Stativové hlavy a závity
Článek stativové hlavy a závity navazuje na dřívější článek o stativech. Ten se primárně točil kolem stativů samotných (např. materiálů, ze kterých jsou stativy vyrobené). Tento článek je tedy zaměřený na stativové hlavy, které se na těla stativů nějakým způsobem připojují. Zjistíte, jaké stativové hlavy se nejvíce hodí pro focení panoramat a jaké na makro. Dozvíte se rozdíly mezi kulovými a třícestnými hlavami a další zajímavosti na toto téma.
Stativové závity
Začnu s tím „jednodušším“. Fotoaparáty a kamery obvykle disponují stativovým závitem. Tento závit slouží k připojení fotoaparátu ke stativové hlavě. Závit se rovněž objevuje na stativové destičce, která se následně upevňuje ke stativové hlavě. Stativový závit se bohužel vyskytuje zpravidla ve dvou variantách, tedy velikostech:
- 1/4″
- 3/8″
Naštěstí existují redukční šrouby, které dokáží tento problém řešit. Příkladem takovéhoto šroubu jsou redukční šrouby na snímcích níže.
Stativové hlavy a jejich kompatibilita
V první řadě musím ještě zmínit jednu důležitou věc. Stativové hlavy vyrábí mnoho výrobců. Spousta stativových hlav pasuje jen na některé konkrétní stativy. Dokonce ani neplatí, že stativová hlava pasuje na všechny stativy téhož výrobce, který vyrobil hlavu. Pohlídejte si tedy kompatibilitu stativové hlavy právě s vaším stativem. Vřele proto doporučuji nekupovat stativové hlavy a vlastně ani stativy bezhlavě. Vše si raději poctivě vyzkoušejte na prodejně. Není nutné se zaměřovat jen na jednu značku. Kdybych měl ale nějaké stativy a stativové hlavy vyzdvihnout, tak mám dobré zkušenosti se společnostmi Manfrotto a Gitzo. Tyto společnosti vyrábí stativové hlavy z různých materiálů a s různými vlastnostmi. Každopádně, co vám nemusí sedět u jedné značky, může sedět u druhé… Namátkou uvádím několik dalších značek: 3 Legged Thing, Joby, Kingjoy, Leofoto, Rollei, Vanguard, Velbon.
Stativové hlavy
Aby to nebylo tak jednoduché, stativové hlavy se vyrábí v mnoha různých provedeních. Některé se skvěle hodí pro fotografování panoramat, jiné pro natáčení videa. Některé stativy počítají s výměnou této hlavy, jiné ji mají napevno spojenou se stativovými nohami.
Začnu proto opět s tím nejjednodušším. Tím jsou stativy s neoddělitelnými hlavami. Nechci hanit konkrétní značky, nicméně mám vůči těmto stativům a stativovým hlavám jisté výhrady. Jedná se zpravidla o ty stativy, které se nachází v každém menším krámku s fotografickou technikou. Jsou prakticky téměř vždy celoplastové. Prodejci o nich mluví jako o velmi lehkých profesionálních stativech pro jakoukoliv situaci. Kolikrát jsou tyto stativy značené jako hořčíkové či titanové a to s cenovkou kolem 2 tisíc. Kupříkladu s titanem mají zpravidla společného jen to, že jsou nohy stativu natřené barvou připomínající titan. Přesně takovým stativům se doporučuji raději vyhnout. Nicméně přiznávám, že jsem i pro takovéto stativy našel v ateliéru uplatnění – drží mi externí blesky. Příp. ještě slouží jako držák na světla, která využívám k natáčení.
Tyto stativy mají obvykle plastové pákové hlavy s rychloupínáním. Teoreticky se tyto hlavy dají použít pro natáčení videa. Prakticky to není vždy možné, protože je jejich pohyb často trhaný, nebo jinak nepříjemný. Hmotnost těchto hlav, resp. stativu + stativové hlavy, je cca necelých 500 g a jejich nosnost údajně kolem 1 až 2 kg. Pokud to s focením myslíte alespoň trochu vážně, raději bych investoval do trochu jiného vybavení.
Video stativové hlavy
Když už jsem nakousl téma videa / natáčení, musím zmínit video stativové hlavy. U tohoto typu stativové hlavy je důležitá především plynulost, resp. plynulost pohybu ve vertikální či horizontální rovině. Díky této plynulosti nebudou vaše záběry rozklepané či jinak trhané.
Pokročilejší video stativové hlavy dokonce nabízí různé stupně odporu hlavy při švenkování a naklánění. Mají tedy nastavitelnou tuhost pohybu. Díky tomu si můžete přizpůsobit chování hlavy svým potřebám a zvyklostem.
Tento typ hlav se rovněž uplatní při sledování ptactva. Některé videohlavy totiž umožňují velmi plynulé pohyby i při nízkých rychlostech pohybu hlavy. To se při sledování divokých zvířat může velmi hodit.
Osobně při výběru videohlavy doporučuji nejprve vše vyzkoušet na prodejně. Kvalitní video hlavy mají sice mnoho zajímavých „vychytávek“, ale ne všechny vám při natáčení budou prospěšné. Navíc cenové rozpětí videohlav, stejně tak jejich funkce, jsou opravdu rozmanité. Příkladem budiž obchod Megapixel s nejlevnější hlavou lehce přes 1000 Kč a tou nejdražší s cenovkou 30 tisíc korun. Tedy alespoň v roce 2019, kdy vznikl tento článek.
Gimbálové hlavy
Gimbálové stativové hlavy jsou velmi zajímavým počinem pro všechny, kteří mají rádi divokou přírodu. Jejich výhodou je optimálně vyvážená konstrukce a vysoká nosnost. Hodí se především těm fotografům, kteří fotografují se super-teleobjektivy a potřebují sledovat rychle se měnící scénu.
Tyto hlavy jsou obvykle vcelku velké a těžké. Často se vyrábí z hliníkových či hořčíkových slitin. Nicméně správné vyvážení techniky za použití této stativové hlavy vám umožní lehkou a přesnou manipulaci právě s těžkým teleobjektivem. Bohužel se hodí zejména na teleobjektivy a pro focení divoké přírody, příp. sportu. Na ostatní druhy focení se z principu tolik nehodí.
Stativové hlavy s posuvem na makro fotografii
Další velice praktické stativové hlavy jsou ty s makro posuvem (nebo též označované jako stativové hlavy s makro kolejničkami). Pokud fotíte makro, jistě oceníte jejich přednosti. Kouzlo těchto stativových hlav najdete při ostření. Zde se obvykle neostří pomocí ostřících kroužků na objektivu, ale posunem celého fotoaparátu potřebným směrem. K přesným posuvům slouží stupnice umístěná kolem kolejniček stativové hlavy.
Kulové stativové hlavy
Nyní se již dostávám k trochu zajímavějším (praktičtějším) a tedy oblíbenějším hlavám. Tento typ stativové hlavy je totiž s oblibou využívaný pro běžné fotografování velkou řadou fotografů. Obvykle jsou tyto hlavy menší, lehčí a jejich ovládání je rychlé a intuitivní. Pohybem jedné ruky dokážete velmi rychle zaaretovat kulovou hlavu s fotoaparátem v potřebné pozici. Navíc jsou hlavy ve své spodní částí často vybavené 360° panoramatickou stupnicí.
Abych jen nechválil, jistá nevýhoda těchto hlav může vzniknout při fotografování na výšku. Kulové stativové hlavy sice mají zpravidla místo, do kterého lze hlavu umístit a fotografovat tak na výšku. Může se ale poté stát, že stativová destička či fotoaparát naráží do stativu. Celková práce s fotoaparátem poté může být přeci jen trochu krkolomná.
Třícestné stativové hlavy
Třícestné hlavy rovněž patří k velmi oblíbeným typům stativových hlav. Tento typ se skvěle uplatní všude tam, kde chcete mít kontrolu nad jednotlivými osami rotace a to nezávisle na sobě. Typicky architektura, produkty, makro, apod. Oproti kulovým hlavám zde snáze dosáhnete přesnějšího nastavení v jednotlivých osách. Na druhou stranu je tento typ stativové hlavy rozměrnější a zpravidla těžší.
Jakou stativovou hlavu si vybrat
Jaká stativová hlava bude pro váš způsob fotografování nejlepší? Jak si mezi rozsáhlou nabídkou vybrat? V první řadě bych doporučoval se trochu zamyslet.
Chcete natáčet videa z jednoho místa ze stativu? V tu chvíli jistě oceníte skvělé možnosti stativových videohlav. „Můžu s videohlavou fotografovat krajiny?“ Samozřejmě že můžeš, proč bys nemohl? Jen pak plně nevyužiješ potenciál video stativové hlavy.
U focení makra je rozhodování rovněž vcelku jednoduché. Buď můžete využít specializovanou hlavu s makro posuvem, nebo prakticky „jakoukoliv“ jinou (zpravidla kulovou či třícestnou). Když využije tu specializovanou, budete mít skvělou kontrolu nad scénou, zaostřením, apod. Skládaná fotografie s různou hloubkou ostrosti pak nebude takový problém. Nicméně fotil jsem makro s třícestnou hlavou, s kulovou hlavou i z ruky a také to jde. Je to o opět o tom, co a jak chcete fotografovat.
Obdobné je to i s ostatními situacemi. Kupříkladu na krajiny se hodí jak kulové hlavy, tak i ty třícestné. Chcete-li fotit panorama, pořídíte si pravděpodobně rovněž jednu z těchto stativových hlav doplněnou o panoramatickou 360° stupnici. Chcete fotit portréty? Opět to samé…
Výjimku tvoří snad jen fotografování divoké přírody. Zde se uplatní především gimbálové hlavy, ale i ty kulové, příp. video hlavy. Třícestné hlavy jsou na tento typ focení vcelku pomalé a těžkopádné a dění ve scéně uteče dříve, než vůbec zamíříte.
Na co si dát při výběru pozor
Když už víte, jakou hlavu ke svému fotografování chcete, je třeba si ujasnit ještě několik věcí. První z nich je kompatibilita se stávajícím stativem. Jednoduše jde o to, že ne všechny stativové hlavy lze připojit k libovolnému stativu. Z nějakého důvodu se vám líbí kulové hlavy Gitzo, ale máte doma plastový stativ Velbon? Ověřte si, zda tuto hlavu na stativ vůbec můžete nějakým způsobem umístit. Bohužel platí, že ne všechny hlavy lze připojit ke všem stativům, i když jsou téže značky.
Další věcí je nosnost. Ta se udává jak pro stativ, tak i pro stativové hlavy. Počítejte s tím, že masivní stativová hlava toho sice unese mnoho, ale také něco váží. Započítejte její váhu do nosnosti samotného stativu. Pokud kupujete novou hlavu + stativ, určitě si dejte i jistou nemalou rezervu. Má-li stativ nosnost kupříkladu 3 kg, rozhodně nevyužívejte jeho nosnost bezezbytku – taková sestava rozhodně nebude stabilní.
Rovněž nezapomínejte na velikost samotné stativové hlavy. Před lety si kolega pořídil kvalitní třícestnou stativovou hlavu. Jaké bylo jeho překvapení, když se mu o 5 cm nevešla do obalu na stativ. Jednoduše se nepodíval, nepřeměřil, neověřil… Používáte-li již nějaký obal pro vaše přístroje, určitě počítejte si s touhle eventualitou.
Krátký příběh nejen o nosnosti techniky
Nedávno jsem viděl fotografa s šestisekčním stativem s plastovo-hliníkovými nohami stativu. Odhaduji nosnost tak možná 3 kg. Na něm se nacházela velmi kvalitní, téměř dvoukilová video stativová hlava. Jak ji tam dostal mi je do teď záhadou. Na této hlavě byla umístěná zrcadlovka s teleobjektivem. Foťák + objektiv ∼ 2,5 kg, hlava ∼ 1,5 kg, celkem přibližně 4 kg váhy na stativu. Ani netušíte, jak se při focení fotograf vztekal. Titěrné nožičky stativu nechtěly poslouchat. Například se různě zasouvaly, dle toho, jak se fotograf opřel o foťák. Při pohybu stativové hlavy se celý stativ tak nějak divně kroutil. Jakmile zafoukal vítr, seděl fotograf nešťastně vedle stativu s tím, že je obraz moc rozklepaný. Vypadal vážně nešťastně.
Celý příběh měl zajímavé zakončení. K nešťastnému fotografovi přišel jiný fotograf, který opodál snímal panorama. Koukal na fotografa, na jeho techniku a poté řekl: „Půjčte si můj stativ, já už dofotil.“ Následně nešťastnému fotografovi dal jedno malé doporučení. „Vidím to tak na uhlíkový stativ o nosnosti 10, nebo lépe 12 kg. Hlavu radši kulovou. Máte docela těžkou techniku, tam si dejte rezervu tak 3… 4 kg. Myslím, že to by mohlo stačit a rozklepaný obraz vás už nebude trápit.“
Osobní zkušenost
Ohromnou dobu využívám starý dobrý hliníkový stativ Manfrotto. Na něm mám třícestnou stativovou hlavu téže značky. Typ stativu i hlavy již dávno nejde přečíst… S lehkým tělem a levným setovým objektivem (18-55mm) při focení ze stativu nikdy nebyl problém. Fotografie ze stativu byly ostré i při delších časech. Fotím s ním portréty, krajinky, produkty, zkusil jsem i makro v ateliéru.
S příchodem většího a těžšího těla společně s delším ohniskem až 300 mm přišel zásadní problém. Stačil slabý větřík, aby fotografování na dlouhé ohnisko bylo úplně zbytečné. Jak expoziční čas klesl na cca 1/60 sekundy a déle, vše bylo příšerně rozmazané. Tedy především při fotografování v přírodě.
Co je tedy špatně? Stativ i hlava, sami o sobě, mají dobrou nosnost. Fotoaparát i s objektivem by měly v pohodě udržet vše a ještě jim pár kilo nosnosti zbývá. Problémem je v torzní tuhosti (torzním úhlu). Ačkoliv vše utáhl a zaaretoval, stačí nasadit delší ohnisko, lehce dloubnout do objektivu a vše se rozhýbe. Řešením je bohužel už jen výměna stativu např. za uhlíkový s větší torzní tuhostí. Proč zrovna uhlíkový? Protože jsou lehčí a tolik se nepronesou.
Jak bych stativ a stativovou hlavu vybíral teď
Když jsem se focením začínal, chtěl jsem přirozeně fotit všechno. Nutně jsem potřeboval monopod, stativ, různé levné stativové hlavy a mnoho levných objektivů. Nyní bych nakupoval mnohem uvážlivěji.
V první řadě chci uvést, že nyní již rozhodně nefotím a nechci fotit všechno. Zůstal jsem u portrétů, různých akcí a občasně fotím krajinky. Z tohoto důvodu bych nyní volil sice uhlíkový, ale masivnější stativ. Místo dosavadní třícestné hlavy bych ocenil spíše kulovou. Ideálně s panoramatickou stupnicí a vodováhou. Třícestná hlava je sice skvělá a stále slouží, ale na pohodlnost kulové prostě nemá. Navíc ty nové kulové hlavy opravu sedí a nepohnou se. U třícestné hlavy stačí něco špatně dotáhnout a už to není úplně ono.
Závěrem
Až si budete pořizovat nový stativ, věnujte pozornost i stativovým hlavám. Rozhodně jsou neméně důležité a díky jejich správnému výběru může být vaše práce ještě lepší. Pamatujte, že ne všechny stativové hlavy jsou vhodné na všechna odvětví fotografie. Ne, že by gimbálová hlava nešla použít k focení makra (samozřejmě s náležitým příslušenstvím), ale proč by to někdo dělal? S ohledem na to co chcete fotit, následně vybírejte ty nejvhodnější hlavy a jejich příslušenství.