Kontakty fotoaparátu a objektivu
Kontakty jsou nejdůležitějším spojením mezi fotoaparátem a objektivem, příp. dalším příslušenstvím. Bohužel jsou právě tyto kontakty častou příčinou dalších problémů s fotoaparátem. V minulých relativně studených dnech, kdy se navíc často objevovala kondenzovaná voda, hrozí zvýšené riziko poškození těchto kontaktů. Je tedy vhodné je udržovat v dobré kondici a čas od času překontrolovat, zdali nejsou znečištěné či jinak poničené.
Kontakty
Mnoho se o nich nepíše. Dokonce ani v manuálech fotoaparátů. Při tom jsou kontakty neméně důležitou součástí fotoaparátu. Najdete je na akumulátorech, paměťových kartách, externích blescích, ale také na objektivech. Proč je nyní zmiňuji? Jednoduše proto, že jsou:
- součástí projektu ovládněte a poznejte svojí zrcadlovku,
- problémem mých známých, kteří vlastní zrcadlovku.
Nevím, zda pro mě byla letošní zima něčím výjimečná. Pro některé mé kamarády fotografy však výjimečná byla. Alespoň tomu nasvědčují jejich fotoaparáty, které jaksi zbělely působením posypové soli. Některé pak dokonce vykazovaly různé nahodilé chyby. Například při komunikaci mezi objektivem a fotoaparátem, příp. bleskem. Jinému fotoaparátu se zase špatně nabíjel akumulátor. Všechny tyto problémy však měly jednoho společného jmenovatele a to „vadné“ kontakty.
Vadné kontakty fotoaparátu
Aby fotoaparát správně fungoval, je třeba mít v pořádku i kontakty. Manuál fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II vám toho o kontaktech moc neprozradí. „Nedotýkejte se elektrických kontaktů fotoaparátu prsty. Zabráníte tak korozi kontaktů. Zkorodované kontakty mohou způsobit nesprávnou funkci fotoaparátu.“ Pátrání v cca 540 stránkovém manuálu objevilo další dvě zmínky. Jedna se týká paměťových karet: „Nevystavujte kontakty prachu ani vodě. Dostanou-li se na kontakty nečistoty, mohou kontakty selhat.“ Druhá zmínka je o akumulátoru: „Pokud jsou kontakty baterie znečištěné, vyčistěte je měkkým hadříkem.“ Nic více, nic méně.
Jak to tedy s tím vším kolem kontaktů je? Naštěstí to není nic hrozného. Fotoaparáty Canon mají velmi dobrou povrchovou úpravu kontaktů ve všech fotoaparátech. Co z toho plyne? Prakticky to, že jsem za 10 let používání levné zrcadlovky neřešil jediný problém s kontakty fotoaparátu. Nicméně čas od času byla očista kontaktů potřeba – v rámci běžné údržby.
Co kontaktům škodí
Kontakty při manipulaci s technikou často vystavujeme pro ně nepříjemnému prostředí. Nejčastěji právě různému ohmatávání a následnému opatlání. Ruku na srdce, kdo z vás nikdy (i třeba omylem) nesáhl na kontakty, nebo třeba na přední člen objektivu? Při vyměňování objektivu, při nasazování blesku, při nabíjení akumulátoru… Občas se to prostě stane.
Nejsou to však jen ruce, co kontaktům škodí. Je to i nepříjemné okolní prostředí. Zvláště při focení ze země není výjimkou, že celé své fotografické vybavení jednoduše vyválíte třeba v hlíně. Kdyby jen v hlíně… Sníh je v zimě často plný posypové soli. Kontaktům rovněž neprospívá okolní vysoká vlhkost, která podporuje korozi materiálu. Tím samozřejmě narážím také na déšť i sníh.
Stejně tak není dobré zacházet s fotografickou technikou příliš hrubě. To často vidím při nasazování / vysouvání externího blesku ze sáněk na fotoaparátu. Sáňky bývají různě ohnuté, vydřené, plné nečistot – prachu a písku. V takovou stavu mohou jen těžko plnit svojí funkci.
Čištění kontaktů
Jak upozorňuji výše, kontaktů bychom se neměli dotýkat prsty, cákat na ně vodu a vystavovat je prašnému prostředí. To proto, že se pot, mastnota, vlhkost i prach mohou negativně podepsat na korodování kontaktů. Je jedno, jestli se teď budeme bavit o kontaktech kolem bajonetu, na externím blesku, paměťové kartě nebo akumulátoru. Se všemi je to podobné. Tím chci naznačit, že prevence v tomto případě udělá opravdu hodně. Stačí se ke kontaktům chovat trochu ohleduplně a jejich čištění (když už nastane) bude snadnou záležitostí.
Kontakty vyobrazené na fotografii výše + ty na objektivu musí ledacos vydržet. Mají proto obvykle lepší povrchovou úpravu, resp. jsou odolnější vůči odření a korozi. Je však chyba si myslet, že se o ně nemusíte vůbec starat.
Kontakty v okolí sáněk externího blesku obvykle tak kvalitní nejsou. Lehčeji se odřou od kontaktů na blesku. Navíc jsou často vystaveny působením okolního prostředí. Občas na ně dopadne nějaká ta kapka, práší se na ně… I tak vydrží opravdu hodně. Není tedy od věci je čas od času očistit.
Čím tedy kontakty vyčistit? V drtivé většině případů stačí pouze jejich setření utěrkou z mikrovlákna. Samozřejmě za předpokladů, že již není „nacucaná“ vlhkostí a mastnotou z rukou. Podařilo se vám kontaktní plochy kontaktů nějakým způsobem upatlat? Lehce je odmastíte s použitím isopropylalkoholu. O něm jsem psal například v článku o čistění matnice.
V dobách starých počítačů se zoxidované kontakty čistily gumou na gumování. Konkrétně její tvrdší částí na gumování inkoustu, tuše a strojopisu. Tento způsob čištění kontaktů funguje samozřejmě i v dnešní době. Dejte si pozor, aby zbytky gumy nezůstaly na kontaktech, uvnitř fotoaparátu, nebo v objektivu.
Osobní zkušenost
Osobně čištění kontaktů nepodceňuji. Často objektivy měním, stejně tak akumulátory a další příslušenství. Nemám tedy problém při jejich výměně občasně „hodit očko“ také na kontakty a zaměřit se na jejich čistotu. Jakmile se mi zdají zaprášené, špinavé, či jinak znečištěné, utřu je utěrkou z mikrovlákna.
Moje kamarádi však letos neměli takové „štěstí“ jako já, resp. očistu kontaktů zanedbali. První problém přišel se začátkem zimy. Kolega se rozhodl fotografovat ze země s fotoaparátem částečně zaraženým ve sněhu. Nepočítal však s nepříjemnou solí, která napomáhá korozi a znečištění kontaktů. Jeho několikahodinové válení se ve sněhu mělo tu nepříjemnost, že fotoaparát pokryl jistý slaný film. Ten se plně projevil později doma po usušení fotoaparátu a objektivu. Později se zjistilo, že krystalky soli a další nečistoty se usídlily v okolí kontaktů bajonetu. Výsledkem toho bylo, že ačkoliv fotoaparát nehlásil žádné chybové kódy, objektiv občas neostřil (pak se již chyby objevily). Ostřit klidně začal, ale během toho najednou přestal a konec… Žádné pískání, chroupání, podivné zvuky, nic. Ostření jednoduše občasně vypadlo. Naštěstí stačilo řádně očistit kontakty a do teď vše funguje.
Jiný známý měl problémy s baterií, resp. akumulátorem ve fotoaparátu. Nabíječka podezřele brzy hlásila plné nabití, ale akumulátor ve fotoaparátu mnoho fotografií nevydržel. Na vině byly opět špinavé kontakty. Díky nim nabíječka a fotoaparát špatně vyhodnotily stav nabití akumulátoru. Výsledkem toho bylo, že akumulátor nebyl zřejmě plně nabit a tudíž nemohl poskytnout dostatečný výkon. Nicméně kdybyste viděli tu zašpiněnou nabíječku, nebylo se čemu divit. Byla od čehosi ulepená (asi šťáva), totálně zaprášená a páchla po cigaretách. Na kontaktech nabíječky i akumulátoru byl znatelný lepkavý film s příměsí prachu. Fuj!
Takto bych mohl ještě chvíli pokračovat, ale myslím, že každý již pochopil…
Závěrem
Nezanedbávejte prosím očistu fotoaparátu. I kontakty jsou jeho součástí. Myslete na to, a čas od času je zkontrolujte. Vyhnete se tak nahodilým a nenadálým problémům. Na druhou stranu k čištění kontaktů přistupujte s citem a nesnažte se za každou cenu povrchovou vrstvu kontaktů sedřít.