Špatné ostření

Špatné ostření, proč nelze zaostřit

Špatné ostření, resp. ostření všeobecně, zůstane asi věčnou otázkou. Není měsíc, kdy se na ostření někdo nezeptá. Letos je podobných dotazů opravdu mnoho. Zde několik z nich:

Koupil jsem si starý manuální objektiv na focení portrétů. Mám však pocit, že má nějaké špatné ostření. Fotoaparát nehlásí zvukovým tónem, že je zaostřeno.

Vlastním fotoaparát Canon EOS 760D s objektivem Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS STM. Má však nějaké špatné ostření. Často se mi stává, že objektiv nedokáže zaostřit.

Při focení na sklonku dne, kdy není mnoho světla, mi nefunguje ostření. Objektiv nezaostří. Mám špatné ostření a musím s tím do servisu?

Při fotografování hvězd mám asi nějaké špatné ostření. Na LCD displeji fotoaparátu vidím všechny ty hvězdy, ale objektiv na ně nechce ostřit. Mám si pořídit světelnější objektiv? Vlastním Canon EF-S 24mm f/2,8 STM.

Špatné ostření – nejčastější problémy

Abyste pochopili, proč váš fotoaparát neostří, je dobré si přečíst článek věnovaný ostření všeobecně. Zjistíte v něm, že fotoaparát k ostření potřebuje nějaký kontrast, resp. hrany. Bez nich to jaksi nejde. Jestli nevěříte – zkuste si ostřit v absolutní tmě. Stejně tak za silné mlhy někam do dálky, nebo na úplně modrou oblohu bez mraků. Ve všech případech se sice fotoaparát s objektivem budou snažit zaostřit, ale nikdy se to nepovede.

Není tedy od věci si kromě toho prostudovat článek o zásadách ostření. Ten vychází z předchozího článku o klasickém ostření. Seznámí vás s několika základními problémy, kdy fotoaparát špatně ostří.

Špatné ostření - Špičák, Česká Lípa | moje Tajemno
Špatné ostření na modrou oblohu, pro zvětšení klikněte
Dobře zaostřená scéna | moje Tajemno
Zde již se jedná o dostatečně zaostřenou scénu. Zde ostřeno do prostoru louky v popředí. Pro zvětšení klikněte.

Na závěr doporučuji článek o focení za zhoršených světelných podmínek. Zde pro změnu zjistíte, co se může stát, když se pokusíte fotit téměř za tmy. Stejně tak zjistíte, jak fotoaparátu pomoci, aby byly fotografie ještě použitelné.

Málem bych zapomněl. Kromě dotazu s manuálním objektivem budu po zbytek článku uvažovat, že dotazovaní fotí přes autofokus. Ono se občas stane, že si autofokus vypnete a pak ostření taky jaksi „blbne“. V tu chvíli totiž ostření (alespoň to automatické) nefunguje vůbec.

Špatné ostření – odpovědi na dotazy

Vezmu to nyní hezky pěkně postupně – podle výše opsaných dotazů zaslaných do Fotoporadny. Podobných dotazů za poslední měsíc přišlo něco málo přes 15.

Manuální objektivy

Problém se starými manuálními objektivy na nových (bez)zrcadlovkách je ten, že nejsou plně kompatibilní. Nové objektivy podporují autofokus a jsou vybavené různou elektronikou. Staré objektivy žádnou elektroniku uvnitř nemají. Nemluvě o tom, že obvykle obsahují úplně jiný objektivový bajonet (nebo rovnou závit).

Objektiv Helios
Starý manuální objektiv Helios

Výsledkem toho všeho je, že staré objektivy mají pro dnešní dobu jaksi trochu špatné ostření. Téma starých objektivů na nové zrcadlovce si prostudujte kliknutím na odkaz. Nicméně pár závěrů a rad bych nyní měl:

  • pořiďte si vhodný adaptér pro váš objektiv a fotoaparát,
  • využijte tzv. adaptér s čipem (pro signalizaci správného zaostření),
  • fotíte-li přes TTL hledáček, můžete využít matnici pro manuální ostření,
  • ale věřte, že na velkém LCD displeji ve spojení s lupou se ostří přeci jen lépe.
Špatné ostření s manuálním objektivem | moje Tajemno
Špatné ostření s manuálním objektivem při fotografování skrze TTL hledáček. Zaměřte se na pravou část snímku. Pro zvětšení klikněte.
Ostření s manuálním objektivem | moje Tajemno
Zde bylo ostřeno skrze velký displej fotoaparátu s náležitým přiblížením místa, které mělo být ostré. Pro zvětšení klikněte.

Změna matnice není podmínkou. Můžete fotit i s klasickou. Stejně tak se dá vcelku obstojně fotit skrze režim živého náhledu Live View. Pamatujte však, že s manuálními objektivy budete mít vždy „špatné ostření“. Abych to uvedl na pravou míru, tak se nebude jednat úplně doslova o špatné ostření spíše jako o nepohodlné ostření. Nicméně pokud věnujete ostření s manuálními objektivy náležitý čas, vyplatí se to. Tyto objektivy totiž dokážou vykouzlit úžasné fotografie. Staré objektivy navíc pořídíte za zlomek ceny těch moderních.

Ostření za tmy

Následující dva dotazy mají něco společného. Majitelé fotoaparátů se pokouší ostřit za tmy.

Fotoaparát EOS 760D společně s objektivem Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS STM žádné problémy s ostřením sám o sobě nemá. Tento fotoaparát dokáže plně komunikovat s novými STM objektivy. Ke špatnému ostření zde tedy nedochází, ledaže…

Ledaže chcete fotit za zhoršených světelných podmínek, nebo ostřit na nekontrastní části scény. V takových případech autofokus selhává, nebo vůbec nefunguje.

Špatné ostření za tmy | moje Tajemno
Typické špatné ostření za tmy. Možná to vypadá jako zajímavá fotografie, ale ve skutečnosti měla vypadat úplně jinak.
Ostření ve tmě | moje Tajemno
Má-li váš fotoaparát kvalitní ostřící senzor, dokáže zaostřit i v podobných podmínkách

Při e-mailové diskuzi s majitelem fotoaparátu jsem se nakonec dozvěděl, že se doopravdy pokoušel ostřit téměř za tmy. Na nejdelší ohnisko se snažil fotit koncert a měl velké problémy s ostřením. Nakonec si podobné akce pořídil objektiv Canon EF 50mm f/1,4 USM a je prý spokojen. Ostření se zlepšilo, světla je nyní ve scéně o něco více. Jen má někdy problém s hloubkou ostrosti. To by však bylo na další článek…

Fotografování hvězd

Fotografování hvězd sice patří do nově připravovaného cyklu „Jak fotit…“, nicméně pár věcí prozradit jistě mohu.

První věcí je to, že fotografování hvězd je vcelku náročná disciplína. Nemyslím teď fotografování skrze hvězdářské a jiné dalekohledy. Ani nemyslím fotografování hvězd skrze speciálně upravené fotoaparáty pro noční fotografování. Myslím focení s obyčejnými zrcadlovkami s obyčejnými objektivy.

Fotografujeme hvězdy – v bodech

Špatné ostření je při tomto typu focení vcelku častou věcí. Pro lepší výsledky si pořiďte kvalitní stativ. Foťte za jasné oblohy co nejdále od měst, vesnic, silnic (prostě zdrojů světel). Takže například na Šumavě. Omezte fotografování „při měsíčku“. Ostřete nejprve na nějaký hodně vzdálený objekt (ostřit na hvězdy zpravidla autofokus nezvládne). S tímto zaostřením zkuste vyfotografovat noční oblohu. Příp. manuálně lehce pootočte ostřícím kroužkem na objektivu směrem ke značce nekonečna. Tímto byste měli dostat ostřejší snímky a eliminovat tak špatné ostření.

Více problematiku fotografování hvězd v samostatném článku.

Osobní zkušenost

Špatné ostření mě provází od doby, co jsem dostal první fotoaparát. Nechápal jsem, proč mi můj první digitální kompakt nechce v některých případech ostřit. Dnes již vím, co špatné ostření způsobovalo. Že je třeba pro správné ostření hledat hrany a kontrast. Také vím, co znamená, že fotoaparát má křížové zaostřovací body a jak s nimi zacházet. Nicméně chvíli trvalo, než jsem toto všechno „vypátral“.

Občas se mi sice stane, že v šeru autofokus nezaostří, ale protože vím, proč tomu tak je, hned zjednám nápravu. Když už mi objektiv opravdu neostří, většinou zjistím, že jsem ho z nějakých důvodů přepnul na manuální ostření a zapomněl na to. Nebo, že je ve scéně opravdu málo světla a tam tam nějaké přidám (bleskem, stálým světlem). Špatné ostření dnes už vlastně asi ani neznám.

Každopádně dnešní situace kolem nových fotografů je trochu jiná, než byla v době, kdy jsem se učil s fotoaparátem já. Lidé si pořídí za pár tisíc novou zrcadlovku a automaticky předpokládají, že jejich fotografie budou úžasné. Najednou zjistí, že vlastně neumí ostřit a že existuje něco jako expozice. Ti, co to pak myslí vážně se o fotografování zajímají více a školáckých chyb se pak vyvarují. Ostatní odloží zrcadlovku do skříně a již ji ani nevyndávají. Proč také, když dělá stejně divné fotky…

Závěrem

Špatné ostření je jistý neduh, který dokáže potrápit kde koho. Na druhou stranu ho lze vcelku snadno eliminovat různými technikami. Dodáním světla do scény, manuálním ostřením. Ve vážných případech i výměnou ostřícího motorku ve fotoaparátu či objektivu. Nebuďte překvapení, když najednou autofokus přestane přesně zaostřovat. Buďte připravení s tím něco dělat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *