Ochrana snímků

V pokročilých fotoaparátech se nachází zajímavá funkce, která funguje jako ochrana snímků před smazáním. Konkrétně by se mělo jednat o takové to náhodné smazání při průběžném promazávání snímků z paměťové karty. Funkce ale není všespásná a nedokáže snímky vymazat například při formátování paměťové karty. Jak funkce ochrana snímků funguje, kde ji najdete a jak ji aktivovat?

Funkce ochrana snímků

Nyní veškerá nastavení a položky menu ukážu na starém známém fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Funkci ochrana snímků najdete u fotoaparátů Canonmenu fotoaparátu. Konkrétně se jedná o modré menu (přehrávání) hned na první záložce. Zde stačí otevřít část Ochrana snímků a vybrat patřičnou položku.

Ochrana snímků v menu fotoaparátu | moje Tajemno
Ochrana snímků v menu fotoaparátu

Zde již záleží na vás. Můžete si vybrat konkrétní fotografie a videa, která chcete tímto způsobem ochránit. Další možností je takto označit rovnou celou složku, resp. její obsah. Též můžete označit úplně všechny aktuální soubory na paměťové kartě.

Kromě uvedeného zde najdete ještě dvě položky. Jedna zruší ochranu všech snímků ve zvolené složce. Druhá položka zruší ochranu snímků na celé paměťové kartě.

Jak tedy ochrana snímků funguje?

Ať už si vyberete k ochraně konkrétní snímek, celou složku, nebo rovnou celou kartu, fotoaparát k vybraným položkám přidá informaci, že se nesmí smazat. Pokud se rozhodnete smazat celou kartu přes volbu Smazání snímků (též v modrém menu), vymažou se všechny snímky mimo těch chráněných.

Ochrana snímků nefunguje v případě formátování celé paměťové karty! Stejně tak nefunguje, pokud snímky vymažete přes počítač, příp. přes čtečku karet!

To, že jsou snímky / videa takříkajíc „pod ochranou“ se dozvíte při prohlížení obsahu karty ve fotoaparátu. U takto chráněných snímků je totiž na obrázku vidět ikonka klíče.

Ochrana snímků na konkrétní fotografii | moje Tajemno
Fotografii, na kterou je aplikována tzv. ochrana snímků, poznáte snadno. Při zobrazování fotografií se v horní části lišty objeví zámeček v obdélníčku. Pro případné zvětšení klikněte.

Osobní zkušenost

Věřím, že dnešní funkce najde u mnohých fotografů uplatnění. Je to v jistém ohledu vcelku dobrá pojistka, abyste si nesmazali nejdůležitější snímky. Na druhou stranu velmi záleží na tom, jakým způsobem pracujete, resp. přistupujete ke snímkům.

Měl bych k tomu několik příkladů z praxe. První skupina lidí si v průběhu fotografování prohlíží již nafocené snímky a ty nepovedené rovnou maže. Této skupině bude funkce ochrana snímků prospěšná. Snadno se totiž stane, že při promazávání jednoduše vymažou i to, co by nechtěli. Díky funkci ochrany snímků si důležité snímky pojistí proti nechtěnému vymazání.

Do druhé skupiny patřím já. Já sice po očku také sleduji, co jsem nafotil, ale snímky nemažu. Po focení nejprve vše uložím na nějaké další médium (NAS a PC), čímž vytvořím zálohu. Až poté nafocené snímky třídím, příp. odstraňuji ty ne příliš zdařilé. Této skupině fotografů funkce ochrana snímků nepomůže.

Kromě toho mám ještě jeden „zlozvyk“. Paměťové karty zpravidla naplňuji, dokud nejsou z větší části zaplněné. Po záloze dat je poté rovnou zformátuji. Jejich formátování provádím i před jakýmkoliv velkým focením. Jenže v takovém případě ochrana snímků také nepomůže – jednoduše nefunguje.

Závěrem

Pokud rádi prohlížíte nafocené snímky ve fotoaparátu a průběžně ty nepovedené promazáváte, bude se vám dnešní funkce jistě hodit. Při takové chování totiž pomůže ochránit důležité fotografie před smazáním. Pokud ale třídíte snímky už nahrané v počítači, funkce vám nepomůže. V takovém případě důrazně doporučuji zálohovat a až poté provádět čistku snímků.

Je tu vlastně ještě jedna varianta, tak ochránit své snímky. Jde o focení s fotoaparátem s možností ukládat snímky na dvě paměťové karty. To mimochodem výše uvedený Canon EOS 7D Mark II umí. Když v tomto fotoaparátu posléze promazáváte nafocené snímky, vždy se to týká pouze jedné vybrané karty. I když ji celou vymažete (nebo zformátujete), druhé karty se to nedotkne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *