Zaneprázdněný fotoaparát

Zaneprázdněný fotoaparát

Už se vám někdy objevil na displeji fotoaparátu nápis BUSY a s fotoaparátem nešlo nic dělat? Nelekejte se, jedná se o označení pro zaneprázdněný fotoaparát. V dnešním článku upozorním na různé situace, kdy k zaneprázdnění fotoaparátu dochází. Rovněž se pokusím navrhnout různá řešení, aby se tento stav zobrazoval pokud možno co nejméně.

BUSY aneb zaneprázdněný fotoaparát

Pokud se na stavovém displeji, hledáčku, příp. velkém LCD displeji fotoaparátu objeví nápis BUSY, nepropadejte panice. Pravděpodobně jste před tím dělali něco, co nyní fotoaparát musí nejprve zpracovat. Jakmile to dokončí, můžete s fotoaparátem dále pracovat.

Nápis BUSY | zaneprázdněný fotoaparát | moje Tajemno
Nápis BUSY značí zaneprázdněný fotoaparát. Pro případné zvětšení klikněte.
BUSY v hledáčku fotoaparátu | moje Tajemno
Nenápadný nápis BUSY v optickém hledáčku fotoaparátu. Pro případné zvětšení klikněte.
BUSY (camera) na stavovém displeji fotoaparátu | moje Tajemno
Nápis BUSY na stavovém displeji fotoaparátu, pro zvětšení klikněte

Canon EOS 7D Mark II poukazuje na zaneprázdněný fotoaparát na těchto třech místech.

Jaké činnosti zaměstnají fotoaparát

Asi nejčastějším způsobem, kdy se objeví nápis BUSY – zaneprázdněný fotoaparát je rychlé kontinuální snímání. V hledáčku i na displejích fotoaparátu můžete vidět číslo. To udává, kolik snímků lze při daném nastavení pořídit v režimu kontinuálního snímání.

Zaneprázdněný fotoaparát | moje Tajemno
Zaneprázdněný fotoaparát

Jakmile započnete focení, hodnota tohoto čísla se bude zmenšovat. Když se změní na 0, vyskočí nápis BUSY – zaneprázdněný fotoaparát. V tu chvíli je třeba počkat, dokud se fotografie neuloží z vnitřní vyrovnávací paměti (bufferu) na paměťovou kartu. Jak se tak stane, je možné pokračovat ve fotografování. Délku tohoto zdržení lze lehce zkrátit použitím rychlých paměťových karet. U výše uvedeného fotoaparátu využívám karty SanDisk Extreme Pro, které jsou velice rychlé.

Provedl jsem malý test. S výše uvedenou kartou typu CompactFlash (CF) jsem za 30 sekund vyfotografoval přibližně 120 fotografií ve formátu RAW. Druhý test proběhl s kartou Lexar Professional 400x. Zde se za 30 sekund podařilo uložit pouze 60 snímků. Velmi často jsem tedy viděl hlášku, že mám zaneprázdněný fotoaparát. Pokud však rychlé kontinuální snímání nevyužíváte, můžete být v klidu. Pravděpodobně se vás „zaneprázdněný fotoaparát“ nebude týkat.

Nabíjení vestavěného blesku

I nabíjení vestavěného blesku dokáže solidně zaměstnat fotoaparát. Obzvlášť, pokud není akumulátor plně nabit, nebo napájíte fotoaparát tužkovými bateriemi (díky bateriovému gripu). Zde však příliš rad není. Snad jen využívat bateriový grip s plně nabitou dvojicí akumulátorů. To by mělo stačit na minimalizování doby potřebné k nabití vestavěného blesku.

Potlačení šumu

V pokročilých fotoaparátech můžete nastavit, jak moc bude potlačován šum při vyšších hodnotách citlivosti ISO. V praxi to znamená, že obraz bude takříkajíc více či méně vyhlazený. U Canon EOS 7D Mark II (a obdobných pokročilých fotoaparátů) existuje ještě jedna možnost. Tou je pořízení vícero snímků a jejich následného vyrovnání a sloučení do jedné výsledné JPEG fotografie.

Díky tomu lze docílit ještě lepšího efektu, než kdybyste nastavili vysokou hodnotu potlačení šumu při vyšších hodnotách citlivosti ISO. Pořízením těchto několika snímků však značně zaměstná fotoaparát. Zaneprázdněný fotoaparát totiž musí snímky zarovnat, nějakým způsobem eliminovat šum a ještě vytvořit výsledný snímek. To jistou dobu trvá a bohužel to nejde v tomto případě jakkoliv urychlit.

Abyste neměli zaneprázdněný fotoaparát tak často, můžete odšumování fotografií provádět až dodatečně v počítači. Existuje velké množství programů, které se tímto zabývají. Obvykle si ale vystačíte s často zde zmiňovanými Adobe® Lightroom®, Affinity PhotoZoner Photo Studio.

Potlačení šumu při dlouhé expozici

Obdobně je na tom potlačení šumu při dlouhé expozici. To vypadá asi takto… Nastavíte si expozici + ostatní věci (např. kompozici) a začnete s focením. Jakmile uplyne expoziční čas, fotoaparát ve své práci neskončí. Následně ještě „fotí na prázdno“ (se zavřenou závěrkou) po dobu nastaveného expozičního času. V té době analyzuje, šum ze senzoru, který pak následně od původní fotografie odečte. Výsledný snímek tak sice vzniká 2× delší dobu (než je expoziční čas), ale s menší hodnotou šumu v obraze.

HDR fotografie

Při tvorbě HDR fotografií přímo ve fotoaparátu se hlášce BUSY – zaneprázdněný fotoaparát, jen tak nevyhnete. Toto zdržení bude relativně dlouhé. Je totiž třeba jednotlivé snímky analyzovat, zarovnat, správně složit do jednoho snímku a uložit na kartu. Zaneprázdněný fotoaparát několik sekund vše zpracovává, než je možné dále pokračovat ve focení.

Osobní zkušenost

Je pravda, že mě občasně zaneprázdněný fotoaparát vůbec netěší. Obvykle tento „zásek“ přijde v tu nejnevhodnější dobu. Na druhou stranu je v tomto ohledu vidět sice pomalý, ale alespoň nějaký vývoj. Dřívější fotoaparáty byly výše uvedenými úkony zaneprázdněny znatelně delší dobu a častěji, než fotoaparáty dnešní. To i přes to, že dřívější fotoaparáty neuměly tolik funkcí a jejich senzory nedosahovaly tolika megapixelů. Na druhou stranu mám pocit, že vývoj je v tomto ohledu opravu velmi pomalý. Obzvláště s přihlédnutím na dnešní počítačová a grafická jádra.

Na druhou stranu vím, kdy a za jakých okolností k tomuto stavu u mého fotoaparátu dochází. Můžu se na to tak dopředu lépe připravit. Minimálně alespoň duševně…

Závěrem

Můžete se snažit, jak chcete, ale jsou situace, kdy se jistého „zaseknutí“ fotoaparátu nevyhnete. Díky znalosti, příp. rychlým kartám, dokážete toto zdržení alespoň trochu zkrátit. Pokud fotograf umí ovládat svojí techniku a zná její limity, nějaký zaneprázdněný fotoaparát ho rozhodně nezaskočí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *