Tlačítko vysouvání blesku

Tlačítko pro vysouvání blesku

Jak jistě tušíte, tlačítko vysouvání blesku slouží k vysunutí interního blesku z těla fotoaparátu. Toto tlačítko funguje jak v poloautomatických, tak i manuálních režimech: Automatické nastavení expozice Priorita expozičního času Priorita clony Plně manuální režim Režim B / BULB. U některých fotoaparátů funguje také v automatických režimech (zpravidla je v nich však toto tlačítko neaktivní).

Tlačítko vysouvání blesku (interního) | moje Tajemno
Tlačítko vysouvání blesku (interního) na straně fotoaparátu

Nenápadné tlačítko vysouvání blesku

Tlačítko vysouvání blesku se nachází téměř na každém fotoaparátu. Výjimkou jsou malé kompaktní fotoaparáty a profesionální zrcadlovky. Některé malé kompaktní fotoaparáty, příp. mobily či tablety, mají blesk, nebo silné LED světlo, stále „venku“. Není proto třeba žádné tlačítko. Dražší zrcadlovky a některé jiné druhy fotoaparátů neobsahují interní blesk vůbec. Spoléhají na blesky externí. V takovém případě mají tyto fotoaparáty sáňky na zasunutí externího blesku.

Proč toto tlačítko nefunguje vždy?

Problém nefunkčního tlačítka v automatických režimech vychází z toho, že fotoaparát v tomto případě funguje pouze dle předem určených pravidel. Lidově řečeno – není možné do toho fotoaparátu „kecat“, stejně si to nastaví po svém.

Interní blesk u Canon EOS 50D | tlačítko vysouvání blesku | moje Tajemno
Interní blesk a tlačítko pro jeho vysunutí u fotoaparátu Canon EOS 50D

K čemu vlastně interní blesk?

I když se o vestavěných interních blescích ve fotoaparátu můžete dozvědět více v odkaze, chtěl bych otázku krátce odpovědět.

  • Ne všechny fotoaparáty mají sáňky na externí blesk,
  • externí blesky jsou drahé a naučit se je správně používat chvíli trvá,
  • navíc jsou těžké a vcelku dosti rozměrné,
  • a to nemluvě o tom, že sebou musíte tahat kvantum baterií.

Díky internímu blesku značná část těchto starostí odpadá. Vestavěný blesk sice nemá ani zdaleka tak velký výkon, ale je malý a nezabírá kilo navíc ve foto-výbavě. Je zabudován přímo v těle fotoaparátu. Nemusíte se starat, jestli máte zrovna po ruce extra baterie jen pro potřeby blesku. Koneckonců, když vám ve fotoaparátu s pouze interním bleskem dojdou baterie, stejně nemůžete ani fotit.

Závěrem

K čemu slouží tlačítko vysouvání blesku je myslím teď už úplně jasné. Každopádně nezapomeňte, že se blesk po jeho zmáčknutí nemusí vysunout vždy. Při některých expozičních režimech nemusí fotoaparát blesk vůbec uvolnit. Často také platí, že musí být fotoaparát zapnut, aby tlačítko fungovalo. Nemusí se tedy vždy jednat o mechanické tlačítko spojené s nějakou páčkou. Například u zrcadlovek Canon právě takové spojení není a s vypnutým fotoaparátem můžete mačkat tlačítko jak chcete… Pokud máte pocit, že tlačítko nefunguje, zkontrolujte si, zda nefotíte zrovna v nějakém automatickém režimu, který může tlačítko blokovat.

2 komentáře u „Tlačítko vysouvání blesku

  1. Dobrý den mám nikon d90 a když zmáčknu spoušt blesku na p tak se to normýlně zvedne dřív se mi zvedal na automatic když jsem zaostřila ale ted ne ani neblískne

    1. Dobrý den,
      má krátká zkušenost s Nikonem D90 byla následující. Po zvolení automatického expozičního režimu a stisknutí tlačítka pro vysouvání blesku se mi na ovládacím panelu objevil režim blesku. Ten se pomocí voliče nastavil (potlačení červených očí / vypnutý blesk / automatické nastavení / pomalá synchronizace / synchronizace na druhou lamelu). Poté, na základě nastavení, a po namáčknutí spouště do poloviny, se teprve „vysunul“ blesk. Při režimu P, S, A a M se blesk „vysunul“ vlastně hned po stisknutí tlačítka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *