Korekce objektivu

Korekce objektivu

Pokročilé fotoaparáty, ale i řada těch levných, často obsahují skvělou funkci, která se jmenuje korekce objektivu. Po její aktivaci dokáže váš fotoaparát zmírnit a někdy i úplně potlačit některé neduhy objektivu. Jedná se například o problémy s vinětací, barevnou odchylkou na hranách objektů, difrakcí, nebo zkreslení objektivem – distorze.

Tyto odchylky a vinětaci lze vcelku obstojně potlačovat hned několika způsoby. Nejenom přímo ve fotoaparátu, ale i v některých programech pro úpravu fotografií. Ačkoliv je aktivace funkce korekce objektivu snadná, ne vždy se to obejde bez dalších problémů. O těchto problémech více v dnešním článku.

Kde korekce objektivu aktivovat

V první řadě je třeba říci, že funkce korekce objektivu není automaticky přítomna v každém fotoaparátu. Ne každý fotoaparát zvládne výše vyjmenované druhy korekcí. Jestli funkci korekce objektivu váš fotoaparát umí, se dozvíte v menu fotoaparátu. U fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II se jedná o červené (hlavní) menu přímo na první záložce. Pokud tam tuto položku nenajdete, pátrejte v manuálu k fotoaparátu. Některé jiné fotoaparáty tuto funkci také obsahují, jen se jmenuje jinak. V uvedeném fotoaparátu se tato funkce jmenuje korekce odchylky objektivu.

Korekce odchylky objektivu v menu fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Korekce odchylky objektivu v menu fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II

Musím dodat, že vytvořit opticky dokonalý objektiv je prakticky nemožné. Nynější objektivy jsou jistým kompromisem mezi kvalitou a cenou. Objektivy, které mají perfektní kresbu mají zpravidla i vysokou cenu. Stejně tak velmi světelné objektivy obvykle nepořídíte za pár korun. Výrobci se sice neustále snaží dodávat kvalitnější objektivy, ale pro mnoho lidí bude mít vždy přednost cena před kvalitou.

Kupříkladu teleobjektivy Canon EF 75-300mm f/4-5,6 III USM a Canon EF 70-200mm f/2,8L IS III USM. První jmenovaný můžete v akci zakoupit za cca 5700 Kč. Druhý pak v akci za cca 53 tisíc Kč. Uvedené ceny odpovídají cenám k obchodech v únoru 2021. Levnější objektiv má ještě další pozitiva – je o něco menší a o dost lehčí. Konkrétně 122 mm vs 199 mm a 480 g vs 1440 g. Tímto však výhody končí. Levnější objektiv není tak ostrý, trpí více distorzí obrazu, vinětací i chromatickou aberací. Navíc ne v celém svém rozsahu podává konstantní výsledky. Oproti tomu dražší varianta vychází obrazově mnohem lépe, ale za jakou cenu…

Korekce vinětace, barevné odchylky a distorze

Dokáže korekce objektivu odstranit vinětaci, barevnou odchylku a distorzi? Odpověď bohužel zní: „Jak kdy!“ Když navážu na předchozí odstavec. Viditelnější problémy méně kvalitních objektivů lze do jisté míry řešit právě korekcí objektivu. Nicméně ani tato korekce není všemocná a na některé situace nebude stačit. Dražší objektivy mají výhodu v tom, že často netrpí tak viditelnými vadami. Jejich korekce je tedy o dost snazší.

Nyní konkrétně. Například korekce vinětace může fungovat velmi pěkně a tmavé rohy snímku krásně zesvětlovat. Jenže některé objektivy ztmavují rohy fotografované scény natolik, že při zapnuté této korekce může na okrajích snímku vzniknout nepěkný šum. Ten vzniká díky zesvětlení těchto tmavých rohů. Někdy ani vestavěné korekce objektivu nezvládnou tuto vadu objektivu plně odstranit. V takovém případě dosáhne lepších výsledků specializovaný program. V případě Canonu je to jeho DPP (Digital Photo Professional). Nicméně velmi dobře poslouží i programy jako Adobe® Lightroom®, nebo např. Capture One. Tyto programy dokážou ještě více potlačit uvedené chyby objektivu. Na druhou stranu ne každý tyto programy využívá. Existuje mnoho lidí, co vyfocené snímky rovnou tiskne / publikuje a to bez dalších úprav.

Je třeba také zmínit, že některé korekce objektivu mají i ještě další nedativní účinek na výsledný vyfotografovaný snímek. Při povolení korekce distorze může být vyfotografovaný snímek menší, než když korekci objektivu vypnete. Může totiž dojít k oříznutí obrazu a výsledkem je snímek v nižším rozlišení.

Další omezení korekce objektivu ve fotoaparátu

Další skupinou jsou objektivy jiných značek, než je značka fotoaparátu. Kupříkladu společnost Canon doporučuje u jiných objektivů (než Canon) vypnout ve fotoaparátu korekce objektivu. To i přes to, že se korekce objektivu v menu fotoaparátu pro daný objektiv nabízí.

Proč to dělá, když lze korekci objektivu ve fotoaparátu zapnout? Jednoduše proto, že ne všechny „cizí“ objektivy umí plně spolupracovat se všemi fotoaparáty Canon. Typickým příkladem jsou například světelné objektivy Sigma. U nich může nastat dost nepříjemný jev, kdy se po vyfotografování objeví v obraze divné tmavé kruhy. V takovém případě je výhodnější provést korekce objektivu ve specializovaném programu a dodržet doporučení výrobce fotoaparátu.

Také je třeba zmínit, že s rostoucí citlivostí ISO nemusí dojít k tak výrazné korekci objektivu ve fotoaparátu. To se děje hlavně proto, že s vyšší citlivostí ISO roste i šum v obraze. Fotoaparát pak přes šum nedokáže správně vyhodnotit scénu a použitá korekce má proto menší účinek.

K méně výrazné korekci objektivu ve fotoaparátu také může dojít u některých objektivů. Konkrétně u těch, které nepředávají informace o vzdálenosti zaostřeného objektu. Korekce objektivu ve fotoaparátu zpravidla počítá s tím, že při různých ohniskových vzdálenostech a při různé vzdálenosti zaostřeného místa od fotoaparátu jsou chyby objektivu rovněž různé. Když fotoaparát neví, jak daleko je zaostřený objekt, jednoduše zmírní korekce objektivu.

Korekce (všech) objektivů

Bylo by pěkné, kdyby tato korekce fungovala pro všechny dostupné objektivy. Situace je bohužel taková, že je ve fotoaparátech paměti poskromnu a fotoaparát pojme informace pouze o několika objektivech. Hezky je to vidět v článku EOS Utility. V utilitě EOS Lens Registration Tool lze vybrat profily jen několika objektivů, které se poté nahrají do fotoaparátu. Tyto profily pak slouží funkci korekce objektivu.

Ne vždy se musíte obávat malého počtu profilů objektivů, které lze takto do fotoaparátu nahrát. U fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II je tento počet kolem 30 až 40 objektivů značky Canon. To je mnohem více objektivů, než má běžný fotograf doma.

Profily objektivů ke korekci | moje Tajemno
Výběr z mnoha profilů objektivů, které je program schopen vylepšit. Programy podporují velké množství výrobců fotoaparátů i objektivů.

Ve výše uvedených programech pro zpracovávání fotografií najdete zpravidla ještě více různých profilů a to jak fotoaparátů, tak objektivů. Specializované programy navíc mohou dosáhnout potenciálně lepších výsledků, než korekce objektivu ve fotoaparátu.

Osobní zkušenost

S příchodem výše několikrát zmíněného fotoaparátu mi funkce korekce objektivu přišla skvělá. Jednu dobu jsem ji používal pro všechny své objektivy. Později jsem přehodnotil způsob práce a dospěl k tomu, že chci mít nad výslednou fotografií větší kontrolu. Proto jsem většinu podobných funkcí a vylepšení deaktivoval (snad mimo potlačení mihotání). Od té doby si vše reguluji sám v programech na úpravu fotografií. Ano, přináší to jisté nepohodlí a zdržení. Navíc vestavěná korekce objektivu ve fotoaparátu velice pěkně funguje. Pro mě je ale lepší mít nad těmito věcmi kontrolu a nespoléhat se na automatiku.

Scéna bez korekcí objektivu | moje Tajemno
Scéna bez jakýchkoliv korekcí objektivu. Pro případné zvětšení klikněte.

Nejdou-li vám menší fotky otevřít ve větším okně, klikněte na jejich horní část. Doporučuji si fotografie otevřít v nových oknech a následně mezi nimi překlikávat pro lepší zobrazení rozdílů.

Ještě jedna ukázka

Na třech fotografiích výše je krásně vidět ona soudkovitost objektivu, ale i korekce tmavých rohů. Na tmavé rohy se soustřeďuje i ukázka níže. Snímky vznikly tak, že jsem nejprve vypnul korekci objektivu a fotoaparát s objektivem zaostřeným na nekonečno namířil vzhůru do nebe. Poté korekci aktivoval a opět vyfotografovat totéž nebe. Následně jsem první fotografii nebe vzal a „prohnal“ programem pro úpravu fotografií, kde jsem pouze zapnul korekce. Poté soubor uložil.

Scéna bez korekce - objektiv vinětuje | moje Tajemno
Zde opět bez korekce. Je zde hezky vidět, jak objektiv v rozích vinětuje. Pro případné zvětšení klikněte.

Na fotografiích výše je vidět několik fotografií. První snímek je bez korekce objektivu. Druhý s vestavěnou korekcí objektivu ve fotoaparátu. Třetí snímek je s použitím korekce objektivu v programu na úpravu fotografií. Některé korekce jsou viditelnější, některé jsou jen „neviditelné“ drobnosti. Korekce tmavých rohů a soudkovitosti výše jsou asi nejviditelnějšími projevy korekcí ve fotoaparátu i v programu. Jak fotoaparát, tak i programy dokážou vcelku slušně potlačovat chromatickou aberaci. Záleží ale na použitém objektivu, jeho nastaveni, ale i na světelných podmínkách.

Je tu ještě jedna věc… Nedá se jednoduše odpovědět na to, jaký program je nejvhodnější k odstraňování vad objektivů. Každý má totiž jiné (své) profily objektivů a fotoaparátů. Tyto profily se v průběhu času mohou obměňovat a aktualizovat. Záleží na konkrétním programu a kvalitě jeho profilů, ale také na fotografickém vybavení. Osobně mám takovou zkušenost, že fotoaparáty Canon si úplně vystačí s programem DPPAdobe® Lightroom®. Nicméně se středoformátem Phase One mi Lightroom® podával ne moc dobré výsledky, ale Capture One byl úplně úžasný.

Závěrem

Funkce korekce objektivu je velice přínosnou funkcí, která dokáže dokonce i odstranit některé objektivové vady. Nicméně i u této funkce do značné míry záleží na konkrétním použitém objektivu a scéně, kterou fotografujete. Někdy je proto korekce objektivu příliš neúčinná. Pokud nepomůže korekce ve fotoaparátu, zkuste využívat ty ve specializovaných programech pro úpravu fotografií. Zde můžete dosáhnout ještě lepších výsledků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *