Stativ na cesty

Jak si vybrat stativ na cesty

Hledáte malý skladný stativ na cesty, který se vejde se do zavazadlového prostoru letadla? Existuje vůbec nějaký takový, který navíc unese vaše drahé fotografické vybavení? Zkusme prozkoumat nabídku a nějaký takový vybrat.

Chystám se v zimě se svojí zrcadlovkou na cestu do teplejších krajin. Chci si vzít i moji oblíbenou dvojici objektivů. Konkrétně Canon EF 24-70 mm f/2,8 L USM II a Canon EF 100-400 mm f/4,5-5,6L IS II USM. S foťákem to dělá cca 3,5 kg zátěže. Máte nějaký tip na stativ na cesty, který by tolik nevážil a dobře posloužil? Už takhle se to všechno pronese!

Vím, že na focení s delším ohniskem je třeba řádně stabilní stativ. Ideálně s méně sekcemi, s dostatečnou nosností a torzní tuhostí. Jenže když mám ještě nosit těžkou fotografickou techniku, někdo k jídlu a pití a třeba i nějaké další příslušenství, tak to prostě neunesu. Doporučíte mi tedy nějaký stativ na cesty, který by byl vhodný i na delší ohniska?

Trocha teorie

Kvalitní stativ na cesty, který je lehký, unese těžší techniku, je dostatečně stabilní a ještě nic nestojí… To je jedno velké sci-fi! Bohužel zde není mnoho možností a prostoru na kompromisy. Pokud používáte dlouhá ohniska (objektivy s velkou ohniskovou vzdáleností), potřebujete stabilní stativ. Ty se vyznačují méně sekcemi, větší hmotností, vysokou torzní tuhostí a díky tomu všemu i vysokou cenou.

Na druhé straně spektra najdete typicky stativ vhodný na různé cesty. Ten se obvykle skládá z více sekcí. Díky tomu je ve složeném stavu menší a může být i lehčí (než stativy s méně sekcemi). Tyto stativy mají ovšem nižší nosnost a celkově menší torzní tuhost. Titěrné poslední sekce stativů toho prostě tolik neunesou a stativ se snáze „rozklepe“.

Co tedy s tím? Ono taky do jisté míry záleží na tom, co a čím chcete fotografovat. S malým lehkým kompaktem si jistě vystačíte i s menším, lehčím a méně stabilnějším stativem. S lehkou bezzrcadlovkou s objektivem na blízko (širokoúhlé a ultra-širokoúhlé objektivy) je to obdobné. Nicméně ve chvíli, kdy chcete fotit s těžší technikou, příp. se silnými teleobjektivy, potřebujete i řádně stabilní stativ. V tom je ten problém. Je to buď, anebo.

Stativ na cesty

Jaký tedy zvolit stativ na cesty? Parametry cestovního stativu se odvíjí především od vaší techniky. Tedy zejména od váhy a použitého objektivu. Předpokládám, že vlastníte nějakou (bez)zrcadlovku se základním objektivem do ohniskové vzdálenosti 200 mm. Zároveň potřebujete co nejlehčí a nejmenší stativ, který se vejde do nějakého toho zavazadla a příliš se nepronese. Navíc aby byl ideálně ještě dostatečně stabilní i při nějakém tom výkyvu počasí. V takovém případě opusťte myšlenku na stativ z hliníku a jeho slitin, plastu, dřeva, nebo oceli. Rovnou vybírejte mezi stativy z uhlíkových vláken.

Společnost Gitzo vyšla vstříc cestovatelům se svojí řadou stativů Traveler. Jedná se o lehké kompaktní stativy se solidním zatížením. Například stativ Gitzo GT2545T řady Traveler, série 2, se čtyřmi sekcemi je velmi zajímavý model, který potěší nejednoho fotografa. Nicméně počítejte s cenovkou kolem 15 tisíc v akci (říjen 2023).

Stativ na cesty Gitzo GT2545T | moje Tajemno
Stativ na cesty Gitzo GT2545T

Někteří cestovatelé rovněž vychvalují stativ Peak Design Travel Tripod karbon. Ten má sekcí rovnou 5, ale zase má velmi kompaktní rozměry. Cenově vychází kolem 16 tis. (říjen 2023).

Gitzo GT2545TPeak Design Travel Tripod karbon
Hmotnost 1,34 kgHmotnost 1,27 kg
Ve složeném stavu 44 cmVe složeném stavu 39 cm
Max. výška 154 cmMax. výška 152 cm
Nosnost 12 kgNosnost 9 kg
4 sekce5 sekcí
Menší srovnání výše uvedených stativů na cesty

Stativ na cesty a další drobnosti

Rád bych tímto připomněl jednu drobnost, kterou si někteří neuvědomují. Nohy stativu mají více sekcí. Zpravidla jich na nohou stativu najdete od 3 do 6. Tři sekce rozložíte velmi rychle, ale při výšce stativu kolem 150 cm a výše, není stativ příliš kompaktní. Čtyři sekce zajišťují (při stejně vysokém stativu) o něco kompaktnější rozměry. Na druhou stranu to chce více času na rozložení stativu. Pět a šest sekcí dovolují ještě kompaktnější rozměry, ale za cenu ještě většího zdržení při rozkládání. Pokud nepatříte mezi trpělivé jedince, ale chcete zároveň kompaktní rozměry stativu, budou pro vás čtyři sekce ideální.

Když už jsem zmínil stativ na cesty Gitzo, rád bych upozornil na různé série těchto stativů. Gitzo rozděluje stativy na série od 0 do 5. Série 0 má menší torzní tuhost stativu, resp. torzní úhel stativu je větší. Laicky řečeno se např. při bočním větru snáze pohne. To vylučuje použití se silnými teleobjektivy. Nicméně série 0 by měla ještě dobře obsloužit objektivy s ohniskovou vzdáleností do 75 mm. Série 1 má torzní tuhost větší, resp. torzní úhel menší. Je tedy vhodná pro objektivy s ohniskovou vzdáleností 135 mm. Takto to jde až do série 5, viz tabulka níže.

SérieOptimální ohnisková vzdálenostMaximální ohnisková vzdálenost
075 mmnepodařilo se zjistit
1135 mm200 mm
2200 mm300 mm
3300 mm400 mm
4400 mm600 mm
5500 mm800 mm
Série stativů Gitzo

Ještě si dovolím jednu zastávku u stativů Gitzo, konkrétně u stativových hlav. Gitzo stativové hlavy též rozděluje do sérií. Optimální kombinaci tvoří hlava a případné další příslušenství stejné série, jako je série stativu.

Uhlíková vlákna a stativ

Proč právě uhlíková vlákna? Jednoznačně proto, že jsou velmi lehká. Pokud jsou správně a kvalitně navinutá, dosahují velmi vysokých nosností a jejich torzní tuhost bude velmi dobrá. Jedná se tedy o ideální základ pro stativ na cesty. Nevýhodou je vyšší cena a větší křehkost takovýchto uhlíkových nohou. Nicméně přednosti uhlíkových stativů jasně převažují.

Dají se sehnat i levné uhlíkové stativy? Dají, ale doporučuji jistou opatrnost. Jde o to, že některé ne příliš známé firmy také uhlík používají. Nicméně aby měl uhlíkový stativ dobré vlastnosti, musí se dodržet jisté výrobní postupy. Zjednodušeně… je třeba použít více vrstev uhlíkových vláken, který budou speciálně navinuté na sebe. Menší počet vrstev a jejich špatné navinutí způsobí výrazné zhoršení vlastností stativu. Stativy sice budou levné, ale jejich nosnost a torzní tuhost může být horší než při použití slitin hliníku.

Existuje tedy nějaký levnější stativ na cesty z uhlíkových vláken? Ano, existuje. Podívejte se například na nabídku společnosti Benro. Možná budete mile překvapeni.

Osobní zkušenost

Léta používám starý hliníkový stativ Manfrotto. V době nákupu skvělá volba. Je sice třísekční (není příliš skladný), ale má dostatečnou hmotnost na to, aby unesl i těžší techniku. Bohužel se také dost pronese. To není jediný problém. Dalším je jeho celková torzní tuhost. Fotím-li krajinky někde v údolí, nemám žádný problém. Jak ale vylezu na nějakou skálu, kde fouká, nenafotím s objektivem o ohniskové vzdálenosti 200+ mm prakticky nic. Stativ se vlivem větru různě probíhá, klepe a i samotná mechanická závěrka fotoaparátu jej dokáže solidně rozhýbat.

Pak se objevila možnost fotografovat se skvělým objektivem Canon EF 200-400 mm f/4,0 L IS USM. K němu mi byl zapůjčen stativ Gitzo. Konkrétně řada Systematic, série 5, opět se třemi sekcemi. Tý brďo, to bylo úplně něco jiného! Stativ z uhlíkových vláken byl velmi robustní, při tom vážil jen necelé 3 kg. Já vím, je to dost, ale ona full-frame zrcadlovka a onen objektiv taky nejsou žádná levná ořezávátka. Každopádně objektiv i s těžkou zrcadlovkou se na stativu ani nepohnuly. Ačkoliv se do objektivu zboku občasně opíral vítr, stativ seděl jako přibitý. Celkově to bylo úplně něco jiného a přiznávám, že po uhlíkových stativech Gitzo po očku „pošilhávám“.

Závěrem

Stativů existuje celá řada. Některé jsou robustnější, ale zase bez problémů zvládnou těžkou techniku. Jiné jsou lehčí a skladnější. S nimi ovšem nelze počítat při použití těžké fotografické techniky, příp. silných teleobjektivů. Je to tedy jistý „souboj“ mezi rozměry, váhou, stabilitou, nosností, tuhostí a rychlostí instalace stativu. Naštěstí existuje mnoho prodejen, kde si můžete své vysněné stativy v klidu vyzkoušet a ověřit, zda vám vyhovují. Mezi takové prodejny patří například Megapixel, nebo Centrum FotoŠkoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *