Full-frame

Full-frame fotoaparáty

V mých předchozích článcích jste si mohli všimnout pojmu jako Full-frame, popř. senzor o velikosti kinofilmového políčka.

Full-frame je označení pro digitální fotoaparát, který má velikost snímacího senzoru stejnou jako měl kinofilm používaný u klasických (analogových) fotoaparátů.

Informace Velikost filmového políčka u kinofilmu je rovných 36 x 24 mm, což dělá celkovou plochu 864 mm2. Například APS-C senzory od Nikonu mají rozměry kolem 24 x 16 mm. Jejich plocha je tak pouze cca 384 mm2. To je docela rozdíl, že?

Proč by mě měl Full-frame zajímat?

Mnohým fotografům při pojmu Full-frame rozšíří zorničky a leckdo se zasní: „Jaké by to asi bylo, vlastnit Full-frame zrcadlovku…“ Jsou však tyto fotoaparáty opravdu takovým zlatým grálem pro fotografy? Nebo že by to bylo trochu jinak?

Full-frame senzor fotoaparátu Nikon D800
Full-frame senzor fotoaparátu Nikon D800

Výhody Full-frame fotoaparátů

Obrazová kvalita

Větší obrazový snímač = větší rozestupy jednotlivých fotocitlivých buněk = méně šumu = vyšší kvalita

Takto by se velice zjednodušeněve zkratce dala shrnout obrazová kvalita u Full-frame fotoaparátů. Proč tomu tak je nyní vysvětlím.

Velký snímač je sám o sobě velkým předpokladem k technicky dobré fotce. Samozřejmě záleží na dovednosti fotografa a už vůbec to neříká nic o obsahu fotek… Každopádně právě velikost ovlivňuje hodně věcí.

Názorný rozdíl velikostí mezi Full-frame a APS-C snímačem
Názorný rozdíl velikostí mezi Full-frame a APS-C snímačem

Full-frame fotoaparát má plochu senzoru více než 2x větší než je u APS-C zrcadlovek. To v praxi znamená, že můžete použít vyšší citlivost ISO při stále nízkém šumu. Kromě toho to také může znamenat navýšení rozlišení. S tím jsou spjaty výhody jako:

  • možnost větších výtisků,
  • větší ořezy fotografie,
  • a neposlední řadě vyšší obrazové detaily.

Nižší zkreslení objektivů

Jak jste si mohli přečíst v článku o crop faktoru – Full-frameové fotoaparáty nemají žádný přepočet ohniskové vzdálenosti. Jejich crop faktor je x1. Širokoúhlé objektivy v kombinaci s Full-frame senzorem tak tolik netrpí soudkovitým zkreslením, jak je tomu například u kompaktních fotoaparátů.

V praxi platí, že pokud nasadíte objektiv o ohniskové vzdálenosti 16 mm na Full-frame fotoaparát, dostanete ohniskovou vzdálenost 16 mm. Abyste dosáhli stejného ohniska u APS-C fotoaparátu Canon, museli byste nasadit 10 mm objektiv. Ten už ze své podstaty bude více zkreslovat (kvůli kratšímu ohnisku).

Na trhu jsou pak objektivy určené jen pro APS-C fotoaparáty. U Canonu se například označují EF-S (pro Full-frame pak EF), u Nikonu se označují zkratkou DX (pro Full-frame pak FX). U Canonu nejde tyto „S-kové“ objektivy použít u Full-frame fotoaparátu. U Nikonu to lze, ale při použití DX objektivů se fotoaparát automaticky „vymaskuje“ do formátu DX.

Zkreslení u objektivu Samyang 8mm
Zkreslení u objektivu Samyang 8mm, klikněte pro zvětšení

Malá hloubka ostrosti

Začnu rovnou příkladem z praxe. Chci fotit detailní portrét. Vezmu-li si APS-C zrcadlovku od Canonu s 50 mm objektivem o světelnosti f/1.8, bude se tento objektiv chovat jako by měl ohniskovou vzdálenost 80 mm (crop faktor je x1,6). Aby se obličej vešel celý do políčka, budu muset o několik kroků poodstoupit.

Poté vezmu do ruky zrcadlovku se senzorem o velikosti kinofilmového políčka. Jakmile na ni nasadím stejný 50 mm objektiv, bude se stále chovat jako 50 mm. Díky tomu můžu jít k fotografovanému člověku blíž. V praxi pak platí, že čím blíže jsem k focenému objektu, tím nižší je hloubka ostrosti. A věřte, že je tento rozdíl dost výrazný! 😉

U Full-frame fotoaparátů je tedy snazší dosáhnout nižší hloubky ostrosti než u APS-C fotoaparátů. Ne, že by s APS-C nešlo dosáhnout nízké hloubky ostrosti, ale je k tomu obvykle třeba velmi světelný objektiv.

Nevýhody Full-frame fotoaparátů

Cena fotoaparátů

Pokud zavrhujete APS-C senzor a toužíte po senzoru větším, připravte se, že vám trochu provětrá peněženku. Tato těla jsou několikanásobně dražší než jejich levnější varianty s menším snímačem. Však se také jedná o profesionální těla s cenovkami běžně kolem 70-190 tisíc korun.

Drahý servis

Máte drahý fotoaparát? V případě problémů zaplatíte také drahý servis… Tohle je fakt a velká nevýhoda těchto fotoaparátů s velkým snímacím senzorem. 🙁 Bohužel.

Drahé objektivy

Kvalitní fotografie nedělá fotoaparát, ale především jeho objektiv. Je bláznovství pořizovat si tělo za desítky či stovky tisíc a mít na něm nasazen základní setový objektiv. Abyste mohli naplno využít kvality fotoaparátů s velkým senzorem, potřebujete prostě kvalitní objektiv. Ty dnes stojí řádově desítky tisíc korun. Pro představu se nyní bavím přibližně o rozmezí 40-60 tisíc korun (rok 2016).

Nutný nákup objektivů

Začínali jste s focením na levnou APS-C zrcadlovku a máte doma hned několik levnějších objektivů? Zřejmě si budete muset pro Full-frame fotoaparát pořídit nové. V první řadě jde o to, že některé objektivy prostě do těchto drahých fotoaparátu nenacpete ani náhodou. A druhou věcí je často obrazová kvalita.

Nároky na kvalitu optiky

Používáte-li levné objektivy, jistě si brzy všimnete některých jejich vad (vinětace v rozích, soudkovité zkreslení, nepříjemné odlesky, …). Po nasazení na fotoaparát s velkým senzorem se tyto neduhy ještě více projeví a zesílí. Budete-li chtít velkou obrazovou ostrost v celém rozsahu objektivu na celém snímku, nezbude vám, než si za kvalitu připlatit.

Hmotnost a rozměry

Objektivy pro APS-C fotoaparáty jsou obvykle lehčí a rozměrově menší záležitostí než objektivy pro Full-frame fotoaparáty. To samozřejmě platí i o tělech fotoaparátů. Pořídit si profesionální zrcadlovku s náhradními baterkami v battery packu a k tomu jeden širokoúhlý + jeden teleobjektiv? Hned máte zátěž klidně i přes 5 kg. Noste si to celý den na rameni nebo na krku či v ruce. 🙁

Chcete s Full-frame fotoaparátem pořizovat takové snímky? Raději si ho ani nepořizujte...
Chcete s Full-frame fotoaparátem pořizovat takové snímky? Raději si ho ani nepořizujte… Nejspíše to není fotoaparát pro vás.

Jaký Full-frame fotoaparát vybrat?

Ačkoliv není tabulka kompletní, můžete skrze tento přímý odkaz navštívit WikipediiExterní odkaz. Najdete zde jednotlivé Full-frame fotoaparáty (zrcadlovky) – jak vznikaly postupem času.

Osobní zkušenost

Full-frame fotoaparát byl pro mě do značné míry opravdu „zlatým grálem“. Snil jsem o něm od mého prvního digitálního fotoaparátu (s malým senzorem). Najednou se mi tento fotoaparát objevil v ruce a já trochu znejistil.

V té době jsem portréty příliš nefotil, stejně tak ani rozsáhlé krajinky. Má „specializace“ se týkala zejména focení kulturních akcí a sportu. Tedy sportu z dálky. Tudíž nebylo prodloužení ohniskové vzdálenosti vlivem crop faktoru na škodu. Již po hodině intenzivního fotografování mi bylo jasné několik věcí. Buď budu muset začít hodně posilovat a nebo přejít na nějakou lehčí zrcadlovku. Váha u těchto fotoaparátů a jejich objektivů je opravdu značná.

Když jsem se pak dozvěděl, kolik „můj“ půjčený Full-frame fotoaparát stojí. Kolik stojí náhradní díly včetně čistění fotoaparátu. Jak je to s objektivy. Že není úplně dobré fotit těmi levnými… a další a další věci. Nakonec vyhrála APS-C zrcadlovka.

A teď mě lidi ukamenují. Budou remcat, že APS-C senzory nejsou tak kvalitní, že více šumí, atd., atd., atd. Co naplat. Je to na každém. Já to cítil tak, že Full-frame zrcadlovku nevyužiji. Jiní to mohou vidět úplně naopak a na nic menšího než tzv. 35 mm by v životě nefotografovali…

Závěrem

Full-frame fotoaparáty a pro ně určené objektivy přináší kromě několika výhod značné množství komplikací. S těmi je dobré počítat ještě dříve, než si drahou zrcadlovku koupíte. Je tedy důležité zvážit všechna pro a proti.

Full-frame fotoaparát doporučím každému fotografovi, který se fotografováním živí a dokáže naplno využít jeho potenciál. Naopak nedoporučil bych ho nadšeným fotografům, pro které by se takovýto kousek „železa“ mohl rychle stát drahou zbytečností. Těm bych raději doporučil APS-C zrcadlovku s kvalitním objektivem. 🙂

Zeptejte se sami sebe: „Co nejčastěji fotím a využiji potenciál Full-frame fotoaparátu?“ Pokud máte pochybnosti, zkuste si raději vybrat jiný fotoaparát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *