Zkratky objektivů

Zkratky objektivů Canon

Zkratky objektivů Canon budou v případě potřeby aktualizovány a doplňovány. Zkratky jsou rozděleny na bajonety Canon, ostření Canon objektivů a nakonec ostatní zkratky.

Bajonety objektivů Canon

Společnost Canon využívá pro své aktuální verze objektivů hned čtveřici objektivových bajonetů. Protože značení objektivů obvykle začíná označením bajonetu, rozhodl jsem se začít stejně.

EF

Bajonet je přítomen na zrcadlovkách se senzorem o velikosti kinofilmového políčka full-frame. Komunikaci mezi objektivem a tělem fotoaparátu zajišťují kontakty (stejně jako u dalších třech bajonetů níže). Tento typ bajonetu nedovoluje využívat objektivy typu EF-S, EF-M a RF.

EF-S

Bajonet určený pro digitální zrcadlovky se snímačem formátu APS-C (menší než full-frame). Písmenko „S“ vychází z angl. Short Back Focus. Konstrukce umožňuje větší přiblížení posledního členu optiky k rovině snímače. Zrcadlovky s tímto typem bajonetu dovolují používat i objektivy s EF bajonetem.

Zkratky objektivů Canon (EF-S) | moje Tajemno
Zkratky objektivů Canon (EF-S), pro zvětšení klikněte

EF-M

Tento typ bajonetu se nachází u menších bezzrcadlovek s označením Canon EOS M. Stejně jako u objektivů EF-S, jsou EF-M navrženy pro snímače APS-C. Objektivy EF-S a EF mohou být použity na těchto bezzrcadlovkách za použití vhodného adaptéru.

RF

Jedná se o nejnovější počin Canonu – bajonet pro bezzrcadlové systémy Canon EOS R. Systém EOS R inovuje existující systém EOS a poskytuje velmi dobrou kvalitu obrazu a rychlost ostření. Skrze adaptér lze používat i objektivy řady Canon EF a Canon EF-S.

FD

Označení starých objektivů Canon s ručním ostřením. Tyto objektivy se vyráběly před rokem 1987. Jejich výroba je již dávno ukončena. Existuje několik objektivů, které je možné použít na moderní fotoaparáty EOS EF za pomoci adaptéru.

Ostření objektivů Canon

Než se pustím na další zkratky objektivů Canon, musím se zastavit u ostření. To je totiž velmi důležitou částí objektivů. Jde tedy o použití určitého ostřícího systému, resp. motorku. Některé jsou pomalé a hlučné, jiné velmi rychlé a přesné.

Není-li uvedena zkratka USM či STM, objektiv bude ostřit za pomoci starého krokového motorku. Ten není příliš rychlý a ani tichý.

USM včetně Micro USM a Nano USM

USM značí, že je objektiv vybaven ultrazvukovým zaostřovacím motorkem. Jedná se o tichý, rychlý a výkonný ostřící motorek, který je instalován na většině moderních objektivů. Najdete jej u levnějších typů objektivů až po drahé „elkové“ objektivy. Micro USM / Nano USM jsou menší verze větších USM motorků. Nicméně jsou též velmi rychlé, tiché a přesné.

STM

Tento speciální krokový motorek je navržen tak, aby minimalizoval vibrace a hluk automatického ostření během záznamu videa. Výsledkem toho je velice plynulé a celkově líbivé přeostřování scény. Jedná se tak o levnější variantu objektivů určených k natáčení – Canon Cinema (Canon EF CINEMA CN-E).

Ostatní zkratky objektivů Canon

Konečně se dostávám na hlavní zkratky objektivů Canon. Ty najdete v druhé části značení objektivů za ohniskovou vzdáleností a světelností objektivu.

II, III

Římské číslice značí nové verze stejných modelů objektivů. „III“ tedy znamená třetí verze téhož typu objektivu.

DI (Drop In filter)

Většina objektivů má závity na fotografické filtry před přední čočkou objektivu. Objektivy typu drop in, mají tyto filtry v zadní části (kousek od bajonetu). Tento filtr je umístěn v objímce a zasouvá se do objektivu. Takto lze obvykle zasunout až 3 filtry. Tento systém se používá hlavně u objektivů s velkou ohniskovou vzdáleností a malou světelností. Kdyby u takových objektivů byly filtry v přední části, byly by obrovské a velmi drahé.

DO

Objektiv obsahuje tzv. difrakční člen. Tento speciální člen odstraňuje některé optické vady a též výrazně zkracuje délku objektivu. DO objektivy jsou označovány zeleným proužkem.

DS

DS (z angl. Defocus Smoothing) vytváří unikátní měkký efekt rozostření. Při něm je jinak ostrý obrys v rozostřené části snímku ještě více rozmazaný a vyhlazený. Tento efekt je nejvíce patrný při nejnižší cloně objektivu.

Fisheye

Tzv. rybí oko je typ širokoúhlého objektivu, který má velmi široký úhel záběru a záměrně velké soudkové zkreslení. Fotit s tímto objektivem chce trochu cviku a kreativity. Na druhou stranu díky vlastnostem fisheye objektivů mohou vzniknout netradiční snímky.

IS

Značí vestavěnou optickou stabilizaci. Při její aktivaci jsou upravovány drobnější pohyby objektivu (různé otřesy). Lze tak v ruce bezpečně udržet delší časy bez toho, aby byl snímek rozmazaný.

L

Písmeno L (z angl. luxury) ve spojení s červeným proužkem na objektivu značí prémiové objektivy. Některé takto značené objektivy jsou vyrobeny z hořčíkové slitiny. Část objektivů je utěsněna proti prachu a pronikání vody. Tato „doplňková vlastnost“ bohužel není samozřejmostí pro všechny „elkové“ objektivy. To stejné platí pro vyjíždění objektivu (objektivy měnící svojí délku při přibližování). Některé objektivy mají povrch z bílo-šedé barvy, aby se předešlo deformacím materiálu při jejich zahřátí na slunci.

Macro

S takovými objektivy lze zpravidla ostřit na menší vzdálenosti od snímaného objektu, než s obvyklými objektivy. Díky tomu, resp. hlavně díky lehce jiné optické soustavě, můžete při focení dosáhnout velkého přiblížení. Jedná se tedy o vhodné objektivy pro makrofotografii.

SF

Zkratka značí výraz soft focus. Jedná se o speciální funkci, která dovoluje změkčit kresbu objektivu. Jediný objektiv vybavený touto funkcí byl Canon EF 135 mm f/2,8 SF vydaný v roce 1987.

TS-E (Tilt & Shift)

Objektivy s možností náklonu. Díky tomu lze velmi kreativně pracovat s rovinou zaostření a hloubkou ostrosti. Objektivy dále dokáží eliminovat sbíhání linií. Výborně se tak hodí pro focení interiérů a architektury celkově.

Navigace

Pro lepší orientaci a usnadnění práce tímto přidávám odkazy na další části článku:

2 komentáře u „Zkratky objektivů

    1. Dobrý den,
      obávám se, že neexistuje žádné takové označení, které by na první pohled poukazovalo na objektiv, který mění při přibližování délku. Takové značení by se mi velmi líbilo a jistě by se hodilo i dalším fotografům. Nejednou jsem byl nemile překvapen, když i dražší objektiv neměl vnitřní ostření a při zoomování jaksi vyjel. V manuálu k objektivům Nikon se nicméně můžete setkat se zkratkou Internal Focus (IF). Tato zkratka značí vnitřní ostření. Bohužel se jaksi neumisťuje do jmen objektivů a tak je třeba tuto zkratku hledat v manuálech a jiné dokumentaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *