Tlačítko vysouvání blesku

Tlačítko pro vysouvání blesku

Jak jistě tušíte, tlačítko vysouvání blesku slouží k vysunutí interního blesku z těla fotoaparátu. Toto tlačítko funguje jak v poloautomatických, tak i manuálních režimechAutomatické nastavení expozice Priorita expozičního času Priorita clony Plně manuální režim Režim B / BULB. U některých fotoaparátů může fungovat také v automatických režimech (zpravidla je v nich však toto tlačítko neaktivní).

Tlačítko vysouvání blesku (interního) | moje Tajemno
Tlačítko vysouvání blesku (interního) na straně fotoaparátu

Nenápadné tlačítko vysouvání blesku

Tlačítko vysouvání blesku se nachází téměř na každém fotoaparátu. Výjimkou jsou malé kompaktní fotoaparáty a profesionální zrcadlovky. Některé malé kompaktní fotoaparáty, popř. mobily či tablety, mají blesk / silné LED světlo stále „venku“. Není proto třeba žádného tlačítka. Dražší zrcadlovky či některé jiné druhy fotoaparátů neobsahují interní blesk vůbec. Spoléhají na blesky externí. V tomto případě je fotoaparát vybaven sáňkami (článek v přípravě) na externí blesk.

Proč toto tlačítko nefunguje vždy?

Problém nefunkčního tlačítka v automatických režimech je ten, že fotoaparát v tomto případě funguje pouze dle předem určených pravidel. Lidově řečeno – není možné mu do toho „kecat“, stejně si to nastaví po svém.

Interní blesk u Canon EOS 50D | tlačítko vysouvání blesku | moje Tajemno
Interní blesk a tlačítko pro jeho vysunutí u fotoaparátu Canon EOS 50D

K čemu vlastně interní blesk?

I když se o vestavěných interních blescích ve fotoaparátu můžete dozvědět více v odkaze, měl bych tuto otázku teď zodpovědět.

  • Ne všechny fotoaparáty mají sáňky na externí blesk,
  • externí blesky jsou drahé a naučit se je správně používat chvíli trvá,
  • navíc jsou těžké a vcelku dosti rozměrné,
  • a to nemluvě o tom, že sebou musíte tahat kvantum baterií.

Díky internímu blesku však tyto starosti odpadají. Sice nemá ani zdaleka tak velký výkon, ale je malý a nezabírá kilo navíc ve foto-výbavě. Je zabudován přímo v těle fotoaparátu a nemusíte se starat, jestli máte zrovna po ruce extra baterie jen pro potřeby blesku. Koneckonců, když vám ve fotoaparátu s pouze interním bleskem dojdou baterie, stejně nemůžete ani fotit.

Závěrem

K čemu slouží tlačítko vysouvání blesku je myslím teď už úplně jasné. Každopádně nezapomeňte, že se blesk po jeho zmáčknutí nemusí vysunout vždy. Některé fotoaparáty např. musí být zapnuté, jinak blesk neuvolní. Pokud máte pocit, že tlačítko nefunguje, zkontrolujte si, zda nefotíte zrovna v nějakém automatickém režimu, který může tlačítko blokovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *