Jak fotografovat v dešti

Jak fotografovat v dešti

Fotografování v dešti patří mezi ne zrovna oblíbenou činnost. Mnoho fotografů se totiž bojí o svoji techniku a nutno dodat, že právem. Koneckonců nikdo z nás nechce, aby se do fotoaparátu dostala voda a napáchala zde neplechu. Nicméně existují doplňky, díky kterým je fotografování v dešti o dost bezpečnější a pohodlnější.

Meteoradar

Ať se chystáte fotit v dešti cíleně, nebo se v něm ocitnete náhodou, není od věci zkontrolovat meteorologický radar. Díky němu lehce odhalíte, co vás v následujících hodinách čeká. Snáze tak naplánujete své focení, příp. raději zůstanete doma.

Aplikací pro sledování počasí (s vyznačením srážek) existuje nepřeberné množství. Každý preferuje některé trochu jiné kvůli jejich údajně skvělé předpovědi. Osobně si bohatě vystačím s klasickou webovou předpovědí na pocasi.idnes.cz. Zde si zobrazím animace, jakým směrem se pohybuje případná oblačnost a podle toho (ne)jdu fotit.

Oblečení do deště

Chraňte před deštěm sebe i fotoaparát. Fotit s husí kůží a drkotajícími zuby není zrovna příjemné. Doporučuji proto kompletně nepromokavé oblečení i obuv. Osobně mi docela vyhovují výrobky s nepromokavou vrstvou Gore-Tex®. Její výhodou je velmi solidní odolnost proti dešti, ale též dobrá prodyšnost (takže si nepřipadáte jako v pláštěnce). Na druhou stranu, pokud tato vrstva nakonec „proteče“, trvá vysušení obvykle docela dlouho. Samozřejmě záleží i na dalších vrstvách daného výrobku.

Ochrana fotografické techniky

Pro přenášení fotografické techniky jsou většinou využívány fotografické brašny a fotobatohy. Ty již v základu poskytují solidní ochranu před slabým deštěm. Ne všechny jsou nepromokavé, ale i ty bez ochranných vrstev obvykle lehčí a kratší déšť vydrží. V každém případě neprohloupíte, pokud na brašny a batohy použijete nějaký druh impregnace. Osobně doporučuji impregnaci ve spreji. Tu stačí využít dle návodu, počkat až zaschne a obaly na vaší techniky odolají i silnějšímu dešti. Při správné aplikaci postřiku dešťové kapky z ošetřeného povrchu jednoduše stečou a nevsakují se.

Impregnace do deště | moje Tajemno
Impregnace, příp. vodoodpudivé materiály, jsou základem pro fotografování za deště.

Tato impregnace bohužel nevydrží věky. Běžnou prací s brašnami / batohy je tato ochranná vrstva dříve či později porušena. Pokud plánujete v budoucnu fotografovat v dešti, hledejte batoh / brašnu se zabudovanou pláštěnkou. Díky ní vydrží obal na vaši fotografickou techniku ještě o něco déle sušší. Navíc se pláštěnka lépe impregnuje, než celá brašna / batoh.

Ochrana fotoaparátu i objektivu v dešti

Existuje několik způsobů, jak můžete ochránit svojí fotografickou techniku za deště. Nejdražší variantou jsou speciální podvodní pouzdra, se kterými je možné se i potápět. Tato pouzdra jsou obvykle vyráběna pro konkrétní typ fotoaparátu. Výhodou je, že vaši techniku v nich umístěnou voda již nemusí vůbec trápit. Navíc se s takto chráněným fotoaparátem můžete potopit do hloubky kolem 50 metrů. Na druhou stranu vás tato „sranda“ vyjde docela draho – desítky až sto tisíc korun za kvalitní podvodní pouzdro.

Podvodní pouzdro pro Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Podvodní pouzdro pro fotoaparát Canon EOS 7D Mark II

Co fotoaparát i objektivy v dešti vydrží

Existují fotoaparáty i objektivy, které dešti lépe odolávají. Ty jsou výrobcem označeny jako voděodolné, resp. se u nich často používá obecné označení weather sealed. Obvykle jsou vybaveny četným těsněním na různých místech, aby se do nich voda pokud možno nedostala. Bohužel ani tato těsnění nejsou stoprocentní a při velmi silném dešti se voda může do útrob fotografické techniky dostat. Nicméně všeobecně platí, že voděodolný objektiv + fotoaparát zvládnou ve slabém dešti fungovat solidní dobu (řádově hodiny). Při silném dešti je vhodné jejich voděodolnost podpořit další ochranou.

Ano, i technika označená jako voděodolná by při fotografování v dešti měla mít ještě další ochranu. V opačném případě může hrozit zatečení vody do útrob této techniky. Pokud vám voda techniku poničí, pravděpodobně od výrobce za to nic nedostanete, pouze tučný účet za opravu.

Mé zkušenosti s voděodolností techniky jsou shrnuty ke konci tohoto článku.

Focení v dešti

O dost levnější a univerzálnější variantou jsou pláštěnky pro objektivy i fotoaparát. Ty se vyrábí v různých velikostech i funkčních variantách. Nejjednodušší variantou jsou neoprenové či jiné obaly s dvojicí děr. Jejich užší část se umisťuje na objektiv, širší částí přistupujete k fotografické technice. Tento typ lze upevnit na objektiv za pomoci suchého zipu, příp. stahovací gumou. Jiné typy lze na objektiv připevnit pomocí destičky se závitem na filtr objektivu. To má však jistou nevýhodu v nemožnosti umístit sluneční clonu.

Mumie pro fotografování v dešti | moje Tajemno
Mumie pro fotografování v dešti

Tento základní typ je sice dost levný, ale použití nebývá příliš pohodlné. Tato „housenka“ – „mumie“ – „rukáv“ totiž nemívá zadní průhledné „okénko“. Je tak třeba do širšího otvoru strčit hlavu, abyste mohli sledovat displej, příp. koukat do hledáčku. Což zase není ideální z pohledu bezpečí před vodou. Často se proto v tomto případě fotí jednoduše „od boku“.

Sluneční clona při focení v dešti

Pro fotografování v dešti se sluneční clona výborně hodí. Díky ní nedopadá na přední člen objektivu voda. Výhodu v tomto ohledu mají teleobjektivy. Ty disponují hlubokými slunečními clonami, díky kterým se voda nemá šanci dostat až k čočce. Naopak širokoúhlé objektivy nemají sluneční clony skoro žádné. Voda tak nemá prakticky žádný problém dostat se na přední čočku. Voda samotná by se skrze přední čočku do objektivu dostat neměla. Kapky vody na optice obraz postupně rozmazávají a čím více jich zde je, tím hůře.

To, že se pro focení v dešti uplatní zejména teleobjektivy, ví řada fotografů. Stačí si ve vyhledávači vyhledat „fotky v dešti“ a dostanete nepřeberné množství snímků pořízených teleobjektivem.

Pláštěnky

Zpět k pláštěnkám. Výše jsem zmínil ne zrovna vhodný model, který však také dokáže posloužit. Existuje však několik dalších zajímavějších variant, které vám s fotografováním v dešti pomohou.

Pokročilejší varianta výše uvedené pláštěnky se vyrábí s průhledným okénkem v zadní části. To umožňuje sledovat displej fotoaparátu. Některé varianty jsou průhledné celé. Je tak vidět jak objektiv, tak fotoaparát. To je pro některé výhoda. Mně osobně tento typ příliš nevyhovuje, protože to v jistém úhlu a osvětlení vypadá, že jsou kapky na fotografické technice. Vyrušuje mě to a nutí techniku kontrolovat, i když vím, že je vše v pořádku.

Pláštěnka na fotoaparát a objektiv pro fotografování v dešti | moje Tajemno
Průhledná pláštěnka na fotoaparát a objektiv pro fotografování v dešti

Další zajímavá varianta vyobrazené pláštěnky výše obsahuje uchycení zadní části nepromokavého krytu v místě pro očnici fotoaparátu. Díky tomu můžete krásně sledovat obraz v hledáčku, ale vidíte i displej fotoaparátu.

Pláštěnka Canon pro fotografování v dešti | moje Tajemno
Pláštěnka Canon pro fotografování v dešti se zadním průhledným krytem a speciální očnicí.

Další verze pláštěnek

Výše uvedené typy pláštěnek mají jednu nevýhodu. Přístup k objektivu je spíše horší (někdy kvůli průměru pláštěnky nemožný) a ovládání fotoaparátu je ztížené. Proto existují pláštěnky s bočními vchody pro ruce. Díky tomu máte lepší možnost ovládat fotoaparát, ale jsou též dost široké pro ovládání objektivu.

Pláštěnka Manfrotto pro focení v dešti | moje Tajemno
Pláštěnka Manfrotto pro fotografování v dešti i s použitím externího blesku. Pro případné zvětšení klikněte.

Některé typy jsou dokonce tak vysoké, že není problém umístit na fotoaparát výkonný externí blesk. Ten se krásně vejde pod průhledný voděodolný obal. Funkčnost blesku to obvykle trochu omezí. Nicméně síla záblesku je prakticky téměř totožná – jako bez pláštěnky.

Posledním typem pláštěnky pro fotografování v dešti bych nezval velkým igelitem se stahováním na užším konci. Ty vyrábí např. společnost Nikon. Pod takovýto typ pláštěnky se vejde i velká část fotografa. Navíc je na ni stylově vytištěno logo Nikonu, takže každý ví…

Domácí varianta

V letech minulých jsem absolvoval focení s člověkem, který umisťoval svojí techniku do několika vrstev igelitového pytlíku. Jak to fungovalo? Překvapivě dobře. Bylo potřeba jen vícero pevnějších igelitových pytlíků. Myslím, že používal 2 až 3 pytlíky. Do nich umístil fotoaparát i s objektivem. Tyto pytlíky pak upevnil za pomoci sluneční clony, která je držela na správném místě. Aby se pak pytlíky nepletly do scény, byly připevněny k objektivu za pomoci nějaké gumičky. Vypadalo to všelijak, ale fungovalo to. Navíc pytlíky jsou k dostání v kdejakém obchodě s pečivem a gumičky nestojí tolik.

Domácí pláštěnka na fotoaparát | moje Tajemno
Domácí „nouzovka“ pro focení v dešti. Taky to funguje. Chce to jen jemnější zacházení. Igelitová taška každopádně vydrží i silnější déšť.

Tato domácí varianta není úplně ideální způsob ochrany techniky při fotografování v dešti, ale je to skvělá „nouzovka“. Pokud nutně potřebujete fotit v dešti a víte, že to nebude jen malá přeháňka, dokáže vám to zachránit techniku.

Málem bych zapomněl. Deštník pro dvě osoby je také skvělý pomocník. Alespoň, pokud nefouká silný vítr. Pod něj totiž schováte jak svoji drahou polovičku, tak stativ s fotoaparátem.

Jak fotit v dešti

Když už umíme ochránit sebe i svojí techniku před deštěm, je na čase se naučit, jak za deště fotit. V první řadě se připravte na to, že za deště pravděpodobně nebudete mít ve scéně dost světla. Tento problém vcelku snadno vyřeší stativ, který pomůže se stabilitou.

Dešťové kapky lépe vyniknou proti tmavému pozadí, příp. v protisvětle. Snažte se tedy najít takové místo, které by splňovalo alespoň jednu z podmínek. Díky stativu navíc můžete použít i delší expoziční čas. Delší expoziční čas má za následek delší „čáry“ od kapek. Brzy jistě sami zjistíte, jaké nastavení expozičního času je pro váš záměr to pravé. Pravděpodobně se budete pohybovat kolem krátké 1/30 až po delší 1/8 sekundy.

Co se ostření týče, tak zde velmi záleží na vašem záměru. Pokud chcete fotit jen déšť, zkuste při nejnižší cloně zaostřit někam mezi fotoaparát a pozadí. Ostření můžete provést manuálně, ale klidně též ručně (např. zaostřením na zem). I zde platí poučky o hloubce ostrosti. Při vhodném nastavení můžete docílit toho, že vám vyjdou krásné stopy kapek na rozmazanějším tmavém pozadí.

Nezapomeňte se též rozhlížet kolem. Jistě najdete mnoho míst, kde se dešťové kapky tříští (např. o deštník vedle stojícího pána). Též lze fotografovat mokré sklo výlohy a při tom si pochutnávat na výrobcích místní cukrárny.

Vodní kapky

Vodní kapky jsou věčným (a krásným) tématem na focení. Za deště se skvěle fotí na listech i větvičkách okolních stromů. Vyskytují se v pavučinách, ulpívají na různých površích. Díky ručním postřikovačům ale nemusíte čekat na déšť. Můžete si vodní kapky na vámi vybrané místo přidat svépomocí. Například na skleněnou desku, (přes) kterou následně budete fotografovat. Možností je opravdu spousta – stačí se jen rozhlédnout kolem sebe.

Též se můžete pokusit zachytit kapku v letu. Na to je však potřeba trochu více příprav. Ideálně si připravte tmavé jednobarevné pozadí. Dále bude třeba nastavit velmi rychlý expoziční čas, nízkou clonu, citlivost ISO dle světelných podmínek. Díky rychlému času to chce i dostatečně silný zdroj světla, klidně i externí blesk. Pak už to chce mít jen vhodný dávkovač kapek a hbitou ruku na spoušti fotoaparátu.

Co dále v dešti fotit?

Vcelku často se za deště objevuje i doprovodná duha. Občas se povedou dokonce i dvě nad sebou. Zkuste je zakomponovat alespoň do jednoho svého snímku. Máte-li zahrádku, resp. vodní hadici s rozprašovačem, můžete si duhu vytvořit svépomocí.

Též nejsou výjimkou jarní a podzimní mlhy, které dokážou dodat snímku tu správnou atmosféru. Ty se občasně vyskytují při dešti, ale hlavně po něm. Využijte jejich kouzlo a zkuste stoupání mlhy zachytit z rozhledny na vysokém kopci.

Osobní zkušenost

Ačkoliv mi vybavení dovoluje klidně i fotografování za deště, fotím v dešti nerad. A to mám na svoji techniku stylovou pláštěnku. Výjimkou je focení v parných letních dnech, kdy déšť příjemně ochlazuje okolí… Tehdy mi focení za deště vůbec nevadí.

Dále bych doplnil jeden vcelku důležitý poznatek z praxe. Voděodolné fotoaparáty i objektivy jsou super. Vydrží slabý déšť a krátkodobě i silné přeháňky. Co však není super, je stav, když se do takového fotoaparátu nějaká voda či vlhkost dostane. Tím, že jsou tato zařízení vcelku dosti voděodolná, se vodě uvnitř jaksi nechce ven. Kupříkladu taková vlhkost v těchto zařízeních zůstává znatelně déle (oproti těm neutěsněným). Kde kdo s obyčejnou zrcadlovkou po pár hodinách větrání fotí, zatímco vy čekáte do druhého dne, než se voda odpaří. Samozřejmě tomu lze pomoci otevřením všech možných krytek a umístění do větraného suchého prostředí. Na druhou stranu to přinese problém v podobě prachových částeček, které pravděpodobně zůstanou ve fotoaparátu.

Postřehy z praxe při focení v dešti

Léta jsem používal stařičký fotoaparát Canon EOS 350D. Nikdy jsem ho úmyslně nevystavoval silnému dešti, nicméně občas se v dešti ocitl a fungoval. Jednou mi dokonce při neopatrném zacházení spadl do potoka (bez objektivu, s krytkou bajonetu), ze kterého byl hned vyloven. I přes to všechno fotoaparát fungoval neuvěřitelných 10 let. Co fotoaparát čas od času trápilo, byla kondenzovaná vlhkost při přesunu ze zimy do tepla. Ale když s tím člověk počítá a nechá foťák v brašně do druhého dne…

S kolegou jsme měli možnost fotografovat ve velmi deštivé Praze. Byl to jeden z těch dešťů, kdy není ani pořádně vidět na displej. Společnost nám dělaly voděodolné fotoaparáty Canon EOS 5D Mark III a dvojice teleobjektivů. Vše mělo být poctivě utěsněno proti prachu a vlhkosti. Pláštěnky pro fotografickou techniku nebyly po ruce. Abych vás nenapínal, tak jeden fotoaparát přežil, do druhého se dostala voda a bylo nutno ho odeslat do servisu. Stejně tak nateklo do jednoho z objektivů. Myslím, že to byla první či druhá verze Canon EF 70-200mm f/2,8 IS USM. Po sejmutí ostřícího gumového kroužku jsme totiž zjistili, že jeden z objektivů má odhalené montážní otvory. Druhý je měl zaslepené kouskem silnější průhledné pásky. Tudy se do objektivů pravděpodobně dostala voda. Návštěva v servisu však vyřešila i tuto závadu.

Závěrem

Dokonce i do voděodolného fotoaparátu se za deště může dostat voda a poničit ho. To stejné samozřejmě platí i pro objektivy. Aby k tomu nedošlo, doporučuji pro focení v dešti využít dodatečnou ochranu. Tou může být i velmi levná pláštěnka na fotografickou techniku. Ta vám při správném použití dokáže zajistit velmi solidní ochranu před deštěm. Díky ní vás nepřekvapí ani takové počasí, kdy přes vodu není vidět na displej fotoaparátu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *