Tlačítko s více funkcemi

Tlačítko fotoaparátu s více funkcemi

Dnešní článek doplňuje dlouhodobý projekt „Ovládněte svojí zrcadlovku“. V tomto projektu popisuji jednotlivá tlačítka a další části fotoaparátu – digitální zrcadlovky Canon EOS 7D Mark II. Tento kousíček zrcadlovky je to poslední, co zbývá k doplnění celého projektu. Tak hurá na toto tlačítko fotoaparátu s více funkcemi.

Kde se tlačítko s více funkcemi nachází

Jde o tlačítko, které vidíte na fotografii níže. Nachází se tedy mezi dalšími funkčními tlačítky fotoaparátu. I když se skrze něj dostanete ke čtyřem funkcím, spousta fotografů jej nevyužívá. Podobně je na tom tlačítko RATE (hodnocení snímků), které má potenciál, ale spousta fotografů jej nikdy nevyužije.

Tlačítko s více funkcemi - Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Tlačítko s více funkcemi na fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II

Jak funguje tlačítko fotoaparátu s více funkcemi

Já tomuto tlačítku říkám „tlačítko s více funkcemi“. Společnost Canon ho nazývá jako „tlačítko kreativního fotografování a srovnávacího přehrávání“. Po zapnutí fotoaparátu a stisknutí tohoto tlačítka si můžete vybrat ze tří funkcí. K těmto funkcím se dostanete též skrz menu fotoaparátu.

První z nich je tzv. Picture Style (klikněte na odkaz pro více informací). Změnou Picture Style změníte hodnotu ostrosti snímku, kontrastu, saturace barev a též barevný tón snímku. Pokud ovšem fotografujete do datového souboru RAW, tak se tyto změny pravděpodobně neprojeví. Tedy mohou se projevit, pokud upravujete fotografie v programu Canon DPP, tedy Digital Photo Professional.

Druhou funkcí, kterou tlačítko s více funkcemi nabízí, je násobná expozice. Tato funkce umožňuje relativně jednoduše spojit dva a více následných snímků do jednoho. Je to kreativní nástroj, který mají rádi ti, kteří nechtějí využívat pokročilý grafický editor v počítači. Na druhou stranu nabízí tyto editory větší kontrolu nad výsledným snímkem.

Přes tlačítko s více funkcemi se též velmi snadno dostanete k režimu HDR fotografie. V něm opět spojujete více expozic do jedné. Rozdíl je v tom, že v tomto případě se jedná o snímky téhož místa, jen s rozdílnou expozicí. Výsledkem je snímek s větším dynamickým rozsahem. HDR fotografie se tedy používá například při fotografování krajin. Typickým příkladem je focení za silného slunce u tmavých skal. Když exponujete na skály, bývá nebe až nepřirozeně bílé. Když exponujete na nebe, jsou skály černější než uhel. Tento problém vyřeší HDR fotografie.

Co ještě skrývá tlačítko s více funkcemi

Poslední funkce tohoto tlačítka je trochu skrytá. Dostanete se k ní tak, že nejprve stisknete tlačítko pro prohlížení nafocených fotografií a natočených videí. Poté stisknete tlačítko s více funkcemi. V tu chvíli se LCD obrazovka fotoaparátu rozdělí na dvě fotografie, mezi kterými můžete přepínat tlačítkem SET a následně točit kolečkem (rychloovladač).

Toto zobrazení má sloužit ke srovnávání nafocených fotografií. Můžete využít i funkci přiblížení (lupa). Pomocí tlačítka Q můžete nastavit stejné zvětšení, příp. stejnou oblast zvětšení, pro oba dva snímky. Když už máte takto rozdělený obraz a stisknete INFO tlačítko, můžete měnit zobrazení informací. Takže můžete vidět např. expozici, histogram a další informace.

Osobní zkušenost

Dnešní tlačítko s více funkcemi má po stisknutí překvapivě dost funkcí. Kromě poslední zmiňované se ke všem snadno dostanete přes menu fotoaparátu. Toto tlačítko je nicméně rychlejší než hledat potřebnou položku v menu.

Na druhou stranu přiznávám, že ho vůbec, ale vůbec nevyužívám. Jde o to, že mi ani jedna funkce nepřirostla k srdci. Picture Style nepoužívám kvůli fotografování do RAWu. Násobná expozice je jistě super, ale není to nic, co by dnes nezvládl průměrný editor fotografií, který umí pracovat s vrstvami. Navíc v takovém programu máte mnohem více možností přizpůsobit výsledný snímek vaší představě. HDR fotografie je něco, nad čím bych trochu uvažoval. Nicméně například z Adobe® Lightroom® dostanete mnohem věrohodněji zpracované snímky. Co se týče onoho porovnávání snímků, ani mne nenapadlo jej použít do doby, než jsem začal psát tento článek. Raději snímky porovnám ve svém 10″ tabletu, ale lépe na velkém monitoru.

Věřím, že se nejdou tací, kteří tlačítko jistě využijí. V mém případě bych se klidně bez něj obešel. Možná uvítal jiné funkce / rychlejší nastavení něčeho jiného. Tyto kreativní režimy mi zkrátka nic neříkají.

Závěrem

Tlačítko s více funkcemi je řekněme velmi kreativní tlačítko. Díky němu nemusíte tolik brouzdat a hledat v menu, protože vše potřebné najdete po jeho stisknutí. Dobře poslouží v případě, kdy využijete některou z výše uvedených funkcí. Na druhou stranu se bez něj fotograf bez problémů obejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *