Citlivost ISO ve fotografii

Citlivost ISO a šum ve fotografii

Citlivost ISO je pro mnohé trochu záhadný pojem. Koneckonců existuje řada fotografů, kteří si pod tímto pojmem nedokáží nic představit.

„A co je to ta citlivost ISO? A jak je to s tím šumem?“

Otázky, které se se mnou vlečou od té doby, co jsem si pořídil první digitální zrcadlovku Canon EOS 350D. V několika následujících řádcích se tento pojem pokusím vysvětlit.

Citlivost ISO, nejčastěji označovaná jako ISO (viz Wikipedie), je jeden z parametrů pro nastavení správné expozice. Zbylé dva parametry jsou clonaexpoziční čas. V dobách focení na film značila citlivost ISO citlivost filmu na světlo. Čím citlivější film byl, tím byl označen vyšší hodnotou citlivosti. Podobné je to ale i dnes u moderních digitálních přístrojů. Čím vyšší citlivost ISO nastavíme, tím více je snímač fotoaparátu citlivější na světlo.

Citlivost snímače na světlo je ve skutečnosti stále stejná. Pouze se mění způsob, jakým fotoaparát při zpracování snímku pracuje. Pokud nastavíme vyšší citlivost ISO, elektronika fotoaparátu světlo získané na snímači vynásobí (zesílí). Tím se jakoby zvýší citlivost samotného snímače.

Kde se citlivost ISO nastavuje?

Pokročilejší fotoaparáty mohou využít přímo určené tlačítko. Zde se jedná o jedno tlačítko ze skupiny tlačítek poblíž stavového displeje.

Skupina tlačítek - citlivost ISO
Skupina tlačítek – citlivost ISO

Pokud váš fotoaparát takovými tlačítky nedisponuje, měli byste najít nastavení citlivosti v menu fotoaparátu, například zde.

Nastavení citlivosti ISO
Nastavení citlivosti ISO v menu fotoaparátu

Výjimku však tvoří ty úplně nejzákladnější fotoaparáty (příp. tablety a mobily). Ty nemusí umožňovat jakékoliv nastavování expozice. U nich holt nenastavíte nic…

Proč používat vysokou citlivost ISO?

Citlivost ISO nabývá v digitálních fotoaparátech nejčastěji hodnot: 100, 200, 400, 800, atd. Vyšší hodnoty se hodí především v situacích, kdy je v okolí málo světla a fotka by tak byla příliš tmavá. Rovněž můžete použít vyšší citlivost, když chcete na fotografii „zmrazit čas“. Konkrétně třeba při fotografování tekoucí vody, automobilových závodech, focení psů, aj.

Pokud je nastavena citlivost ISO 800, bude pro daný snímek potřeba poloviční množství světla než při ISO 400. Tím je zároveň možné zkrátit expoziční čas na polovinu a tím se vyhnout rozmazání obrazu.

Někdy se vám může stát, že neudržíte fotoaparát v klidu a ten následně vytváří rozmazané snímky. I zde můžete využít vyšší citlivosti ISO a snížit tak expoziční čas. Snímek pak bude ostřejší.

Citlivost ISO a šum ve fotografii

Vyšší citlivost ISO se často spojuje s pojmem šum. Často se dočtete, že nevýhoda vyšších citlivostí je, že spolu s vyšší citlivostí roste taky množství digitálního šumu ve fotografii.

Míra digitálního šumu závisí na použitém senzoru a čipu ve fotoaparátu. Navíc se postupem času tato hodnota mění. Ještě před několika lety bylo focení při citlivosti ISO větší než 400 nemyslitelné. Dnes je digitální šum u některých fotoaparátů na velice slušné úrovni. Lze klidně snímat s citlivostí ISO 6400 téměř bez degradace obrazu.

Šum si lze celkem dobře představit, pomocí staré gramofonové nahrávky. Když si pustíte nahrávku potichu (nízké ISO), slyšíte hudbu a tu a tam nějaké to zapraskání (šum). Když ale hudbu výrazně zesílíte (vysoké ISO), praskání a škrábání bude o to hlasitější.

Jak takový šum vypadá?

Abyste pochopili co dělá vysoké ISO s fotografií, připravil jsem si malou ukázku se starším fotoaparátem Nikon Coolpix S3300. S ním jsem vyfotografoval tuto scénu.

Všimněte si, že není třeba žádného speciálního vybavení. Stačilo jen položit fotoaparát na pevný podklad. Tím se zamezilo jeho pohybu. Následně stačilo už jen fotit. Poté jsem provedl výřez stejného místa při různém nastavené citlivosti, při 100% přiblížení a vložil do fotografie níže. A jak tedy samotné focení dopadlo?

Výsledek pokusu s citlivostí ISO u fotoaparátu Nikon Coolpix S3300.
Citlivost ISO u fotoaparátu Nikon Coolpix S3300

Výklad obrázku výše

Obrázek říká především to, že Nikon Coolpix S3300 disponuje rozsahem citlivosti od 80 do 3200. Při nejnižší citlivosti ISO 80 byl obraz ostrý a písmo čitelné. S vyšší hodnotou citlivosti ISO kolem 400 a výše, začal rapidně narůstat i šum.

Při citlivosti ISO 1600 obraz, díky šumu, ztratil značné množství barev, což je krásně vidět právě na textu. Při ISO 3200 se pak fotoaparát dokonce přepnul z rozlišení 16 Mpix na cca 4 Mpix. Proto jsou poslední fotografie menší. Vyžaduji-li po tomto kompaktu co možná nejlepší kvalitu obrazu, budu muset používat maximální citlivost ISO do 400.

Kdy nastavit jaké ISO

Touto problematikou se zabývá související článek Jak správně fotografovat (článek je v přípravě).

Příklad z praxe

Kromě fotografování mám ještě jednu velkou zálibu a tou jsou čaje. Spolu s Canon EOS 350D a setovým objektivem Canon EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 IS II jsem si vyšel do Tao čajovny. Deštivé počasí mému výletu příliš nepřálo a tak jsem byl nakonec rád, že to má foto-technika přečkala ve zdraví. Zatímco venku bubnovaly kapky, uvnitř čajovny vládla poklidná nálada. Kouřící čaj přede mnou jakoby nabádal: „Vyfoť si mě.“ Přeci se v takové chvíli nenechám dlouze přemlouvat, že?

Vytahuji foťák, nasazuji zmíněný objektiv, nastavuji ohniskovou vzdálenost na 18 mm. Vědom si toho, že je zde méně světla, cloním na nejmenší možnou clonu a tou je v tomto případě f/3,5. V tu chvíli se v hledáčku rozbliká číslo 1/15 sekundy. Bylo hned jasné, že je něco špatně. Takové časy se z ruky fotit nedají a to často ani při běžné stabilizaci obrazu.

Pomoc jménem ISO

Naštěstí nebyly všechny možnosti vyčerpány. Stačilo jen změnit citlivost ISO z hodnoty 100 na hodnotu 400. Čas se rázem zkrátil z 1/15 sekundy na pěknou 1/60 sekundy. To ve spojením se stabilizovaným objektivem stačilo k tomu, aby mohl vzniknout tento snímek. Soustřeďte se na ostrý hrníček v popředí. Kdybych nezvýšil citlivost, byl by nejen on, ale i zbytek scény rozostřený. Nezvládl bych totiž fotoaparát rozumně udržet v ruce (bez většího pohybu).

Čajovna při vysoké citlivosti ISO
Čajovna při vysoké citlivosti ISO

Malé cvičení pro vás

Jak je na tom právě váš fotoaparát si můžete ověřit sami. Připravte si svojí testovací scénu. Doporučuji mix velkých i malých předmětů různých barev. Použijte stativ a připevněte na něj svůj fotoaparát. Následně si na fotoaparátu nastavte odpovídající clonu (doporučuji vyšší hodnotu např. f/9) a nejnižší hodnotu ISO.

Postupně citlivost zvyšujte až na maximální hodnotu. Kvůli možnému rozmazání foťte za pomoci kabelové spouště nebo dálkového ovladače. Vzniklé fotografie pak nejlépe prohlížejte s přiblížením na 100% tedy v měřítku 1:1, abyste rozeznali detaily. Snadno pak poznáte jak vyšší hodnota ISO dokáže ovlivnit detaily fotky. A nebojte se – není výjimkou, že při vysokých citlivostech dosáhne šum takové úrovně, že mění barevné podání výsledné fotografie. To k tomu někdy prostě patří.

Pokud nemáte stativ, nevadí. Stejně jako já výše můžete použít jakýkoliv pevně stojící předmět, na který umístíte svůj fotoaparát. Dálkovou spoušť můžete nahradit samospouští. Nastavte samospoušť na několik sekund, zmáčkněte tlačítko pro fotografování a vyčkejte na pořízení snímku.

Osobní zkušenost

Cvičení výše doporučuji všem, kterým jde alespoň trochu o kvalitu fotografií. Já osobně toto „cvičení“ dělám po každé, když se mi do ruky dostane nějaký nový fotoaparát. Je jedno jestli se jedná o levný kompakt nebo o zrcadlovku za desítky tisíc. Senzory a čipy všech fotoaparátů neznám a tak nemohu odhadnout chování při vyšších citlivostech.

Nyní vím, co mé fotoaparáty dokážou. Jak se chovají při vyšších citlivostech a jak moc šumí. Vím, že některé není dobré není dobré používat při citlivostech větších než 800. Jiné zase dělají s citlivostí 3200 ještě velice pěkné fotografie jen s minimem šumu.

Závěrem

Je mnohem lepší mít fotku ostrou a zašuměnou, než míst fotku bez šumu, ale rozmazanou.

Pokud nemusíte, nebo to není váš záměr, nepoužívejte zbytečně vysokou citlivost ISO.

Při potřebě delších časů – třeba při focení vody, zajímavé krajiny, apod., volte rovněž malou citlivost. Krajina totiž obvykle nikam neuteče a řeka z minuty na minutu taky obvykle nezmizí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *