Přepínač blokování

Přepínač blokování některých funkcí

Některé fotoaparáty jsou vybaveny zdánlivě zbytečnou funkcí. Tou je přepínač blokování LOCK. Při své aktivaci, dokáže vyřadit z provozu jiné ovládací prvky. Dnešní článek bude pojednávat o tomto nepatrném přepínači a vším, co s ním souvisí.

Přepínač blokování – LOCK

V první řadě je třeba informovat, o jaký přepínač se vlastně jedná. K tomu bude sloužit starý známý fotoaparát Canon EOS 7D Mark II. Přepínač blokování některých funkcí najdete zvýrazněný na obrázku níže.

Přepínač blokování více funkcí | moje Tajemno
Přepínač blokování více funkcí na fotoaparátech Canon

Není samozřejmé, že tento přepínač funguje na všech fotoaparátech stejně. Rovněž je třeba zmínit, že ne všechny fotoaparáty jsou tímto přepínačem vybaveny. Jsou však situace, kdy se tento přepínač může hodit. Rovněž jsou známy případy, kdy napáchá více škody než užitku. Proto je tedy dobré se o něm alespoň zběžně zmínit.

Přepínač LOCK

Je-li přepínač LOCK nastaven do pravé polohy, zabrání náhodné změně nastavení fotoaparátu některými ovládacími prvky. Těmito prvky mohou být:

  • hlavní ovladač,
  • rychloovladač,
  • multiovladač,
  • páčka výběru oblasti AF.

Pokud vám tyto názvy nic neříkají, zde přikládám vysvětlující obrázky, o jaké prvky na fotoaparátu se jedná.

Hlavní ovladač fotoaparátu Canon | moje Tajemno
Hlavní ovladač, pro jeho velikost je zde zvýrazněný šipkou
Rychloovladač, multiovladač, tlačítko výběru AF | moje Tajemno
Rychloovladač, multiovladač a tlačítko výběru AF

Uzamknutí ovládacích prvků

To, že máte přepínač blokování nastaven tak, že máte „uzamknuty“ některé prvky vyjmenované výše, poznáte vcelku snadno. Jakmile zkusíte aktivovat nějaký z uvedených ovládacích prvků, zobrazí se vám oznámení a to rovnou na třech místech.

V první řadě v hledáčku, jednak také na velkém LCD displeji fotoaparátu a rovněž na stavovém displeji fotoaparátu. Ve výsledku takové oznámení vypadá takto.

Přepínač blokování některých funkcí | moje Tajemno
Je-li přepínač blokování některých funkcí aktivní, objeví se tlačítko LOCK na LCD dipleji fotoaparátu. Zde jsem se pokoušel změnit clonu. Kdybych chtěl změnit čas expozice, objevil by se nápis LOCK v místě, kde se nachází expoziční čas.
Stavový displej a přepínač blokování některých funkcí | moje Tajemno
Znak „L“ se objeví po každé, když se pokusíte změnit to, co je skrze přepínač blokování některých funkcí zablokované. Stejný znak „L“ se na stejném místě rovněž objeví v TTL hledáčku fotoaparátu. Pro případné zvětšení klikněte.

Výběr ovládacích prvků

Výše jsem tvrdil, že přepínač blokování může a nemusí zablokovat až čtveřici ovládacích prvků. O tom, jak bude přepínač blokování LOCK fungovat, rozhodujete sami v menu fotoaparátu. Zde si jednoduše vyberete, jaké ovládací prvky budou fungovat i po aktivaci přepínače.

Blokování více funkcí | moje Tajemno
Blokování více funkcí v menu fotoaparátu Canon
Výběr blokovaných prvků | moje Tajemno
Výběr ovládacích prvků, které mohou být skrze spínač blokování některých funkcí zablokovány. Fotograf zde má tu výhodu, že každý z ovládacích prvků je vpravo dole vyobrazen pro snazší přehlednost.

Ještě jednu vsuvku na závěr. I když je zablokován rychloovladač fotoaparátu, tak stále můžete používat dotykový ovladač. Pro lepší pochopení přikládám ilustrační snímek.

Rychloovladač a dotykový ovladač | moje Tajemno
Rychloovladač (červeně značený) a dotykový ovladač (zeleně značený)

Osobní zkušenost

Přepínač blokování některých funkcí, resp. ovládacích prvků, může za některých okolností pomoci. S tím vlastně docela souhlasím. Často však v rukou nezkušeného fotografa vykoná více škody než užitku. Není výjimkou, že tento přepínač nechtěně či úmyslně přepnou do polohy blokování. Jenže v tu chvíli najednou nefungují běžně dostupná tlačítka a oni jsou v koncích. Nezkušený fotograf jednoduše neví, co se děje, proč na něj bliká nějaké „L“ či LOCK. Marně pak píše všude možně, proč to nefunguje a následně pak hledá tento přepínač blokování některých ovládacích prvků.

Já tento přepínač blokování prakticky příliš nevyužívám. Velice často měním nastavení fotoaparátu a tak by mi spíše překážel. Nicméně věřím, že si své místo u mnohých fotografů najde.

Závěrem

Tento článek berte prosím jako takové malé doplnění projektu o ovládnutí své zrcadlovky. Co si tedy z tohoto článku vzít? Že něco jako přepínač blokování některých funkcí vůbec existuje. Dále, že může některým fotografům pomoci, ale některé rovněž náležitě potrápit. Nyní však každopádně víte, co máte dělat, pokud se vám na fotoaparátu objeví nápis LOCK.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *