Popruhy

Popruhy na fotoaparáty

Popruhy na fotoaparáty jsou velice funkčním doplňkem, který může být i krásný a stylový. Není nutné, aby se vždy jednalo o dlouhý kus látky, nebo kůže. Existuje totiž hned několik variant těchto popruhů.

Základní popruh k fotoaparátu

Ti z vás, kteří si pořídili novou (bez)zrcadlovku ví, že její součástí je i četné příslušenství. Konkrétně akumulátor, nabíječka, různé krytky, datový USB kabel, ale také popruh. Tento popruh, resp. tyto popruhy, jsou určeny pro nošení fotoaparátu na krku a na rameni. Jsou tedy dostatečně dlouhé, vhodně široké a často obsahují modelové označení fotoaparátu. Na obrázku níže je vyobrazen popruh bez modelového označení fotoaparátu.

Fotografické popruhy - Canon | moje Tajemno
Canon, Nikon i další značky vyrábí stylové popruhy k fotoaparátům. Pro zvětšení klikněte.

Z vlastní zkušenosti vím, že tyto popruhy vydrží dlouhá léta bez sebemenšího problému. Jen je vhodné je občas vyprat, nebo nějakým způsobem vyčistit. Existuje však řada dalších popruhů.

Kromě originálních popruhů existují jim podobné velice pěkné designové varianty. Jejich výrobců je celá řada. Stačí do vyhledávače zadat „fotografické popruhy“ a výsledky vyhledávání se zaplní všemi barvami. Kolega našel velice pěkné popruhy pro svoji přítelkyni na portálu Fler (Bobi design).

Další popruhy k fotoaparátu

Mám-li zůstat u popruhů kolem krku, existují i velice zajímavé rychloupínací varianty. Ty jsou buď klasické, nebo duální. Duální vypadají trochu jako moderní kšandy, resp. spíše postroj. Velmi příjemný je například rychloupínací duální popruh GGS Fotospeed F7 určený pro dvojici fotoaparátů. Kolem ramenou je měkký a fotoaparát drží u těla i při rychlejším pohybu fotografa.

Další variantou jsou fotografické popruhy na pásek. Fotoaparáty zde drží díky různým upínacím systémům. Tento způsob uchycení fotoaparátů se hodí zejména pro lehčí přístroje. Tedy ideálně pro kompaktybezzrcadlovky s menšími objektivy.

Nesmím zapomenout ani na populární fotografické popruhy na ruku. Ty se vyrábí ve dvou variantách a to jako:

  • zápěstní poutko / řemen, který je uchycen k fotoaparátu pouze ze strany,
  • poutko kolem dlaně, které je k fotoaparátu upevněno ze strany a zároveň zespodu ke stativovému závitu.
Fotografické popruhy - Canon E2 | moje Tajemno
Mezi velice zajímavé a funkční popruhy na fotoaparáty patří i takovéto popruhy. Tento konkrétní má označení Canon E2. Pro případné zvětšení klikněte.

Pokud často používáte stativ, dejte si pozor na popruhy, které se připevňují na stativový závit. Ne všechny lze upevnit do stativu. Je tedy třeba popruh nejprve odpojit, poté nasadit stativovou destičku a až pak umístit do stativu. To může značně zdržovat.

Materiály popruhů

Materiál popruhů je různý. Na jednu stranu je problém si vybrat ten pravý. Na druhou stranu je alespoň z čeho vybírat. Zpravidla se lze setkat s popruhy z kůže a její imitace, nylonu, ale i různých textilií. Některé jsou kolem ramenou polstrované, některé sází na jednoduchý vzhled.

Osobní zkušenost

V drtivé většině případů ke své práci s fotoaparáty využívám jejich originální popruhy. Již jsem si na ně zvyknul. Vím, jak je správně namotat na ruku a jaká délka je optimální, když chci fotoaparát nosit na krku. Nemám s nimi sebemenší problémy a vyhovují mi.

V souvislosti s originálními popruhy (s vyobrazeným modelovým označením fotoaparátu) mám ale i negativní zkušenosti. Existují skupiny, které cílí na turisty s úmyslem je okrást. Tyto skupiny se zaměřují především na drahé modely fotoaparátů, objektivů, kamer a jejich příslušenství. Zatím jsem měl štěstí v tom, že mi nikdo nic neukradl, ale kolegové v zahraničí takové štěstí neměli. Od policie se poté dozvěděli, že je to běžná praktika místních zlodějíčků. Tito lidé si zboží „ohodnotí“ buď dle velikosti, barvy objektivů (zajímají je především ty velké bílé), ale také dle typového označení fotoaparátu. Tedy berou cokoliv, co u Canonu začíná 5D, 1D a nově (rok 2020) R5 a R6.

Proto se doporučuje přelepovat označení fotoaparátů + používat neoriginální fotografické popruhy, které neprozrazují typy fotoaparátů. Chtěl bych napsat, že se situace týká hlavně zahraničí, ale myslím si, že se jedná o celosvětový problém.

Kdybych měl doporučit nějakého výrobce popruhů, zmínil bych Peak Design. Ačkoliv používám především originální příslušenství, měl jsem možnost to jejich též otestovat. Vůbec to nebylo špatné a říkal jsem si, že jestli se mi popruh k fotoaparátu někdy výrazně opotřebuje, koupím si nový od nich.

Závěrem

Mnozí sváteční fotografové mávnou nad popruhy rukou s tím, že na tom přeci nezáleží. Výběr toho správného popruhu pro ně opravdu nemá velký význam. Pokud ale fotíte častěji, pravděpodobně se touto otázkou budete dříve či později zabývat. Se správným fotografickým popruhem jde práce hned lépe od ruky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *