JPEG, nebo RAW

Je lepší JPEG, nebo RAW?

V minulém článku o datovém formátu RAW jsem nakousl vcelku ožehavé téma. Mnozí z vás se mě teď ptají:

Je lepší používat RAW, nebo fotit do JPEG? Vyplatí se do JPEG vůbec fotit? Jaké výhody datový formát RAW má?

Fotit nebo nefotit do RAWu? Otázka, kterou se zabývá nejeden fotograf. Jedna skupina fotografů na tento datový formát nedá dopustit, druhá jej často označuje za zbytečnost. Pravda je ale někde uprostřed. Tento článek se zaměřuje především na pohled řadového fotografa.

Obecné srovnání formátů JPEG a RAW

Rozdíl mezi těmito se dá přirovnat například k rozdílu mezi negativem a hotovou fotografií na papíře. Hotovou fotografii (JPEG) si lze přímo prohlédnout. Zpracovat negativ (RAW) dá sice trochu práce. V procesu zhotovení fotografie se ale dá ještě ve velkém korigovat jas, kontrast a vyvážení barev bez ztráty kvality obrazu.

RAW vs JPEG | státní hrad Bezděz
RAW vs JPEG, věžička na hradu Bezděz. Pro zvětšení klikněte.

Na obrázku výše můžete vidět špici kaple na hradu Bezděz, který jsem koncem září 2015 navštívil. Nebyl to zrovna ideální den na návštěvu nejvyšší věže hradu. Hrad byl téměř celou dobu v mlze nebo v mraku. Proto je JPEG fotografie trochu mdlejší. Jakmile se však stejná fotografie zpracovala jako RAW, obraz vypadá úplně jinak. Tedy může vypadat úplně jinak. Je to jen na vás, jak se k tomu postavíte. Na fotografii vpravo nebylo upraveno nic jiného než teplota bílé barvy, kontrast a zřetelnost.

Výhody těchto dvou formátů

Nebudu to dále zdržovat. S ohledem na předchozí článek nyní shrnu hlavní výhody obou formátů a doplním ještě nějaký ten postřeh navíc.

Výhody souborů JPEG

  • Zabírají méně místa na kartě,
  • lze tisknout hned z fotoaparátu,
  • fotografie vzniká již ve fotoaparátu, není třeba dalších úprav,
  • zapisují se na paměťovou kartu rychleji,
  • mají výborný poměr kvalita / datový objem,
  • obrázky jsou čitelné ve všech prohlížečích (lze je např. bez úprav použít k zobrazení v digitálních rámečcích).

Výhody souborů RAW

  • Výrazně větší možnosti úprav při převodu RAW -> JPEG (či jiných formátů),
  • rozsah barev (barevná hloubka) je zpravidla mnohem větší než u JPEG,
  • úpravy fotografie i úpravy při převodu nejsou tak destruktivní. Neklesá tak technická kvalita vzniklé fotky.
  • K dispozici je stále původní RAW a lze z něj tak vyexportovat libovolný počet JPEGů. Můžete se k němu kdykoliv vrátit a upravit ho jinak.

Při brouzdání internetovými stránkami jsem před léty narazil na obrázek, který krásně ukazuje rozdíl mezi těmito dvěma formáty. V podstatě ukazuje, k čemu se výborně hodí RAW soubory.

RAW | Výstup na Klíč | Canon EOS 350D
Výstup na Klíč – zpracováno z RAW – Canon EOS 350D, pro zvětšení klikněte

Pro koho jsou tyto formáty určeny?

Odpověď na tuto otázku vychází z toho, k čemu se formáty jako JPEG nebo RAW všeobecně používají. Podívejte se proto na článek o formátu JPEG.

Kdy fotit do formátu JPEG?

Do JPEGu fotím především tehdy, když vím, že fotografie nebudu chtít již dále zpracovávat. Obvykle tedy z dovolených u moře, při výletech do okolní krajiny, na setkáních spolužáků… Ale také, když počítám s tím, že JPEG s nízkým rozlišením budu hned po focení chtít někam poslat. Tedy jako takové náhledy. V tu chvíli se nevyplatí posílat velké RAWy. Navíc by s jejich odesíláním mohl být problém vzhledem k jejich velikosti.

Kdy fotit do datového formátu RAW?

RAW využívám především ve chvíli, kdy vím, že fotografie budu chtít dále nějakým způsobem upravovat a jakkoliv zpracovávat. Využívám ho pro fotky z ateliéru, pro cílené fotografování krajin, architektury, portrétů, svateb, aj.

Další z ukázek kdy fotit do jakého formátu ukazuje tato stránka. Je sice v angličtině, ale myslím si, že to zase tak příliš vadit nebude. Zadívejte se na obrázky a uvidíte.

JPEG | Šachy vs Člověče nezlob se | EOS 50D
Šachy vs Člověče nezlob se – EOS 50D. Foceno do JPEG a dodatečně dobarveno. Pro případné zvětšení klikněte.

Závěrem

Formát RAW má jistě nesporné výhody. Na druhou stranu si myslím, že není třeba do tohoto formátu fotit naprosto všechno a za každých okolností. Pokud se nacházíte na místě, kam už se nejspíše nikdy nepodíváte, použití RAWu zvažte. Stejně tak v situaci, která se dlouho nebude opakovat.

Pokud však fotíte pro svoje vlastní potěšení, fotografie dále nikde neprezentujete a celkově netoužíte po velkých úpravách svých fotek. Určitě můžete zůstat u úspornějšího formátu JPEG, který navíc zobrazíte na všech přehrávačích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *