Bulb režim

Bulb režim

Řada fotoaparátů dnes obsahuje i tzv. bulb režim. Ten je obvykle značen písmenem B. Pokud je bulb režim aktivován, bude závěrka fotoaparátu otevřená tak dlouho, dokud je stisknutá spoušť fotoaparátu. To se samozřejmě hodí při fotografování denního nebe, noční oblohy, blesků, ohňostrojů, apod. Prostě všude tam, kde chcete fotit na dlouhý čas.

Jak s tímto režimem zacházet a jaké jsou jeho limity?

Kde se bulb režim nachází

Bulb režim se nachází obvykle jako samostatná položka na voliči expozičních režimů. Pokud váš fotoaparát toto kolečko nemá, může se bulb režim schovávat v některém z nastavení v menu fotoaparátu. Občas se též nachází pod nastavením priority času.

Bohužel není samozřejmost, že se bulb režim nachází ve všech dnešních fotoaparátech.

Bulb režim – použití

Bulb režim se ve fotoaparátech používá především na prodloužení expozičního času. Maximální expoziční čas dnešních fotoaparátů je obvykle omezen na 10, příp. 30 sekund. S bulb režimem však můžete pořizovat klidně i pětiminutové expozice. Proto se tento režim hodí zejména při fotografování v prostorách s velmi slabým osvětlením.

Bulb režim samozřejmě skvěle funguje při fotografování blesků a ohňostrojů. Stačí s otevřenou závěrkou snímat černou noční oblohu. Jakmile se objeví blesk, příp. krásný výbuch ohňostroje, stačí expozici jednoduše ukončit.

Historii slova bulb vysvětluje Wikipedie.

Jak fotit v bulb režimu

V úvodu je psáno, že stačí stisknout spoušť a po dobu jejího stisknutí bude fotografováno. To je samozřejmě pravda. Nicméně tímto způsobem byste toho moc nenafotili a to pravděpodobně i přes to, že byste měli fotoaparát umístěný na stativu. Důvodem je neustálý pohyb fotografa, resp. jeho ruky, ve které pulzuje krev. I tento malý pohyb dokáže „vykouzlit“ pohybovou neostrost, díky které nemusí být výsledný snímek líbivý.

Bulb režim v České Lípě | moje Tajemno
Bulb režim názorněji. Zde 3 minuty dlouhá expozice po západu slunce v České Lípě. Bílé čáry ve spodní částí obrazu jsou vytvořeny projíždějícími vozidly. Pro zvětšení klikněte.

Je-li aktivován bulb režim, určitě si připravte stativ – ten je základ. Dále se vám bude hodit kabelová spoušť / dálková spoušť, příp. funkce časovač času B. Pokud fotografujete za dne, rozmyslete si expozici – tedy expoziční čas, clonu, citlivost ISO. Při fotografování blesků / ohňostrojů se soustřeďte zejména na clonu a citlivost ISO. Expoziční čas si budete nastavovat sami dle toho, co uvidíte na večerní obloze.

Focení v bulb režimu názorně

Řekněme, že se nacházíte u velké vodní plochy, co které se opírá vítr. Bílé mraky plynou a vy chcete docílit „mléčné“ fotografie – rozmazání vody i mraků. Umístěte fotoaparát na stativ a zvolte odpovídající kompozici. Pro nižší hodnotu šumu v obraze použijte nižší citlivost ISO. Třeba klidně ISO 100. Clonu si nastavte tak, jak potřebujete, aby bylo vše potřebné ostré – řekněme na hodnotu f/11. Namáčkněte v režimu priority clony spoušť a zjistěte, jaký čas vám fotoaparát ukáže. V tomto případě se bude jednat například o 1/8 sekundy. To je bohužel ještě dost krátký čas na to, aby se pohyb mraků a vody stihl více projevit.

Nyní byste mohli zvýšit hodnotu clony. Jenže vámi nasazený objektiv má nejvyšší hodnotu f/22 a tato hodnota by expoziční čas stejně příliš neprodloužila. Proto na objektiv namontujete silný ND filtr. Ještě, že máte po ruce jeden, který prodlouží expozici o 10 EV. Tím se rázem dostanete optimální hodnotu expozice na 2 minuty a 8 sekund. Zde už si s klasickou expozicí fotoaparátu nevystačíte. Je tedy třeba využít bulb režim.

Zde máte na výběr. Můžete použít obyčejnou drátovou spoušť, příp. s časovačem. V případě obyčejné si čas hlídáte vy – např. za pomoci mobilu. V druhém případě si na časovači zvolíte odpovídající čas otevření závěrky a aktivujete spoušť. Obdobně můžete použít i bezdrátovou spoušť. První zmáčknutí tlačítka na bezdrátové spoušti spustí samotné fotografování, druhé zmáčknutí jej ukončí. Kromě toho můžete využít funkci časovače času B, kterou můžete najít v menu fotoaparátu. U fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II konkrétně v červeném (hlavním) menu na 4 záložce.

Časovač času B a jeho nastavení | moje Tajemno
Časovač času B a jeho nastavení

Časovač času B

Při aktivním bulb režimu lze ve výše uvedeném fotoaparátu předem nastavit délku expozice. Časovač je omezen časem 99 hodin, 59 minut a 59 sekund, resp. výdrží akumulátorů.

Nastavení expozičního času pro bulb režim | moje Tajemno
Nastavení času expozice pro bulb režim v menu fotoaparátu. Nachází se pod položkou časovač času B.

Bulb režim – problémy

Výše zmiňovaný příklad uvádí použití drátové spouště. Kdo ji nezná a neviděl, klikněte na odkaz. Jedná se o kus plastu, který je přes kabel připojený k fotoaparátu. Na jednu stranu prima řešení. Na stranu druhou, při silnějším větru, tento kus plastu mlátí do stativu jako blázen, příp. škube s kontakty ve fotoaparátu. To už tak dobré není a trochu silnější vítr se tak často podepíše na výsledné rozmazané fotografii. Z tohoto pohledu je lepší využívat dálkovou spoušť. Tu však bohužel nepodporují všechny fotoaparáty.

Dalším problémem může být zvýšený šum v obraze. Situace se má tak – při delších expozicích vzniká více tepla. Toto teplo produkuje čip fotoaparátu, který zpracovává příchozí data ze senzoru, příp. se do všeho zapojuje i teplo z akumulátorů. Vyšší teplota podporuje vznik šumu. Ten se při dlouhých expozicích snáze projeví. S šumem lze bojovat funkcí Potlačení šumu dlouhé expozice. Tato funkce ale prodlužuje dobu fotografování na dvojnásobek. V uvedeném případu výše by tak expozice trvala 128 sekund a stejnou dobu by poté běželo potlačení šumu. To znamená 4 minuty a 16 sekund na jednu fotografii. To zdržuje nejenom fotografa, ale zároveň to dosti „vysává“ akumulátory. Stačí několik málo obdobných snímků a můžete hned nabíjet.

Osobní zkušenost

Bulb režim považuji za velmi prospěšný. Nestává se mi sice často, že bych v něm fotografoval, ale ta možnost je rozhodně fajn. Díky němu jsem uprostřed noci rozzářil okolní krajinu takovým způsobem, že vypadala jako za dne (až na ty hvězdy). Kromě toho se mi díky němu povedly nafotit i vcelku pěkné snímky ohňostrojů. Ačkoliv u mě není bulb režim příliš využívaný, své místo si určitě najde.

Bulb režim použitý při jedné večerní fantasy akci | moje Tajemno
Bulb režim v akci nastavený od oka při jedné z klidnějších večerních fantasy akcí. Doba expozice 5 minut. Při nastavování kompozice nebylo v hledáčku vidět prakticky vůbec nic. Stativ s fotoaparátem byl bohužel umístěn na lehce nestabilním podloží. Přes to všechno vznikl zajímavý snímek pořízený po půlnoci. Pro případné zvětšení klikněte.

Bulb režim též využívám při fotografování opuštěných budov, resp. zejména opuštěných podzemí. Zde se totiž bulb režim také skvěle uplatní. Dle potřeby výsledného snímku si nastavíte vhodnou expozici a pak osvětlujete baterkou to, co je třeba.

Kreslení prskavkou | bulb režim | moje Tajemno
Nejsem sice žádný umělec, ale přečíst se to dá, ne? Bulb režim zde skvěle pomohl. Stačilo jej aktivovat, dojít na předem ohraničenou scénu, zapálit prskavku a už jen čárat do prostoru. APA je mimochodem zkratka pro Aphrael (pod touto přezdívkou mě občas můžete najít na různých webech).

Málem bych zapomněl na kreslení různých obrazců za pomoci světla – prskavek, barevných LED světel, apod. I zde se skvěle uplatní bulb režim. Aktivujete fotoaparát, necháte ho běžet a v průběhu expozice pak můžete běhat po scéně s prskavkou a „malovat“.

Závěrem

Máte na fotoaparátu bulb režim a nevěděli jste, jak jej využít? Doufám, že vám tento článek dal trochu inspirace. Rozhodně není třeba se toho bát. Maximálně zjistíte, že pro něj nemáte žádné uplatnění a nebudete bulb režim používat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *