Výroční zpráva 2017

Výroční zpráva 2017

Výroční zpráva 2017 tímto navazuje na přibližně rok starý článek. Dnes nečekejte žádné informace o fotoaparátech, objektivech ani fotografickém příslušenství. Dnes se bude bilancovat nad tím, co se za minulý rok povedlo a co naopak nikoliv.

Úvod a shrnutí roku 2017

I minulý rok stránky „moje Tajemno“ cílily svými články převážně na začínající fotografy. Kromě konce roku, který byl opět vyhrazen odpovědím z Fotoporadny jsem se věnoval převážně fotoaparátu jako takovému.

V roce 2017 bylo přidáno 36 článků. Celkem to tedy (od začátku stránek) dělá krásných 99 příspěvků. Frekvence vydávání nových článků se ani v minulém roce nezměnila. Kromě „měsíců Fotoporadny“ vycházely přibližně 2 články měsíčně. Konkrétně se jednalo převážně o každé druhé a čtvrté úterý v měsíci. Články opět vznikaly v mém volném čase. I když se našlo několik podporovatelů, stále se nenašla dobrá duše, která by si troufla na své vlastní články. Že by snad v roce 2018? Uvidíme…

Tímto bych rád poděkoval za vaši podporu. Jak mým blízkým, kteří mi při tvorbě stránek drží palce, ale i všem ostatním, kteří mi rovněž pomohli. Jmenovitě velké díky Karlovi, za jeho připomínky a upozornění na případné nejasnosti.

Stránky „moje Tajemno“

Stránky moje Tajemno mají stále za cíl pomáhat fotografům. Na tom se koneckonců od vzniku stránek vůbec nic nezměnilo. Co se však nepatrně změnilo, je koncept článků. Články jsou nyní tvořeny tak, aby byly srozumitelnější. Ke konci článků je i kratší odstavec a tím je osobní zkušenost s daným problémem.

Loni zavedená „služba“ Fotoporadna letos přijala rekordní počet dotazů. Konkrétně se jednalo o 56 e-mailů na různé téma. Pro srovnání s minulým rokem je to 2,5 × více dotazů.

Podle měření Google Analytics se stránkám i v tomto roce dařilo. Konkrétně jde o navýšení návštěv stránek o 112 %. Tito návštěvníci si pak zobrazili o necelá 3,5 % více stránek na osobu.

Statistiky návštěvnosti

Návštěvnost stránek | výroční zpráva 2017 | moje Tajemno
Návštěvnost stránek podle AWStats

Statistiky výše byly převzaty z hostingu stránek skrze „počítadlo“ AWStats.

Vyhledávání na stránkách

Pětice nejvyhledávanějších článků na stránkách včetně odkazů na ně:

 1. Kompakt vs zrcadlovka,
 2. Canon, nebo Nikon?,
 3. ohnisková vzdálenost,
 4. full-frame,
 5. EXIF metadata.

Základní údaje o stránkách

Název: moje Tajemno
Sídlo: Česká Lípa
E-mail: aphrael@tajemno.net
Web: https://moje.tajemno.net/
Datum vzniku: 1. 4. 2015
Zakladatel: Petr Honsnejman

Zpráva o činnosti

Jak již bylo zmíněno, ani v roce 2017 jsem nepolevil. Svědomitě vkládám každé 2. a 4. úterý v měsíci nový článek. Tyto články vydávám ve svém vlastním volnu a jsou a budou dostupné každému zdarma.

S rostoucím počtem uživatelů na sociální síti Facebook ve skupině FOTOPORADNA !!! se rozrůstá i počet odkazů na tyto stránky. Opět tak mohu konstatovat, že úspěch v návštěvnosti těchto stránek je dán především odkazy na sociálních sítích.

Nicméně je tu jedna věc, která se příliš nepovedla, resp. nedotáhla do konce. Tím je popis funkcí a částí fotoaparátu, viz tzv. projekt zrcadlovka. Tento projekt měl za cíl popsat části zrcadlovky a to články, které s danou částí fotoaparátu souvisí. Do budoucna samozřejmě budou vycházet články, které budou informace o zrcadlovce jako takové postupně doplňovat. Nicméně nebude to hned začátkem roku. Spíše jeho koncem.

Při psaní některých článků je nutné rovněž rozvést některé další pojmy, které však ještě na stránkách neexistují. K tomu na stránkách od jejich počátku slouží text „(článek v přípravě)“. Vědom si toho bude začátek roku 2018 věnován článkům, na které se nejčastěji odkazuje tímto nepopulárním textem. Do budoucna však neplánuji změnu tohoto značení.

Pokud by se mezi vámi našel někdo, kdo je ochoten pomoci s tvorbou článků, budu za jakoukoliv pomoc vděčný. Ani rok 2017 v této oblasti mnoho nezměnil. Počet přispěvatelů je stále roven číslu 1. Další spolupráci s tvorbou obsahu stránek se však nebráním a budu rád za Vaše nabídky spolupráce. S počtem spolupracovníků by se samozřejmě rozrostl i obsah a přibyly by další zajímavé části. Ty se tímto přesouvají na příští rok, který by měl přinést další velkou novinku ve formě videoobsahu.

Závěrem – výroční zpráva 2017

Stránky pro začínající fotografy „moje Tajemno“ budou i v roce 2018 stále svědomitě zásobovat své čtenáře novými články. Zaměřil jsem se na doplnění již stávajících článků a vysvětlení různých pojmů, na které je odkazováno. V druhé polovině roku pak čtenáře čeká zase novější obsah, který jistě rozšíří vědomosti.

Shrnující finanční údaje

Příjmy z hlavní činnosti v roce 2017 dosáhly: 0 Kč.
Přijaté dary: 0 Kč.
Náklady na údržbu domény a webový hosting: 1597,20 Kč.

Tímto výroční zpráva 2017 končí a basta.

4 komentáře u „Výroční zpráva 2017

 1. Zdravím vás Petře a děkuji za výroční zprávu ale nejvíce za to,
  že vůbec tento blog existuje a za tuto záslužnou činnost si
  zasluhujete obdiv, jistě nejen ode mne …
  A tak vám přeji v tomto nastávajícím roce mnoho zdaru a úspěchů
  v psaní článků, testů, recenzí a v osobním životě spokojenost a radost
  s tvořivé fotografie.
  Aleš

  1. Dobrý den,
   děkuji za přání i projevenou podporu. Velice si toho vážím už proto, že se množí hlasy, že stránky „moje Tajemno“ už nejsou tak zajímavé a informace zde jsou prý zastaralé. Možná je to pravda, ale já s tímto názorem tak úplně nesouhlasím.

   Rok 2018 je však pro mě rokem změn. Pokud půjde vše alespoň trochu podle plánu, přijdou letos nové a zajímavější články. Především pak zážitky z cest ve spojení s fotografováním. Kupříkladu nedávno jsem se vrátil z Černobylu, resp. Pripjati a byla by škoda o tom nenapsat alespoň pár vět.

   Držte mi za 3 týdny pěsti (ať mám štěstí). Bude se rozhodovat, kam bude směřovat vývoj těchto stránek.

   1. Zdravím,
    nevím odkud se „množí hlasy“, že Vaše stránky postrádají zajímavost a
    jsou zastaralé, to snad může tvrdit jen člověk neznalý šíře fotografie, jako
    celku a nebo ignorant. A je naprosto jedno, zda vysvětlujete nějakou
    funkčnost či praktické použití fotoaparátu nebo objektivu, na modelu novém,
    či několik let starém. To nemění nic na tom, že expoziční trojúhelník zůstane
    expozičním trojúhelníkem ať už používáme přístroj na film, digitální a nebo i
    mobilní telefon. A to i přesto, že většina dnešních „fotografů“ vůbec neví co
    je a kde je snímač, co je expoziční čas, nebo clona, nemluvě o citlivosti… :-)
    Takže nenechte se takovými negativními názory odradit, děláte to dobře a byla by opravdu škoda, kdyby „Moje tajemno“ někdy zaniklo. Aby se tak nestalo, budu teda ty pěsti držet stále… :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *