Korekce vyvážení bílé

Korekce vyvážení bílé

Korekce vyvážení bílé barvy je pro dnešní moderní fotografy trochu zvláštní funkce. Všichni z nás nejspíše vědí, co umí funkce vyvážení bílé (anglicky white balance). Díky ní můžete ovlivnit barevný vzhled snímku. Koneckonců různé zdroje světla mají různou barvu a ani slunce nesvítí po celý den stále stejně. Funkce korekce vyvážení bílé je však trošičku něco jiného než notoricky známé vyvážení bílé.

Korekce vyvážení bílé

V čem je tedy tato funkce tak zvláštní a jiná než klasické vyvážení bílé? Zejména ve způsobu použití této funkce. Názorný příklad to vysvětlí.

Představte si, že máte korektně nastavené vyvážení bílé barvy a barva světla se po celou dobu fotografování nebude měnit. Vy se však rozhodnete, že vám barva snímku nevyhovuje a chcete jej nepatrně změnit. Při tom však chcete mít stále nastavené vyvážení bílé barvy, které nechcete měnit. V tu chvíli přichází na řadu funkce, o které je dnes řeč. V ní stačí následně posunout teplotu barvy přesně tam, aby vyhovovala vašim záměrům.

Kde se korekce vyvážení bílé nachází

Funkce se nachází v menu některých fotoaparátů. Opět platí, že se nejedná o samozřejmost všech fotoaparátů. U Canon EOS 7D Mark II najdete tuto položku v hlavním (červeném) menu na druhé záložce. Tam hledejte položku Posun WB/BKT.

Nastavení korekce vyvážení bílé | moje Tajemno
Nastavení korekce vyvážení bílé – takto vypadá základní nastavení (bez jakýchkoliv změn).
Stavový displej při změnění korekci vyvážení bílé | moje Tajemno
V případě nějakého posuvu korekce na obrázku výše, se na stavovém displeji fotoaparátu zobrazí vyznačený znak. Pro případné zvětšení klikněte.

Jak se s touto funkcí pracuje

V podstatě tak, jak je napsáno výše. Nejprve si nastavíte vyvážení bílé tak, jak chcete. Poté jej doladíte za pomoci funkce korekce vyvážení bílé. Dnes však za vás toto udělá spousta programů pro úpravu fotografií, např. Adobe® Lightroom®. Pokud navíc fotíte do datového formátu RAW, můžete při úpravě fotografií v počítači dosáhnout ještě lepších výsledků.

Základní scéna pro korekce vyvážení bílé barvy | moje Tajemno
Původní scéna, která poslouží k otestování funkce korekce vyvážení bílé. Pro případné zvětšení klikněte.
Korekce vyvážení bílé | moje Tajemno
Pět nastavení korekce vyvážení bílé. O jaké nastavení se jedná, informují šipky na obrázcích dole. Pro případné zvětšení klikněte.

Na snímcích výše je krásně vidět, tak korekce vyvážení bílé vlastně funguje. K čemu je tato funkce dnes dobrá? To už je na prioritách fotografa. Někteří raději vše řeší různými filtry, barevným světlem, aj., přímo ve fotoaparátu, jiní využívají dodatečnou editaci v programu.

Bracketing vyvážení bílé

S dnešní zmiňovanou funkcí souvisí ještě jedna drobnost. Tou je bracketing vyvážení bílé. Ve stejném okně, kde se nastavuje korekce vyvážení bílé lze s pomocí rychloovladače fotoaparátu nastavit bracketing vyvážení bílé. Tuto funkci využijete, když si nejste jisti, jak vlastně chcete mít barevný snímek. Dle nastavení bracketingu v menu fotoaparátu vyberete vícero bodů a následně exponujete s různým nastavením korekce vyvážení bílé.

Bracketing korekce vyvážení bílé | moje Tajemno
Bracketing korekce vyvážení bílé, pro zvětšení klikněte
Bracketing při korekci vyvážení bílé | moje Tajemno
Menší a trochu jiný rozsah bracketingu. Není zapotřebí ani využívat 7 snímků (lze nastavit klidně 3 i 5).

K čemu se to vlastně hodí?

Věřím, že značnou část fotografů nechají výše uvedené funkce chladnými a nikdy je nepoužijí. Barevné úpravy dokáže v podstatě každý program určený k úpravě fotografií. Hodí se tedy tyto funkce k něčemu?

Funkce mohou najít uplatnění při fotografování míst, kde se mísí různé světelné zdroje. Takovým místem je např. domácí portrét, kde na část obličeje svítí světlo z okna a na zbytek domácí osvětlení. Stejně tak jako při fotografování nákupního centra. Zde mají jednotlivé obchody obvykle jinak barevné světlo a díky této funkci můžete barevné podání snímků změnit. Bohužel se stále prakticky neobejdete bez nějaké úpravy v grafickém editoru včetně prolínání různě barevných vrstev.

Osobní zkušenost

Výše uvedené funkce znám. Zkusil jsem si jak fungují, ale bez mučení se přiznávám, že je nevyužívám. Když jsem přešel k focení do RAWu, změnil se mi přístup k některým věcem a tím je i vyvážení bílé barvy. Ne, že bych teď vše nechával na automatice fotoaparátu. Ani se vždy nevláčím s šedou kalibrační destičkou. Více spoléhám na úpravy bílé barvy ve fotografickém editoru, než na obdobné funkce a nastavení ve fotoaparátu.

Jen bych dodal, že funkce bracketing vyvážení bílé lze kombinovat s funkcí automatický expoziční bracketing. Dle nastavení tak může vzniknout velké množství fotografií s různou expozicí, ale též s různou barvou bílé. V případě nastavení výše tak vznikne 7 × 7 fotografií. Tedy 7× různá expozice a těchto 7 snímků bude mít vždy 7 různých barevných podání. Během několik málo chvil může hravě vzniknout 49 snímků.

Závěrem

Jedno malé upozornění na závěr. Pokud už aktivujete funkci korekce vyvážení, nezapomeňte ji též deaktivovat. Funkce může být aktivní i po vypnutí fotoaparátu a bude tak ovlivňovat všechny další vyfocené snímky, které pořídíte. Co se však barevného ladění snímku týče, určitě si vystačíte i s grafickým editorem a nastavením vyvážení bílé barvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *