Blokování expozice s bleskem
Blokování expozice s bleskem umožňuje získat a zablokovat vhodnou hodnotu expozice s bleskem pro požadovanou část snímku. K čemu je to dobré? Je to podobné, jako u funkce blokování expozice. Funkce umožňuje změnit kompozici snímku beze změny zábleskové expozice. Pokud nemáte expozici i výkon blesku nastavené manuálně, snadno se při lehkém překomponování stane, že se vám změní expozice, příp. výkon blesku. S funkcí blokování expozice s bleskem dokážete nastavenou zábleskovou expozici dočasně zablokovat a použít na jinou scénu.
Kdy blokování expozice s bleskem využít
Je jasné, že pro dnešní popisovanou funkci potřebujete nějaký blesk. Je jedno, jestli vestavěný interní, nebo externí. Samotnou funkci blokování expozice s bleskem pak využijete například při fotografování portrétů za horšího osvětlení s pomocí blesku.
Bohužel ne všechny fotoaparáty tuto funkci podporují. Některé je „jen“ nepodporují pro interní blesk, ale pro externí ano. Zajímejte se u výrobce vaší fotografické techniky.
Pokud nenastavujete vše manuálně a spoléháte se na automatiku, občas můžete narazit na nečekané situace. Tou může být např. fotografování portrétů na dovolené s využitím blesku.
Modelová situace… Chcete zachytit svojí manželku (v popředí) společně se vzdáleným osvětleným majákem (v pozadí). Manželka zaujme pózu. Vy na ni zaostříte a překomponujete ji do levé části snímku. Maják umístíte do pravé části snímku. Uprostřed je řekněme neosvětlené cesta k majáku. Protože je skoro tma, chcete použít vestavěný blesk.
Po zaostření (namáčknutím spouště) překomponujete a poté domáčknete spoušť. Následně provedete kontrolu snímku pohledem na něj a jeho histogram a ejhle, snímek je nějaký divný. Manželka přesvětlená, část cesty osvětlena, maják tak nějak normálně osvětlený okolním světlem.
Namíříte proto fotoaparát na manželku tak, že vyplňuje celý střed fotografie a provedete kontrolní snímek s bleskem. Vše je najednou správně. Manželka je dobře osvětlená, žádné přepaly. V čem je tedy chyba? Inu, právě v té automatice. Obvykle je fotoaparát nastaven na maticové měření expozice a blesk na TTL. Senzory fotoaparátu sice zjistí, že v popředí v rohu snímku „něco je“, ale střed a pozadí scény jsou tmavé. Tak jednoduše přidá výkon blesku. Výsledkem je osvícené přepálené popředí, ale vzdálený maják se stejně nepodaří osvítit.
Typické příklady využití blesku
Problém výše může nastat pokaždé, když chcete použít blesk. Obzvláště, pokud během snímání s bleskem překomponujete scénu. Nejedná se přitom pouze o večerní snímky. Scénářů, kdy využíváte blesk, je samozřejmě více. Jedná se např. o focení:
- v interiérech jako takových, ale i např. při focení osob před zářícím oknem,
- osob / objektů v hlubokém stínu (např. pod hradní branou),
- proti slunci, kdy pozadí silně září, zatímco popředí je ve stínu,
- scény s příliš tmavými stíny, které potřebují zjemnit,
- večerních společenských momentek,
- osob za dne, kdy je chcete ve scéně „vypíchnout“ a počasí zrovna nespolupracuje.
Jak na blokování expozice s bleskem
V první řadě připojte externí blesk, příp. využijte vestavěný blesk. Blesk přepněte z manuálního režimu na TTL režim (u Canonu označovaným jako E-TTL II).
Následně zaměřte střed hledáčku na fotografovaný objekt a stiskněte tlačítko M-Fn vyobrazené na fotografii níže. Nemá-li váš fotoaparát toto tlačítko, zkuste tlačítko s názvem FEL. Pokud nemáte ani toto tlačítko, pak už jen zbývá „hvězdička“ (tlačítko blokování automatické expozice).
Při stisknutí tlačítka výše, dojde k „odpálení“ blesku. Blesk emituje předzáblesk a požadovaný výkon blesku si uloží do paměti. Tím je změřená záblesková expozice kupříkladu pro osobu v popředí snímku. V tu chvíli můžete snímek rychle překomponovat a vyfotografovat. Není to zase tak těžké.
To, že došlo k aktivaci funkce blokování expozice s bleskem, poznáte snadno. Po stisknutí výše uvedeného tlačítka se po dobu asi 0,5 sekundy objeví v TTL hledáčku nápis FEL. Tento nápis by se měl zobrazit i na stavovém displeji, příp. velkém LCD displeji fotoaparátu. Dále se v hledáčku na delší dobu rozsvítí ikonka blesku společně s hvězdičkou vedle. Změřenou zábleskovou expozici si fotoaparát pamatuje dlouhých 16 sekund. To je dost času na rychlé překomponování a vyfotografování scény.
V případě Nikonu pomůže například tato webová stránka.
Osobní zkušenost
Osobně funkci blokování expozice s bleskem, příp. funkci blokování expozice, vlastně moc nepoužívám. Pokud mi automatika podává nějaké špatné výsledky, obvykle vše vyřeším rychlou korekcí. Pokud mi ani to nepomůže, dám si práci s nastavením všech hodnot v manuálu. Můj způsob práce však nemusí vyhovovat každému fotografovi. Pokud blesk používáte často, jistě jste se již setkali s nějakou nestandardní situací. Dnešní funkce by vám každopádně mohla pomoci.
Při psaní tohoto článku a testování funkce jsem narazil na tři drobnosti, se kterými bych se rád podělil.
Pokud je fotografovaný objekt příliš daleko (mimo dosah blesku), bude ikona blesku v hledáčku blikat. V tu chvíli nebude funkce blokování expozice s bleskem odvádět dobré výsledky, resp. jako kdyby nebyla. Je tedy třeba se k fotografovanému objektu přiblížit blíže, znovu zaostřit a opakovat postup výše. Další možností je otevřít více clonu, příp. zvýšit hodnotu citlivosti ISO.
Pokud je fotografovaný objekt příliš malý, nemusí být blokování expozice s bleskem příliš účinné. S tím toho bohužel moc neuděláte.
Funkce blokování expozice s bleskem nelze použít společně s živým náhledem. Nejsem si jist, jestli se jedná jen o omezení fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Každopádně počítejte s tím, že u některých fotoaparátů nemusí funkce fungovat společně s živým náhledem.
Ještě vsuvka na závěr. Moderní pokročilé fotoaparáty a blesky zohledňují zaostřovací bod. Proto není třeba scénu překomponovávat. Díky tomu není často ani třeba používat blokování expozice s bleskem.
Závěrem
Nemáte-li čas na nějaké nastavování techniky a potřebujete-li co nejrychleji vyfotit scénu, může být popisovaná funkce dobrou volbou. Žádné velké nastavování. Pokud se vám vyfocený snímek nezdá, zkuste ho rychle přefotit s funkcí blokování expozice s bleskem a uvidíte.