NAS – datové úložiště na síti
Není to tak dávno, co jsem psal o pevných discích pro fotografy. Několikrát jsem v článku zmínil pojem NAS. NAS (z angl. Network Attached Storage) je název pro datové úložiště na síti. Jedná se o zařízení, které se připojuje k lokální síti (LAN) a slouží k práci s daty.
V odkazovaném článku výše byla rovněž několikrát zmiňována i záloha dat. Právě NAS se k tomuto účelu skvěle hodí hned z několika důvodů. Více o tomto zařízení se dozvíte v dnešním článku.
NAS – jak vypadá a co to je
NAS si představte jako jakousi „krabičku“. Ty nejmenší a nejjednodušší nejsou o moc větší než dnešní externí pevný disk o velikosti 3,5″. NAS se však liší v tom, že se k počítači obvykle připojuje přes síťové rozhraní (místo rozhraní USB či jiného). Vlastně se jedná o „malý počítač“ s pamětí pro ukládání dat a s konektorem pro připojení síťového kabelu. Dnešní NAS však nejsou jen obyčejné menší počítače. Často se do nich vejde vícero disků a jako celek nabízí rozličné možnosti využití.
Jaké typy NAS rozlišujeme
NAS zařízení se vyrábí v mnoha různých velikostech a s různými počty disků. Stejně tak existuje i spousta rozličných způsobů použití těchto zařízení. Nejzákladnější rozdělení bych tedy viděl na:
- domácí
- a podnikové.
Ty domácí mají zpravidla tvar nějaké kostky či kvádru. Většinou do nich lze zapojit 1 až 4 pevné disky. Je obvykle jedno zda jde klasické, SSD, či hybridní disky. K těmto domácím zařízením, nebo spíše malým serverům, pak můžete připojit 1 až 2 síťové kabely.
Síťovým kabel je typ kabelu, kterým se připojují počítače k routerům či modemům. Jeho označení je RJ-45. Vyrábí se v různých délkách a typech. Pro běžné domácí sítě se nejčastěji používá kabel kategorie 5, označení cat5e. Běžně dostupné jsou i pokročilejší kabely kategorie 6, viz kroucená dvojlinka. Existují i vyšší kategorie těchto kabelů, ale ty si zpravidla nepořídí běžný domácí uživatel.
Podnikové NAS(ky) se vyznačují většími rozměry, možností zapojit mnohem více disků i více síťovými konektory. Vyrábí se ve dvou tvarových provedeních:
- pro desktop (viz fotografie použitá výše či níže),
- pro rack systém (viz Wikipedie).
V tomto článku se však chci soustřeďovat především na domácí verzi těchto úložišť.
Jednoduché NAS servery
Nejjednodušší NASky se skládají z jednoho až čtyř disků. Typickým příkladem jsou třeba disky WD My Cloud (s jedním diskem), příp. WD My Cloud EX2 (se dvěma disky).
Tento typ zařízení se po připojení do sítě a vytvoření oprávněných uživatelů promění v klasické síťové úložiště. V rámci místní sítě se poté můžete dostat k souborům nahraným do tohoto zařízení. Můžete soubory nahrávat, kopírovat, měnit, mazat, přesouvat… Tento typ NAS serveru dokonce podporuje i vytvoření uživatelů a možnost nastavit jim přístupy do různých míst na úložišti. To mimo jiné znamená, že uživatel Petr nemusí vidět to, co má ve své složce uživatelka Marcela. Na druhou stranu může mít Marcela přístup i do složky uživatele Petr. Kromě povolení / zakázání přístupu do soukromých složek lze povolit přístup i jen pro čtení (nelze vytvářet soubory a měnit stávající).
Tento typ jednodušších zařízení se na zálohy příliš nehodí. Na druhou stranu dobře poslouží jako multimediální centrum pro všechna zařízení v síti. V rychlé síti může jeden uživatel sledovat film umístěný na disku, zatímco druhý zde může pracovat na fotografiích.
Pokročilejší servery
Pokročilejší zařízení obvykle disponují čtyřmi a více disky. Správa uživatelů a jejich přístupů (z předchozího příkladu) je již samozřejmostí. Záloha na tyto disky může být o poznání kvalitnější.
Tyto NAS servery mají zpravidla o dost „zajímavější“ systém, který dovoluje vícero nastavení. Tento typ zařízení může například sloužit jako:
- webový server (pro vaše webové stránky),
- mailový server,
- databázový server,
- souborový server (sdílení souborů po internetu s kýmkoliv chcete),
- backup server (všemožné způsoby zálohování dat, ale i celých disků),
- P2P klient (např. stahování torrentů),
- download server (stahování dat přes HTTP, FTP, RSS, apod.)
- tiskový server (s připojenou tiskárnou přes síť, USB kabel či Wi-Fi),
- virtuální server (s podporou více operačních systémů),
- záznamové zařízení pro IP či jiné kamery,
- multimediální centrum (konvertování a přehrávání videa),
- router i firewall,
- organizační server (kontakty, kalendář, úkoly… a jejich synchronizace),
- a v konečném případě jako dost hlučné a drahé topení s větrákem („vtip“).
Co bude váš NAS server umět, záleží do značné míry jak na výrobci, tak na vybavení samotného zařízení. Samozřejmě i na operačním systému v těchto serverech.
Jak je to s těmi disky
NAS servery můžeme ještě rozdělit do tří skupin:
- s pevným diskem / disky o dané kapacitě bez možnosti výměny,
- s pevným diskem / disky s možností výměny těchto disků,
- úplně bez disků (nutno nějaké disky dokoupit).
První skupina je sice zajímavá cenově, ale není pro dlouhodobé používání příliš vhodná. Dříve či později totiž dojde k selhání disku, a pokud nemáte nějakou zálohu, můžete tím přijít o všechna data.
Druhá skupina již může být zajímavější v tom, že disky můžete různě měnit, nahrazovat, apod. Tento typ NAS úložiště je sice dražší, ale mnohem funkčnější. V případě poruchy disku je možné vadný disk (obvykle) bez velkých problémů vyměnit.
U třetí skupiny máte již ze začátku možnost výběru – jaké disky do NAS serveru pořídíte a kolik jich bude. Máte-li možnost měnit disky, je obvykle jedno, jestli bude zapojen jen jeden nebo všechny. NAS může fungovat i s jedním diskem ze 4 (za určitých okolností). Na druhou stranu, proč nevyužít všechny pozice pro disky, že?
Jak velké disky zvolit?
To záleží jak na vašich potřebách, financích, tak i uspořádání disků v NASu. Pokud fotíte hodně a plánujete NAS využívat i jako zálohu, budete potřebovat větší disky. Fotíte-li málo, jistě si vystačíte např. se 4 disky o velikosti 2 TB v nějakém RAID 5 poli (Wikipedia). Je to vše na zvážení a neexistuje ideální rada pro všechny.
Záloha dat
Samostatný článek o záloze dat již vyšel. Nicméně pokud ho nechcete celý číst, snad bude stačit pár následujících vět. NAS úložiště o jednom disku poskytuje prakticky stejnou zálohu dat jako jeden externí / interní disk. Tedy, když tento disk selže, přišli jste o svá data (pokud nejsou zálohovaná jinde).
Máte-li disky dva a NAS to umí, můžete disky zapojit do RAID 1 (tzv. zrcadlení). Ukládaná data tak budou uložena na oba dva disky současně. Pokud jeden disk selže, v podstatě se nic neděje a stále se ke svým datům dostanete.
S vícero disky můžete nasadit pokročilejší způsoby zálohy dat.
Osobní zkušenost
Dříve jsem se NAS serverům vcelku bránil. Většinu fotografií jsem ukládal na interní pevné disky. Když došlo místo a vlastně i samotné konektory na desce, přišla éra externích disků. Když došlo místo i tam a začaly se kupit, objevil se vedle počítače i NAS server. Neznaje ničeho, pořídil jsem si tehdy levný a lidmi doporučovaný WD My Cloud s jedním diskem.
Od první chvíle bylo třeba si zvyknout na způsob práce s něčím, co se nenachází v počítači, ale na síti. Naštěstí práce se všemi NAS(y) je velmi intuitivní, a pokud není, existuje návod k obsluze. Postupem času jsem zjistil, že s tímto NAS zařízením lze snadno pracovat i přes internet. Následovala etapa práce i zábavy na dálku. Při rychlém internetu v autobuse nebylo výjimkou poslouchat domácí hudbu a zároveň třídit fotky. Super!
Problém však nastal po několika letech. Disk v jednoduchém NAS začal vykazovat chyby. Po poradě s technickou podporou bylo jasné, že celému zařízení dochází dech a jediná oprava = nahrazení za nový model, bohužel. Tak se objevil pokročilý NAS od Synology se šesti disky. Oproti staršímu WD My Cloud byl najednou o dost rychlejší a s mnohem větší kapacitou. Na druhou stranu také rozměrnější a přeci jen trochu hlučnější. Nový NAS se úspěšně ujal jako multimediální centrum, webserver a samozřejmě pokročilá záloha dat.
Populární NAS
Existuje mnoho firem, které se zabývají NAS systémy. Některé jejich systémy se specializují na to, druhé na ono. Každý firma má obvykle několik různorodých modelů pro různé situace. Uvedu nyní několika známějších společností, které NAS zařízení vyrábí:
Závěrem
Sháníte-li nějaké vlastní multimediální centrum, příp. pokročilou zálohu dat, je pro vás NAS servery jasná volba. Pokročilejší verze dokáží nejen zálohovat, ale umí toho mnohonásobně více. Rovněž se díky nic nebudete muset bát o svá data v případě selhání jednoho, ale i více pevných disků. Tedy samozřejmě za jistých okolností. Na druhou stranu počítejte s tím, že NAS není nejlevnější. Za některé výkonnější modely si značně připlatíte. Nicméně věřte, že se tato investice rozhodně vyplatí.