Indikace přepalů

Indikace přepalů ve fotoaparátu

Na téma přepaly jsem toho napsal již docela dost. Nicméně jednu věc jsem nezmínil. Tou je indikace přepalů – možnost zobrazovat přepaly ve fotografii. Po zapnutí indikace přepalů dokážou pokročilé fotoaparáty zobrazit přepaly v již nafoceném snímku. Ty ještě pokročilejší to umí i v živém náhledu před vyfocením. Mimochodem stejnou funkci mají pokročilé LCD panely, které používají hlavně kameramani. Tyto panely o velikosti běžně kolem 5″, 7″ a více se připevňují k fotoaparátům i kamerám. S pomocí funkce „zebra“ na nich můžete v reálném čase kontrolovat expozici i přepaly a to jak celkově, tak pro každý barevný kanál zvlášť.

Indikace přepalů je každopádně velmi užitečná funkce, kterou využije nejeden fotograf. Stejná funkce ale dokáže některé začínající fotografy potrápit. Hlavně kvůli samotné indikaci přepalů. Koneckonců, uvidíte sami dále v článku.

Jak aktivovat indikaci přepalů

Následující text se týká starého dobrého fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Co jsem ale koukal, je to velice podobné i u mnohem novějších fotoaparátů Canon EOS R5 a R6. Každopádně, funkce indikace přepalů se nachází v menu fotoaparátu. U výše uvedeného fotoaparátu (7D) je to konkrétně v modrém menu (přehrávání) na poslední záložce (třetí). Mimochodem ve výše uvedené R5 se volba nachází také na poslední záložce (páté) modrého menu.

Funkce indikace přepalů má ve fotoaparátech často úplně jiná jména, než byste asi čekali. U fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II se tato položka jmenuje „Zvýraznění upozornění“. U Canon EOS R5 je to zase „Indikace přesvětlení“. Jinde se funkce pro změnu značí jako „Upozornění na výrazné body“. Ve všech případech jde ovšem o indikaci přepalů.

Funkce sama o sobě nemá žádná složitá nastavení. Buď ji můžete aktivovat, nebo deaktivovat. V případě aktivace budou přepaly v obraze zvýrazněny.

Jak se indikace přepalů projevuje

V různých fotoaparátech od různých výrobců různě. Společnost Canon před léty vsadila na vcelku jednoduchý způsob zobrazování přepalů. Po vyfocení snímku se na LCD displeji fotoaparátu přepaly zvýrazní blikajícími černými částmi v místech přepalů. Jak si to představit? Podívejte se na snímky níže.

Zapnutá a viditelná indikace přepalů | moje Tajemno
Zapnutá a viditelná indikace přepalů na již vyfoceném snímku. Pro případné zvětšení klikněte.

Na fotografii výše je přepal zvýrazněn černým „flekem“ v místě přepalu. Tato černá část trvale nesvítí, ale průběžně problikává.

Indikace přepalů - vypnuto | moje Tajemno
Zde je indikace přepalů vypnutá. Pro zvětšení klikněte.

Prakticky hned vidíte, v jakých částech se přepaly nachází. Vy se následně v klidu rozhodnete, jestli je to takhle v pořádku, nebo zdali snímek přefotíte. Obvykle stačí záporná korekce expozice, případně HDR fotografie.

Osobní zkušenost

Zprvu jsem o této funkci vůbec nevěděl. Koneckonců, když fotíte ne příliš kontrastní scény s malým dynamickým rozsahem, nemusíte na přepaly vůbec narazit. Nicméně postupem času jsem fotil i expozičně náročnější scény a zde se jakákoliv indikace přepalů hodí. Jasně, existuje histogram, který ukáže, že něco není v pořádku. Ale už neukáže, jakých částí obrazu se to týká. V případě dnešní funkce přesně vidíte, o jaká místa se jedná a jak jsou rozsáhlá. Doporučuji tedy kombinovat oba dva přístupy – mít zapnutou dnešní funkci, ale i zobrazovat histogram.

Upozornění na výrazné body | moje Tajemno
Upozornění na výrazné body

Už jste někdy viděli obrázek výše? Canon ho u svých fotoaparátů nazývá jako upozornění na výrazné body. Na pokročilých fotoaparátech Canon ho najdete při prohlížení fotografií a následné stisknutí tlačítka Q – rychlé ovládání. Opět se jedná o jiné pojmenování dnešní funkce.

Závěrem

Indikace přepalů je funkce, která fotografům rozhodně pomáhá. Společně s histogramem snadno určíte množství a výskyt přepalů v obraze. Nastavení funkce je navíc velmi jednoduché (stačí pouze zapnout). Každopádně, až se při prohlížení snímků začnou objevovat podivné černí blikající fleky v obraze, ničeho se nelekejte. To vám fotoaparát ukazuje, kde se nachází přepaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *