Zkratky objektivů

Zkratky objektivů Sigma

Zkratky objektivů Sigma budou v případě potřeby aktualizovány a doplňovány. Zkratky jsou rozděleny na bajonety Sigma, kategorie objektivů a nakonec najdete ostatní zkratky.

Bajonety Sigma

Bajonety objektivů Sigma lze rozdělit do třech základních kategorií.

DN

Objektivy navržené pro kompaktní fotoaparáty, resp. bezzrcadlovky.

DC

Objektivy vhodné pro fotoaparáty, resp. zrcadlovky, s APS-C senzorem.

DG

Objektivy kompatibilní s full-frame fotoaparáty.

Kombinace výše uvedeného

Pokud uvidíte v názvu objektivu např. dvojici DC DN znamená to, že objektiv je kompatibilní s APS-C bezzrcadlovkami. Naopak zkratky objektivů DG DN značí, že objektiv je určen pro full-frame bezzrcadlovkové fotoaparáty.

Kategorie objektivů Sigma

A (Art)

Kategorie určená nejvýkonnějším sklům od Sigmy.

C (Contenporary)

Jedná se o objektivy pro všestranné využití. Kategorie obsahuje jak monofokální, tak i zoom objektivy.

S (Sports)

Jak je z názvu patrné, jedná se o objektivy především pro sportovní fotografii a wildlife. Čekejte tedy především teleobjektivy.

EX

Velmi kvalitní objektivy (ekvivalent objektivů Canon „L“ a Nikon se zlatým kroužkem).

Ostatní zkratky objektivů Sigma

APO

Apochromatické objektivy. Pro jejich výrobu jsou použity optické členy s nízkým rozptylem a tím je redukovaná chromatická aberace.

Fisheye

Širokoúhlé objektivy, které mají velmi široký úhel záběru a záměrně velké soudkové zkreslení. Z tohoto důvodu se jim přezdívá rybí oko.

HSM

Objektiv s ultrazvukovým motorkem, který poskytuje tiché a rychlé zaostřování.

Macro

Objektivy občas vhodnější pro makrofotografii. Zde doporučuji přečíst si specifikaci konkrétního objektivu, abyste nebyli nepříjemně překvapeni. U ostatních společností zkratky objektivů Micro / Macro obvykle značí klasický makro objektiv. Zde se však může jednat o objektiv, který ostří jen o něco málo blíže, než ostatní objektivy. Přiblížení takového objektivu je však stále dost malé a rozhodně se neblíží 1:1 a většímu.

OS

Optická stabilizace obrazu, umožňující udržet delší expoziční časy v ruce bez rozmazání obrazu fotografem / pohybem fotoaparátu.

Navigace

Pro lepší orientaci a usnadnění práce tímto přidávám odkazy na další části článku:

2 komentáře u „Zkratky objektivů

    1. Dobrý den,
      obávám se, že neexistuje žádné takové označení, které by na první pohled poukazovalo na objektiv, který mění při přibližování délku. Takové značení by se mi velmi líbilo a jistě by se hodilo i dalším fotografům. Nejednou jsem byl nemile překvapen, když i dražší objektiv neměl vnitřní ostření a při zoomování jaksi vyjel. V manuálu k objektivům Nikon se nicméně můžete setkat se zkratkou Internal Focus (IF). Tato zkratka značí vnitřní ostření. Bohužel se jaksi neumisťuje do jmen objektivů a tak je třeba tuto zkratku hledat v manuálech a jiné dokumentaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *