Bateriový grip

Bateriový grip

Bateriový grip je fotografické příslušenství, které může obsahovat více baterií a tím tak prodlužovat dobu provozu fotoaparátu. Vyskytuje se nejčastěji u (bez)zrcadlovek. K fotoaparátu se připevňují skrze stativový šroub. Více o tomto příslušenství v článku.

Bateriový grip – vzhled

Bateriových gripů se používá celá řada. Některé umožňují použít více akumulátorů, jiné přidávají fotoaparátu navíc ještě nějaké funkce. Některé se „ládují“ bateriemi a akumulátory zezadu, jiné z boku. Na fotografiích níže můžete vidět dvojici bateriových gripů od Canonu.

Bateriový grip BG-E3
Bateriový grip BG-E3 pro Canon EOS 350D a EOS 400D
Bateriový grip Canon BG-E16
Bateriový grip Canon BG-E16 pro Canon EOS 7D Mark II s viditelnými ovládacími prvky, pro zvětšení klikněte

Bateriový grip a jeho funkce

Bateriový grip (angl. battery grip) přináší (bez)zrcadlovkám několik výhod, ale i nějaké ty nevýhody. Jak již bylo napsáno výše, bateriový grip slouží především k tomu, aby šlo ve fotoaparátu použít více baterií, resp. akumulátorů. To má výhodu v tom, že výdrž fotoaparátu se přibližně zdvojnásobí.

Mezi další výhody a funkce bateriového gripu obvykle patří:

  • možnost použití AA baterií namísto akumulátorů,
  • přidání další spouště (pro vertikální fotografování – fotografování na výšku),
  • přidání dalších ovládacích prvků, sloužících pro lepší fotografování na výšku,
  • pro mnohé fotografy též lepší úchop fotoaparátu.

Výhody výše jsou obvyklé především u fotoaparátů Canon. Nemám bohužel dostatečný přehled o tom, jak to mají jiní výrobci. Věřím však, že to bude velice podobné.

I má první digitální zrcadlovka měla možnost fungovat s bateriovým gripem. Byla totiž relativně malá a tak se bateriový grip velice hodil – hned se držela lépe v ruce. A to nemluvím o výdrži, která byla velmi vysoká (při použití dvou akumulátorů).

Někteří výrobci fotografické techniky šli ještě dál a vybavili své bateriové gripy dalším vylepšením. Kupříkladu do gripu integrovali intervalový časovač, popřípadě bezdrátovou dálkovou spoušť. Jak je na tom váš bateriový grip si můžete zjistit u výrobce.

Nevýhody bateriového gripu

Bateriové gripy mají i své nevýhody. Kupříkladu díky nim stoupne velikost fotoaparátu. Ten se pak nemusí vejít do stávajícího fotobatohu, nebo do fotografické brašny. Samozřejmě záleží na rozměrech fotografického vybavení i použitém gripu.

Další nevýhodou je nárůst váhy celého kompletu. Mnozí fotografové, z důvodu vysoké váhy, opouštění digitální zrcadlovky a pořizují si bezzrcadlovky. Zrcadlovka se totiž s bateriovým gripem ještě více pronese. Pokud musíte řešit každý nadbytečný gram vybavení, tak pro vás bateriový grip nebude asi to pravé.

Osobní zkušenost

V dřívějších dobách, když jsem ještě fotil s Canon EOS 350D, byl bateriový grip spíše taková frajeřina. Frajeřina proto, že už tak malá zrcadlovka najednou budila dojem profesionálního fotoaparátu. Ano, grip sice umožňoval prodloužit provoz fotoaparátu, ale na jeden plně nabitý akumulátor nebyl problém pořídit téměř 700 fotografií. Se dvěma neoriginálními akumulátory s vyšší kapacitou jsem dokonce pořizoval kolem 2100 fotografií na jedno nabití. Nicméně zpět k bateriovému gripu. Díky vcelku malé zrcadlovce jsem byl za tento grip i rád. Úchop byl najednou mnohem pevnější a lépe se mi fotografovalo na výšku.

Fotoaparát Canon EOS 7D Mark II bohužel přinesl některé problémy. Rozhodně není tak malý jako stará dobrá 350D a rozhodně není tak lehký. Nebylo tedy vůbec lehké rozmyslet se, zda si bateriový grip vlastně pořídit či nikoliv. Už takhle zabíral fotoaparát značné místo ve fotografické brašně. Cvičně jsem proto navštívil Megapixel a bateriový grip si vyzkoušel. Nakonec vyhrála „lenost“ nebo spíše pohodlnost. Z minulých fotoaparátů jsem si na bateriové gripy již zvykl. Líbil se mi jak pevnější úchop fotoaparátu, tak rozšířené ovládací prvky při fotografování na výšku. To, společně s delší výdrží fotoaparátu na jedno nabití, nakonec převládlo a bateriový grip jsem si nakonec pořídil.

Turistika a bateriový grip + těžký fotoaparát

Jak jsem již několikrát zmiňoval, bateriový grip navyšuje jak rozměry fotoaparátu, tak i jeho celkovou váhu. Své o tom ví i má páteř, která byla léta zvyklá nosit mnohem lehčí zrcadlovku ve fotografické brašně. U pravého boku se mi obvykle houpe brašna, která je upevněna za popruh přes mé levé rameno. Přes deset let tomu nebylo jinak.

Pak přišel větší a těžší Canon EOS 7D Mark II se svým bateriovým gripem a novým objektivem. Když jsem s tímto novým vybavením poprvé vyšel ven, do hodiny se dostavila silná bolest zad. Bolest začala pomalu mizet až po odložení fotografického vybavení. Nepomohlo ani přehození na druhé rameno (naopak to bylo horší).

Fotograf a jeho vybavení | moje Tajemno
Nějak takto mě můžete vidět při fotografických toulkách po okolí

Aby páteř nebolela, trochu jsem ji pomohl. Přes pravé rameno se mi teď, při delších procházkách s fotoaparátem, houpe obal a v něm hliníkový stativ. Vypadám sice jako „vánoční stromeček“, ale takto jsem schopen ujít hned několik kilometrů v kuse. Minule to bylo konkrétně téměř 10 km a nepociťoval jsem žádné problémy s páteří.

Fotografování krajin a bateriový grip

Rád bych se podělil ještě o jednu zkušenost. To, že často chodím „obalený jako stromeček“ již víte. Co však nevíte je to, že takto chodím prakticky na každou fotografickou výpravu po okolí. Troufnu si klidně i na Klíč, Jedlovou či Bezděz. Ano, člověk jde přeci jen trochu pomaleji. Někdy je třeba udělat o pár zastávek více než by snad bylo bez tohoto vybavení potřeba. Nicméně má to i své výhody (mimo absence bolesti zad).

Stativ je pro krajináře úžasným pomocníkem. Stejně tak jako polarizační a ND filtry. Nejednou jsem slyšel prosbu: „Prosím tě… nepůjčil bys mi na chvilku stativ?“ Díky stativu mám dostatečnou stabilitu, ať se již rozhodnu fotografovat cokoliv.

Druhou věcí jsou akumulátory a bateriový grip. Lidé se mě často ptají, proč se s takovou velkou a těžkou „krávou“ táhnu (myšleno zrcadlovka + bateriový grip)? Já s úsměvem odpovídám: „Zkušenosti.“ O jakých zkušenostech nyní píši? Lidé, kteří se mě obvykle na otázku výše ptají, mají obvykle takový problém. Tím je energie, resp. náhradní akumulátory. Není výjimkou, že tito fotografové vychází na fotografickou procházku jen s jedním akumulátorem. Často není ani plně nabitý. Jaké je pak jejich překvapení, když po několika snímcích fotoaparát hlásí, že je baterie téměř vybitá.

Sluší se dodat, že si často za vybitý akumulátor mohou sami způsobem ovládání fotoaparátu. Nicméně tím, že jsem se naučil takto přesouvat značnou část svého vybavení, jsem připraven na ledacos. Na druhou stranu, při zdolávání Statojakubské cesty, jsem mile rád nechal celý fotoaparát doma.

Závěrem

Bateriový grip je prima příslušenství k vašemu fotoaparátu. Rozhodně z něj nemusíte mít strach, nebo se jeho používání vyhýbat. Kvalitní bateriový grip se dobře drží a jeho další ovládací prvky se mohou velice hodit. Počítejte ale s tím, že pokud bateriový grip zařadíte do svého fotografického vybavení, vzroste vám jak rozměr fotoaparátu, tak jeho hmotnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *