Informace o nastavení

Informace o nastavení fotoaparátu

Problémy s jakýmkoliv nastavením fotoaparátu jsou poslední dobou častější, než obvykle. Tentokrát jde o problematické zobrazení nastavení fotoaparátu, resp. některé informace o nastavení chybí úplně.

Tam, kde se mi zobrazovaly informace o nastavení fotoaparátu mám nyní jen vodováhu / černo.

Když zapnu fotoaparát, objevovaly se zde informace o nastavení fotoaparátu. Nyní se mi objevují jen informace o zaplněnosti karty. INFO tlačítko nepomáhá.

Informace o nastavení skrze INFO tlačítko

S pomocí INFO tlačítka lze ve fotoaparátu zobrazit mnoho zajímavých informací. Jedná se zejména o informace o nastavení fotoaparátu – expozice, režimy ostření, expoziční režimy, aj. Bohužel se však (většinou z nepozornosti) může stát, že tyto informace najednou nejsou dostupné.

Podobně jako v minulém případě, i zde za věc může menu fotoaparátu. U fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II najdete odpovídající nastavení ve žluté záložce ve 3. části. Problém se skrývá v konkrétní položce menu s názvem Možnosti zobrazení tlačítka INFO.

Informace o nastavení | INFO tlačítko | moje Tajemno
Ztracené informace o nastavení fotoaparátu lze často znovu aktivovat skrze nastavení INFO tlačítka. Díky tomuto nastavení lze určit, jaké informace má fotoaparát zobrazovat a jaké nikoliv.

INFO tlačítko

INFO tlačítko dokáže zobrazit mnoho prospěšných informací. Ihned po zapnutí fotoaparátu například dokáže na jedné obrazovce zobrazit základní nastavení fotoaparátu, tedy:

Tuto obrazovku využívá řada fotografů, aby se zorientovala v aktuálním nastavení. Nicméně díky nastavení v předchozí části je možné o tuto obrazovku dočasně přijít. Mimochodem obdobné informace najdete též na stavovém displeji fotoaparátu.

Kromě výše uvedeného dokáže INFO tlačítko při dalším zmáčknutí zobrazit elektronickou vodováhu. Po dalším zmáčknutí pak další užitečné informace:

  • nastavené vyvážení bílé barvy,
  • barevný prostor,
  • zdali je zapnuté potlačení šumu při dlouhé expozici,
  • zdali je zapnuté potlačení šumu při vysoké citlivosti ISO,
  • velikost volného prostoru na paměťové kartě a přibližný počet fotografií, které se na kartu ještě vejdou,
  • + ještě několik informací jako např. jména vytvářených souborů.

Kompletní přehled toho, co INFO tlačítko dokáže zobrazit najdete v samostatném článku.

Osobní zkušenost

Plně chápu fotografy, kteří si INFO tlačítko přenastavují k obrazu svému. Díky němu displej fotoaparátu zobrazuje dost informací a ne vždy jsou tyto informace prospěšné k focení. Jejich zobrazováním naopak může fotografa mást a rozptylovat. Neustálé zobrazení nějakých informací na velkém displeji také více vybíjí akumulátor fotoaparátu. To je taky ten důvod, proč se více spoléhám na stavový displej a velký displej mám většinou vypnutý.

Nicméně i přes to, že velký displej příliš nepoužívám, mám na INFO tlačítku zapnuté všechny jeho možné obrazovky. Důvod je jednoduchý, když pak něco výjimečně potřebuji zobrazit vím, že to tam někde je. Horší je, když bych si některé obrazovky vypnul a pak přemýšlel, kde že se to zapíná.

Závěrem

Od teď vás již ztracené informace o nastavení fotoaparátu nemusí stresovat. Každopádně je až k nevíře, kolik obdobných dotazů letos do Fotoporadny na toto téma přišlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *