Rozmazaný obraz

Rozmazaný obraz v hledáčku

Trápí mě rozmazaný obraz v optickém hledáčku. Na LCD displeji je vše vidět dobře.

Při pohledu do hledáčku mám rozmazaný obraz.

Potřebuji brýle. Ať nastavuji dioptrickou korekci jakkoliv, mám stále rozmazaný obraz. Fotím proto přes LCD displej. Rád bych však fotil přes hledáček, jde to nějak?

Když se koukám do foťáku, mám rozmazaný obraz. Ale když pak fotoaparát udělá fotku, je všechno ostré. Proč to tak je a jak to udělám, abych rozmazaný obraz neměla?

Rozmazaný obraz

Pominu-li problémy s ostřením, napadá mě snad jen jeden možný problém – hledáček. Vlastně ještě upatlaná matnice a zrcátko. Nicméně s těmito problémy se obyčejný fotograf obvykle nesetká. Proč by také měl? Já bych se tedy jako nezkušený fotograf v nitru svého fotoaparátu „hrabat“ nechtěl…

Hledáček

V čem je tedy problém? Z dotazu vyplývá, že s největší pravděpodobností je chyba při pohledu skrze hledáček fotoaparátu. Zrcadlovky pamatují na to, že lidé zpravidla nemají bezchybný zrak. Mnoho z nás potřebuji více či méně dioptrií – prostě nějakou podporu svého zraku. Proto jsou hledáčky fotoaparátu vybavený dioptrickou korekcí. Jedná se o takové malé kolečko poblíž hledáčku, díky kterému lze měnit dioptrie.

Kolečko dioptrické korekce | moje Tajemno
Kolečko dioptrické korekce na fotoaparátech Canon

Toto kolečko slouží jako takové „univerzální brýle“, které se v omezené míře dokážou přizpůsobit vašemu zraku. Díky dioptrické korekci tak můžete vidět obraz krásně ostře i v optickém hledáčku.

Když dioptrická korekce nestačí

Může se stát, že vaše oko potřebuje více dioptrií, než dokážete pomocí dioptrické korekce nastavit. V takovém případě máte 3 možnosti. Můžete buď:

  • fotografovat s brýlemi,
  • používat výhradně živý náhled,
  • pořídit si dioptrickou očnici.

Dioptrická očnice

Co je to očnice již jistě víte. Někteří z vás však možná nevědí, že existují i dioptrické očnice. Ty nahrazují ty klasické a mají pevně stanovenou mohutnost dioptrií. Samozřejmě se dají používat společně s dioptrickou korekcí ve fotoaparátu. Jejich „výkon“ se tak zvyšuje (popř. snižuje, když se dioptrická korekce nastaví proti dioptrické očnici).

Očnice fotoaparátu | moje Tajemno
Typická očnice u fotoaparátů Canon

Používáte-li brýle a dioptrická korekce vám již nestačí, zkuste si pořídit i vhodnou dioptrickou očnici. Naštěstí nejsou drahé. Tato kombinace by vám mohla pomoci a vy byste se mohli při focení obejít i bez brýlí.

Osobní zkušenost

Já mám prozatím výhodu, že v podstatě žádnou dioptrickou korekci prozatím nepotřebuji. Jsem si ale vědom, že nastane doba, kdy se bez ní neobejdu. Pak budu následovat rad, které jsem zde sepsal. A pokud nepomůže ani kombinace očnice + korekce, holt se bez živého náhledu asi neobejdu. Fotografovat v brýlích není zrovna příjemné – díky očnici před TTL hledáčkem.

Rozmazaný obraz v hledáčku | moje Tajemno
I takhle by mohl vypadat rozmazaný obraz v hledáčku fotoaparátu. Při tom je náprava tak snadná.

Nicméně rozmazaný hledáček, resp. rozmazaný obraz v něm, se pro neznalé fotografy občas stává zdrojem problémů. Při tom stačí jediné. Zapnout fotoaparát, nechat autofokus zaostřit a následně nastavit dioptrickou korekci pro oko, kterým budete fotit. Případně postup opakovat a jemnými tahy doladit. V podstatě na tom není nic těžkého. Celý proces zabere jen pár sekund.

Závěrem

Fotíte-li telefonem / kompaktním fotoaparátem, s rozmazaným pohledem skrze TTL hledáček se nesetkáte. Jednoduše proto, že zde žádný takový hledáček není. Proto vás může překvapit, když si pořídíte zrcadlovku a při pohledu do hledáčku vidíte rozmazaný obraz. Porozhlédněte se po okolí hledáčku, resp. očnice, a zkuste najít malé kolečko. To vám pomůže rozmazaný obraz jednoduše zaostřit.

4 komentáře u „Rozmazaný obraz

    1. Uf, tak to článek splnil účel. Občas mě také dokáže překvapit, jak snadná jsou některá řešení problémů.

      1. Cítím se pobaveně. Nevěřil bych, kolik lidí má problémy zrovna s dioptrickou korekcí. Taková drobná věc, ale jak dokáže zkomplikovat focení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *