Menu fotoaparátu

Menu fotoaparátu

Menu fotoaparátu neodmyslitelně patří k dnešní moderní digitální fotografii. Právě v menu fotoaparátu se skrývají všechna nastavení fotoaparátu a někdy i jeho příslušenství (např. externího blesku). Mnoho začínajících fotografů se však jakýchkoliv změn v menu fotoaparátu brání, seč to jde. Mají k tomu opravdu důvod? Je možné několika málo změnami úplně rozhodit nastavení fotoaparátu? Odpovědi na tyto otázky a nejen to, najdete v dnešním článku. Ještě bych rád upozornil na fakt, že menu fotoaparátu je značně rozsáhlé, a proto bude značně rozsáhlý i tento článek. Objasňuje totiž některé položky v menu a těch je opravdu velké množství.

Co skrývá menu fotoaparátu

Menu fotoaparátu obsahuje prakticky veškeré nastavení fotoaparátu a některých jeho příslušenství. Z toho plyne odpověď na otázku položenou v úvodu. Ano, opravdu lze změnou nastavení v menu fotoaparátu docílit toho, že se váš fotoaparát bude chovat dost nestandardně. Nicméně velice špatně se nastavuje, aby „nefungoval vůbec“. Každopádně aby k podobným situacím nedocházelo, je potřeba fotoaparát především trochu poznat. To je ale někdy trochu problém. Dnešní fotografové chtějí vše hned a rozhodně nemají čas se „zdržovat“ nějakým studováním fotoaparátu. Chtějí fotit a chtějí fotit hned!

Nemáte-li čas a potřebujete-li fotit co nejrychleji, zjistěte si proto alespoň toto:

Toto by vám mělo pro začátek stačit k tomu, abyste mohli začít alespoň nějak fotografovat. Věřím, že zjištění těchto informací vám nezabere příliš dlouho. Pokud snad tápete, odkud začít, vezměte to hezky postupně a nezapomeňte na článek Jak ovládnout svojí zrcadlovku.

Prozkoumáváme menu fotoaparátu

Menu fotoaparátu může být svým způsobem „zákeřné“. Díky němu můžete kupříkladu docílit toho, že váš fotoaparát po zaostření nevydá zvuk. Že fotografie jsou najednou ukládány na paměťové karty ve velmi malém rozlišení. Že objektiv po namáčknutí spouště neustále přeostřuje, zatímco dříve prostě zaostřil a dále se už ani nehnul. Takto bych mohl pokračovat opravdu dlouho. Jak a s čím tedy začít, aby se podobné „nehody“ stávaly pokud možno co nejméně?

K vyřešení odpovědi výše vedou de facto dvě cesty:

  • přečíst si podrobný manuál k fotoaparátu,
  • otevřít menu fotoaparátu a postupně zjišťovat, co obsahuje a jak se změny projeví na výsledné fotografii a ovládání fotoaparátu.

Osobně doporučuji kombinace obou. Vím, že čtení čehokoliv papírového není v dnešní době příliš populární. Také by mě nebavilo chodit s papírovým manuálem a v případě výskytu chyby v něm listovat a hledat. Proto jsem vyřešil tento problém trochu šalamounsky. Uložil jsem si do PC i do chytrého zařízení kompletní manuál k fotoaparátu ve formátu PDF. Můžu v něm totiž libovolně (a hlavně rychle) vyhledávat a řešení problému tak trvá jen zlomek času.

Nutné informace o menu fotoaparátu

Každý výrobce fotografické techniky přistupuje k menu fotoaparátu po svém. Tím chci zmínit jednu velkou nepříjemnost. To, co například u Canonů změníte za několik málo kliknutí, to může u Nikonů trvat o dost déle (a obráceně). Každý výrobce totiž upřednostňuje svůj vlastní způsob řazení položek v menu. Protože se ale tyto stránky věnují především Canonu, poodhalím nyní zákoutí menu právě tohoto výrobce.

Menu fotoaparátu Canon podrobně

Canon rozděluje menu svých fotoaparátů podle ikonek, ale i podle barev. Nelze jednoduše říci, na kterou část se zaměřit. To koneckonců záleží na každém fotografovi individuálně. Nicméně fotografy nejčastěji zajímá právě první červená část. Od nastavení v červené části menu poté pokračují dále do dalších částí menu fotoaparátu.

Menu fotoaparátu | moje Tajemno
Menu fotoaparátu Canon, ikonky

Výrobce Canon u svého fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II rozdělil menu fotoaparátu na několik částí. Ty následně odlišil barvou i ikonkami, které můžete vidět výše. V průběhu článku vás stručně seznámím s významem jednotlivých nastavení menu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *