrast ve vybraném místě největší. Tento způsob ostření se proto také moc nehodí pro případné průběžné ostření.

Určitý kompromis v tomto ohledu představují moderní fotoaparáty. Nyní hlavně bezzrcadlovky s jejich hybridním ostřením. Bezzrcadlovky již samozřejmě zrcátko nemají. Část jejich snímacího senzoru ale obsahuje i diody určené k ostření (jako u ostřícího senzoru zrcadlovek). Tento systém je též rychlý, přesný a můžete s ním ostřit i kontinuálně. Jistou nevýhodou je to, že část snímače slouží jen na ostření. Společnost Canon to u zrcadlovky Canon EOS 70D (a novějších) vyřešila po svém. Rozdělila fotodiody na snímacím senzoru na dvě. Takže k ostření můžete používat celou plochu senzoru. Na druhou stranu tím trochu klesá citlivost těchto diod. Systém nicméně funguje a ostření (bez)zrcadlovek Canon si lidé často chválí.

Problém s fotoaparátem

Začnu tím méně častým problémem a to – chybou těla fotoaparátu, resp. ostřícího senzoru, příp. čipu. Tu poznáte vcelku snadno tak, že všechny objektivy na fotoaparátu vykazují nějakou chybu ostření. Prostě…, fotografie pořízené jakýmkoliv objektivem jsou rozmazané (špatně zaostřené) a to i přes to, že by měly být ostré. Samozřejmě platí to, co jsem psal v úvodu, že se chyba snáze pozná při použití nízké clony, příp. u teleobjektivů.

Pro kontrolu správného zaostření využijte počítač. To proto, že se na malém LCD displeji fotoaparátu fotografie jeví prakticky vždy jako ostrá. To, co může vypadat jako skvělý portrét, může být ve skutečnosti fotografie krásně zaostřených uší včetně rozmazaného nosu a očí…

Pokud chybu ostření vykazují všechny objektivy vyzkoušené na daném fotoaparátu, je dobré navštívit autorizovaný servis. U fotoaparátů Canon je to např. AWH servis. Nicméně pokročilé fotoaparáty dokážou tento problém často vyřešit skrze menu fotoaparátu. Ne vždy musíte hned do servisu na seřízení ostření. Více se o této problematice rozepisuji o pár odstavců níže.

Proč k problému „front a back focus“ dochází

Asi nejčastějším důvodem je špatné seřízení objektivu na systém ostření zrcadlovky. Představte si to třeba tak, že jsou v objektivu i ve fotoaparátu součástky vyrobené s určitým rozsahem přesnosti. Občas se stane, že se tato (ne)přesnost sečte a ve výsledku se u objektivu projeví větší či menší front, nebo back focus. Naštěstí většinou pomůže seřízení svépomocí, nebo seřízení v servisu.

Testovací obrazce na front a back focus | moje Tajemno
Takto vypadají základní testovací obrazce na front a back focus. Pokud potřebujete, klidně si jej uložte a pak nechte vytisknout. Pro zvětšení klikněte.

Jak otestovat objektiv na front a back focus

Chyby front a back focus nejlépe odhalíte s pomocí testovacích obrazců. Testovací obrazce najdete na snímcích výše i níže. Ovšem klidně si vystačíte s linkovaným / kostičkovaným papírem. Na něj si udělejte výraznou značku, na kterou později zaostříte. Postup se dočtete níže.

Kromě testovacího obrazce na test objektivu na front a back focus ještě potřebujete:

 • zrcadlovku,
 • testovaný objektiv,
 • ideálně též stativ pro stabilní prostředí,
 • ideálně monitor / tablet s větším displejem (kvůli viditelnějším detailům).
Vylepšený testovací obrazec na front / back focus | moje Tajemno
Poněkud vylepšený testovací obrazec obsahuje kromě stupnice i terč, na který se mnohem lépe ostří. Kromě toho též vodováhu a úchyt na stativ. Pro případné zvětšení klikněte.

Postup, jak otestovat objektiv na front a back focus:

 • umístěte testovací obrazec na pevnou podložku a zajistěte proti pohybu (např. izolepou),
 • umístěte zrcadlovku na stativ,
  • fotoaparát by měl mířit na testovací obrazec ideálně pod úhlem 45°,
 • vzdálenost fotoaparátu od testovacího obrazce volte dle objektivu,
  • je-li to portrétní objektiv, použijte přibližně takovou vzdálenost, na kterou portréty běžně fotografujete,
  • je lepší, když je testovací obrazec spíše blíže, aby vyplňoval řekněme větší část snímku,
  • když bude testovací obrazec příliš daleko, nerozlišíte detaily,
 • foťte na dostatečně osvětleném místě (potřebujete nízkou citlivost ISO kvůli čitelnosti),
 • při fotografování použijte nejnižší hodnotu clony (snáze ji nastavíte v prioritě clony),
 • ideálně potřebujete i kratší expoziční čas kvůli případnému rozhýbání obrazu,
 • vyfotografujte scénu (ostřete na značku uprostřed testovacího obrazce).

Pokračování testu na front a back focus

V ideálním případě proveďte test na front a back focus hned několikrát. Já jej obvykle provádím 5× za sebou. Dělám to tak, že po prvním fotografování ručně rozostřím objektiv. Ten pak nechám opět zaostřit na značku a vyfotografuji snímek. Díky tomu předcházím nahodilým problémům s ostřením.

Pokud test na front a back focus náhodou nevyjde dobře, kalibrujte objektiv a poté znovu proveďte test výše. Opět doporučuji test několikrát opakovat. Je totiž běžné, že kalibraci ostření netrefíte hned na první pokus. Neexistuje totiž univerzální poučka na to, jak ostření správně nastavit, ale o tom více v následujícím textu.

Pokud přeci jen nemáte představu, jak daleko od fotoaparátu umístit testovací obrazec, přikládám doporučení od společnosti Canon v přehledné tabulce. Jak vidíte, jedná se přibližně o 50× ohniskovou vzdálenost objektivu.

ohnisková vzdálenost objektivuvzdálenost testovacího obrazce
10 mm50 cm
24 mm1,2 m
35 mm1,7 m
50 mm2,5 m
70 mm3,5 m
100 mm5 m
135 mm6,7 m
200 mm10 m
300 mm15 m
400 mm20 m
500 mm25 m
Přibližná vzdálenost testovacího obrazce na front a back focus v závislosti na použitém objektivu.

Vyhodnocení testu na front a back focus

Otevřete si fotografie, které jste vytvořili v rámci testu na front a back focus. Zobrazte si je při přiblížení na 100 %, resp. 1:1, abyste snadno rozeznali případný problém. Ideální výsledek je, když je obraz ostrý přesně na značce, na kterou jste ostřili. Když je obraz ostrý před touto značkou (blíže k fotoaparátu), jedná se o chybu front focus, když za značkou, jde o chybu back focus.

Každopádně, pokud máte značku ostrou, tímto pro vás test na front a back focus končí, gratuluji. Vše je tak, jak má být. Pokud značka ostrá není, je nejspíše třeba provést opravu ostření. Tedy hlavně v případě, když už tato neostrost ovlivňuje vaši práci. Jinak řečeno, pokud fotíte krajiny na vysokou clonu a malé ohnisko, tak tuto neostrost nejspíše vůbec nepocítíte.

Ještě si dovolím malou vsuvku. Pokud je neostrost minimální (řádově milimetry), nejspíše není třeba problém dále řešit. Koneckonců, například při portrétním focení se fotografovaná osoba také pohybuje. Už díky svému dýchání mění prakticky neustále svoji vzdálenost od fotoaparátu. Každopádně, situace se mění, pokud je většina vašich fotografií rozmazaná a test na front a back focus vyjde špatně. Je to každopádně vždy na zvážení fotografa.

Korekce ostření objektivu

Nejsnadnější způsob korekce front, nebo back focusu je skrze mikronastavení AFmenu fotoaparátu. Ve fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II se jedná o fialové menu (autofokus) a pátou záložku. Musím zmínit, že ne každá zrcadlovka má toto nastavení. Zpravidla jej mívají pouze pokročilé a profesionální zrcadlovky. U fotoaparátů Nikon se myslím jedná o položku s názvem „jemné doladění AF“. Opět ale platí, že toto nastavení nemá každá zrcadlovka, ale jen ty pokročilé.

Mikronastavení AF opravuje front a back focus | moje Tajemno
Mikronastavení AF pomáhá s opravou špatného ostření. Díky němu může zmizet i nepříjemný front a back focus.

Ve výše uvedeném fotoaparátu najdete dva způsoby doladění autofokusu (viz obrázek výše). První funkční položka ovlivní ostření všech objektivů. Druhou položku využijete při ladění ostření u konkrétního objektivu, resp. objektivů. Tento fotoaparát si totiž zapamatuje až 40 objektivů.

Mikronastavení AF pro všechny objektivy | moje Tajemno
Takto jednoduše vypadá rozhraní mikronastavení AF pro všechny objektivy, které k fotoaparátu následně připojíte.
Mikronastavení AF pro konkrétní objektiv | moje Tajemno
Mikronastavení AF pro konkrétní objektiv. Při objektivu typu zoom proveďte korekci ostření pro krajní polohy přiblížení. „W“ značí širokoúhlý záběr, „T“ značí největší přiblížení.

Odstranění front a back focusu prakticky

Nyní zpět k fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II a jeho korekci chyby na front a back focus. Jeho mikronastavení AF (tedy ostření) je velmi intuitivní. Když se objeví front focus (objektiv ostří před značku, která měla být ostrá – tedy blíže k fotoaparátu), posuňte jezdec do kladných hodnot. Když se objeví back focus (objektiv ostří za značku – dále od fotoaparátu), posuňte jezdec do záporných hodnot. Na jakou hodnotu ostření nastavit? Bohužel nelze přímo odpovědět. Klidně zkuste hodnotu ± 10, proveďte opětovně test na front a back focus a podle výsledku upravte hodnotu nastavení. Je tedy jasné, že testování na front a back focus a následné ladění špatného ostření trvá nějakou dobu a pořídíte při něm zpravidla více fotografií.

Při odstraňování front či back focusu jsou v nevýhodě objektivy typu zoom. U nich je třeba provést test na front a back focus při nastavení na nejmenší a největší přiblížení obrazu. Tedy hned dvakrát. Na druhou stranu, tento test není žádná velká věda. Provedete několik testovacích snímků, podíváte se na počítači na výsledek, upravíte mikronastavení AF, znovu provedete několik snímků, znovu vyhodnotíte… za chvíli je hotovo.

Korekce na front a back focus přímo na objektivu

Nevím, jak to mají ostatní objektivy, ale některé objektivy Canon mají uvnitř těla vodivé plošky, příp. jiné prvky (např. šroubky), kterými lze ovlivnit ostření a vyřešit front a back focus. Na různých internetových fórech je možné najít náčrty, kde se tyto plošky nachází a co ovlivňují. Nicméně většinou se zde nenachází žádné další informace. Proto doporučuji využít mikronastavení AF v menu fotoaparátu, nebo rovnou práci servisu, příp. doku pro Sigma objektivy.

Korekce na front a back focus s pomocí doku Sigma

Moderní objektivy Sigma mají zajímavou „vychytávku“ a tou je Sigma dok. Funguje to následovně:

 • do počítače si stáhnete, nainstalujete a spustíte software SIGMA Optimization Pro,
 • poté propojíte Sigma dok s počítačem pomocí USB kabelu,
 • do bajonetu doku připojíte objektiv Sigma (skrze něj dok s objektivem komunikuje),
 • následně program překontroluje aktuálnost firmware objektivu.

Samotný program zvládne samozřejmě více věcí, ale nás teď zajímá položka Focus Setting. Tato část slouží k doladění ostření. Při připojení monofokálního objektivu program nabízí hned čtveřici hodnot nastavení ostření pro různé vzdálenosti testovacího obrazce od objektivu. V případě objektivu typu zoom program nabízí dokonce 16 hodnot – konkrétně pro 4 různé ohniskové vzdálenosti × 4 vzdálenosti testovacího obrazce od objektivu.

Zdá se vám to hodně? Ano! Věřte, že nastavovat objektiv typu zoom může trvat pěkně dlouho. Na druhou stranu může být tento způsob eliminace front a back focusu lepší než skrze menu fotoaparátu. Navíc ne všechny fotoaparáty tímto nastavením disponují.

Každopádně eliminace front a back focusu vypadá s dokem Sigma následovně:

 • vyfotíte testovací obrazec v různých vzdálenostech, příp. na různá ohniska,
 • snímky nahrajete do počítače a následně odhadnete odchylku,
 • sundáte objektiv z fotoaparátu,
 • nandáte objektiv na Sigma dok,
 • nastavíte korekci ostření,
 • sundáte objektiv z doku,
 • nandáte objektiv na fotoaparát,
 • pořídíte fotografii testovacího obrazce… tedy začnete opět od začátku.

Pokud nemáte zkušenosti (nebo dostatek štěstí), můžete postup výše opakovat klidně 4×.

Osobní zkušenost

K testování na front a back focus mám několik osobních připomínek a postřehů. V první řadě mám tu zkušenost, že kvůli pár rozostřeným milimetrům většinou není třeba provádět test na front a back focus. Při velmi malé hloubce ostrosti stačí vážně nepatrný pohyb fotografa / modelky a důležitá část snímku je rozmazaná. To ale není chyba ostření. Zde pomůže trpělivost, stativ (pro eliminaci pohybu fotografa), kontinuální snímání, větší hloubka ostrosti, živý náhled, aj.

Není na škodu občas použít větší testovací obrazec (např. o velikosti A3). To pro případ, kdy jej fotíte z větší vzdálenosti a objektiv nemá příliš velké přiblížení.

Když už testujete objektiv na front a back focus a výsledky nejsou dobré, pro jistotu si je zapisujte. Test totiž budete běžně provádět několikrát za sebou. Poznámky umožní se v těch všech hodnotách korekce ostření neztratit.

Čísla na testovacích obrazcích nemají nic společného s čísly v mikronastavení AF ve fotoaparátu, nebo v programu pro kalibraci Sigma objektivů skrze dok. Čísla na testovacích obrazcích jsou pouze orientační.

Existují objektivy, které byly chybou front a back focus skoro až proslulé. Jedná se například o moderní objektiv Sigma 35 mm f/1,4 DG HSM Art. Nevím, co se v době před pár lety dělo. Zdali za reakce ve fotoporadnách a na fórech řádili nějací „trollové“, ale pravdou je, že se zde zmiňovaný objektiv Sigma vyskytoval prakticky neustále. Lidé si stěžovali na větší či menší front a back focus. Ten se měl postupně zobrazovat i na objektivech, které před pár měsíci nechali seřídit v servisu. Některé servisy měly údajně tvrdit, že jim tento objektiv neopraví, protože jim lidé prakticky nenosí už nic jiného a seřízení stejně dlouhodobě nepomůže, apod. Těchto a dalších negativních zpráv bylo až přespříliš.

Ach ta Sigma

Některé objektivy mají pěkně divoké ostření. U objektivů Sigma nastavujete 4 hodnoty pro různé vzdálenosti objektivu od testovacího obrazce. Případně 16 hodnot pro objektivy typu zoom (oboje při použití doku). Je to tedy podrobnější nastavení než např. mikronastavení AF v menu fotoaparátu. Jenže jsem byl u toho, že i přes to všechno a i přes několikanásobný test na front a back focus vykazoval objektiv stále chyby.

Při posledním testu (asi sedmém) na front a back focus se podařilo nastavit objektiv tak, že ve zvolených vzdálenostech testovacího obrazce a při daných ohniskových vzdálenostech vykazoval objektiv naprosto perfektní výsledky. Nicméně mezi ohniskovými vzdálenostmi cca 160 až 190 mm bylo něco špatně (objektiv měl rozsah 120 až 300 mm). V zadaném rozsahu měl objektiv silný front focus. Jenže rozsah ohniskových vzdáleností v programu byl 120 – 150 – 200 – 300 mm. Jenže co s tím? Když se změnily hodnoty tak, aby to vycházelo řekněme na 175 mm, tak to zase ostřilo špatně v jiném rozsahu ohniskových vzdáleností.

Nakonec to kolega vyřešil náležitým popisem závady v servisu, kde poté zanechal jak svůj fotoaparát, tak objektiv. Při předání opravené fotografické výbavy se pouze dozvěděl, že objektiv je seřízený podle ostření v zrcadlovce. Při následném testu již vše fungovalo tak, jak mělo.

Tak či onak moderní objektivy Sigma nepatří rozhodně do starého železa a odvedou velmi kvalitní práci.

Závěrem

Chyby ostření front a back focus majitele zrcadlovek jistě zrovna nepotěší. Na druhou stranu to nemusí být takový problém. Jinak řečeno, front a back focus lze řešit! Ať už svépomocí skrze mikronastavení AF, nebo u objektivů Sigma pomocí Sigma doku, návštěvou servisu, nebo používáním živého náhledu neboli Live View.

2 komentáře u „Front a back focus

 1. Dobrý den,

  Mám prosím nějaké dotazy abych si byl jistý:

  1.) Vzdálenost od 0 na testovacím pravítku se bere vzdálenost ke hledáčku?
  2.) Pokud objektiv trpí na front focus a na pravítku mi ukáže ostrost např. 3mm před 0, bude stačit posunout 3mm do plusu v aplikaci od Sigmy abych měl ostrost na 0 nebo to takto nefunguje a je to spíše pokus/ omyl? Samozřejmě jestli platí front focus = posunuji do plusu, back focus posunuji do mínusu? Je to tak, že?

  Prozatím děkuji,
  Vaše stránky mi občas pomohly.
  Jiří

  1. Dobrý den,
   co se vzdálenosti týče – jde o vzdálenost od místa zaostření k senzoru fotoaparátu. Pokud se bavíme o testovacím obrazci se stupnicí z článku, jde o ony černobílé kostičky, které se shodují s hodnotou „0“ na stupnici v pravé části testovacího obrazce. Pokud jde o testovací obrazec s číslicemi 1 až 4, jde o čáru uprostřed. Ona vzdálenost se měří k senzoru fotoaparátu. Místo, kde se senzor nachází je na fotoaparátech vyobrazené jako takový přeškrtnutý kruh. Ona linka procházející kruhem je rovnoběžná se senzorem. Některé fotoaparáty tento znak bohužel na sobě nemají. Nicméně nepotřebujete naprosto přesné měření vzdáleností. Klidně použijte svinovací metr.

   Pokud se objeví front focus, opravdu stačí ve fotoaparátu posunout korekci autofokusu do plusu. Při back focusu analogicky do mínusu. Co se oněch 3 cm na stupnici testovacího obrazce týče, tak to s nastavením v menu fotoaparátu a s programem od Sigmy vůbec nesouvisí. I k tomu se vlastně vyjadřuji též v článku. Klidně nastavte hodnotu ± 10, nebo jenom ± 5. Zde nelze radit. Důležité je po změně provést další test a porovnat výsledek.

   Každopádně jsem rád, že stránky ještě občas někomu pomáhají.
   Přeji hezký den a krásné fotografie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *