Dual Pixel RAW

Inovace Dual Pixel RAW

V roce 2016 přinesla profesionální zrcadlovka Canon EOS 5D Mark IV velmi zajímavou inovaci Dual Pixel RAW. Ta vychází ze systému Dual Pixel CMOS AF (tzv. DPAF), který Canon představil přibližně o 3 roky dříve.

Moderní pokročilé (bez)zrcadlovky Canon obsahují snímací senzor se systémem nesoucí název Dual Pixel. Pixely snímače Dual Pixel se skládají z dvojice fotodiod. Světlo ze scény, které dopadá na tento snímač, se rozdělí mezi tyto diody. Senzor s pomocí čipu fotoaparátu pak následně vyhodnotí fázový posun mezi první a druhou fotodiodou. Tyto informace se poté předají do systému Dual Pixel CMOS AF, který je tak schopný přesně zaostřit scénu. Tato technologie umožňuje použít stejný snímač k zaostřování i pořizování snímků.

Inovace Dual Pixel RAW je ale malinko něco jiného. Zatímco se systém Dual Pixel CMOS AF nachází snad v každém moderním pokročilým fotoaparátem od Canonu, tzv. „duální RAW“ tak obvyklý rozhodně není. Jak tento systém funguje a jak s ním pracovat odhaluje dnešní článek.

Jak Dual Pixel RAW funguje

Možnost používat Dual Pixel RAW není automatická ve všech nových fotoaparátech. U fotoaparátů, kde se systém nachází, ho nejprve musíte zapnout v menu fotoaparátu.

Dual Pixel RAW - aktivace | moje Tajemno
Pokud je fotoaparát vybavený systémem Dual Pixel RAW, stačí ho jen v menu fotoaparátu aktivovat.

Je třeba vědět, že v zapnutém režimu Dual Pixel RAW se v rámci jednoho RAW souboru uloží dva snímky. Jeden snímek je kombinací obou fotodiod (viz úvodní slovo). Druhý sestává pouze z dat z první fotodiody. Jeden Dual Pixel RAW tak obsahuje jak běžný snímek, tak paralaxní informace, ze kterých lze extrapolovat informace o vzdálenosti objektu. Toto řešení má jisté výhody (viz dále), ale též nějaké nevýhody. Díky tomu, že Dual Pixel RAW soubor obsahuje vlastně dva obrázky, má dvojnásobnou velikost oproti normálnímu RAWu. Větší objem dat více zaměstnává čip fotoaparátu a více zatěžuje paměťové karty. Výsledkem je proto brzké zpomalení kontinuálního snímání. Na druhou stranu přináší tento způsob záznamu snímků i zajímavé výhody.

Výhody Dual Pixel RAW

V první řadě je třeba vědět, že z výhod tohoto systému čerpá prozatím pouze program na úpravu snímků od Canonu. Konkrétně DPP (Digital Photo Professional). Pokud jej neznáte, jedná se o software pro zpracování, prohlížení a úpravy snímků typu RAW. Pro ty, kdo čekají, že si tento soubor otevřou např. v populárním programu Adobe® Lightroom®, přijde zklamání. Nicméně existuje možnost, jak obrázek do Lightroomu dostat. Dual Pixel RAW otevřete v programu DPP, „prožeňte“ jej skrz tzv. Dual Pixel Raw Optimizer. Poté stačí obrázek exportovat a tento vyexportovaný snímek pak naimportovat do Lightroomu. Bohužel, jinak to zatím nejde. Koneckonců… takto to doporučuje i samotná firma Adobe® v návodu zde.

První výhodou tohoto systému je bezesporu jemná úprava snímků (mikronastavení snímků). Funguje to tak, že když není snímek v některé oblasti dostatečně ostrý, dá se dodatečně doostřit. Toho se využívá např. při fotografování portrétů v prostoru kolem očí. Tato funkce samozřejmě nefunguje, pokud jste ostřili někam jinam a oči jsou opravdu úplně rozostřené. Jedná se opravdu o jemnou úpravu. Nicméně pokud již máte zaostřeno na oči, ale při pohledu v počítači zjistíte, že to není dokonalé, lze to díky této funkci doladit.

Druhou výhodou je možnost posunu efektu bokehu (viz Wikipedia). Lze tak upravit vzhled a dojem nezaostřených oblastí fotografie posunutím perspektivy snímku zleva doprava. To se může hodit například v případech, kdy rádi fotografujete osoby v přírodě tak, že je částečně překrývá nějaký rozostřený objekt v popředí. Díky této funkci můžete nevhodnou rozostřenou část posunout kousíček jinam.

Poslední výhoda spočívá v omezení odlesků a zdvojení obrazu. Tato funkce pomáhá omezit výskyt artefaktů v důsledku jasných zdrojů světla v záběru. Náhledy z levého a pravého snímku s duálními pixely jsou porovnány a selektivně zaměňovány tak, aby bylo možné minimalizovat místa s odlesky a zdvojením obrazu nebo se jim zcela vyhnout.

Další výhody a novinky Dual Pixel RAW

Fotoaparát Canon EOS R5 přišel ještě s několika novinkami, které se v předchozích modelech fotoaparátů nenachází. První novinkou je změna osvětlení u portrétů. Tato funkce je prozatím dostupná pouze ve fotoaparátu. Funkce mění vzhled osvětlení tváří fotografovaných portrétů. Nastavení intenzity, rozptylu a směru světla lze změnit při následném zpracování, což vám umožní zesvětlit nebo ztmavit stíny a změnit jejich polohu, což simuluje efekt reflektoru.

EOS R5 přináší ještě jednu novinku. Tou je změna zřetelnosti pozadí – též dostupné pouze ve fotoaparátu. Jde o selektivní vylepšení zřetelnosti na pozadí fotografie. Tuto funkci najdete v menu fotoaparátu v nabídce úprav snímků RAW formátu. Funkce se uplatní při fotografování krajiny. Tedy v těch případech, kdy snímek kazí opar v dálce. Díky této funkci je ono rozmazané pozadí poněkud zřetelnější. Samozřejmě je vhodná i při focení portrétů, kdy lze úpravou zřetelnosti pozadí vytvořit líbivější pozadí za fotografovanou osobou.

Osobní zkušenosti

Ačkoliv program DPP používám spíše sporadicky, je v něm práce dosti rychlá a intuitivní. Níže se můžete podívat na ovládací rozhraní Dual Pixel Raw Optimizer. Samozřejmě není vyloučené, že v novějších verzích programu bude toto rozhraní více či méně rozdílné.

Dual Pixel Raw Optimizer - DPP | moje Tajemno
Dual Pixel Raw Optimizer – DPP

Výhody systému, o kterém dnes píši, jsou jistě zajímavé. Jistě pomůže nejednomu fotografovi zachránit zakázku. Nicméně musím podotknout, že systém není všespásný a za určitých okolností zase tak dobře nefunguje. Jde především o to, jak daleko od vás stojí objekt a jak máte nastavenou expozici.

Ohnisková vzdálenost objektivuIdeální vzdálenost objektu
50 mm1 až 10 m
100 mm2 až 20 m
200 mm4 až 40 m
Doporučené podmínky pro nejlepší výsledky systému Dual Pixel RAW

Nejlepších výsledků jsem dosáhl při ohniskových vzdálenostech zpravidla vyšších než 50 mm. Dále při cloně f/5,6 a menší a citlivosti ISO do hodnoty maximálně 1600. Toto omezení se týkalo především zrcadlovky Canon EOS 5D Mark IV. Je možné, že je na tom modernější bezzrcadlovka Canon EOS R5 lépe. Nyní to ovšem není v mých možnostech prověřit. Nicméně klidně se vyjádřete do komentářů, zdali máte se systémem na moderních bezzrcadlovkách nějaké zkušenosti.

Závěrem

Systém Dual Pixel RAW je dozajista velmi zajímavým počinem společnosti Canon. Při správném používání dokáže fotografům pomoci, ale i zachránit některé ne úplně zdařilé fotografie. Každopádně pamatujte na to, že se automaticky nenachází ve všech fotoaparátech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *