Tlačítko M-Fn

K čemu slouží tlačítko M-Fn

Pokročilé fotoaparáty Canon mají na svém těle nenápadné tlačítko M-Fn. Po stisknutí tohoto tlačítka se ovšem nic nestane. K čemu je toto tlačítko, které zdánlivě nefunguje? Proč jsou jim vybavené zejména pokročilejší modely zrcadlovek a bezzrcadlovek, ale levnější modely nikoliv?

Dnešní článek doplňuje tzv. projekt (bez)zrcadlovka. Tento projekt popisuje fotoaparát Canon EOS 7D Mark II – jednotlivá tlačítka a funkce fotoaparátu. Mimochodem, projekt je aktuálně rozšířený ještě o bezzrcadlovku Canon EOS R7. Nyní ovšem zpět k tlačítku M-Fn na zrcadlovce Canon EOS 7D Mark II.

Kde se tlačítko M-Fn nachází

Tlačítko M-Fn se na pokročilých fotoaparátech Canon nachází pro někoho možná trochu nestandardně v blízkosti spouště. U výše uvedeného fotoaparátu jej můžete při základním nastavení použít ve dvou případech.

Tlačítko blokování expozice s bleskem | blokování zábleskové expozice | tlačítko M-Fn | moje Tajemno
Tlačítko pro blokování expozice s bleskem na fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Pro zvětšení klikněte.

Prvním případem je volba režimu oblasti AF (autofokusu). Tedy volba, která určuje, jaké zaostřovací body fotoaparátu budou právě aktivní. Po stisknutí tlačítka pro výběr zaostřovacích bodů poté můžete použít buď multiovladač s páčkou, nebo právě tlačítko M-Fn. Po každém stisknutí tlačítka M-Fn se změní výběr režimu oblasti AF.

Druhý případ použití je při blokování expozice s bleskem. Řekněme, že chcete použít blesk ve fotoaparátu. Takže jej vysunete a následně zaostříte na fotografovaný objekt. Při ostření zaměřte střed hledáčku na objekt, kde chcete zablokovat expozici s bleskem. Poté stiskněte tlačítko M-Fn. Blesk vydá měřící předzáblesk, fotoaparát vypočítá požadovaný výkon blesku a uloží do paměti. Tlačítko M-Fn lze takto používat opakovaně – opět se aktivuje měřící předzáblesk. Každopádně, když teď máte v paměti fotoaparátu údaj o síle záblesku, můžete klidně překomponovat scénu. Při následném focení se použije právě taková síla blesku, která je v paměti uložená.

Alternativní použití tlačítka M-Fn

Díky uživatelsky nastavitelným tlačítkům lze dnešní tlačítko trošičku přeprogramovat. Nemusí tak sloužit jen ve dvou výše uvedených případech. V uvedeném fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II si můžete vybrat z celkem 6 možných nastavení tlačítka.

První možnost je výše zmíněné blokování expozice s bleskem. Zde není moc co řešit.

Další dvojice nastavení se týká blokování expozice. Z toho první možnost se chová stejně, jako kdybyste před focením stiskli na fotoaparátech Canon tlačítko s hvězdičkou Automatic Exposure Lock | blokování expozice | moje Tajemno. Abyste nemuseli číst celý článek, tak ve zkratce… Namíříte na nějaký objekt a lehce stisknete spoušť fotoaparátu do poloviny. Tím se změří expozice a tu poté stiskem tlačítka pro blokování expozice (hvězdičky) na pár sekund „zmrazíte“. To se uplatní při různém překomponovávání snímků, příp. když nemáte ve fotoaparátu manuální expoziční režim (nebo jej nechcete použít). Každopádně je tu ještě druhá varianta, která se chová téměř stejně, jako když stisknete onu hvězdičku. Rozdíl je v tom, že si údaj o změřené expozici pamatuje stále (do vypnutí fotoaparátu). Díky tomu pořídíte se stejnou zablokovanou expozicí libovolné množství fotografií. Toto nastavení se značí hvězdičkou výše + písmenem H (z angl. hold – držet, udržet).

Další dvojice nastavení se týká tzv. nastavení kvality snímků jedním dotykem. Po stisku tlačítka se aktivuje ukládání snímku do předem nastaveného formátu. Např. trvale fotíte do RAWu, ale občas chcete i do JPEGu. Nastavíte si tedy tlačítko M-Fn tak, aby se při jeho stisku automaticky fotoaparát přepnul do ukládání v JPEGu. Stejně jako v případě výše se to takto týká jen jednoho snímku, nebo všech následujících (do vypnutí fotoaparátu).

Tlačítko M-Fn může ale sloužit i k rychlé změně nastavení:

  1. stisknutí aktivuje:
  2. stisknutí aktivuje:
  3. stisknutí aktivuje:

Osobní zkušenost

Přiznávám se, že tlačítko M-Fn nějak zvlášť nevyužívám. Tedy mimo výše uvedeného blokování zábleskové expozice. Pro tuto činnost se tlačítko hodí úplně krásně. Stačí namířit na potřebné místo, kde chcete provést měření expozice s bleskem a stisknout tlačítko. Vyšle se slabý měřící záblesk, rychle překomponujete snímek a vyfotografujete scénu. Funguje to jak s vestavěným bleskem, tak i s kompatibilním externím bleskem.

Známý například nemá moc rád datový formát RAW. Většinou fotí do JPEGu ovšem s tím, že když mu o něco opravdu jde, vyfotí to pro jistotu i do RAWu. Vždy se vzteká, když musí otevřít menu fotoaparátu a zde změnit nastavení kvality snímků. S výše uvedeným fotoaparátem by tato činnost trvala mnohem rychleji. Stačí stisknout tlačítko M-Fn a z ukládání do JPEGu by se rovnou stal jen RAW, příp. JPEG+RAW, aj. (dle předchozího nastavení).

Každopádně pravdou je, že se klidně obejdete i bez tohoto tlačítka. Nicméně tímto chválím společnost Canon, která myslí na ty fotografy, kteří si chtějí nastavit fotoaparát dle svého. Je to všechno samozřejmě o preferencích. Některým vyhovuje minimum tlačítek. Já si za ty dlouhé roky focení s Canonem zvykl na rozložení ovládacích prvků fotoaparátů a vyhovuje mi.

Závěrem

Nenápadné tlačítko M-Fn pomáhá urychlit práci s fotoaparátem. Řekněme, že do jisté míry i zvyšuje funkcionalitu daného fotoaparátu. Místo, abyste v menu fotoaparátu hledali potřebnou položku nastavení, stačí stisknout tlačítko M-Fn a je hotovo. Nicméně pamatujte, že se tlačítko M-Fn nenachází na všech fotoaparátech. Navíc nelze měnit jeho funkci libovolně, ale máte na výběr vždy jen z omezeného množství možných nastavení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *