Zkratky objektivů

Zkratky objektivů Nikon

Zkratky objektivů Nikon budou v případě potřeby aktualizovány a doplňovány. Zkratky jsou rozděleny na bajonety Nikon, ostření Nikon objektivů a nakonec ostatní zkratky.

Bajonety objektivů Nikon

Objektivy Nikon, resp. jejich bajonety, lze rozdělit do třech základních kategorií. Další uvedené zkratky objektivů Nikon (DX a FX) slouží k „doplnění“ výše uvedených zkratek.

1 Nikon

Někdy označován jako Nikon CX. Jedná se menší bajonet určený pro kompaktní fotoaparáty Nikon. Vhodná „skla“ poznáte dle označení objektivů 1 Nikon. Tyto objektivy nejsou kompatibilní s ostatními bajonety.

Bajonet F

Letitý bajonet Nikonu, který existuje již od dob filmové fotografie. Jsou jimi vybaveny veškeré zrcadlovky Nikonu. Kromě tzv. „Z objektivů“ a objektivů „1 Nikon“ jsou všechny ostatní objektivy vhodné pro bajonet Nikon F.

Nikon Z

Bajonet Nikon Z vychází z dlouhé historie bajonetu Nikon F. Je využívám u bezzrcadlovek Nikon Z. Oproti typu F má o něco větší průměr, ale též rychlejší přenos dat mezi objektivem a fotoaparátem. V současné době se jedná o nejpokročilejší bajonet od Nikonu. S adaptérem Nikon FTZ lze na bezzrcadlovkách Nikon Z využívat i objektivy pro bajonet F.

DX

Zkratky objektivů Nikon DX značí objektivy vhodné pro fotoaparáty s menším APS-C senzorem. Objektivy se vyskytují pro bajonety F a Z. DX objektivy sice můžete využívat i na full-frame senzoru, ale nevyužijete tak plný potenciál senzoru. Při nasazení DX objektivu na full-frame tělo se totiž obraz tzv. vymaskuje, příp. budou v obraze černá místa.

FX

Též se jedná o objektivy pro (bez)zrcadlovky, tedy bajonety F a Z. Objektivy jsou vhodné pro fotoaparáty s full-frame senzorem (velikost kinofilmového políčka). FX objektivy můžete bez obav používat i na fotoaparátech s menším senzorem o velikosti APS-C.

Ostření objektivů Nikon a ovládání clony

Než se pustím na další zkratky objektivů Nikon, musím se zastavit u ostření a ovládání clony v objektivu. Jde o použití určitého ostřícího systému, resp. motorku. Některé jsou pomalé a hlučné, jiné velmi rychlé a přesné.

AF

První generace objektivů Nikon s autofokusem. Všechny zrcadlovky Nikon s autofokusem jsou kompatibilní s objektivy Nikon AF s procesorem. Tyto objektivy lze snadno rozeznat podle písmen „AF“ na těle objektivu. Rovněž obsahují na bajonetu kontakty vedoucí z řídícího procesoru. Fotoaparát umožňující pokročilé měření 3D Matrix Metering, potřebují od objektivu informace o vzdálenosti (typ D a typ G). Při použití staršího „AF objektivu“ se tyto informace nepředávají – je využita jednodušší verze měřicího systému.

AF-S a AF-I

Objektivy Nikon AF-S a jejich předchůdce AF-I nabízejí stejnou funkčnost jako objektivy typu D a G. Rozdíl spočívá v tom, že objektivy AF-S a AF-I mají vestavěný motor pro ostření. Tyto objektivy nepoužívají motor autofokusu v těle fotoaparátu. Tím je dosaženo rychlejšího ostření, které je v případě objektivů AF-S téměř neslyšitelné.

Zkratky objektivů Nikon (AF-S) | moje Tajemno
Zkratky objektivů Nikon (AF-S)

AF-P

Objektivy AF-P využívají novější technologii krokového motoru pro rychlé a tiché zaostřování. Tyto objektivy najdou své využití při záznamu videosekvencí. Ne všechny fotoaparáty Nikon jej však podporují, někdy je třeba aktualizovat firmware fotoaparátu. Více napoví stránky Nikonu.

Zkratky objektivů Nikon (AF-P) | moje Tajemno
Zkratky objektivů Nikon, zde vyobrazení zkratek AF-P (na začátku), DX (nahoře) a typu objektivu G (na konci)

Typ D

Objektivy typu D vypadají stejně jako objektivy AF. Odlišují se však vnitřním procesorem, který do těla přináší informace o vzdálenosti ostření. Tyto informace pomáhají ke zvýšení přesnosti systémů měření expozice a blesků fotoaparátu. Funkce fotoaparátů Nikon – 3D Matrix Metering, potřebuje ke své funkci právě objektivy typu D a kompatibilní.

Typ G

Objektivy typu G jsou podobné objektivům typu D. Nabízí stejnou funkčnost, ale nemají na objektivu clonový kroužek pro ovládání clony objektivu. Starší digitální jednooké zrcadlovky vyžadují clonový kroužek, protože nemají technologii pro elektronické ovládání clony.

Typ E

Objektivy jsou vybaveny elektromagnetickým clonovým mechanismem, který ovládá tělo fotoaparátu elektrickými signály skrze kontakty v bajonetu. V porovnání s objektivy typu D / G, u kterých se lamely clony ovládají mechanickými táhly, se jedná o pokrokové řešení. Je tedy rychlejší a přesnější, než jiné mechanizmy. Tento typ bohužel není kompatibilní s některými těly fotoaparátů (nutno se zajímat u výrobce).

Ostatní zkratky objektivů Nikon

Přes trochu složitější začátek se konečně dostávám na hlavní zkratky objektivů Nikon. Ty najdete v druhé polovině značení objektivů za ohniskovou vzdáleností a světelností objektivu.

ED (Extra-low Dispersion)

V objektivu jsou použita skla s extrémně nízkým rozptylem světla. Tyto objektivy vynikají ostrostí obrazu a schopností korekce barev – díky minimalizaci chromatické aberace.

Fisheye

Tzv. rybí oko. Tyto objektivy poskytují velmi široký úhel záběru. Též se zde vyskytuje úmyslné kruhové zkreslení fotografovaného prostoru.

FL

FL značí fluoridové člen (příp. několik členů) v objektivu. Fluoridové členy pomáhají v minimalizování chromatické aberace. Na druhou stranu je fluoridová optika křehčí a citlivější na teplotu.

IF (Internal Focus)

Tzv. vnitřní ostření objektivu. Přední část objektivu se při ostření nehýbe (neotáčí se a nevyjíždí). To umožňuje lepší práci s fotografickými filtry i při pořizování makro snímků.

Micro

Zkratky objektivů Nikon – Micro signalizují, že se jedná o objektiv navržená pro makrofotografii a focení na blízkou vzdálenost.

PC (Perpective Control)

Objektiv s korekcí perspektivy s možností náklonu. Díky tomu lze velmi kreativně pracovat s rovinou zaostření a hloubkou ostrosti. Objektivy tím dokáží eliminovat sbíhání linií. Ideální varianta na fotografování interiéru a architektury.

PF – Phase Fresnel

Fázová Fresnelova čočka umožňuje výrobu menších a lehčích teleobjektivů. Fresnelovy čočky dokáží též obstojně korigovat chromatickou aberaci, obdobně jako ED skla.

VR (Vibration Reduction)

Optická stabilizace obrazu v objektivu. Díky ní lze při fotografování z ruky udržet delší expoziční časy bez rozmazání obrazu vlivem pohybu fotografa / objektivu.

Navigace

Pro lepší orientaci a usnadnění práce tímto přidávám odkazy na další části článku:

2 komentáře u „Zkratky objektivů

    1. Dobrý den,
      obávám se, že neexistuje žádné takové označení, které by na první pohled poukazovalo na objektiv, který mění při přibližování délku. Takové značení by se mi velmi líbilo a jistě by se hodilo i dalším fotografům. Nejednou jsem byl nemile překvapen, když i dražší objektiv neměl vnitřní ostření a při zoomování jaksi vyjel. V manuálu k objektivům Nikon se nicméně můžete setkat se zkratkou Internal Focus (IF). Tato zkratka značí vnitřní ostření. Bohužel se jaksi neumisťuje do jmen objektivů a tak je třeba tuto zkratku hledat v manuálech a jiné dokumentaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *