Priorita zvýraznění tónu

Priorita zvýraznění tónu

Výrobci fotografické techniky vybavují své fotoaparáty mnoha funkcemi, které fotografům mohou pomoci s focením. Jednou takovou funkcí je priorita zvýraznění tónu. Jedná se o vylepšení, díky kterému lze za určitých okolností vyzrát na nepěkné přepaly ve scéně.

V dnešním článku se soustředím na prioritu zvýraznění tónu ve fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Předvedu jak funguje a zmíním jisté menší omezení, které přináší.

Kde se priorita zvýraznění tónu nachází

Jako u všech jiných funkcí, funkce priorita zvýraznění tónu se nachází v menu fotoaparátu. Ve výše uvedeném fotoaparátu je to v hlavním červeném menu na 3. záložce. Tuto funkci nelze jakkoliv nastavovat. Může být buď vypnutá, anebo zapnutá.

Nastavení funkce priority zvýraznění tónu | moje Tajemno
Nastavení priority zvýraznění tónu v menu fotoaparátu

Po aktivování funkce priorita zvýraznění tónu se na LCD displeji, v optickém hledáčku, ale i na stavovém displeji objeví znak D+. Ten informuje, že je funkce zapnutá. Pokud následně pořídíte snímek, bude při jeho prohlížení na LCD displeji fotoaparátu vidět i znak D+ u fotografie. Pokud se neobjeví, stačí několikrát zmáčknout tlačítko „INFO“ – zobrazí se více informací o snímku.

Jak priorita zvýraznění fónu funguje

Funkce funguje vcelku jednoduše. Nejprve fotoaparát analyzuje scénu, resp. fotografii. Jakmile zjistí nějaké přepaly v obraze, může lokálně ztmavit tuto část obrazu. U výše uvedeného fotoaparátu není funkce výrobcem vůbec detailně popsaná. Naštěstí se na fórech dá zjistit trochu více informací. Například to, že ono ztmavení dosahuje přibližně až -1 EV (o jednotce EV více na Wikipedii). Mnozí funkci chválí a doporučují ji mít zapnutou neustále.

Scéna pro dvojici funkcí fotoaparátu | moje Tajemno
Zdrojová scéna pro funkce automatická optimalizace jasu a priorita zvýraznění tónu. Jedná se o podzemní garáže. Pro případné zvětšení klikněte.
Funkce priorita zvýraznění tónu | moje Tajemno
V levé části je výřez ze scény výše. V pravé části je zapnutá funkce priorita zvýraznění tónu. Je zde vidět, že bílá střecha místní ČS Benzina není úplně přepáleně bílá a jsou zde vidět i nějaké další detaily. Pro zvětšení klikněte.
Rozdíly mezi vypnutou a zapnutou funkcí priorita zvýraznění tónu | moje Tajemno
Nalevo je originální scéna v silném protisvětle bez zapnuté funkce priorita zvýraznění tónu. V prostřední části je výřez dané scény. V pravé části je funkce zapnutá. Pro případné zvětšení klikněte.

Na fotografiích výše můžete vidět rozdíl mezi vypnutou a zapnutou funkcí priorita zvýraznění tónu. Je vidět, že v místě vysokých jasů opravdu došlo k jistému ztmavení obrazu, které se ale příliš netýká ostatních míst.

Omezení funkce priorita zvýraznění tónu

Vše pro, má i některá proti. Jedna z věcí je, že se zapnutou dnešní funkcí nemůžete mít zapnutou funkci s názvem automatická optimalizace jasu. To ale není vše…

Pokud prioritu zvýraznění tónu povolíte, automaticky se vám zmenší rozsah citlivosti ISO. Konkrétně na rozsah od ISO 200 až po 16000. To může být pro někoho nepříjemné překvapení. Řada fotografů kvůli šumu fotí pouze na citlivost ISO 100, a pokud to fotoaparát umí, tak ještě méně. V tomto případě nelze tuto hodnotu vůbec nastavit.

Výrobce upozorňuje ještě na jedno negativum. Za určitých okolností může v obraze díky zapnutí této funkce nepatrně narůst šum. Více k tomu bohužel neuvádí.

S rostoucím výkonem čipů fotoaparátů a jejich možnostmi je možné, že novější fotoaparáty nebudou na tyto problémy trpět. To se ale teprve ukáže časem.

Osobní zkušenost

Funkci priorita zvýraznění tónu vlastně poprvé testuji až pro potřeby stránek moje Tajemno. Hlavním důvodem je to, že funkce u uvedeného fotoaparátu omezuje onen rozsah citlivosti ISO. Chci mít nad svým fotoaparátem kontrolu a ne v některých případech rychle přemýšlet, co jsem to zapnul, že mi teď nefunguje fotoaparát tak, jak si představuji. Z vlastní zkušenosti vím, že takové situace přichází v tu „nejpitomější chvíli“, která může nastat.

Druhou věcí je mé (již letité) focení do datového formátu RAW. Ten je přeci jen trochu „pružnější“ než formát JPEG, a proto v něm můžete podobná „kouzla“ dělat snadno také. Tam, kde v klasickém JPEGu nejsou již žádné detaily a nachází se zde bílý přepal, tam v RAWu jsou. RAW každopádně není všespásný a někdy ani zde nejsou žádné detaily. To už záleží na samotné scéně a nastavení expozice. Každopádně priorita zvýraznění tónu může trochu pomoci. Tedy zejména v případě, kdy je dynamický rozsah scény podobný s dynamický rozsah senzoru. Pokud by byl příliš velký, tak by nepomohla ani tato funkce. V takovém případě pomůže technika HDR fotografie, která si v těchto situacích se scénou lehce poradí.

Závěrem

Jak je uvedeno v úvodu – funkce priorita zvýraznění tónu je jednou z funkcí, která dokáže fotografovi pomoci. Díky ní mohou vznikat ještě zajímavější snímky bez rušivých bílých přepalů. Jenže tato výhoda není úplně zadarmo a přináší několik omezení. Pokud navíc převážně fotografujete do souborů RAW, nejspíše tuto funkci vůbec nezapnete. Podobná kouzla dokážete totiž v editoru RAW souborů lehce „vykouzlit“ také.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *