Zvláštní dotazy

Zvláštní dotazy ve fotoporadnách

Poslední dva roky se v různých fotoporadnách objevují stále častěji poněkud zvláštní dotazy. Pamatujete na loňský, lehce provokativní, článek na téma fotografové hloupnou? Dnešní článek by se mohl jmenovat obdobně. Jedná se totiž o poněkud zvláštní dotazy lidí, kteří o sobě ve většině případů tvrdí, že jsou profesionálními fotografy. Jak se takový profesionální fotograf vlastně pozná? Třeba tak, že má vlastní stránky, kde nabízí své služby za peníze. Je vcelku jedno, jestli na Facebooku či jinde. Jde tedy o soustavnou fotografickou činnost vedoucí k tvorbě zisku.

Stejně jako v minulém článku, i nyní budou některé odpovědi lehce sarkastické. Ono se taky není čemu divit. Když někdo nabízí profesionální focení a pak se zjistí, že vlastně ani neumí nastavit fotoaparát. Více v článku…

Ještě poslední poznámka. Reakce na dotazy nejsou mé. Jsou převzaty z internetu od různých autorů a z různých skupin (včetně těch neveřejných). Konkrétní profily dotazujících neznám, příp. nechci uvádět. Nechci, aby došlo k nějakému zesměšňování konkrétních osob. Jde pouze o zamyšlení se nad tím, kam se lidstvo poslední léta ubírá.

Zvláštní dotazy profesionálních fotografů

Začnu zlehka. Zde se jedná o profesionální new born fotografku, která chtěla zkusit fotit na delší expozici. Proto položila jednoduchý dotaz.

Zdravím, jaký čas musím nastavit na foťáku. Mám Canon, abych měla snímek snímaný 30 sekund?

Co na to říci… Ideálně nastavit čas 30 sekund. Co jiného?


Říká se, že je český jazyk pro cizince složitý. Své o tom ví i lidé, kteří se v Čechách narodili. Zde je dotaz profesionálního fotografa, který se zabývá fotografováním reportáží.

Doporučí někdo myš s klávesnicí a monitor?

Jasně, doporučuji. Jsou to skvělé věci a nedovedu si bez nich představit práci na počítači.

Rád bych dodal, že podobných neuvážených otázek je plný internet. Občas není od věci přečíst si po sobě to, co chcete do jakékoliv diskuze odeslat. Vyhnete se tak posměškům…


Zde další profesionál. Tentokrát jde o fotografku portrétů a svateb.

Nějaké tipy kde si levně půjčit zrcadlovku, nejlépe Nikon, v Praze, nejlépe Praha východ? Jen do zálohy ke svému tělu…

Vážně vás nenapadlo vyťukat do vyhledávače „půjčovna foto techniky“, příp. podobný dotaz? Možná byste zjistila, že v Praze funguje více než 10 půjčoven foťáků. Jasně, chápu, takhle to je pohodlnější. Někdo vám třeba rovnou odpoví a najdou se jistě i tací, kteří vám prodejnu ještě rádi najdou…


Mám na vás všechny dotaz. Chci koupit dceři 15 let foťák kolem 8 tis. Doporučíte mi něco? Díky

Zdá se, že jste promrhala 15 let jejího života. Měla jste jí prostě nějaký foťák koupit a nečekat tak dlouho. Má vaše dcera po těch letech vůbec ještě zájem o focení?

Další zvláštní dotazy

Tento dotaz je jeden z nejčastějších. Nacházím jej v různých fotografických poradnách.

Dobrý den, mohl by mi někdo prosím poradit jakou zrcadlovku/kompakt si pořídit na začátek?

