Neobvyklé blesky

Neobvyklé fotografické blesky

V článku o externích fotografických blescích je zmínka na téma neobvyklé blesky. K nim patří zejména zmiňované netradiční makroblesky a podvodní blesky. Dnešní článek se proto zaměřuje na tyto neobvyklé blesky a rozšiřuje povědomí o nich.

Neobvyklé blesky pro focení neobvyklých scén

Existují různé externí blesky. Některé překvapují svým vysokým výkonem, jiné svojí funkcionalitou, např.:

  • velmi nízkou úrovní výstupního výkonu (vhodné pro opravdu drobné přisvětlení),
  • dálkovým odpalováním optickou cestou, ale i rádiově,
  • možností naklápět hlavu blesku do všech směrů a stran,
  • možností osvětlovat scénu dalším přídavným zábleskem / LED světlem,
  • ale třeba i možností využít ke správnému nastavení zábleskové expozice umělou inteligenci (např. blesk Canon Speedlite 470EX-AI).

No a pak tu jsou dosti neobvyklé blesky – jako jsou třeba ony makroblesky a podvodní blesky.

Makroblesky

Makroblesky jsou dozajista velmi neobvyklé blesky a to nejen svým vzhledem. Například níže zobrazený externí blesk Sigma. Je jak dělaný pro montáž na makroobjektivy. Jeho aktivní část se montuje na přední člen objektivu. Velmi dobře osvětlí blízký prostor před objektivem.

Externí blesk kruhový Sigma EM 140 DG
Externí blesk kruhový Sigma EM 140 DG

Tyto neobvyklé kruhové blesky jsou zajímavé a velmi funkční. Bohužel se ale nehodí pro focení makrofotografie všeobecně. Někdy je výhodnější použít makroblesk s možností lépe nastavit osvětlení scény. Takový blesk je typově stejný či podobný blesku níže.

Netradiční makroblesk Canon MT-26EX-RT | moje Tajemno
Netradiční makroblesk Canon MT-26EX-RT. Pro zvětšení klikněte.

Blesky výše lze individuálně umístit na kroužek. Jsou odnímatelné s možností připevnění na nějaké podpěry. Zábleskové výbojky mají dokonce nastavitelný poměr intenzity záblesků. Jejich směrné číslo ale není vysoké (v tomto případě 26). Nicméně v makrofotografii to zpravidla bohatě stačí.

Podvodní blesky

Další skupinou neobvyklých blesků jsou podvodní blesky. Jak již název napovídá, s jejich pomocí můžete osvětlovat prostor pod vodní hladinou. Některé zvládají hloubky i kolem 100 metrů a nebojí se ani slané vody.

Netradiční podvodní blesky | moje Tajemno
Dva zástupci netradičních blesků. S těmito můžete osvětlovat prostor i pod vodou. Pro případné zvětšení klikněte.

Nicméně k focení pod vodou nestačí jen blesk. Chce to i nějaký voděodolný fotoaparát. Jenže kdo má na to penze si pořizovat na každou činnost nový fotoaparát, že? V takovém případě potřebujete kvalitní podvodní pouzdro. Do pouzdra níže se např. vejde zrcadlovka Canon EOS 7D Mark II.

Podvodní pouzdro pro Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Podvodní pouzdro pro fotoaparát Canon EOS 7D Mark II

Existují i další neobvyklé blesky?

Kupodivu ano. Třeba nedávno jsem narazil na staršího pána s fotoaparátem od společnosti Olympus. Ten měl na svém fotoaparátu Olympus Tough nasazený jakýsi blesk. Ono to vlastně bylo spíše LED světlo (viz fotografie níže). Nicméně dali jsem se do hovoru a říkal mi, že má doma ještě jiný obdobný fotoaparát a ten má na témže principu jakousi šachtu, která světlo blesku převádí do kruhové části kolem objektivu. Díky tomu vznikne jakýsi světelný difuzér, který krásně rozptyluje světlo před objektivem.

Neobvyklé blesky Olympus | moje Tajemno
Velmi neobvyklé blesky lze najít u řady značek. Zde je LED světlo na fotoaparátu Olympus Tough. Obdobně se ale prodává i jakýsi světelný difuzér, který rozptyluje světlo z bočního blesku přímo před objektiv. Pro případné zvětšení klikněte.

Osobní zkušenost

Neobvyklé blesky nepatří mezi mé obvyklé příslušenství. Všehovšudy jsem vyzkoušel pouze jeden typ blesku výše. Tím byl kruhový makroblesk. Při práci s ním jsem si vzpomněl na to, jak jsem fotil některé makro snímky. Nejprve jsem to zkusil přes velké trvalé světlo. To mi na první pohled pěkně osvětlovalo scénu. Na pěknou fotografii to ale nestačilo. Hlavní objekt byl v objektivu spíše tmavý (na danou expozici). Končilo to vcelku komicky. V jedné ruce jsem měl světlo a druhou se snažil nastavit fotoaparát. Vše bylo docela krkolomné a nepohodlné. S makrobleskem to bylo o poznání snazší. Hlavní objekt byl osvětlen vždy. Okolí pak zvládly osvětlit jiné blesky, příp. trvalá světla.

Závěrem

Dnešní neobvyklé blesky zpravidla nepatří mezi běžné vybavení každého fotografa. Je ale dobré vědět, že podobné věci existují. Mnozí lidé nemají vůbec ponětí, že si třeba takový makroblesk mohou pořídit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *