Středně šedá, neutrálně šedá, neboli 18% šedá se ve fotografii nejčastěji používá ve spojení se dvěma pojmy. Korekcí expozice a vyvážení bílé barvy. První funkce se označuje znakem +/-. Druhá pak nejčastěji zkratkou WB z anglického „White Balance“.
Jedná se o barvu, na kterou se kalibruje většina fotoaparátů na dnešním trhu. Tedy většina digitálních fotoaparátů. Dřívější filmové fotoaparáty touto funkcí nedisponovaly. Barevné vyvážení se muselo provádět barevnými skleněnými filtry či fóliemi před objektivem. Expozice se pro změnu měřila expozimetry a nebo se holt odhadovala.
Kromě toho se s pojmem středně šedá setkáte při koupi kalibračních tabulek. Ty se používají ke správné nastavení expozice. Většinou se prodává samotná šedá tabulka. Někdy je možné pořídit tyto tabulky rovnou tři z nichž jedna je černá, druhá šedá a třetí bílá. Kromě správného nastavení expozice samozřejmě tyto tabulky pomáhají i s vyvážením bílé barvy.
Proč výrobci fotografické techniky stanovili právě středně šedou jako 18% se dozvíte právě v odkazech na 2 články v úvodu. Vřele doporučuji si články přečíst.
Korekce vyvážení bílé barvy je pro dnešní moderní fotografy trochu zvláštní funkce. Všichni z nás nejspíše vědí, co umí funkce vyvážení bílé (anglicky white balance). Díky ní můžete ovlivnit barevný vzhled snímku. Koneckonců různé zdroje světla mají různou barvu a ani slunce nesvítí po celý den stále stejně. Funkce korekce vyvážení bílé je však trošičku něco jiného než notoricky známé vyvážení bílé.
Vyvážení bílé barvy je pojem, se kterým jsme se již několikrát setkali. Naposledy při testování fotoaparátu Canon EOS 50D. I vy se s ním můžete setkat. To si takhle fotíte a najednou mají vaše fotografie např. modrý nádech. To všechno i přes to, že to takhle před chvílí vážně nevypadalo.
Na fotoaparátech je pojem vyvážení bílé obvykle označen zkratkou WB z anglického „White Balance“. Staré filmové fotoaparáty a kamery vyvážení bílé nemají. Tato funkce přišla až s příchodem digitální techniky. Hodila se nejen fotografům, ale především všem filmařům.
V dobách klasických filmů se funkce vyvážení bílé barvy řešila výměnou filmového materiálu za vhodnější. Dále pak použitím různých filtrů před objektivy. To vše bylo v praxi velice nepohodlné.
Jak vyvážení bílé barvy funguje demonstruje fotografie níže.
V minulém článku o expozičních režimech jsem narazil na pojem korekce expozice (jinak také kompenzace expozice). V dnešní době je touto funkcí vybaven téměř každý fotoaparát. Od levných kompaktů, přes mobily a tablety až po drahé zrcadlovky. Nejčastěji je označována ikonkou níže a to v menu fotoaparátu, příp. přímo na ovládacích tlačítkách fotoaparátu.
Měření expozice automatikou fotoaparátů je krásná věc, která nám značně usnadňuje a urychluje práci. Bez ní by si fotografování dovedl představit už jen málokdo. Bohužel expoziční automatika není neomylná a za některých podmínek nefunguje tak, jak by se od ní očekávalo. Naštěstí tu máme funkci korekce expozice, která nám v těchto specifických podmínkách dokáže velice dobře posloužit.