Na začátek čeho? Začátek profesionální kariéry, na začátek focení si pro radost? Na začátek focení ve stylu „dvakrát do roka si vyfotím psa na zahradě“? Já taky začínal, ale věděl jsem, co chci fotit a co se chci naučit fotit. Nejlepší je si sednout k internetu a alespoň zběžně si o focení něco přečíst. Informací je tam spousta! Stejně to nakonec skončí tím, že si pořídíte nějakou levnou zrcadlovku z bazaru. Takové dotazy jen svědčí o tom, že se fotografování věnovat vůbec nechcete…


Zvláštní dotazy profesionálů však nekončí. Zde člověk, který údajně fotí prakticky všechno. Tedy alespoň jeho profil se tak prezentoval.

Jaký objektiv na focení klubových koncertů?

Vážně se musíte ptát, když máte fotografování v oku? A co vůbec touto otázkou bez bližšího upřesnění sledujete? Každým objektivem můžete fotit klubové koncerty. Jen s některými se fotí lépe a jiné jsou prakticky nepoužitelné. Jde hlavně o prostor, světlo a co chcete objektivem dosáhnout. P. S.: Světelným širokoúhlým objektivem asi nic nezkazíte.


Přemýšlím o výměně monitoru, jaké jsou vaše zkušenosti a doporučení?

Monitor rozhodně doporučuji. Na grafiku není nic lepšího. Dejte vědět, na co jste přišla v souvislosti s výměnou monitoru. Když už, tak doporučuji fotografický monitor.

Extra zvláštní dotazy

Jak začít s fotografií… Opět několik velmi zvláštních dotazů – již ne od profesionálů.

Ahoj, koupil jsem si svou první zrcadlovku. Nějaké tipy, jak nastavit foťák, aby byla fotka hezká?

Dobrý den. Rozhodl jsem si koupit pořádný fotoaparát. Moc se v tom nevyznám, ale musí to být zrcadlovka a musí to být Canon, nebo Nikon. Nic horšího a s velkým zoomem.

Musim mit když chci fotit vysokou školu?

Někdy mám pocit, že to někteří dělají schválně. Že si žádají na sociálních sítích nějakou pozornost. Proto se ptají na dotazy, které nemají hlavu ani patu, ale lidé na ně přesto často a rádi reagují. Tak co k tomu říci? Aby byla fotka hezká? Jak jako hezká? Prodejte zrcadlovku a kupte si chytrý mobil a nainstalujte Instagram – problém vyřešen.

Pořádný fotoaparát? Zkuste jakoukoliv zrcadlovku od uvedených značek. Kdyby se vám zdála málo pořádná, dokupte si bateriový grip. Kdyby ani to nestačilo, doporučuji nějaký světelný teleobjektiv. Ten celou výbavu ještě zvětší.

A jasně, bez vysoké školy se fotit nesmí. Jak nevlastníte alespoň jednu vysokou školu, nesmíte vzít fotoaparát do ruky.


Zdravím, co ukládate prosím? RAW + JPEG a JPEG v jaké kvalitě? Stejně se upravujou pouze Rawy a JPEG jen zabírá zbytečně místo. Děkuji za radu.

Když ti JPEG zbytečně zabírá místo, tak proč do něj fotíš? Foť si jen do RAWu a dej pokoj s takovými dotazy. Jinak si ukládáme do RAWu a JPEGu podle toho, jak nám to vyhovuje a jak potřebujeme.

Osobní zkušenost

Výše jsem vypsal někdy velmi zvláštní dotazy (a odpovědi na ně), se kterými se můžete setkat ve fotografických poradnách. Článek rozhodně není útokem na nezkušené fotografy a ani jej neberte jako školení z pravopisu. Značná část tazatelů jsou, dle své prezentace, profesionálními fotografy či fotografkami, které fotografování živí.

Zvláštní dotazy profesionálních fotografů | moje Tajemno
Facebookové skupiny slouží jako líheň pro zvláštní dotazy nejen profesionálních fotografů. Na druhou stranu se jedná o dnešní nejsnadnější zdroj informací.

Článek vnímejte jako malé zamyšlení nad společností a směrem, kterým se společnost a fotografové v ní postupně vyvíjí. Samozřejmě existuje řada hodnotnějších dotazů a mnohem kvalitnějších odpovědí. Ne všichni se ptají tímto stylem a ne všichni dostávají obdobně sarkastické odpovědi. Obdobně zvláštních dotazů je však velké množství.

Já osobně mile rád pomohu každému, kdo o to požádá. Přiznávám, že ne všechny dotazy jsou řešitelné a některé si vyžadují hned několik e-mailů… V rámci možností se však věnuji každému dotazu, který mi skrze kontakty lidé pošlou.

Závěrem

Vím, začátky jsou těžké. Je spíše snazší se zeptat, než začít úplně od nuly a samostudiem. Nejprve si však položte otázky: „Co vlastně doopravdy potřebuji vědět? Čeho chci dosáhnout?“ Pak se klidně začněte ptát a zjišťovat vše potřebné. A ještě jednu věc na závěr – nezapomeňte si před odesláním svůj dotaz přečíst. Věřím, že se tím omezí tyto poněkud zvláštní dotazy a i odpovědi budou vstřícnější.

2 komentáře u „Zvláštní dotazy

  1. Díky za tento článek. Odpověď na to, kam se lidstvo poslední dobou ubírá, není jednoduchá. Ale zdá se velmi pravděpodobné, že většina populace hloupne úměrně s tím, že používá čím dál tím více takzvaná „chytrá a inteligentní“ zařízení a produkty. Všude kolem nás se pohybují, jako v transu lidičky s chytrými mobily, chytrými fotoaparáty, doma mají chytré pračky, chytré vysavače a další chytré domácí pomocníky, jezdí v chytrých autech ve kterých mimo hromady inteligentních asistentů, mají chytré navigace, které je vždy a za každých okolností, bez jejich vlastního přičinění dovedou do jejich kýženého cíle. Naším životům velí chytří politici a obyvatelstvo se jako stáda ovcí, řídí jejich chytrými zákony a příkazy. V lidech už vlastně nezbývá vlastně už žádná vůle něco dělat a řídit sami. Proto se nejen na fotofórech a fotodiskuzích vyskytují tyto hloupé a neinteligentní dotazy a názory, jako ve vašem článku. Než by si sami něco“vygúglili“ a zjistili, tak raději z vlastní lenosti a neschopnosti obtěžují svými stupidními dotazy jiné s tím, že to za ně někdo vyřeší a dá jim tu nejlepší odpověď, aniž by sami pro to hnuli prstem. A když jim to někdo vytkne, že by se mohli snažit sami, tak se ještě naserou a označí vás za aroganta. Hezký den přeji… :-)

    1. Dobrý den,
      děkuji za reakci. Ono na tom, co píšete, něco bude. Čím jsou zařízení kolem nás chytřejší, o to „hloupější“ se stáváme. Na druhou stranu to má i své výhody. Nemusíme se neustále soustřeďovat na všechní věci a můžeme se věnovat tomu podstatnému. Taková ultra-chytrá domácnost dokáže nakoupit, vyprat (kéž by uměla i žehlit pracovní košile), ale umí třeba vysát místnosti, umýt okna, příp. dokáže analyzovat zdravotní problémy osob žijících v této domácnosti. Žít v takovém bytě musí být radost pro toho, kdo je těmito činnostmi neustále svazován a odváděn od důležitých věcí. Nicméně buďme upřímní – ne každý to tak vidí. Věřím, že kdyby možnost žít v takové domácnosti dostal každý z nás, pravděpodobně by se velká spousta lidí nudila, nedělala nic, max. si užívala luxusu a velké chytré televize se skvělým zvukem. Nenapadlo by je, že díky tomu všemu se mohou posunout někam dále a využít svůj potenciál na plno…

      Tímto dávám závazek, že další článek typu „zvláštní dotazy profesionálních fotografů“ již nevznikne. Myslím, že to stačilo. :) Jen jsme sám zvědav, s jakým netradičním článek příští rok v dubnu zase přijdu. :D Nějaké nápady, tipy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *