Výroční zpráva 2020 a 2021

Výroční zpráva 2020 a 2021

Výroční zpráva 2020 a 2021 navazuje na předloňský článek. V duchu tohoto článku informuji, co se v letech 2020 a 2021 na těchto stránkách povedlo a co naopak nikoliv. Proč vyšla až souhrnná výroční zpráva 2020 a 2021 a loni žádná taková zpráva nikoliv? Inu…, rok 2020 byl s příchodem nemoci COVID-19 takový jiný, nečekaný. Ne, že by mě snad tato nemoc přemohla, ale dotkla se mého volného času a způsobu života. V souvislosti s tím mnoho článků vznikalo takříkajíc na poslední chvíli. Vymyslet o čem budou, dalo občas docela zabrat.

Úvod a shrnutí let – výroční zpráva 2020 a 2021

Ačkoliv byly poslední dva roky těžší než obvykle, stránka „moje Tajemno“ i nadále pomáhala začínajícím fotografům. Nicméně bylo znát, že roky 2020 a 2021 byly řekněme takové vlažnější – co se zájmu o fotografování týče. Nepodnikli jsme žádné fotografické výpravy, nekonalo se ani žádné školení. Výjimečně jsme se spojili online přes Messenger a debatovali nad věcmi kolem focení. Postavili jsme se tomu ale čelem a nedostatek fotografování vynahradili cestami po okolí – viz několik málo recenzí na mapách.

V roce 2020 vyšlo 30 příspěvků. V roce 2021 29 příspěvků. Od založení stránek je to celkem 222 článků. K tomu bych rád dodal, že 14. 4. 2021 stránky oslavily 6. narozeniny od svého založení. Od té doby se zde zveřejňuji 2 příspěvky měsíčně a to každé 2. a 4. úterý v měsíci. Výjimku tvoří měsíce říjen a listopad, které věnuji Fotoporadně. V těchto dvou měsících vychází příspěvky vždy každé úterý.

Vše stále píši ve svém volném čase. Články vznikají jako reakce na různé dotazy z mého okolí, ale i dotazy z komentářů na těchto stránkách. Tímto děkuji za váš stálý zájem a tím i inspiraci pro další články.

Stránky „moje Tajemno“

Stránky moje Tajemno mají za cíl pomáhat fotografům. Na tom se od jejich vzniku nic nezměnilo a nemění. Nicméně jsem mírně změnil témata článků. Ta tentokrát reagují méně na dotazy návštěvníků stránek. Koneckonců, ono jich vážně tolik nebylo. Poslední dva roky se tedy více soustřeďuji na doplnění stránek o „naslibované články“. To jsou ty části textů, které většinou končí „(článek v přípravě)“.

Fotoporadna v letech 2020 a 2021 přijala mnohem méně dotazů (oproti předchozím rokům). Konkrétně se tentokrát jednalo pouze o 18 dotazů.

Statistiky návštěvnosti

Výroční zpráva 2020 a 2021 | návštěvnost stránek za rok 2020 | moje Tajemno
Výroční zpráva 2020 a 2021: návštěvnost stránek za rok 2020
Výroční zpráva 2020 a 2021 | návštěvnost stránek za rok 2021 | moje Tajemno
Výroční zpráva 2020 a 2021: návštěvnost stránek za rok 2021

Jak je z grafů výše patrné, návštěvnost stránek se stále drží na velice solidní úrovni. To je pro mne vlastně velmi milé překvapení. Tímto děkuji za návštěvu a samozřejmě i případné sdílení a rozšiřování stránek mezi další potenciální čtenáře.

Statistiky výše jsem převzal z hostingu stránek skrze „počítadlo“ AWStats.

Výroční zpráva 2020 a 2021: úroveň SPAMU | moje Tajemno
Výroční zpráva 2020 a 2021: úroveň SPAMU v letech 2018 až 2021

Výroční zpráva z let 2020 a 2021 přidává i jeden ne příliš povzbudivý graf. Jedná se o ukazatel míry SPAMu. Ten se snaží skrze komentáře dostat na stránky. Jedná se většinou o různé odkazy na pochybné ruské a čínské stránky. Přesně z těch důvodů jsem na počátcích stránek komentáře úplně zakázal.

Statistiky výše vychází z antispamového pluginu, který se nachází na stránkách.

Vyhledávání na stránkách

Desatero nejvyhledávanějších článků na stránce včetně odkazů na ně:

 1. projekt – ovládněte svojí zrcadlovku,
 2. studiová světla – záblesky,
 3. korekce objektivů,
 4. velikost fotografií,
 5. násobná expozice,
 6. AEB – automatický expoziční bracketing,
 7. barevná hloubka,
 8. jak vybrat fotoaparát,
 9. natáčení videa fotoaparátem,
 10. jak vybrat první objektiv a nespálit se.

Základní údaje o stránce

Název: moje Tajemno
Sídlo: Česká Lípa
E-mail: aphrael@tajemno.net
Web: https://moje.tajemno.net/
Datum vzniku: 1. 4. 2015
Zakladatel: Petr Honsnejman
Redaktor: Petr Honsnejman

Zpráva o činnosti

Jak již bylo zmíněno, ani letech 2020 a 2021 jsem s články nepolevil. Svědomitě vkládám každé 2. a 4. úterý v měsíci nový článek. Tyto články píši ve svém volném čase. Jsou a budou dostupné každému zdarma a bez reklam.

Stránky v průběhu posledních dvou let prošly hned několika změnami. Obsah článků byl z větší části revidován. Zaměřil jsem se na různé překlepy, přebytečná a opakující se slova. Též došlo k doplnění několika článků o nové informace. Tímto děkuji za vaše postřehy a reakce. Kromě toho došlo k předělání stránky vydané články (dříve připravované články). Ta nyní obsahuje všechny vydané články, tedy kromě těch, které spadají do kategorie Fotoporadna. Každopádně se jedná o běh na dlouhou trať a ještě je přede mnou několik desítek článků ke kontrole. Jistě vše stihnu v tomto roce.

Práce do budoucna

V anketě, která se zde minulý rok objevila, jsem se ptal na budoucnost stránek a co vás nejvíce zajímá. Přišlo několik desítek reakcí různých druhů. Z ankety nicméně vyplynulo několik věcí, na které bych se rád letos zaměřil:

 • dokončení revize starších článků (opravy překlepů, doplnění informací a odkazů),
 • zjednodušení vzhledu stránek (čistší a jednodušší design, tmavý režim, větší rychlost),
 • zrychlení webhostingu přesunem na modernější variantu,
 • postupné doplňování všech „naslibovaných článků“ (zbylo jich jen několik jednotek).

Kromě toho je tu ale jedna důležitá věc je. V souvislosti s nedostatkem volného času na tvorbu těchto stránek, musím letošní rok poněkud zvolnit. Proto v tomto roce zveřejním pouze jeden článek měsíčně. Pouze výjimečně můžete očekávat článků více. Tyto články budu vydávat každé 3. úterý v měsíci.

Závěrem – výroční zpráva 2020 a 2021

Stránky pro začínající fotografy „moje Tajemno“ budou i v roce 2022 stále svědomitě zásobovat své čtenáře novými články. Témata budou navazovat na předchozí články, které tak doplní. Odstraní se tím značná část poznámek typu „(článek v přípravě)“.

Shrnující finanční údaje

Náklady na údržbu domény a webový hosting za rok 2020 a 2021: 2 × 1597,20 Kč.

Tímto výroční zpráva 2020 a 2021 končí a basta!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *