Varovný symbol

Varovný symbol ve fotoaparátu

Při nastavování menu fotoaparátu se občas povedou nastavit takové hodnoty, že fotoaparát trvale zobrazuje tzv. varovný symbol. Většinou se jedná o nějaký vykřičník v kruhu či trojúhelníku. Dobrá zpráva je, že to automaticky neznamená, že je něco vyloženě špatně. Od toho koneckonců slouží tzv. chybové kódy. Tento varovný symbol vás má upozornit, že máte nastaveno něco řekněme nestandardního.

Jak varovný symbol vypadá

Jak už jsem zmínil, většinou má varovný symbol vzhled nějakého vykřičníku v jakémsi kruhu, příp. trojúhelníku. Fotoaparát Canon EOS 7D Mark II tento symbol zobrazuje například takto.

Varovný symbol ve fotoaparátech Canon | moje Tajemno
Varovný symbol ve fotoaparátech Canon

Varovný symbol se může objevit jak v optickém hledáčku fotoaparátu, tak i na LCD displeji (samozřejmě pokud je právě zapnutý). Též je běžné jej najít na stavovém displeji. Nachází se tedy na všech obvyklých místech, která fotografové sledují.

Varovný symbol na stavovém displeji fotoaparátu | moje Tajemno
Varovný symbol na stavovém displeji fotoaparátu Canon. Pro případné zvětšení klikněte.

Kdy se varovný symbol zobrazuje

V tomto případě samozřejmě záleží na konkrétním fotoaparátu a výrobci. Nicméně u fotoaparátu výše se varovný symbol zobrazuje ve chvíli, kdy máte aktivované tyto funkce:

Černobílý režim souvisí s nastavením tzv. Picture Style u fotoaparátů Canon. Nastavení v Picture Style se vás týká pouze v případě, že fotografujete do grafického formátu JPEG. V případě, že fotíte do RAWu se nastavení Picture Style projeví pouze, pokud RAW zpracováváte v programu Canon Digital Photo Professional (DPP).

S korekcí vyvážení bílé se též setkáte především při fotografování do formátu JPEG. Další možností je, pokud používáte bracketing vyvážení bílé. Pokud máte teplotu bílé barvy nastavenou na automatiku, příp. vybíráte barvu manuálně z předem zvoleného rozsahu (slunce, stín, žárovka, atd.), tak se varovný symbol nezobrazí.

Nastavení kvality snímků jedním dotykem je taková „specialitka“ pokročilých fotoaparátů. Nedávno jsem o této funkci psal v souvislosti s tlačítkem M-Fn. Jednoduše jde o to, že můžete změnit kvalitu ukládání snímků jedním stisknutím naprogramovaného tlačítka. Např. to vypadá tak, že jednou kliknete a fotíte do RAWu, kliknete po druhé a fotíte do JPEGu, apod.

Potlačení šumu u více snímků je též zajímavá funkce. Po jejím aktivování se pořídí 4 snímky, které fotoaparát zarovná, analyzuje šum v obraze a pokusí se snímek šumu zbavit. Jak je vidět v článku (odkaz v seznamu výše), funkce funguje obstojně.

I bodové měření je něco, co fotografové, kteří fotografují vše kolem sebe, obvykle běžně nepoužívají. Výhodnější je pro ně totiž celoplošné – poměrové měření expozice.

Osobní zkušenost

Osobně jsem za varovný symbol ve fotoaparátu rád. Nepatřím mezi ty fotografy, kteří neustále používají nějakou výše uvedenou funkci (takže mi ikonka nesvítí stále). Když ale nastavím něco „neobvyklého“ a vykřičník se rozsvítí / rozbliká, je to skvělý ukazatel, že je něco jinak.

Na druhou stranu může takový symbol neznalého fotografa vcelku potrápit. Většinou to začíná ve chvíli, kdy fotograf začne prozkoumávat různé položky v menu fotoaparátu. Sem tam něco nastaví, něco úplně změní a najednou se rozbliká tento varovný symbol. Fotograf pak často neví, co je špatně (jestli vůbec něco). Při pátrání se opětovně pokouší zobrazovat a měnit různé části nastavení. Věc nakonec zpravidla vyřeší obnova do továrního nastavení.

Závěrem

Neberte prosím tento symbol jako něco špatného nebo snad znepokojivého. Jde pouze o indikaci obvykle nestandardního nastavení fotoaparátu. Neznamená to, že by snad fotoaparát neměl fungovat. Ani to neznamená, že by došlo k nějaké chybě (od toho jsou chybové kódy). Pouze to znamená, že je v uvedeném fotoaparátu zapnutá nějaká funkce výše. Jiné fotoaparáty mohou takto upozorňovat zase na jiné funkce. Více samozřejmě odhalí manuál fotoaparátu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *