Pomocné světlo AF

Pomocné světlo AF

Pomocné světlo AF umožňuje pokročilým fotoaparátům osvítit scénu tak, aby bylo možné zaostřit. Toto pomocné světlo se tedy využívá za značně zhoršených světelných podmínek. Při dobrém světle se toto světlo nepoužívá. Nicméně (jako vždy) i zde mohou nastat některé nestandardní situace, díky kterým pomocné světlo AF funguje tak nějak „divně“. Navíc ne ve všech fotoaparátech toto pomocné světlo funguje stejně…

„AF“ v tomto případě znamená zkratku pro „Auto Focus“, resp. počeštěně autofokus. To znamená automatické ostření.

Pomocné světlo AF u Canonu

Jako ve většině případů budu nyní popisovat funkci fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Jedná se totiž o dobrého zástupce pokročilých fotoaparátů. Pomocné světlo AF se zde nastavuje skrze menu fotoaparátu. Konkrétně se jedná o třetí záložku fialového menu (autofokus).

Jak je psáno v úvodu – při špatných světelných podmínkách může dojít k dodatečnému osvětlení scény. Toto osvětlení vytváří pomocné světlo AF. V případě uvedeného Canonu se jedná o vestavěný blesk. Ten se buď automaticky vysune a začne blikat, nebo musí být vysunut manuálně. V tomto případě záleží na nastavení expozičního režimumenu fotoaparátu. V automatických expozičních režimech dochází k vysunutí blesku automaticky. V poloautomatickém expozičním režimu, příp. manuálním, zpravidla musí být blesk vysunut manuálně. Záleží na konkrétním fotoaparátu a jeho nastavení. Pokud blesk vysunut není, nemusí být možné správně zaostřit.

Pomocné světlo AF realizované bleskem | moje Tajemno
Pomocné světlo AF realizované vestavěným bleskem Canon.

Je třeba zmínit, že pomocné světlo AF není všespásné. Jeho dosah je silně limitován dosahem vestavěného blesku. Ten navíc nefunguje na maximální výkon, ale většinou bliká jako stroboskop. Pomocné světlo AF je tedy omezeno hlavně na blízké objekty před objektivem.

Výjimky v použití

Pokročilé a profesionální fotoaparáty Canon nevlastní vestavěný blesk. Proto se v jejich případě používá stejné světlo, které slouží i jako indikace samospouště. To se nachází na těle fotoaparátu vedle objektivu.

Světelná indikace samospouště | moje Tajemno
Šipka zde ukazuje na světelnou indikaci samospouště. U některých fotoaparátů slouží tato vysoce svítivá LED jako pomocné světlo.

Boční pomocné světlo AF používá několik dalších fotografických společností. Jedná se zpravidla o vysoce svítivé LED světlo, které osvítí blízký prostor před fotoaparátem.

Nezapomeňte se zaměřit na nastavení v menu fotoaparátu. Pomocné světlo může být nastaveno i jako vždy vypnuté. V takovém případě nepomůže ani ruční vysunutí vestavěného blesku.

Je jedno, jestli fotoaparát využívá pomocné světlo AF ve vestavěném blesku nebo vysoce svítivé LED diody. Míra osvětlení scény před fotoaparátem není velká. Jedná se vážně jen o blízkou plochu před fotoaparátem. Tento prostor je navíc dost závislý od použitého objektivu. Stačí využívat větší (rozměrnější) objektiv, příp. rozměrnou sluneční clonu a pomocné světlo neosvítí prakticky nic.

Pokročilé fotoaparáty Canon mají ještě jednu možnost, jak toto omezení při použití rozměrnějších objektivů řešit. Řešením je využití pokročilých externích blesků Canon Speedlite vyšších řad. Ty totiž umí emitovat dostatek světla formou slabších blesků. Kromě toho umí do scény před fotoaparát promítnout jakési „značky“, na které fotoaparát dokáže zaostřit. Výhodou použití externích blesků je také to, že se nachází dostatečně vysoko nad rozměrnými objektivy a velkými clonami. Tudíž je pro ně snazší osvítit scénu před fotoaparátem.

Osobní zkušenost

Věc se má tak, že když fotoaparát „nevidí“ na to, co je před ním, může aktivovat svítivou LED diodu, vestavěný blesk, nebo externí blesk. Pokud to neudělá automaticky, můžete mu pomoci manuálním vysunutím vestavěného blesku, příp. zapnutím externího blesku. To vše funguje samozřejmě za předpokladu, že je funkce v menu fotoaparátu aktivní (spouštění pomocného světla AF).

Pomocné světlo AF pomocí externího blesku | moje Tajemno
Pomocné světlo AF realizované pomocí externího blesku Canon Speedlite. Konkrétně buď formou slabých stroboskopických záblesků, nebo promítnutím „značek“ do scény.

Existuje ještě jedna situace, kdy pomocné světlo AF nemusí fungovat zrovna podle očekávání. K tomu může dojít při zapnuté funkci živý náhled (Live View). V tu chvíli je úplně jedno, jestli máte funkci pomocného světla aktivní a k tomu navíc vysunutý vestavný blesk. Jde o to, že některé fotoaparáty s vestavěným i externím bleskem při zapnutém živém náhledu nekomunikují. Některé zase komunikují (blesk při pořízení fotografie „blikne“), ale nefunguje ono průběžné přisvětlení. V takovou chvíli vám nezbývá nic jiného než tmavý prostor osvítit nějakou baterkou, příp. živý náhled vypnout.

Na blízké předměty a scény funguje nějaké to přisvětlení ve fotoaparátu (nebo s pomocí externího blesku) bez problémů. Ale když se jedná například o opuštěnou štolu, velkou halu, hangár a jiné prostorné interiéry, nebude toto přisvětlení fungovat. Tedy předpokládám, že v těchto místech nebude žádné další světlo (mimo vaší baterky). V takovýchto případech vcelku obstojně nahradí pomocné světlo AF právě vaše baterka, kterou namíříte na místo, kam chcete ostřit.

Závěrem

Nějaký druh pomocného světla nemají jen fotoaparáty. Můžete se s ním setkat i při focení s mobily a tablety. Jedná se o šikovné přisvětlení scény při focení i natáčení. Je to sice malá drobnost, ale fotografovi to dokáže ušetřit hodně nervů při pokusu o zaostření. Když je opravdu velká tma, je toto pomocné světlo neocenitelný pomocník. Tedy alespoň při focení blízkých předmětů před fotoaparátem. Nicméně pokud byste chtěli fotit např. nějaký hodně tmavý urbex, nejspíše se bez stativu a nějakého toho trvalého světla neobejdete.

2 komentáře u „Pomocné světlo AF

  1. Zdravím,

    v současné době hledám informace všude. Tady u Vás jsou ale k nezaplacení .Úžasně a pochopitelně i pro mě vše vysvětleno. A přitom tak skromně ……
    Moc Vám děkuji………..J*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *