Rychlé ovládání

Rychlé ovládání funkcí snímání

Tlačítko pro rychlé ovládání funkcí snímání se nachází v zadní části některých fotoaparátů. Jedná se o tlačítko, které pomůže velmi rychle změnit určité nastavení fotoaparátu. Bez něj je třeba využít buď sérii jiných tlačítek, nebo zdlouhavé nastavování fotoaparátu v jeho menu. Co toto tlačítko umí a jak s ním pracovat? To ukáže dnešní článek.

Tlačítko rychlého ovládání

Jak je psáno v úvodu, tlačítko pro rychlé ovládání funkcí snímání se nachází v zadních částech fotoaparátů. Většinou na nějakém dobře viditelném a dostupném místě, aby se dalo rychle a pohotově stisknout. Zpravidla někde poblíž místa pro palec. Na obrázku níže je fotoaparát Canon EOS 7D Mark II se zvýrazněným tlačítkem, o kterém je dnes řeč.

Tlačítko rychlého ovládání funkcí snímání | moje Tajemno
Tlačítko rychlého ovládání funkcí snímání. Pro případné zvětšení klikněte.

Tlačítko nenajdete na všech fotoaparátech. Většinou ho najdete na těch pokročilých fotoaparátech, kde je s jeho pomocí možné velmi rychle změnit značné množství nastavení. Tlačítko zpravidla nenajdete ani na kompaktech. To proto, že by se na ně již další tlačítko nevešlo, příp. by překáželo v úchopu.

Funkce tlačítka

To, co tlačítko pro rychlé ovládání funkcí snímání zobrazí, se do značné míry odvíjí od aktuálního nastavení fotoaparátu. Jde o to, že pokud fotografujete do plně automatických expozičních režimů, po stisknutí tlačítka zde nenajdete příliš mnoho položek, které můžete ovlivnit. Konkrétně snad jen kvalitu fotografií, režim řízení a ještě – na kterou kartu chcete fotografie ukládat. V případě poloautomatických a manuálního expozičního režimu je k dispozici mnohem více informací. Co jednotlivé ikony níže znamenají jsem v minulosti sepsal v článku info tlačítko.

Informace o nastavení fotoaparátu
Informace o nastavení fotoaparátu. Pěkně obsáhlé, že?

Rychlé ovládání při živém náhledu a filmování

Rychlé ovládání funkcí snímání lze samozřejmě také velmi dobře využít při fotografování se zapnutým živým náhledem. Po stisknutí tlačítka pro rychlé ovládání se opět zobrazí položky, které lze různě měnit a nastavovat. Jedná se právě o ty položky vlevo a vpravo zobrazené na obrázku níže.

Tlačítko rychlého ovládání funkcí snímání při živém náhledu | moje Tajemno
Při spuštěném živém náhledu stačí stisknout tlačítko „Q“ a rázem je možné změnit nejedno nastavení fotoaparátu. Pro případné zvětšení klikněte.
Tlačítko rychlého ovládání funkcí snímání při natáčení fotoaparátem | moje Tajemno
Pokud tlačítko „Q“ zmáčknete při natáčení videa fotoaparátem, objeví se opět větší množství položek k nastavení. Pro případné zvětšení klikněte.

Obdobné je to i při natáčení videa fotoaparátem. Při stisknutí tlačítka pro rychlé ovládání se vám zobrazí po stranách položky, které můžete měnit. Význam ikonek je stejný, jako v předchozím případě (viz info tlačítko). Výjimkou tvoří ikony pro nastavení kvality videa, nastavení mikrofonu a zvukového výstupu.

Rychlé ovládání při přehrávání

Pro někoho může být možná trochu netradiční použití tlačítka pro rychlé ovládání při přehrávání fotografií. Pokud si totiž prohlížíte nafocené snímky, můžete s pomocí tlačítka pro rychlé ovládání zobrazit postranní volby. Konkrétně se jedná o funkce:

Tlačítko Q při přehrávání snímků | moje Tajemno
Tlačítko rychlého ovládání funkcí snímání lze použít i při zobrazování již nafocených snímků. Pro případné zvětšení klikněte.

Osobní zkušenost

Vyrůstal jsem v době, kdy žádná taková tlačítka na fotoaparátech nebyla. Nezbylo mi proto nic jiného, než se naučit pracovat s fotoaparátem skrze menu fotoaparátu. Jde o to si rychle zapamatovat, kde se jednotlivé používané funkce nachází a co dělají. Nicméně poté se ke mně dostal výše uvedený fotoaparát Canon EOS 7D Mark II. Ten již „Q tlačítko“ obsahoval (Q z angl. quick, neboli česky rychle). Jedním stisknutím tlačítka je tak možné se dostat k mnoha různým nastavením a funkcím. Popravdě, člověk si na to velmi rychle zvykne. Nyní toto tlačítko rychlého ovládání využívám běžně. Přiznávám, že zprvu to byl docela oříšek. Vše vyzkoušet, otestovat, ověřit funkčnost… Ale když je člověk zapálený do té správné věci a baví ho to, není to tak velký problém.

Jen bych dodal, že ne všechny novoty jsou škodlivé. Zrovna takováto tlačítka mají na fotoaparátech své místo. Pomáhají jak začínajícím fotografům, tak i těm profesionálním.

Ještě malá vsuvka. Je nutné si uvědomit, že obrázky výše platí pro uvedený fotoaparát. Samozřejmě také pro většinu pokročilých fotoaparátů Canon. Ostatní značky fotoaparátů budou mít toto nastavení nejspíše trochu jiné. Pevně věřím, že to ale nebude příliš odlišné.

Závěrem

Jak jsem v minulosti již několikrát psal – než se pustíte do opravdového fotografování, pokuste se nejprve fotoaparát poznat. Tlačítko „Q“ pro rychlé ovládání funkcí snímání vám v tom velmi pomůže a usnadní práci. Díky němu si ušetříte složité brouzdání v menu fotoaparátu, protože budete mít většinu důležitých nastavení přehledně na jenom místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *