Značení objektivů

Značení objektivů a jak jej číst

Značení objektivů pomáhá všem fotografům bez výjimek. Je proto vhodné se z tohoto značení naučit alespoň základy. Lehce díky tomu zjistíte, s jakým objektivem máte tu čest. Správné čtení značení objektivů vám rovněž pomůže odhalit některé jejich vlastnosti.

Co je to ta ohnisková vzdálenost? A jaký objektiv má ten ZOOM? A ten velkej objektiv na jako na dálku? Když chci fotit kytičky, tak mi stačí ten obyčejnej objektiv, co mi dali k tomu foťáku nebo jak to je? Jak se mám vyznat v tom složitém značení objektivů…

Jak jste asi pochopili, dnes přicházím se „střípky“ z Fotoporadny. Odpovědmi okolo značení objektivů tímto na nějaký čas uzavírám kapitolu objektivů.

Značení objektivů Canon

Značení objektivů Canon se nikterak neliší od způsobu značení objektivů jiných výrobců. Protože mi objektivy od CanonuExterní odkaz tvoří většinu fotografického vybavení, rozhodl jsem se ukázat značení objektivů na nich.

Aby bylo patrné na první pohled, s jakým objektivem máte co do činění, existuje jisté značení objektivů. Díky němu poznáte, k čemu jsou objektivy určeny. Do jisté míry pak poznáte i přibližnou cenu objektivu. Jak je to tedy s tím značením objektivů?

značení objektivů Canon, Nikon, Sigma, Tamron | moje Tajemno
Objektiv Canon EF 70-200mm f/2,8L IS II USM, pro zvětšení klikněte

Na fotografii výše vidíte objektiv Canon EF 70-200mm f/2,8L IS II USM. Takto zní jeho celý název. Právě díky jeho názvu můžete snadno poznat mnoho důležitých informací. Nyní si toto značení rozebereme. Nelekejte se barviček, to je jen pro názornost.

Canon EF 70-200mm f/2,8L IS II USM

Canon

Označuje, že se bude jednat o objektiv společnosti Canon. Na trhu se pak dále vyskytují další značky. Jmenovitě například Fujifilm, Leica, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Sigma, Samyang, Sony, Tamron, Tokina, aj.

značení objektivů Canon, Nikon, Sigma, Tamron
Objektivy 17-50mm, resp. 17-55mm se světelností f/2.8 značek Canon, Nikon, Sigma a Tamron. Pro případné zvětšení klikněte.

EF

EF označuje typ bajonetu. Moderní objektivy Canon používají hned tři typy bajonetů: EF, EF-S a EF-M. Více v článku na téma bajonety. V tomto článku mimo jiné najdete, jaký výrobce používá ten či onen bajonet.

70-200mm

Tato dvě čísla udávají rozsah ohniskové vzdálenosti. To znamená, že lze tzv. „zoomovat“. Tedy přibližovat a oddalovat scénu pomocí nějakého otočného prvku na objektivu. Tento rozsah je velice důležitý pro určení práce s objektivem. Tedy jestli je spíše na „blízko“ či na „dálku“. Prostě na co se daný objektiv hodí (doporučuji se podívat na odkaz před touto závorkou).

značení objektivů - ohnisková vzdálenost | moje Tajemno
Také vám ze značení objektivů jde hlava kolem? Nemusí.

Pokud se zde nachází pouze jeden údaj, např. 100mm znamená to, že objektiv má pevnou ohniskovou vzdálenost. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností jsou zpravidla kvalitnější. Rovněž u nich hrozí menší riziko poškození kvůli méně pohyblivým členům, na rozdíl od tzv. zoomových objektivů.

f/2,8

Vyjadřuje světelnost objektivu. Také nejmenší možnou clonu, kterou můžete použít. V tomto případě je clona rovna hodnotě f/2,8 pro celý rozsah ohniskové vzdálenosti objektivu. Tedy od 70mm po 200mm můžete nastavit minimální clonu f/2,8.

značení objektivů - clona | moje Tajemno
Clony ve fotografii vás nechtění uvěznit v nekonečné pavučině názvů, pojmů a pouček.

U některých objektivů typu zoom se píše rozsah clon od nejmenší ohniskové vzdálenosti po největší. Příkladem budiž základní setový objektiv Canon EF-S 18-55mm, f/3,5-5,6. Ten má pro ohniskovou vzdálenost 18mm světelnost f/3,5 a při ohniskové vzdálenosti 55mm světelnost f/5,6. Toto značení se netýká pouze levných objektivů. Týká se prakticky všech objektivů typu zoom. Jen některé objektivy mají optiku tak propracovanou, že se s větší ohniskovou vzdáleností nezvyšuje světelnost objektivu. U levnějších objektivů je však rozsah clon markantnější a hodnota clony vyšší.

Světelnost objektivu zároveň často souvisí s jeho cenou. Nejdražší objektivy jsou ty s nejmenší světelností. Zkuste si schválně vygooglit cenu objektivu Leica Noctilux-M 50mm f/0,95.

L

Písmeno „L“ u objektivů Canon značí speciální třídu objektivů. Tzv. „L-kové“ objektivy mají oproti ostatním několik konstrukčních a jiných odlišností:

  • zpravidla mají lepší světelnost (myšleno menší minimální clonu),
  • obvykle se nevysunuje ani neotáčí přední člen objektivu,
  • bývají voděodolné (lze s nimi fotit za určitých podmínek, např. za deště),
  • konstrukce objektivů je všeobecně kvalitnější a odolnější,
  • cenově se však pohybují o dost výše než ostatní objektivy.

IS II USM

První část z těchto tří zkratek znamená, že je objektiv vybaven optickou stabilizací (z angl. Image Stabilization). To umožňuje fotit za horších světelných podmínek bez rozmazání snímku.

Římská II, tedy 2 znamená, že se jedná o druhý typ tohoto objektivu. Nejsou výjimky i trojky… Do budoucna budou jistě i čtyřky, atd. Kdo ví. Všeobecně platí, že novější typy objektivů odstraňují různé neduhy starší generace. Některé nové typy dokonce mění i složení optické soustavy nebo přidávají počet lamel clony.

USM pro změnu značí, že je objektiv vybaven velice rychlým ultrazvukovým ostřením, resp. ultrazvukovým motorkem. Ten má oproti klasickým motorkům tu výhodu, že je lidským uchem v podstatě neslyšitelný a znatelně rychlejší.

Další zkratky objektivů

Co jaká zkratka u objektivů znamená prozradím příště a to hned v několika článcích. Bohužel je to dosti obsáhlé čtení. A pro značnou část fotografů také dost nudné čtení…

Každý výrobce totiž používá své speciální zkratky a zde již začíná být trochu zmatek.

Osobní zkušenost

Má osobní zkušenost je vlastně spíše doporučením či radou. Pokud již máte své favority mezi objektivy naučte se značení od jejich výrobců. Pomůže vám to v orientaci mezi nimi. Koneckonců znalost značení objektivů se hodí i při vybírání náhrady za stávající objektivy.

Pokud nemáte představu o tom, jaký objektiv je ten pravý. Jestli je lepší od Sigmy, Tamronu, Canonu nebo Samyangu, zkuste nejprve využít rad z článku rozdělení objektivů. Díky tomuto článku již budete mít alespoň základní představu o tom, co různé objektivy dokážou. S pomocí e-shopů pak vyberete své favority. A protože objektivy budou jistě obsahovat různé cizí zkratky, navštívíte připravované články na téma zkratky objektivů. Poslední, co je velice vhodné udělat je zjistit co nejvíce informací o vybraném objektivu. Obvykle k tomu využívám:

  • základní informace o objektivu od výrobce,
  • uživatelské recenze,
  • shlédnutí ukázkových fotografií na sociálních sítích,
  • osobní odzkoušení na některé z mnoha prodejen.

Závěrem

Jak již bylo několikrát zmíněno – značení objektivů je jakýsi „základ“, který vám dokáže velice pomoci při výběru objektivu. Nicméně je to znalost, bez které se také dokážete snadno obejít. Stačí si zapamatovat, že tento váš objektiv je „na blízko“, tenhle na portréty a támhle ten na makro. Žádnou znalost kolem značení objektivů proto nepotřebujete. Neuděláte však chybu, když se značení objektivů naučíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *