První focení

První focení aneb na co se připravit

Získali jste svůj první opravdový fotoaparát a čeká vás první focení? Pro některé z nás je to skvělý okamžik, jiné to může vylekat a nejednoho to pěkně vystresuje. Každý reagujeme trochu jinak. Záleží na našich znalostech, schopnostech, zkušenostech, osobnosti, ale někdy i na náhodě…

Dnešní odpočinkový předvánoční článek se zaměřuje na první focení s novou technikou. Je tedy cílen na osoby, které s focením právě začínají a třímají v ruce svůj nový fotoaparát.

Nový fotoaparát

Vžijme se teď do situace výše. V rukou třímáte svůj první opravdový fotoaparát. Pro potřeby tohoto článku budu předpokládat, že se jedná o nějakou (bez)zrcadlovku s alespoň jedním objektivem. Nikdy předtím jste s takovým fotoaparátem nefotili. Předchozí zkušenosti jsou založené na focení dobrým fotomobilem. Chtěli jste se ale posunout dále a proto jste si pořídili fotoaparát a je před vámi první opravdové focení.

První focení s Canon EOS R5 | moje Tajemno
Poprvé třímáte v ruce kvalitní digitální fotoaparát? Co vše je potřeba udělat a naučit se než započne vaše první opravdové focení?

Čím tedy začít? Existuje vůbec nějaký doporučený způsob, jak se zhostit svého prvního focení? Nedělám si iluze, že ihned po rozbalení fotoaparátu se pustíte do čtení manuálu a učení se funkcím fotoaparátu. V drtivé většině případů se majitel nového fotoaparátu pokusí nějak nasadit objektiv a ihned započne první focení. To ne vždy dopadá úplně dobře a záleží to na prvotním nastavení fotoaparátu a prostředí, kde se právě nachází. Pokud je nastavená automatika, často to ještě docela jde. Když je nastaven manuální režim, může vše dopadnout všelijak.

Pokud již tedy v rukou třímáte svůj první fotoaparát, doporučuji si ho nejprve tzv. osahat. Podívat se, kde jsou na něm umístěna tlačítka. Zkuste si je klidně zmáčknout. Osvojte si držení fotoaparátu. Stejně tak se podívejte na objektiv a na jeho tlačítka. Prozkoumejte bajonet a naučte se na něj nasazovat objektiv. Pokud tedy máte v plánu objektiv z fotoaparátu sundávat (např. kvůli místu ve fotografické brašně, výměně objektivů, apod.

Před prvním focením

Kdo by se netěšil na své první focení… Pravdou ale je, že když je vše uspěcháno, obvykle to nedopadne dobře. Jakmile máte svojí novou techniku tzv. osahanou, je skvělý čas na její hlubší prozkoumání a zjištění, co vlastně umí. Mj. porozumět tlačítkům na fotoaparátu a jejich významu.

Nejprve doporučuji lehčí průzkum menu fotoaparátu ve spojitosti s manuálem. Menu slouží ke kompletnímu nastavení fotoaparátu. Pokud neporozumíte nějaké položce v nastavení, funkci…, manuál by vám měl prozradit, co která položka znamená a dělá. Nemyslím si, že je nevyhnutelně nutné se vše naučit nazpaměť. Jde o to, abyste alespoň zběžně věděli, co váš fotoaparát umí a kde se co nastavuje. U fotoaparátů Canon tomu pomáhají barevně oddělené položky menu. Tento průzkum menu fotoaparátu zprvu zabere docela dost času. Na druhou stranu si tím následně hodně času ušetříte, pokud později budete chtít něco nastavit / změnit. Začněte (hlavním) červeným menu a postupně pokračujte na další. Kdyby se něco pokazilo a vy špatně nastavili, hledejte položku s názvem Vymazat všechna nastavení fotoaparátu. U fotoaparátů Canon je tato položka často ve žluté záložce menu (nastavení).

Mám-li na nějaké položky v menu fotoaparátu upozornit, tak to jsou tyto:

Nyní už přibližně víte, kde se co nachází a nastavuje. V hlavě už by se vám měl pomalu rýsovat obraz toho, která funkce fotoaparátu se vám hodí a kterou nepotřebujete. Mimochodem pokud vám čtení z manuálu z nějakého důvodu nevyhovuje, zkuste zdejší projekt Ovládněte svojí zrcadlovku.

Expozice

Než započne vaše první opravdové focení, je třeba si přeci jen něco opravdu osvojit. Tím je použití expozičního voliče – expozičních režimů, ale hlavně kouzlo expozice. Expoziční volič je snadná věc. Chcete-li mít nad focením lepší kontrolu, budou vás zajímat tyto expoziční režimy:

  • automatické nastavení expozice,
  • priorita clony,
  • priorita času,
  • manuální expoziční režim,
  • příp. ještě bulb režim.

Kreativní expoziční režimy (stejně jako plně automatický režim) raději vynechte. Automatika si totiž může nastavit ledacos a ve fotografování vás to vlastně nikam neposune. Navíc v případě použití těchto režimu se ochudíte o různá nastavení v menu fotoaparátu.

A teď k tomu nejdůležitějšímu – expozici. Ta je to hlavní již od focení na film. Porozumění expozice je základ pro expozičně správné fotografie. Čím dříve ji budete rozumět a budete ji ovládat, tím lépe pro vás. Expozice určuje, zdali bude váš obraz ostrý, jestli bude šumět, ale třeba i jestli na snímku bude vůbec něco vidět.

Jak jste se mohli dozvědět z odkazu výše, expozice se skládá ze třech parametrů:

Expoziční čas určuje, jak dlouho bude dopadat světlo na senzor fotoaparátu. Clona určí, kolik tohoto světla se na senzor dostane. Citlivost ISO dokáže toto „světlo“ zesílit (jakoby ho dopadlo více). Všechny tyto položky jsou mezi sebou provázané.

V praxi to znamená, že pokud například velmi zkrátíte expoziční čas, je třeba to vyrovnat, abyste dostali expozičně správnou fotografii. Bude třeba více pootevřít clonu v objektivu, zvýšit citlivost ISO, příp. obojí. Pokud by se tak nestalo, byla by fotografie tmavá. Když bych oproti tomu použil velmi vysokou clonu, na senzor fotoaparátu se nedostane skoro žádné světlo ze scény. Proto bych musel použít buď delší čas, vyšší citlivost ISO, nebo oboje.

Malé cvičení pro vás

Jak tedy začít? Buď teoreticky – kliknutím na poslední odkazy výše, nebo rovnou prakticky. Předpokládejme, že je slunečný den, nebo že je vaše domácnost dostatečně silně osvětlená. Na expozičním voliči si zvolte automatický režim . S nasazeným objektivem na fotoaparátu a se sundanou krytkou z objektivu. Namiřte v domácím prostředí (dobře osvětleném) na nějaký předmět v popředí. Tedy na takový, na který dokáže objektiv zaostřit. Takovým předmětem může být například několik knih na sobě. Nechte za tímto předmětem nějaké to místo. Pokud to místo dovolí, tak třeba 2 a více metrů.

Po lehkém namáčknutí spouště fotoaparátu se vám na displeji / stavovém displeji, příp. v TTL hledáčku, objeví informace o expozici. Díky tomu budete přesně vědět, jak je nastaven expoziční čas, jaká je hodnota clony a citlivost ISO. Pokud následně zatočíte některým z otočných ovladačů, začnou se vám tyto hodnoty měnit. To je proto, že se fotoaparát snaží různými nastaveními dosáhnout expozičně správné fotografie. Důležité je si všimnout souvislost mezi těmito třemi uvedenými parametry.

Zapamatujte si všechny tři parametry expozice, které se vám momentálně objevují ve fotoaparátu. Nyní přepněte z automatického expozičního režimu do režimu manuálního. Nastavte vámi zapamatovanou expozici a pořiďte snímek. Při pohledu na histogram fotografie by se rozložení světel a stínů mělo držet přibližně uprostřed. Nyní postupně měňte jednotlivé parametry expozice a sledujte, jak se histogram mění. Jednou se bude držet spíše vlevo, jindy půjde doprava. To vám pomůže ujasnit si, co a jak má vliv na celkovou expozici.

Pozornějším jistě neunikne několik důležitých věcí:

  • čím kratší expoziční čas, tím spíše udržíte fotoaparát v ruce tak, aby fotka nebyla rozmazaná – viz bezpečný čas expozice (lze řešit použitím stativu),
  • při použití nižších clon bude zaostřený předmět ostrý a vše okolo spíše rozmazané (za to může hloubka ostrosti),
  • vyšší hodnoty citlivosti ISO přidávají do fotografie nepříjemný šum.

První focení

Nyní znáte funkce a možnosti vašeho nového fotoaparátu (alespoň zběžně). Navíc máte alespoň základní přehled o tom, jak funguje expozice. Jste tedy připraveni na své první focení. Pokud však přecházíte z fotomobilu, možná budete nepříjemně překvapení, možná i zklamáni. Moderní chytrá zařízení při focení automaticky využívají mnoho různých filtrů a softwarových vylepšení. Za určitých podmínek například používají HDR režim, pořizují několik fotografií v řadě a následně uloží jen tu nejostřejší variantu, apod. Navíc v mobilu zpravidla není třeba nic nastavovat, stačí kliknout na tlačítko pro pořízení snímku a hotovo. U (bez)zrcadlovky je to přeci jen trochu jiné.

Máte-li pocit, že váš mobil fotí lépe, jak profesionální fotoaparát, nenechte si tím své první focení pokazit. Na první pohled to tak možná vypadat může, ale většinou pomůže trochu bližší pohled.

Konkrétní rady a postupy, co kde jak nastavit, aby vaše první focení nedopadlo špatně, je docela problém. Velmi totiž záleží na tom, co chcete fotit, v jakou denní / noční dobu budete fotit, jestli se scéna hýbe, atd. Takovýto článek na ty všechny eventuality jednoduše nestačí.

Každopádně nenechte odradit a foťte dál. Ne vše se dá naučit okamžitě. Některé věci je třeba si osvojit praxí. Choďte ven v různých částech dne. Měňte automatické nastavení expozice na poloautomatické expoziční režimy + manuální a zase zpět. Díky tomu si velmi rychle osvojíte práci s expozicí. To vám později pomůže při focení za libovolných světelných podmínek. Budete vědět, zdali scénu např. přisvětlovat, jakým způsobem, příp. která denní doba je pro vaše snímky nejoptimálnější.

Pokud byste nevěděli, kde a jak oslovit lidi na vaše první focení, zkuste kliknout na přiložený odkaz.

Výhody fotoaparát oproti mobilu

Co si budeme povídat, moderní fotomobily dokážou vytvořit opravdu pěkné snímky. Na druhou stranu klasické fotoaparáty mají hned několik výhod. Výhodou první je optika (objektivy) a hlavně detaily. Kupříkladu… ledacos jsem se nafotil se Samsung Galaxy S10. Tvoří moc pěkné snímky! Nicméně jakmile jsem se na ně podíval z blízka, nedalo se to s mým APS-C fotoaparátem srovnávat. Konkrétně s postarším modelem Canon EOS 7D Mark II. Kde jsou v lese v listech u Samsungu jakési „dopočítané zelené plochy“, tam jsou u Canonu drobné detaily.

V souvislosti s optikou je zde ještě další věc a tou je hloubka ostrosti. S vhodnými objektivy dosahují fotoaparáty moc krásných výsledků například při fotografování portrétů. Moderní mobily se snaží pozadí za portrétovanou osobou rozmazat softwarově. To se automatice ne vždy úplně daří, a proto zde mají fotoaparáty jednoznačně navrch.

Dále považuji za výhodu fotoaparátů možnost fotit do datového formátu RAW. Ne, že by to u některých mobilů nešlo… Je však příjemnější vyvolávat RAW z fotoaparátů, než z mobilů. Nemluvě o vyšším dynamickém rozsahu senzoru ve fotoaparátu a z toho plynoucí i větší možnosti úprav.

Nesmím zapomenout ještě na něco. Tím je ergonomie fotoaparátů. Nevím jak vám, ale mě se s fotoaparáty pracuje o dost pohodlněji než s mobily. Fotoaparát má navíc mnoho možných příslušenství. Nejedná se jen o objektivy, ale můžete si vybírat i mezi vícero blesky. Můžete si přikoupit dálkovoukabelovou spoušť. Též můžete před objektivy umístit několik různých fotografických filtrů. V případě mobilu si musíte spoléhat na možnosti aplikací. Ty však ne vždy plní očekávání.

Osobní zkušenost

Už několikrát jsem to zažil. Kamarádi si koupili svojí první zrcadlovku, ledacos si o ní přečetli a započalo první focení. Jaké bylo jejich překvapení, když koukali na mobil a pak na displej fotoaparátu se slovy: „Ten mobil fotí líp než foťák za šedesát tisíc.“ Poté dlouze spekulovali nad tím, co udělali s foťákem špatně. Někdy to, že vše nechali na automatice, někdy neudělali špatně vůbec nic.

Dnes, díky všem těm aplikacím a vestavěným filtrům, prostě fotografické mobily pořizují moc pěkné snímky. Na druhou stranu, pokud si fotograf dá tu práci a snímky z fotoaparátu upraví, dostane nejen lepší snímek, ale i mnohem detailnější a kvalitnější.

Dříve jsem byl vůči mobilům dost skeptický. Ale doba pokročila. Pokud jde o fotografie na sociální sítě, jsem toho názoru, že fotomobil bohatě stačí. Pokud bych měl v plánu fotografie tisknout ve formátech A4 a větších, použil bych fotoaparát. Kdo ví, možná za 15 let bude i fotoaparát přežitek… Nebo se technologie přesunou z mobilů do velkých (bez)zrcadlovek… To už jsou ale jen a pouze dohady.

Závěrem

Máte-li zkušenosti s fotomobily, pravděpodobně bude vaše první focení s (bez)zrcadlovkou lehké zklamání. Nenechte si ale své první focení tímto nějak zošklivit. Fotoaparáty odvádí velmi dobrou práci. Jen je potřeba jim porozumět a umět s jejich výstupy pracovat. Nelze očekávat, že fotoaparáty budou dělat stejné snímky jako fotomobily. Kvůli tomu si fotoaparáty přeci nepořizujete, ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *