Zkušenosti ze setkání fotografů

Zkušenosti ze setkání fotografů

Už jste někdy slyšeli o akci jménem Setkání fotografů? Ano, ale nikdy jste tam nebyli? Tak to se vám nejspíše budou hodit mé poslední zkušenosti ze Setkání fotografů.

Zkušenosti ze setkání fotografů

Tento mimořádný článek vám přiblíží listopadové setkání roku 2016. Najdete zde ale také rady pro letošní dubnové Setkání fotografů, které se koná 1. 4. 2017 v Praze. Takže, jdeme na to…

Co je to Setkání fotografů

O tzv. Setkání fotografů jsem sice již něco málo psal (viz odkaz). Nicméně ti, kteří si předchozí článek číst nechtějí, vězte, že Setkání fotografů je přesně to, co napovídá název. Jedná se o setkání amatérských i profesionálních fotografů, ale také lidí, kteří nikdy nefotili.

A o co tedy jde? O hodnotné přednášky, názorné praktické workshopy, fotografickou poradnusetkání se známými osobnostmi kolem fotografování. Více na fotografiích na stránce Fotoaparát.cz.

Já a Setkání fotografů

Jak už jste asi pochopili, na těchto setkáních se objevuji vcelku pravidelně. Už si nepamatuji, kdy jsem Setkání fotografů navštívil prvně. Nějaký ten rok to ale již bude…

Zkušenosti ze Setkání fotografů - Aphrael a Puma | moje Tajemno
AphraelPuma na Setkání fotografů v Praze. Pro zvětšení klikněte.

Sledujete-li tuto akci pravidelně, tak jistě víte, že některé přednášky se rok co rok opakují. Možná se teď divíte, proč tam tedy jezdím. Proč mi to jednou… dvakrát nestačilo. Odpověď je prostá. Pokaždé je to nová zkušenost, prima zážitek a vlastně již takový „rituál“. Jak se říká: „Opakování je matka moudrosti.“ Jindy se do přednášek „propašuje“ něco nového, co minule nebylo řečené.

Podíváte-li se na program akce, zjistíte, že se jednotlivé přednášky kryjí. Ve stejnou hodinu tak běží vždy dvě přednášky, poradna a někdy i více než jeden workshop. To je právě ten důvod, proč jezdím na Setkání fotografů pravidelně. To, co nestihnu jedno setkání, stihnu příště. Navíc potkat se s lidmi z branže je nezapomenutelné a mnohdy velice přínosné.

Nikdy se zde nenudím, a když mi náhodou nějaké téma přijde neatraktivní, můžu si dát směle pauzu a třeba i něco dobrého k snědku. Též rád navštěvuji stánky s fotografickou technikou. Ať už jde o fotoaparáty, nebo o monitory pro fotografy.

Zkušenosti ze Setkání fotografů 26. 11. 2016

Mé zkušenosti ze setkání se dají shrnout do několika bodů:

  • prostudujte si program,
  • v závislosti na něm se dostavte dostatečně v předstihu na místo,
  • dodržujte pitný režim a také se najezte,
  • na workshopy jedině s notebookem / fotoaparátem,
  • nebojte se účastnit místních soutěží.
Zkušenosti ze Setkání fotografů - stánek Canon
Zkušenosti ze Setkání fotografů – stánek Canon

Zkušenosti ze setkání polopatě

Nyní krátce rozeberu oněch několik bodů výše.

Včasný příchod a program akce

Ať už jdete do divadla, na významnou večeři atd., tak i na Setkání fotografů byste měli přijít včas. Proč to vůbec zmiňuji? Já se kupříkladu na tato setkání dopravuji většinou ze severu Čech. Než dojedu do Prahy, tak to chvíli trvá. Nemluvě o cestě metrem a následně „pěškobusem“ až na místo. Proto byste měli počítat s jistým zdržením a vyrazit na místo dostatečně v předstihu. Nemluvě o tom, že se těsně před začátkem celé akce na místo dostaví značné množství „opozdilců“. Nikdo nemá rád fronty, nebo snad ano? Protože spousta lidí chodí tzv. na čas, mačká se u vstupu klidně několik stovek návštěvníků… jenže první přednášky už jsou v plném proudu. Holt odbavit všechny najednou nelze.

Pokud jste zvyklí na ranní kávu, čajíček, snídani apod., dejte si ji doma, nebo přijďte o pár minut dříve. Na místě je totiž kantýna. Není nic rušivějšího, než když při úvodních slovech v přednáškovém sále musíte poslouchat mlaskání, usrkávání a šustění kolegy fotografa vedle vás.

Pitný režim a trocha toho žvance

Mé další zkušenosti ze setkání jsou jasné – máte-li hlad a žízeň, využijte místní kantýnu. Setkání fotografů je dlouhá akce bez přestávek. Jedna přednáška skončí, druhá hned začíná! Myslete na to a udělejte si na sebe trochu toho času. Holt těch 10 minut přednášky oželíte

A teď vážně. Sedět od 9 do 19 hodin v jedné budově a hledět na jednu přednášku za druhou je jistě prima. Nicméně tělo dostává opravdu zabrat. V lepším případě to člověk nevydrží a při posledních přednáškách usíná. V horším případě… však víte, co se může stát. Rozhodně tyto problémy za to nestojí a je lepší holt kousek nějaké přednášky oželet.

Možná se vám zdá, že trochu přeháním. Popravdě ne tak docela. Zažil jsem hned několik lidí, kteří v lepším případě usnuli únavou. Bohužel se našlo i pár jednotlivců, kteří chtěli stihnout vše možné a výsledkem bylo silné dehydratování, motání hlavy, apod.

Notebook a fotoaparát na workshopech

Přihlásili jste se na workshop Zajímavé techniky retuše portrétní fotografie od Antonína Lavrenčíka? Nezapomeňte si vzít pro názornější práci i svůj notebook s předinstalovanými programy. V tomto případě s Adobe® Photoshop®Adobe® Lightroom®. Nemáte-li tuto možnost, procvičte si ruku a připravte si dostatek papíru pro poznámky. Bude jich opravdu hodně.

Podobné to samozřejmě bude i s workshopy Světlo či portrét v ateliéru kreativně (opět od pana Lavrenčíka). Zde se zase hodí váš fotoaparát, ať si můžete konkrétní věci, o kterých je řeč, zkusit na místě. Nicméně nezapomeňte si dělat také poznámky. Vyfotografovat během dvou hodin několik fotografií je dobré, ale budete si i za měsíc pamatovat postupy, které tomuto fotografování předcházely?

Soutěže

Jak samotní pořadatelé Setkání fotografů, tak různí vystavovatelé, čas od času pořádají různé soutěže. Může se jednat pouze o vyplňování dotazníku, nebo o doplnění správných odpovědí na různé otázky. Každopádně rozhodně doporučuji se jich zúčastňovat. Za tu „námahu“ ceny rozhodně stojí. Vyhodnocování soutěží bohužel často probíhá až skoro na konci programu. Nejednou se stalo, že potenciální výherce se na místě již nenacházel a tak byl vylosován někdo jiný.

Osobní zkušenosti

K přednáškám a poradně ani není co dodat, skvělá práce. Stejně tak workshopy o úpravách fotografií probíhají vlastně úplně normálně a v klidu. Trochu negativní zkušenosti ze setkání mám však při fotografických workshopech. Jak se totiž „na place“ objeví atraktivní slečna, účastníci workshopu se často mění v něco, co jsem dlouho neviděl.

Objektiv Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM
Objektiv Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM připraven na vyzkoušení

Situace vypadá asi takhle. Nejprve se letmo připraví scéna a všechno příslušenství (zejména světla). Dokud přednášející / školitel vysvětluje nějaké základy, o čem fotografický workshop bude, je vše v klidu a v pořádku. Pak se na scéně objeví krásná slečna, která má být modelem. To už většina fotografů začíná vytahovat své fotografické přístroje a nastavovat na nich různé hodnoty expozice. Soustředění začíná být to tam. Jakmile jsou účastníci vyzváni, aby jeden po druhém začali s focením, strhne se něco neskutečného. Je úplně jedno jestli má ten či onen člověk v ruce odpalovací zařízení nutné k ovládání zábleskových jednotek. Vždy to dopadne stejně. V podstatě každý fotograf začne zuřivě cvakat jeden snímek za druhým. Je jim většinou úplně jedno, jestli to budou mít se záblesky, nebo bez nich. Prostě „tohle musí za každou cenu vyfotit“!

Výzva pro fotografy

Tímto apeluji na všechny podobně praštěné fotografy. Tyto workshopy nejsou žádný souboj o přežití. Jde o to se něco naučit a hlavně si to také vyzkoušet. Každý, opravdu každý, se může pokusit vyfotografovat svůj „vysněný“ snímek. Jednotlivé pózy se dají zopakovat. V drtivé většině můžete modelku požádat o přesně takovou pózu, po jaké toužíte. Ještě se mi nestalo, aby mi nevyhověla. Není potřeba se ostatním fotografům plést do záběru a nervózně se snažit dostat se jeden před druhého. Na každého se v průběhu fotografování dostane.

Díky zkušenosti ze setkání mám ještě jednu radu. Když na vás zrovna nebude při fotografickém workshopu řada, vezměte si do ruky tužku a papír. Zapište si to, co jste do teď zažili a dělali. Pokud můžete, vyfotografujte si i celou scénu, popř. značku a typ vybavení, které právě na scéně používáte. Do budoucna se tyto informace velice hodí.

Po Setkání fotografů přijedete domů, jistě plni zážitků a plánů. Jenže pak musíte v týdnu do práce a než nastane víkend, čas klidu a odpočinku, část vědomostí se z hlavy vytratí. Následně se všechny ty zápisky, poznámky a fotografie hodí. Tím teď nemyslím fotografie krásné slečny, ale hlavně toho všeho kolem. O tu slečnu totiž vůbec nejde…

Závěrem

Doufám, že vás mé zkušenosti ze Setkání fotografů neodradily. Je to opravdu dobrá akce a všem začínajícím i pokročilým fotografům ji doporučuji. Pokud vám bude alespoň trochu skladba programu vyhovovat, neváhejte a zúčastněte se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *