Středoformátové fotoaparáty

Středoformátové fotoaparáty

Středoformátové fotoaparáty neboli středoformáty jsou fotoaparáty, se kterými se na vlastní oči obyčejný fotograf nejspíše jen tak nesetká. Jsou to často rozměrově velké fotoaparáty s drahými digitálními stěnami a rovněž drahými objektivy, které mají velký senzor. Velikost senzoru je v tomto případě větší než full-frame. Takové fotoaparáty,resp. digitální stěny, se prodávají běžně kolem 200 000 Kč a více. Není výjimkou i cena přesahující 1 milión korun. Ačkoliv nejsou středoformátové fotoaparáty obvyklé spotřební zboží, není od věci si o nich povědět několik věcí.

Středoformátové fotoaparáty a senzor

Jak již bylo řečeno, středoformátové fotoaparáty vlastní obrazový senzor větší než je tzv. full-frame. Těží tak ze stejných výhod jako full-frame senzory oproti APS-C senzorům. Bohužel mají i podobné nevýhody – o to více umocněné velikostí i cenou fotoaparátu a příslušenství.

Středoformátové fotoaparáty - filmový fotoaparát Mamiya RZ 67
Středoformátové fotoaparáty, zde filmový fotoaparát Mamiya RZ 67, autor: Vitaly Baranov, licence: CC BY 3.0

Věřte nebo ne, ale některé středoformátové fotoaparáty stále používají klasický film. Nejedná se však o běžně dostupnou velikost filmu (24 × 36 mm na políčko), ale o něco větší rozměr. Těmto filmům se říká svitkové filmy.

Bavíme-li se o digitální technice, výrobci používají 2 způsoby zaznamenávání scény. Buď klasický způsob známý ze zrcadlovek (polopropustné zrcátko a senzor), nebo obraz dopadá rovnou na digitální stěnu. V tu chvíli se jedná vlastně o tzv. bezzrcadlovku.

Velikost senzoru / záznamové plochy

Bavíme-li se o filmu, nejčastěji se za středoformát označují rozměry 6 × 6 až 6 × 9, příp. 6 × 4,5 cm. Jednou jsem zahlédl i fotoaparát o velikosti políčka 6 × 12 cm. V digitální technice mohou být poměry stejné jako výše uvedené, ale není to podmínkou. Pro středoformátové fotoaparáty se proto považuje rozměr senzoru větší než 24 × 36 mm a zároveň menší než 4″ × 5″. Rozměry 4″ × 5″ (cca 10 × 13 cm) a více jsou považovány již za tzv. velký formát.

Velikost senzoru u Full-frame a středoformátové fotoaparáty
Velikost senzoru u full-frame a středoformátových fotoaparátů.

Na obrázku výše nejsou vyobrazené skutečné rozměry senzorů (ve skutečnosti jsou přibližně 2× menší). Poměry stran, resp. poměry velikostí senzorů, však odpovídají. Obrázek výše je tedy pouze informativní – pro představu, jak rozměrné mohou být běžné středoformátové senzory.

Rozlišení senzoru

Středoformátové fotoaparáty nejsou žádná ořezávátka. Jejich senzory dosahují opravdu úctyhodných rozměrů, ale také rozlišení. Běžné rozlišení je 50 Mpix. Některé digitální stěny pak dokážou ukládat snímky v rozlišení i 150 Mpix. Navíc existují technologie (jako např. multi-shot), která dokáže ze 100Mpix senzoru „vykouzlit“ až 400Mpix fotografii. To je možné díky vícenásobné expozici, mikro-posunu senzoru a následném složení fotografií do jedné.

Výhody středoformátu

Jak již bylo psáno výše – středoformátové fotoaparáty mají podobné výhody jako full-frame před APS-C senzory. V mnoha ohledech budou výhody totožné. Středoformátové fotoaparáty však mají ještě něco navíc.

Více detailů

Budeme-li se bavit o filmové technice, tak středoformátový negativ bude obsahovat mnohem více detailů než klasický 35mm negativ. Posuďte sami 35mm film má záznamovou plochu velkou 24 × 36 mm. Svitkový film (6 × 9) má rozměry záznamové plochy 56 × 89 mm. To je více než 5× větší záznamová plocha. Pokud využijete adekvátní objektiv, budou detaily úchvatné.

Budeme-li se bavit o digitální technice, tak středoformátové fotoaparáty běžně pracují s rozlišením senzoru kolem 50 Mpix. Je pravda, že například Canon má se svojí zrcadlovkou Canon EOS 5Ds R také rozlišení 50 Mpix. Na druhou stranu je velikost senzoru této zrcadlovky o dost menší než u středoformátových fotoaparátů. Není rovněž výjimkou použití digitálních stěn o rozlišení 100 Mpix. Při použití již zmiňované technologie mikro-posunu snímače, může vzniknout fotografie o rozlišení až 400 Mpix (leden 2018). Tomu už prostě obyčejné full-frame zrcadlovky nemohou konkurovat.

Výsledkem toho je, že pokud srovnám např. zmiňovaný Canon s Hasselbladem (X1D-50c), není to pro Canon příliš příznivé. Canon vykazuje menší dynamický rozsah, barevnou hloubku a bohužel má i vyšší míru šumu při stejné hladině citlivosti ISO.

Možnost výměny filmu / senzoru

Při focení klasickou zrcadlovkou na film je věc jasná. Vložíte do fotoaparátu film a v podstatě fotíte do jeho konce. Poté film navinete do jeho ochranného obalu a vložíte do fotoaparátu další film. U klasické digitální zrcadlovky jste zase odkázáni pouze na jeden senzor, který je pevně vestavěný ve fotoaparátu. Nelze s ním jakkoliv manipulovat, nebo ho vyměnit bez zásahu servisu.

Některé středoformátové fotoaparáty mají ale možnost výměny filmu, resp. filmových kazet. Můžete tak směle měnit filmy z černobílého na barevný a to „kdykoliv“ vás napadne. Výměnné kazety mají např. Hasselblad a Mamiya.

Digitální stěna Phase One IQ 280
Digitální stěna Phase One IQ 280 pro středoformátové fotoaparáty. Rozlišení 80 Mpix. Efektivní velikost senzoru 53,7 × 40,4 mm.

Stejně jako film, je u některých středoformátových fotoaparátů možné vyměnit senzor. To je možné díky digitálním stěnám. Ty lze v průběhu fotografování v podstatě kdykoliv nahradit za jiné. Můžete tak vyměnit svojí 50Mpix digitální stěnu za 60Mpix, nebo 100Mpix.

Polaroid stěny

Když už jsem načal téma výměny filmu fotoaparátu, někteří výrobci mají fotoaparáty kompatibilní s polaroid stěnami. Díky nim je možné v podstatě okamžitě vidět vliv fotografického filtru. V některých případech jsou takové věci k nezaplacení. Samozřejmě, že s příchodem digitálních stěn už tyto „vymoženosti“ tak trochu postrádají smysl.

Nevýhody středoformátu

Všimněte si, že středoformátové fotoaparáty mají podobné nevýhody jako full-frame fotoaparáty oproti těm s APS-C senzorem.

Středoformátový fotoaparát
Středoformátový fotoaparát Hasselblad H5D

Cena fotoaparátu i objektivů

Nebudu nyní brát v potaz filmovou techniku. Budu nyní psát o té digitální. V případě středoformátových fotoaparátů dnes (leden 2018) ceny začínají přibližně na 170 tisících korunách. Konkrétně narážím na fotoaparát FUJIFILM GFX 50S.

Kupříkladu digitální stěna IQ3 od PHASE ONE s rozlišením 80 Mpix stojí přes 1 150 000 Kč. A to si vezměte, že k takové digitální stěně budete potřebovat nějaké objektivy, atd.

Když je řeč o objektivech. Objektiv Hasselblad 35mm s clonou f/3,5 (po přepočtu na kinofilm cca 27 mm) stojí přes 130 tisíc korun. Situace s objektivy se pro středoformátové fotoaparáty naštěstí lepší. Dříve byl problém sehnat nějaký „zajímavý“ objektiv typu zoom. Dnes se již běžně vyrábí a fotograf není odkázán jen na monofokální objektivy. Také jejich cena postupně klesá. Jinak ne, neupřednostňuji zoom objektivy před monofokálními. Nicméně často jsou ony zoomovací mnohem použitelnější v různých podmínkách.

Vyšší cena filmu

Nejenom, že je drahá celá technika. Zhotovit takovou fotografii z filmu stojí peníze. V tomto případě nemalé peníze. Dnes už vám nezbude nic jiného než navštívit speciální fotografické laboratoře. Ty si za práci s nestandardním materiálem mile rádi zaúčtují více peněz. Rozhodně více, než při obyčejném vyvolání 35mm kinofilmu.

Samozřejmě se můžete pustit do vyvolávání filmového materiálu sami. Lidí, kteří toto ještě praktikují, znám bohužel méně a méně. Vyvolávání filmů doma již rozhodně nepovažuji za klasickou činnost dnešního fotografa.

Elektronika, doplňky a příslušenství

Buďme upřímní, středoformátové fotoaparáty zrovna neoplývají mnoha elektronickými funkcemi a příslušenstvím. Zrcadlovky od výrobců jako Canon, Nikon, Pentax, apod., se předhání v nových funkcích a vylepšeních každý rok. U středního formátu to vypadá spíše na dlouhodobý setrvalý stav s opravdu pozvolnými změnami.

Váha a rozměry

Pokud se vám full-frame fotoaparáty zdají velké a těžké, tak to nevím, co budete říkat na středoformátové fotoaparáty. Takový fotoaparát s hledáčkem, digitální stěnou a objektivem může vážit klidně i 3 kilogramy. Nic pro běžné dlouhodobé focení v exteriéru. Na druhou stranu se středoformátové fotoaparáty také vyvíjejí. V roce 2019 vyšla speciální edice středoformátové bezzrcadlovky Hasselblad 907x. Rozměry těla společně s digitální stěnou jsou 102 × 93 × 84 mm, váha pak 865 g. To už není tak hrozné, ne?

Osobní zkušenost

Když jsem se v roce 2011 poprvé setkal s fotoaparátem Phase One, bylo to velice letmo. V rámci jedné předváděcí akce jsme si sice fotoaparát mohli „osahat“, nicméně neohřál se v našich rukách dlouho. Musím přiznat, že jsem z něj měl velký respekt. Jak z váhy samotného přístroje, tak z jeho ceny. Člověku se pak honí hlavou zajímavé myšlenky, když má v rukou relativně malé zařízení, které stojí více než automobil.

Zprvu jsem byl velmi skeptický. Přeci jen 80 Mpix nebylo na to dobu vůbec malé číslo. Nedokázal jsem si do té doby představit senzor, který by byl schopen takového rozlišení. Nemluvě o elektronice, která by dokázala obraz rychle zpracovat. A přece! Fotoaparát s digitální stěnou a několika objektivy se nacházel přímo přede mnou.

Středoformátový fotoaparát s objektivem Phase One
Středoformátový fotoaparát s objektivem od Phase One

Nastavení fotoaparátu, resp. expozice, mi nedělalo velké problémy. Byl jsem příjemně překvapen maximální rychlostí elektronické závěrky 1/10000 sekundy. Stejně tak synchronizačním časem blesku na hodnotě 1/1600 sekundy. O něco horší to bylo s rychlostí samotného snímání. Tato rychlost je dle papírových údajů rovna 0,7 sekundy. Nicméně každých 0,7 sekund pořídit 80Mpix snímek byl na tu dobu velmi solidní výkon.

Věřím, že bych pro takovýto fotoaparát uplatnění našel. Na druhou stranu si nedokážu představit situaci, kdy bych s ním měl vyrazit fotit někam do ulic. Vždyť kvůli takovému kusu kovu a plastu by se klidně mohlo zabíjet…

Závěrem

Jak už jste asi pochopili, středoformátové fotoaparáty nejsou zboží pro běžného fotografa. Jedná se o jistou specialitku. Fotografové kupující středoformátové fotoaparáty ví, co kupují a proč je kupují.

Jste-li jedni z těch, kteří se bláznivě honí za megapixely, jsou středoformátové fotoaparáty to pravé pro vás. Digitální stěny dnes dokážou zaznamenat jednou expozicí až 150 Mpix fotografii. A to je přeci super, ne?

Pravda je však taková, že fotografovi, který nedokáže nastavit expozici na APS-C fotoaparátu nepomůže ani full-frame natož středoformát.

7 komentářů u „Středoformátové fotoaparáty

  1. Jen k te epidemii „nicmene“ – mit nicmene (celkem 5x) skoro v kazdem odstavci cini takovy clanek necitelnym a degraduje informacni hodnotu a duveryhodnost autora, bohuzel v dnesni dobe jiz standard.
    Tak snad priste…

    1. Děkuji za kritický komentář. Stránky, resp. jednotlivé články, zde vznikají v mém volném čase. Nejsem žádný spisovatel, nemám kolem sebe tým editorů, redaktorů a korektorů. Čas od času proto vznikne článek, kde mohou být chybky a nebo se zde opakuje nějaké to slovíčko. Nyní, po lehké korektuře textu, bude článek snad o něco čitelnější.

      1. – neni zac.

        Budu rad, pokud Vam to pomuze se zlepsit a at se dari vzniknout kolem fotografovani jeste hodne clanku nacpanych informacemi.

  2. Omlouvám se za chybu, jelikož už napsaný příspěvek nejde opravit, tak
    činím takto. Nenapsal jsem u „lehkého“ středoformátu jeho název :-(,
    je to Hasselblad X1D.

  3. Zajímavé počtení, já jsem někdy v 80. létech minulého století vlastnil
    středoformátovou, dvouokou zrcadlovku Yashicu D na svitkový film 6×6
    a vzpomínám, že fotky z něho byly famózní a těžko se ty, z kinofilmu daly
    srovnat… :-)

    1. Mojí maličkost středoformátové fotoaparáty trochu minuly. Vím, že můj táta používal svitkový film do fotoaparátů Mamiya a snad i Pentax (u Pentaxu hádám). Konkrétní fotografie z těchto fotoaparátů si však nevybavuji. :( Co si ale vybavuji je, jak jsme s modelkou a foťákem s cenovkou přes milión utíkali před podivnými lidmi do TAXI. :D

      1. Já bych ještě doplnil, že je možno si pořídit digi středoformát i za příznivější
        ceny, i když ne lidové :-). Například Pentax 645 Z stojí 158 000kč, ale jen
        za tělo, drobeček to také zrovna není – 1,5kg. No a také už jsou k mání i středoformátové bezzrcadlovky. Fujifilm GFX 50S za asi 190 000kč tělo,
        hmotnost 85 deka je už přijatelná. A potom „lehký“ středoformátový
        kompakt vážící jen 73 dekagramů, ale bratru za 214 000kč bez skla…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *